Αρβανίτης Σωτήριος

Nikos

Member
Ψάχνω για ηχογραφήσεις του κύριου Σωτήρη Αρβανίτη Πρωτοψάλτη Ι.Ν. Αγ. Κων/νου & Ελένης Κοζάνης, και χοράρχης της καλύτερης ομολογουμένως χορωδίας της Β. Ελλάδος και γενικότερα, αξίζει να αναφερθεί πάνω σε αυτό ότι όταν είχε έρθει στην Θεσσαλονίκη στα πλαίσια της Λατρευτικής Εβδομάδας φέτος σε ένα κατανυκτικό εσπερινό στον Αγ. Δημήτριο με αριστερό αναλόγιο την χορωδία του Συλ. ιερ. Θεσ/νικης οι του Δαμασκηνού δεν ήξεραν που να "κρυφτούν":D:D:D, αύτο δεν το λέω για να δημιουργήσω καμία παρεξήγηση- έτσι και αλλιώς και μέλη του Δαμασκηνού το παραδέχονται- απλά ήθελα να κάνω αναφορά στο όνομα του γιατί νομίζω ότι το φόρουμ "υπερ":D:D:D προβάλει μόνο τον άλλο συνεπώνυμό του:):):).

τέλος πάντων, μήπως κάποιος απο τα εκλεκτά μέλη αυτού του forum έχει κάτι;

Ευχαριστώ
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ψάχνω για ηχογραφήσεις του κύριου Σωτήρη Αρβανίτη Πρωτοψάλτη Ι.Ν. Αγ. Κων/νου & Ελένης Κοζάνης, και χοράρχης της καλύτερης ομολογουμένος χορωδίας της Β. Ελλάδος και γενικότερα, αξίζει να αναφερθεί πάνω σε αυτό ότι όταν είχε έρθει στην Θεσσαλονίκη στα πλάισια της Λατρευτικής Εβδομάδας φέτος σε ένα κατανυκτικό εσπερινό σοτν Αγ. Δημήτριο με αριστερό αναλόγιο την χορωδία του Συλ. ιερ. Θεσ/νικης οι του Δμασκηνού δεν ύξεραν που να "κρυφτούν":D:D:D, αύτο δεν το λέω για να δημιουργήσω καμία παρεξήγηση- ετσι και αλλιως και μέλη του Δαμασκηνού το παραδέχονται- απλά ήθελα να κάνω αναφορά στο ονομά του γιατί νομίζω ότι το φόρουμ "υπερ":D:D:Dπροβάλει μόνο τον άλλο συνεπώνυμό του:):):).

τέλος πάντων, μήπως κάποιος απο τα εκλεκτά μέλη αυτού του forum έχει κάτι;

Ευχαριστώ

Από την ιστοσελίδα του κ. Χούπα υπάρχουν μόνο 2 ψαλτοτράγουδα

εδώ κ εδώ

Δ.


Υγ. Βλπ. και εδώ
 
Last edited:

Nikos

Member
Ξαναθυμίζω αυτό το θέμα, δεν υπάρχει δηλαδή τίποτα σε ηχογραφήσεις του κ. Αρβανίτη. Μήπως τα αγαπητά μέλη του φόρουμ από Κοζάνη και τα περίχωρα......
:):)
 
Ξαναθυμίζω αυτό το θέμα, δεν υπάρχει δηλαδή τίποτα σε ηχογραφήσεις του κ. Αρβανίτη. Μήπως τα αγαπητά μέλη του φόρουμ από Κοζάνη και τα περίχωρα......
:):)

Κάνε λίγη υπομονή μέχρι την Κυριακή.Θα έχεις μία ζωντανή ηχογράφηση, πρώτα ο Θεός.Ίδωμεν.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ψάχνω για ηχογραφήσεις του κύριου Σωτήρη Αρβανίτη Πρωτοψάλτη Ι.Ν. Αγ. Κων/νου & Ελένης Κοζάνης, και χοράρχης της καλύτερης ομολογουμένως χορωδίας της Β. Ελλάδος και γενικότερα, αξίζει να αναφερθεί πάνω σε αυτό ότι όταν είχε έρθει στην Θεσσαλονίκη στα πλαίσια της Λατρευτικής Εβδομάδας φέτος σε ένα κατανυκτικό εσπερινό στον Αγ. Δημήτριο με αριστερό αναλόγιο την χορωδία του Συλ. ιερ. Θεσ/νικης οι του Δαμασκηνού δεν ήξεραν που να "κρυφτούν":D:D:D, αύτο δεν το λέω για να δημιουργήσω καμία παρεξήγηση- έτσι και αλλιώς και μέλη του Δαμασκηνού το παραδέχονται- απλά ήθελα να κάνω αναφορά στο όνομα του γιατί νομίζω ότι το φόρουμ "υπερ":D:D:D προβάλει μόνο τον άλλο συνεπώνυμό του:):):).

τέλος πάντων, μήπως κάποιος απο τα εκλεκτά μέλη αυτού του forum έχει κάτι;

Ευχαριστώ
Επισυναπτω ανοιξανταρια και προσομια απο την εορτη της Υψωσεως απο τον Αρβανιτη τον Σωτηριο !!
 

Attachments

  • 69.Υψωσις Σωτηρης Αρβ..mp3
    9.8 MB · Views: 423

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Σε τιμητική έκδήλωση που έγινε στις 27-11-1999 στο Βόλο προς τιμήν του πρωτοψάλτου κ.Αθανασίου Πέττα, εκεί προς τιμήν του τιμώμενου ο αγαπητός φίλος και Πρωτοψάλτης Κοζάνης κ.Σωτήριος Αρβανίτης έψαλε το "Εξεχύθη η χάρις" δοξαστικό αίνων του Αγ.Βασιλείου.

Αφιερώνω τον ύμνο αυτό στον ίδιο και σε όλα τα αγαπητά μέλη του ψαλτολογίου, καθώς και τη φωτογραφία, ως ενθύμιο από το ωραίο Ναύπλιο.
 

Attachments

  • Σωτήριος Αρβανίτης - Εξεχύθη η χάρις - πλ.β΄ - ΒΟΛΟΣ 27-11-99.mp3
    4.1 MB · Views: 345
  • Σωτ.Αρβανίτης - Γεωργ.Δαρλάσης.jpg
    310.8 KB · Views: 153
Άμα δεν υπάρχει πρόβλημα με πνευματικά δικαιώματα μπορώ να ανεβάσω κάποιους ύμνους που μου έστειλε ο ίδιος μαζί με τα βιβλία που αγόρασα(Πεντηκοστάριο και Μηναλιο Ιουλίου-Αυγούστου).
 
..........:):):):):):)

Φίλε μου Νίκο, την ηχογράφηση την έκανα. Πήγα το πρωί, έβαλα το ''μηχάνημα'' να γράφει και έφυγα. Απ' ότι έμαθα ο κ.Αρβανίτης Σωτήριος πήγε στο εωθινό. Το οποίο και λέει ο ίδιος. Απο'κεί και πέρα ψάλλει αυτός δεξιά και αριστερά ο δάσκαλος μου κ.Παπαμιχαήλ Βασίλειος.
Για την ιστορία: ''Τον Δεσπότην και Αρχιερέα'' ο δάσκαλός μου. Στo Ισοκράτημα που ακούγεται σαν ''ηλεκτρονικός ισοκράτης'' ,τα μέλη του forum Ρούμελης Ιωάννης και Παπαναστασίου Ανδρέας.
Χοροστάτησαν: Ο Σεβασμιότατος Ποιμενάρχης μας κ. Δαμασκηνός, ο Σεβ. Μητροπολίτης Φιλιππουπόλεως κ. Νικόλαος (της όμορφης αυτής επαρχίας του Πατριαρχείου Βουλγαρίας) και ο Σεβ. Μητροπολίτης Σιδηροκάστρου κ. Μακάριος.
Ανεβάζω την ακολουθία σταδιακά από τον ''Δεσπότην και Αρχιερέα'' έως το ''Είς Άγιος..'', αφού τη χώρισα σε tracks.
Τέλος, για φωτογραφίες και λεπτομέρειες εδώ: http://www.imdos.gr/greek/grafeio_typou/2010/june/june.html#20%CE%B7%CF%82_%CE%99%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%AF%CE%BF%CF%85_2010.
Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • 02.'' Όρθρος ην βαθύς''-Σωτ.Αρβανίτης.mp3
    12.6 MB · Views: 328
  • 14. '' Ά ξιον Εστίν''-ήχος Γ'..mp3
    10.4 MB · Views: 268
  • 15. '' Είς Άγιος...''- Σεβασμιότατος κ.κ. Δαμασκηνός..mp3
    14.8 MB · Views: 94
  • 01.''Τον Δεσπότην και Αρχιερέα''-Παπαμιχαήλ Βασίλειος..mp3
    20.7 MB · Views: 180
  • 03. Δοξολογία-ήχος Γ'.mp3
    24.7 MB · Views: 144
  • 04. ''Ευλογημένη η Βασιλεία-Αντίφωνα''..mp3
    25.1 MB · Views: 110
  • 05. ''Μικρή Είσοδος-Απολυτίκια''..mp3
    24 MB · Views: 81
  • 06. '' Τρισάγιος Ύμνος''..mp3
    18.2 MB · Views: 173
  • 07. '' Δύναμις-Φήμες''..mp3
    28.7 MB · Views: 139
  • 08. Απόστολος.mp3
    12.3 MB · Views: 157
  • 09. Ευαγγέλιο.mp3
    11.4 MB · Views: 53
  • 10. Χερουβικόν-ήχος Γ'.mp3
    39.5 MB · Views: 256
  • 11. Μεγάλη Είσοδος-''Ταις Αγγελικαίς''..mp3
    19 MB · Views: 107
  • 12. Πληρωτικά-''Αγαπήσωσε σε Κύριε''..mp3
    16.3 MB · Views: 140
  • 13. Λειτουργικά-ήχος Γ'..mp3
    16.8 MB · Views: 231
Last edited:
Μετα κόπων και βασάνων ανέβασα την παραπάνω ακολουθία, λόγω χαμηλής ταχύτητας στη σύνδεση!!! φίλε μου Νίκο, ελπίζω κάπως να σε ικανοποιεί.:):D:D
 
Top