Από το Πάθος στήν Ανάσταση - Βυζαντινός Χορός Τρόπος (Video)

emil

Παλαιό Μέλος
"Από το Πάθος στην Ανάσταση" Συναυλία Βυζαντινής μουσικής στο Mέγαρο μουσικής,ψάλλει ο Βυζαντινός χορός "Τρόπος" με χοράρχη τον Διδάσκαλο της Ψαλτικής Τέχνης Αγγελίδη Κωνσταντίνο.

Πατήστε εδώ
 

mimi

Georgios K. MICHALAKIS
"Από το Πάθος στην Ανάσταση" Συναυλία Βυζαντινής μουσικής στο Mέγαρο μουσικής,ψάλλει ο Βυζαντινός χορός "Τρόπος" με χοράρχη τον Διδάσκαλο της Ψαλτικής Τέχνης Αγγελίδη Κωνσταντίνο.

Πατήστε εδώ

ΓΚΜ
ΠΟΙΑΝ Αναστασιν =Του Χριστου η του ΠΙΑΝΟΥ;



Δεν ακουγετε ουτε ΕΝΑ ΟΡΘΟΔΟΞΟΝ αναστασιμον ΔΙΑΣΤΗΜΑ!

ΠΙΑΝΟ ακουγωμεν δια Νη Πα Γα ΔΙ ΚΑ

Ποιος η τι θριαμβευει εδω = Η ΟΡΔΟΔΟΞΟΣ αποδοσις των Υμνων της Αναστασεως του Χριστου η το ΔΥΤΙΚΟΝ ΠΙΑΝΟ;





Γεωργιος
 

basilis

Ζούκας Βασίλειος-Σπυρίδων
ΓΚΜ
ΠΟΙΑΝ Αναστασιν =Του Χριστου η του ΠΙΑΝΟΥ;



Δεν ακουγετε ουτε ΕΝΑ ΟΡΘΟΔΟΞΟΝ αναστασιμον ΔΙΑΣΤΗΜΑ!

ΠΙΑΝΟ ακουγωμεν δια Νη Πα Γα ΔΙ ΚΑ

Ποιος η τι θριαμβευει εδω = Η ΟΡΔΟΔΟΞΟΣ αποδοσις των Υμνων της Αναστασεως του Χριστου η το ΔΥΤΙΚΟΝ ΠΙΑΝΟ;





Γεωργιος
μα γιατι βρε γιωργο(αν μου επιτρεπεις την οικιοτητα)μια χαρα ακουγονται μεχρι τα 30 λεπτα?επιδη ειμαι μαθητης της Β.Μ 4 ετος στην καλαμπακα (αν σε ενδιαφερει)μου αρεσει παρα πολλυ!!Απαντησε μου ως προσ τι?!
 

greek487

Tasos N.
Συγχαρητηρια στον Κ. Κωνσταντινο Αγγελίδη και σε ολοκληρη την χορωδια Τροπος!

Ψαλατε πολλη ωραια, με ολα τα μαθηματα παραδοσιακα και γνησια.

Μονο, ο ηχος του video οταν τον επαιξα ακουγοταν χαμηλοτερη ποιοτητα. Ισως ηταν απο ιδιοτικη ηχογραφηση? Ζωντανα σιγουρα θα ηταν παρα πολλη πιο καθαρα και ωραια.

Εισαστε τυχεροι που εχετε τον Κ. Αγγελιδη. Ειναι υπεροχος. Τον ειχα γνωριση στο Αγιο Ορος πριν απο δεκα χρονια οπου και συμψαλαμε μαζι. Η βαθια μουσικη του γνωση διαμορφωνει καθε του ερμηνεια.

Μακαρι να κανετε και αλλες πολλες τετοιες εκδηλωσεις.

Καλη δυναμη, και Χριστος Ανεστη!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Χριστος Ανεστη .
Ακουσα μονο στην αρχη (φευγω για πρωτομαγια) το απολυτικιον ''Την κοινην Αναστασιν ..'' . Μηπως η τελικη καταληξη δεν ειναι σωστη ; Αφου εχουμε ειρμολογικο μελος , γιατι η καταληξη γινεται σαν να ηταν στιχηραρικο μελος ; Ρωτω για να μαθω , γιατι δεν ειμαι ειδικος περι την θεωρια και περιμενω απαντηση απο τους ειδικους .
Ευχαριστω .
 

tzo

Δροσάκης Γεώργιος
Η ποιότητα του ήχου αδικεί την χορωδία, παρότι είναι αλήθεια ότι ορισμένα διαστήματα ακούγονται λίγο "περίεργα".
 

D_NENTAS

ΝΕΝΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Χριστος Ανεστη .
Ακουσα μονο στην αρχη (φευγω για πρωτομαγια) το απολυτικιον ''Την κοινην Αναστασιν ..'' . Μηπως η τελικη καταληξη δεν ειναι σωστη ; Αφου εχουμε ειρμολογικο μελος , γιατι η καταληξη γινεται σαν να ηταν στιχηραρικο μελος ; Ρωτω για να μαθω , γιατι δεν ειμαι ειδικος περι την θεωρια και περιμενω απαντηση απο τους ειδικους .
Ευχαριστω .

ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ!

ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΤΗΡΤΙΣΜΕΝΟΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΗΞΗ. ΚΑΤΑ Τ΄ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ, ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΗΧΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΑΔΩΣΗ.
 

bonapartis

αγγελος αμπελωμος μπουρας
ειναι φοβεροι!!!!!!!
τελειο το κανοναρχημα!!!!!!!!!!!!!!!!
τελειοι οι σοκρατες!!!!!!!!!!!
τελειοι οι μικροι!!!!!!!!!!!!!!!
γενικα ενα τελειο ακουσμα!!!!!!!!!!!!!!!
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Η ποιότητα του ήχου αδικεί την χορωδία, παρότι είναι αλήθεια ότι ορισμένα διαστήματα ακούγονται λίγο "περίεργα".
καλά μεγάλε αν σε αδικεί κοτζάμ μέγαρο μουσικής όταν ψέλνεις, πες τον καμίνη να το γκρεμίσει το ριμάδι και να το ξαναφτιάξει από την αρχή μπας και ακουστεί καλύτερα την επόμενη φορά. είναι ένα παράδειγμα τι δεν πρέπει να κάνει μια σχολική χορωδία, στις γιορτές του σχολείου τους που μαζεύονται οι γονείς και παίρνουν τους ελέγχους. δεν μιλάμε για βυζαντινή χορωδία, ιεροψάλτες κτλ όπου εκεί ανεβαίνουμε κατηγορία και εννοούμε κάτι άλλο που περιμένεις τώρα από μια γωνιά να ξεφυτρώσει ο διάκος και να σε θυμιάσει, οκ;
δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο:


Χριστος Ανεστη .
Ακουσα μονο στην αρχη (φευγω για πρωτομαγια) το απολυτικιον ''Την κοινην Αναστασιν ..'' . Μηπως η τελικη καταληξη δεν ειναι σωστη ; Αφου εχουμε ειρμολογικο μελος , γιατι η καταληξη γινεται σαν να ηταν στιχηραρικο μελος ; Ρωτω για να μαθω , γιατι δεν ειμαι ειδικος περι την θεωρια και περιμενω απαντηση απο τους ειδικους .
Ευχαριστω .

καλύτερα να καθόσουν να έτρωγες μια κλωτσιά από τον Λεωνίδα, παρά να σου γράφει κάποιος ειδικός σαν τον παραπάνω, που δηλώνει αδαής εκδρομέας που πάει να πιάσει τον Μάη, Θεός σχωρέστον, ότι τα χεις κάνει σαλάτα. μετά από τέτοια ήπια κριτική, δεν μπορούν να αλλάξουν χόμπυ; να ασχοληθούν με τον αγροτουρισμό, την συλλογή σπάνιων πεταλούδων, την εκπαίδευση καναρινιών ( http://www.newsbomb.gr/sto-ftero/story/55422/poyli-zogkler ), την παρακολούθηση των αγανακτισμένων στο σύνταγμα ή την πτήση με jetpack (http://enaigeira.blogspot.com/2011/06/jetpack.html )


πρέπει όλοι να γίνουν ψάλτες;
 
ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ!

ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΤΗΡΤΙΣΜΕΝΟΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΗΞΗ. ΚΑΤΑ Τ΄ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ, ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΗΧΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΑΔΩΣΗ.

μια χαρα ηταν η καταληξη, πολη σωστή,
 
Top