Από τον κύκλο του “Όσοι εις Χριστόν”

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Από τον κύκλο του “Όσοι εις Χριστόν” με δύναμις παλαιόν και επίσης με δύναμις του Κ. Πρίγγου (δίχρωμο).
Χειρόγραφο Σίμωνος Καρά.

Το Δύναμις του Πρίγγου δεν είναι (ευτυχώς για κάποιους..:eek:) χφ του Σ.Καρά, αλλά καταγραφή υπό Χ.Ταλιαδώρου.

Μήπως μπορεί να αναρτηθεί και το χειρόγραφο του ιδίου του Πρίγγου,εάν κάποιος το έχει κι διαθέτει και την ευγενική καλωσύνη να το ανεβασει;
Ευχαριστώ!

Δύσκολα (τα) πράματα!:D Κυκλοφορούν πολλές version-εκτελέσεις-ερμηνείες-προσαρμογές. Και ο ίδιος ο Πρίγγος δεν το έλεγε πάντα όπως το έγραψε αρχικά... :wink: Η συγκεκριμένη πάντως δεν προδίδει το πνεύμα και το ήθος-ύφος του Άρχοντος!!:cool:
 
Last edited:

xelwnas

Παλαιό Μέλος
http://psaltiri.org ->ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ->ΟΣΟΙ ΕΙΣ ΧΡΙΣΤΟΝ.

Καλά Χριστούγεννα

Απο ποιο βιβλιο ειναι αυτη η εκδοχη; Ειναι η καλυτερη που εχω δει. Ειχα συζητηση με εναν φιλο για το δυναμις αυτο και οτι ειναι υπεραναλυτικο σε ολα τα βιβλια (που εχω δει εγω δλδ...) και εκατσα και το απλοποιησα ,με βαση την εκδοχη στο βιβλιο του Σουρλαντζη, προσπαθωντας να μην αλλαξω το ακουσμα.(δεν ειχα δει αυτην την εκδοχη...)
 

Attachments

  • Osoi eis Xriston Priggou.PDF
    77.9 KB · Views: 776
  • Δύναμις Όσοι εις Χριστόν Πριγγου διασκευη.pdf
    27.1 KB · Views: 591
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Απο ποιο βιβλιο ειναι αυτη η εκδοχη; Ειναι η καλυτερη που εχω δει. Ειχα συζητηση με εναν φιλο για το δυναμις αυτο και οτι ειναι υπεραναλυτικο σε ολα τα βιβλια (που εχω δει εγω δλδ...) και εκατσα και το απλοποιησα ,με βαση την εκδοχη στο βιβλιο του Σουρλαντζη, προσπαθωντας να μην αλλαξω το ακουσμα.(δεν ειχα δει αυτην την εκδοχη...)

Η προέλευση του κμν: (μεταθανάτια) Θ. Λειτουργία, Κ. Πρίγγου, σε επιμέλεια Α.Παπανδρέου, α᾽ τόμος, Αθήνα 1974.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Απο ποιο βιβλιο ειναι αυτη η εκδοχη; Ειναι η καλυτερη που εχω δει. Ειχα συζητηση με εναν φιλο για το δυναμις αυτο και οτι ειναι υπεραναλυτικο σε ολα τα βιβλια (που εχω δει εγω δλδ...) και εκατσα και το απλοποιησα ,με βαση την εκδοχη στο βιβλιο του Σουρλαντζη, προσπαθωντας να μην αλλαξω το ακουσμα.(δεν ειχα δει αυτην την εκδοχη...)

Καλή προσπάθεια, αν και οι δύο εκδοχές δεν συμφωνούν πάντα. Το μάθημα επιδέχεται βέβαια και περαιτέρω απλοποίησης. Υπόψιν ότι το απλούστερο Αλληλούια δεν βγαίνει σε 2 σημεία.
 
Ἀπομαγνητοφωνημένη ἐκτέλεσις τοῦ Κ. Πρίγγου, κατὰ τὸ δυνατὸν πιστὴ καὶ ὀρθογραφημένη. Ὑπάρχουν καὶ ἕτεραι θέσεις, ὡς ἐπίσης καὶ ἕνα ἐνδιαφέρον "Ἀλληλούια" τοῦ αὐτοῦ.
 

Attachments

  • Όσοι εις Χριστόν Κ. Πρίγγου.pdf
    47.2 KB · Views: 553

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Καλή προσπάθεια, αν και οι δύο εκδοχές δεν συμφωνούν πάντα. Το μάθημα επιδέχεται βέβαια και περαιτέρω απλοποίησης. Υπόψιν ότι το απλούστερο Αλληλούια δεν βγαίνει σε 2 σημεία.

Ευχαριστω για την επισημανση. Τα διορθωσα τα λαθη. Παντως δεν εβλεπα αυτο το κειμενο απο τη λειτουργια του Πριγγου αλλα απο τον Σουρλαντζη.
 
Top