Από την Κυριακή του Θωμά

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
View attachment 74576

Ζωντανή ηχογράφηση απο τον Καθεδρικό Ναό Κοιμ. Θεοτόκου Ύδρας
στις 12/05/2013

... Και πάλιν ερώ χαίρε ...

Στην ηχογράφηση άκουσα έρω ...

Ο συγκεκριμένος τύπος είναι οριστική μέλλοντα του λέγω , που είναι ερώ !

Πολλοί νομίζω το κάνουν αυτό λάθος ...

Σίγουρα θα υπάρχει σχετικό ερμηνευτικό θέμα συζήτησης ... αλλά έκρινα αναγκαίο να το επισημάνω και εδώ προς εξυπηρέτηση του φίλου μου του Άγγελου ...

:wink:
 
... Και πάλιν ερώ χαίρε ...

Στην ηχογράφηση άκουσα έρω ...

Ο συγκεκριμένος τύπος είναι οριστική μέλλοντα του λέγω , που είναι ερώ !

Πολλοί νομίζω το κάνουν αυτό λάθος ...

Σίγουρα θα υπάρχει σχετικό ερμηνευτικό θέμα συζήτησης ... αλλά έκρινα αναγκαίο να το επισημάνω και εδώ προς εξυπηρέτηση του φίλου μου του Άγγελου ...

:wink:

Έχεις δίκιο junior!! Αν και δεν ξεχωρίζει ξεκαθαρα που τονίζω την λέξη. Γτ το ακουσα πολλες φορες και μάλλον δεν ξεχωριζει καθαρά που τονίζω την λέξη. Αλλα μη δινοντας σημασία στην λέξη "ερώ" την παραποίησα εστω και στο ελαχιστο. Εφ' εξής κάθε φορα που θα το λέω θα φέρνω στο νου μου την παρατήρηση ενος υποψηφίου Ιστορικού-Αρχαιολόγου φίλου μου εκ Νάξου!!! :wink:
Χριστός Ανέστη!
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Έχεις δίκιο junior!! Αν και δεν ξεχωρίζει ξεκαθαρα που τονίζω την λέξη. Γτ το ακουσα πολλες φορες και μάλλον δεν ξεχωριζει καθαρά που τονίζω την λέξη. Αλλα μη δινοντας σημασία στην λέξη "ερώ" την παραποίησα εστω και στο ελαχιστο. Εφ' εξής κάθε φορα που θα το λέω θα φέρνω στο νου μου την παρατήρηση ενος υποψηφίου Ιστορικού-Αρχαιολόγου φίλου μου εκ Νάξου!!! :wink:
Χριστός Ανέστη!


Πράγματι δεν ακούγεται καλά που το τονίζεις ... αλλά επειδή κάνεις ένα γύρισμα , η λέξη παραποιείται και δεν ακούγεται ερώ ...

Μια φορά άκουγα ράδιο και έλεγε ένας τη συγκεκριμένη καταβασία και το είπε δυνατά ερώ ...

και φυσικά μου έκανε εντύπωση ...

Να σε έχει ο Θεός καλά για τα καλά σου λόγια και πρώτα ο Θεός να σου κάνω και άλλες παρατηρήσεις ...

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 
Last edited:
View attachment 74576

Ζωντανή ηχογράφηση απο τον Καθεδρικό Ναό Κοιμ. Θεοτόκου Ύδρας
στις 12/05/2013


Ξεχασα να αναφέρω οτι χρέη Αριστέρου Ψάλτη στις ως άνω Καταβασίες κάνει ο και μαθητής μου στα μουσικά, Υδραίος κ. Δαρδανός Κωνσταντίνος, τελειόφοιτος του Ιστορικου - Αρχαιολογικού Αθηνών και ζωντανό παρόν και πιο πολύ μέλλον για τα δρώμενα στην Ύδρα, λόγω απουσίας του αριστερού ιεροψάλτη του Ναού μας εν εκείνη τη ημέρα.
 
Last edited:
Ξεχασα να αναφέρω οτι χρέη Αριστέρου Ψάλτη στις ως άνω Καταβασίες κάνει ο και μαθητής μου στα μουσικά, Υδραίος κ. Δαρδανός Κωνσταντίνος, τελειόφοιτος του Ιστορικου - Αρχαιολογικού Αθηνών και ζωντανό παρόν και πιο πολύ μέλλον για τα δρώμενα στην Ύδρα, λόγω απουσίας του αριστερού ιεροψάλτη του Ναού μας εν εκείνη τη ημέρα.
Ωραια ηχογραφηση...ντοκουμεντο θα ελεγα....!!! Εχει στρωσει ο Ντινος πολυ!! Απο τη μια ο κ. Σφακιανακης και απο την αλλη εσυ δεν θελει και πολυ... Αξιος..!!
 
Ωραια ηχογραφηση...ντοκουμεντο θα ελεγα....!!! Εχει στρωσει ο Ντινος πολυ!! Απο τη μια ο κ. Σφακιανακης και απο την αλλη εσυ δεν θελει και πολυ... Αξιος..!!

Πραγματι Διονύση!! Παρα το νεαρόν της ηλικίας του,( και της δικης σου φυσικα σαν συνομιλικοι που ειστε) ο Κωνσταντινος εχει εξαιρετικη πρόοδο οπωςζκαι εσυ! Ας ειναι καλα και ο φιλος Ευάγγελος που σας καθοδηγεί πλέον επισήμως και σας εχει ξεχωρισει και στο Ωδειο!!
Ακομα περιμενω να ερθεις στον Καθεδρικο να ψαλετε οι δυο σας και να σας παρακολουθησω με χαρα σας απλος πιστος!
Χριστος Ανεστη!!!
Ακ8μα περιμενουμε οπτικο υλικο απο την συναυλια σας!!!
 
Top