[Ερώτηση] Από πoιό Τριώδιο (θα) ψάλλετε;

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ας δικαιολογήσουμε και την επιλογή μας. Ως παράδειγμα στέλνω μια σελίδα από το Μουσικόν Τριώδιον, τόμ. Α΄ του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη, με το Κοντάκιο της ερχόμενης Κυριακής ως πρόταση ψαλμώδησης. Ποιά είναι η άποψή σας; Σε πόσα Τριώδια υπάρχει μια παρόμοια, επιτυχημένη (κατά την άποψή μου), μελοποίηση;
Και είναι απλώς ένα παράδειγμα. Όσο για τον Β΄ τόμο του ίδιου έργου: απλά δεν υπάρχει πουθενά παρόμοια εργασία!
Ε.Γ.

ο Β τόμος τι περιέχει? να φανταστώ τις καθημερινές?
αν ναι, υπάρχει και η έκδοση του Αγ Κυπριανού με μαθήματα του π Δοσιθέου Κατουνακιώτου, στιλ Κυψέλης... Υπερπλήρες Μουσικό Τριώδιο, όχι μόνο για Τετάρτες και Παρασκευές Μεγ. Τεσσαρακοστής αλλά για όλες τις καθημερινές!!!

προσωπικά, δε μου αρέσει η κατ' εννοιαν μελοποίηση (σε προσόμοια κτλ)
το συγκεκριμένο παράδειγμα δε μου άρεσε καθόλου.... "το ταπεινόν" είναι τελείως ξεκομμένο και άσχετο με την υπόλοιπη μελωδία
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Ο πρώτος μου δάσκαλος μου έκανε μαθήματα από το τριώδιο του Χρύσανθου
το 1988-89.(Ιωάννης Σίμος) Χαιρετισμούς ψάλλαμε από Ταλιαδώρο.

Στην εκκλησία που έψελνα δύο Κυριακές αριστερά ως φοιτητής κυκλοφορούσε πολύ το τριώδιο του Στανίτσα από ένα καλλίφωνο ψάλτη και καλό γνώστη της μουσικής που πήγαινε στα φοιτητικά του χρόνια στο Στανίτσα. (Δημήτριος Καλλιντέρης)

Ο δεξιός ψάλτης του ναου αγαπούσε πολύ να λέει από το τριώδιο του Φαρλέκα. (Νικόλαος Καρανταλής)

Ο αριστερός ψάλτης τις άλλες δύο Κυριακές έψαλλε από το τριώδιο του Καραμάνη. (Ιωάννης Ζαχαρής)

Τις άλλες δύο Κυριακές που εκκλησιαζόμουν αλλού άκουγα από το Τριώδιο του Στεφάνου.(Γεώργιος Ρεμούνδος , Λυκούργος Αγγελόπουλος)

Στο χωριό μου ο ψάλτης έψαλε από Αντώνιο Σύρκα το Τριώδιο και τους χαιρετισμούς.(Στρατής Βάλεσης) και από Νικόλαο Σμύρνης ορισμένα .


Ολα αυτά τα τριώδια τα έχω . Θα ήθελα πολύ να έβρισκα το τριώδιο του Στανίτσα το αυτούσιο. Το έχω σε φωτοτυπίες όχι καλές. Προτιμώ του Στανίτσα πολλές φορές. Όλα βέβαια κάτι έχουν να δώσουν .Αισθάνομαι ευτυχής που γνώρισα τόσους ανθρώπους που έψαλλαν πραγματικά αυτό που αγαπούσαν και ο καθένας τους μου άφησε αποτυπώματα από την ερμηνεία του.Ως μαθητής τους παρακολουθούσα να μου λένε ''άκου'' αυτό ''δες'' αυτό.
Τους ευχαριστώ για ό,τι πήρα και έμαθα από αυτούς.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όταν ανοίγω βιβλίο, εκτός από τα αργά αρχαία μαθήματα που τα λέω από τον Πρωγάκη, χρησιμοποιώ το Τριώδιο του δασκάλου μου Ελευθερίου Γεωργιάδη και του Θρασυβούλου Στανίτσα. Το μεν πρώτο, είναι απλά γραμμένο και έχει μέσα τις γνωστές από τον Πρίγγο γραμμές, αλλά κάπως πιο απλουστευμένες και ελαφρώς διασκευασμένες, το δε δεύτερο θα συμφωνήσω ότι το έγραψε ο Στανίτσας για τη φωνή του. Απόλυτα δε με καλύπτει κανένα από τα δύο. Και του Ταλιαδώρου είναι πολύ στρωτό, αφού είναι σχεδόν αναλλοίωτα αυτά του Πρίγγου, αλλά είναι εξαιρετικά ελλειπές σε σχέση με τα υπόλοιπα Τριώδια. Ψάχνω το βιβλίο που εξέδωσε ο Νικολαϊδης, το οποίο μου είπανε ότι καταγράφει τις σοβαρές και γνωστές γραμμές του Πρίγγου που ψάλλονται στο Πατριαρχείο και, μάλιστα, σε αρκετά στρωτή η γραφή. Αν το έχει κανείς, τον παρακαλώ να το σαρώσει και να το ανεβάσει ή, αν δεν μπορεί, να επικοινωνήσουμε να μου στείλει κάποιο αντίγραφο και να το ανεβάσω αργότερα εγώ από εκεί.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
ο Β τόμος τι περιέχει? να φανταστώ τις καθημερινές?
αν ναι, υπάρχει και η έκδοση του Αγ Κυπριανού με μαθήματα του π Δοσιθέου Κατουνακιώτου, στιλ Κυψέλης... Υπερπλήρες Μουσικό Τριώδιο, όχι μόνο για Τετάρτες και Παρασκευές Μεγ. Τεσσαρακοστής αλλά για όλες τις καθημερινές!!!
Τα των Κατανυκτικών και των Προηγιασμένων τα έχει και ο Γεωργιάδης.
Επίσης, και του Ευθυμιάδη νομίζω ότι περιέχει όλα τα ψαλλόμενα των καθημερινών του Τριωδίου. Επειδή, όμως, δεν έχω ακούσει κάτι για το συγκεκριμένο βιβλίο και ούτε το έχω, θα μπορούσε κάποιος να μας πει δυο λόγια γι' αυτό;
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Τριώδιο με την κλασική διάταξη, μόνο που περιλαμβάνει και ΟΛΕΣ τις καθημερινές.
Τις καθημερινές έχει απόστιχα αίνων στον όρθρο, εσπέρια και απόστιχα στον εσπερινό, ιδιόμελα αλλά και προσόμοια, καθίσματα και κανόνες σε κάποιες περιπτώσεις.
Επίσης, περιέχει τα της προηγιασμένης με πολλά κατ ήχον Γεύσασθε και Νυν αι δυνάμεις, το Μ. Απόδειπνο, και τον Ακάθιστο Ύμνο με μεγάλη ποικιλία απο Χαίρε Νύμφη και Αλληλούια.
Παράρτημα. Τριαδικοί ύμνοι και φωταγωγικά κατ ήχον Δοσιθέου μον, κατανυκτικά μαρτυρικά και θεοτοκία κατ ήχον.

Χρησιμοποιούνται κλασικές γραμμές, ενώ παρατίθενται αυτούσια καποια μέλη όπως Νυν αι δυνάμεις ή τα αργά ιδιόμελα του Ιακώβου των κατανυκτικών εσπερ, καθώς και πολλά μελη του Πέτρου.
Α4 μέγεθος, 520 σελίδες σύνολο, με μουσική γραμματοσειρά, διχρωμία και ισοκρατήματα(?).
Διάσπαρτα μέλη και του π. Δοσιθέου όπως συντμήσεις των ιδιομέλων των κατανυκτικών εσπερινών (πάρα πολύ ωραίες) κ.ά...
Πολύ καλή δουλειά
 

Attachments

  • σάρωση0013.jpg
    1 MB · Views: 258
  • σάρωση0014.jpg
    930.6 KB · Views: 132

taxlias

Νικόλαος Ταχλιαμπούρης
Ολα ωραια και υπεροχα!!
Ας μην ξεχναμε του Αβρααμ Ευθυμιαδη!!υπεροχες θεσεις!!
Επισης Χρυσανθο Θεοδ.


(Δοξαστικα απο Πριγγο που μοιαζουν παρα πολυ με του Χρυσαν.):):)

ολα καλα και ωραια!:):):):)
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ο Στανιτσας ειναι πολυ ωραιος. Οπως ειπε μια φορα και ενας φιλος, οποιος βγαζει το Τριωδιο του Μακαριστου Θρασυβουλα, σπανια εχει προβλημα να διαβασει κατι αλλο. Αυτο γιατι ο Στανιτσας εγραψε το Τριωδιο σε αλλο επιπεδο! (Εξαλλου συνηθως στα Δοξαστικα παντα εχει δυο, ενα δικης του εμπνευσεως, και ενα βασισμενο σε κλασσικες γραμμες).

Ο Ταλιαδωρος επισης εχει ενα ωραιο Τριωδιο, που περιεχει τα ιδιομελα του ορθρου και τα διαφορα δοξαστικα, και ειναι απο τα καλυτερα βιβλια που εχει εκδοσει ο αρχοντας. Ειναι πολυ στρωτο και μικρο βιβλιο που αξιζει να υπαρχει.

Προσωπικα εγω προτιμω το βιβλιο Τριωδιο-Πεντηκοσταριο του Καραμανη.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ολα ωραια και υπεροχα!!
Ας μην ξεχναμε του Αβρααμ Ευθυμιαδη!!υπεροχες θεσεις!!
Όπως παρακαλώ και παραπάνω, θα μπορούσατε να μας κάνετε μια παρουσίαση του βιβλίου αυτού; Τίνος συνθέσεις κατά κύριο λόγο περιέχει, αν έχει μελοποιημένα τα των καθημερινών, αν έχει κάποια δυσεύρετα ή και ανέκδοτα μαθήματα κλπ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τριώδιο με την κλασική διάταξη, μόνο που περιλαμβάνει και ΟΛΕΣ τις καθημερινές.
Τις καθημερινές έχει απόστιχα αίνων στον όρθρο, εσπέρια και απόστιχα στον εσπερινό, ιδιόμελα αλλά και προσόμοια, καθίσματα και κανόνες σε κάποιες περιπτώσεις.
Επίσης, περιέχει τα της προηγιασμένης με πολλά κατ ήχον Γεύσασθε και Νυν αι δυνάμεις, το Μ. Απόδειπνο, και τον Ακάθιστο Ύμνο με μεγάλη ποικιλία απο Χαίρε Νύμφη και Αλληλούια.
Παράρτημα. Τριαδικοί ύμνοι και φωταγωγικά κατ ήχον Δοσιθέου μον, κατανυκτικά μαρτυρικά και θεοτοκία κατ ήχον.

Χρησιμοποιούνται κλασικές γραμμές, ενώ παρατίθενται αυτούσια καποια μέλη όπως Νυν αι δυνάμεις ή τα αργά ιδιόμελα του Ιακώβου των κατανυκτικών εσπερ, καθώς και πολλά μελη του Πέτρου.
Α4 μέγεθος, 520 σελίδες σύνολο, με μουσική γραμματοσειρά, διχρωμία και ισοκρατήματα(?).
Διάσπαρτα μέλη και του π. Δοσιθέου όπως συντμήσεις των ιδιομέλων των κατανυκτικών εσπερινών (πάρα πολύ ωραίες) κ.ά...
Πολύ καλή δουλειά
Αρκετά ενδιαφέρον ακούγεται! Έχω το βιβλιαράκι του π. Δοσιθέου με τα παραλειπόμενα του Τριωδίου, δηλαδή στη σειρά των έργων του το νούμερο 3. Το βιβλίο που μας παρουσίασες γνωρίζεις αν έχει επιπλέον συνθέσεις του γέροντα;
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis


Δοξαστάριο Πέτρου 1820, συμπλήρωση Συλλογὴ ἰδιομέλων Μανουὴλ 1831....

+1000

Τα δύο κλασσικότατα αυτά μουσικά βιβλία χρησιμοποιώ κι εγώ στο Αναλόγιον.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
.....Δεν χωρεί αμφιβολίας περί τούτου!:D
ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ μέχρι την Κυριακή των .... Βαϊων!! Για ποικιλία: Της μετανοίας - Τα πλήθη, Γρηγορίου και ας μου επιτραπεί να βάλλω μια φορά τα .. δικά μου, αλλά θα προβληματίσω τον Λαμπαδάριο.

Επισυνάπτω τα ... δικά μου, προς χρήση, κατάχρηση, ή delete:) των μελών του φόρουμ!
 

Attachments

  • PENTHKOSTARIA TRIWDIOU.pdf
    286.8 KB · Views: 186

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ο β΄τόμος του Τριωδίου του π. Κων. Παπαγιάννη είναι όντως μνημειώδες έργο (όχι ότι ο α΄ τόμος υστερεί).

Εγώ θα χρησιμοποιήσω τα εξής ψαλτικά Τριώδια 1) Δοξαστάριο Πέτρου 2) Μουσική Κυψέλη Στεφάνου 3) π. Κων. Παπαγιάννη 4) Ι. Σακελλαρίδη (για κάποια ιδιόμελα-π.χ. του Τελώνου τα εις ήχο γ΄ ειρμολογικώς, κάποιες Καταβασίες, και οπωδήποτε Χαιρετισμούς και αίνους Κυριακής των Βαΐων).

Το Τριώδιο του π. Κων. Παπαγιάννη θα επιθυμούσα να το χρησιμοποιώ περισσότερο αλλά σε πολλά κομμάτια η κατ' έννοιαν μελοποιΐα με "ζορίζει". Ωστόσο προτιμώ από εκεί τα πεντηκοστάρια-δεν μπορώ να ψάλλω "νάον" αντί "ναόν".

Ευτυχώς δεν προβλέπεται να ψάλλω σε κατανυκτικούς εσπερινούς ή προηγιασμένες. :D
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Ας δικαιολογήσουμε και την επιλογή μας. Ως παράδειγμα στέλνω μια σελίδα από το Μουσικόν Τριώδιον, τόμ. Α΄ του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη, με το Κοντάκιο της ερχόμενης Κυριακής ως πρόταση ψαλμώδησης. Ποιά είναι η άποψή σας; Σε πόσα Τριώδια υπάρχει μια παρόμοια, επιτυχημένη (κατά την άποψή μου), μελοποίηση;
Και είναι απλώς ένα παράδειγμα. Όσο για τον Β΄ τόμο του ίδιου έργου: απλά δεν υπάρχει πουθενά παρόμοια εργασία!
Ε.Γ.
Επειδή υπάρχουν και αρχάριοι, πιστεύω πως θα βοηθηθούν πάρα πολύ.
Νομίζω πως θα γίνουν το δεξί τους χέρι.:)
Έχω προμηθευτεί τα εν λόγω μουσικά βιβλία.
Προσωπικά με βοηθούν πολύ.(Αρχάρια γαρ...)
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Πέτρου Πελοποννησίου Δοξαστάριον 1820 (επανέκδοση εκδόσεις Κουλτούρα)
Πέτρου Πελοποννησίου-Γεωργίου Κηλτζανίδη Δοξαστάριον
Τριώδιον π. Κων/νου Παπαγιάννη μόνο αν χρειαστεί για ιδιόμελα καθημερινών (συνήθως τα λέω απ' έξω)
 

taxlias

Νικόλαος Ταχλιαμπούρης
Όπως παρακαλώ και παραπάνω, θα μπορούσατε να μας κάνετε μια παρουσίαση του βιβλίου αυτού; Τίνος συνθέσεις κατά κύριο λόγο περιέχει, αν έχει μελοποιημένα τα των καθημερινών, αν έχει κάποια δυσεύρετα ή και ανέκδοτα μαθήματα κλπ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

περιεχει τα παντα!!!ολες τι ακολουθιες τις καθημερινες ειναι τεραστιο βιβλιο!!μου αρεσει πολυ απο που να πιασεις απο τις θεσεις μεχρι και τα γραμματα.
αν μπορεσω να σκαναρω καμια σελιδα να δειτε!!οποιος το εχει και μπορει θα εξυπηρετουσε!!

Αυτο ηταν το πρωτο μου τριωδιο!:):)
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Εγώ πάλι είμαι των άκρων: ή Στανίτσα ή Μουσική Κυψέλη Στεφάνου. Δεν υπάρχουν ενδιάμεσα: ή είσαι μερακλής και ψάλεις τον ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΣΤΑ ΔΟΞΑΣΤΙΚΑ Θρασύβουλο, ή δε θες να το παιδέψεις ή δεν το έχεις διαβάσει καλά και λες Στέφανο. Τέλος.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εγώ πάλι είμαι των άκρων: ή Στανίτσα ή Μουσική Κυψέλη Στεφάνου. Δεν υπάρχουν ενδιάμεσα: ή είσαι μερακλής και ψάλεις τον ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΣΤΑ ΔΟΞΑΣΤΙΚΑ Θρασύβουλο, ή δε θες να το παιδέψεις ή δεν το έχεις διαβάσει καλά και λες Στέφανο. Τέλος.

Ναι, μεν αλλά... κι ο Θράσος (και) στην Κυψέλη βασίζεται σε ουκ ολίγα σημεία- ιδίως στα ιδιόμελα. Ασφαλώς χρωστά πάρα πολλά στον προκάτοχό του Πρίγγο (και στον Ιάκωβο). Δεν είναι διόλου τυχαία η αφιέρωση του βιβλίου.

Δ.

Υγ. Κι εγώ περίμενα να προτιμάς Χρύσανθο...
 
Top