[Ερώτηση] Από πoιό Τριώδιο (θα) ψάλλετε;

nkioster

Πατήρ Νεκτάριος Κιοστεράκης
Απο πιο Τριωδιο θα ψαλλετε φετος αγαπητοι συναδελφοι?Ας ακουστουν γνωμες και αποψεις
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Δοξαστάριο Πέτρου 1820, συμπλήρωση Συλλογὴ ἰδιομέλων Μανουὴλ 1831, συμπλήρωση Μουσικὴ Κυψέλη 1882 τ. 2.
 

KHarris

Παλαιό Μέλος
πρ. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη - ΜΟΥΣΙΚΟΝ ΤΡΙΩΔΙΟΝ
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Mix από:
Τα του Εωθινού Ευαγγελίου Πέτρου.
Αίνοι από Χρύσανθο (λόγω της "σμίκρυνσης" του στιχηραρικού μέλους κατά την λογική του Πρίγγου).
Δοξαστικά Πέτρου.
Στις Προηγιασμένες Πέτρο και Πρωγάκη...

Υ.Γ. τι να κάνουμε, αδυναμίες είναι αυτές, τσάμπα τον έχω και αβαταρ;:D
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Πέτρου τα συνήθη...
Μερικά από Στέφανο Λαμπαδάριο.

Στα κέφια από Φιλανθίδη...

Όταν έχω χρόνο και καλή παρέα (π.χ. Χασανίδη...), λίγο Ιάκωβο...
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Ας δικαιολογήσουμε και την επιλογή μας. Ως παράδειγμα στέλνω μια σελίδα από το Μουσικόν Τριώδιον, τόμ. Α΄ του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη, με το Κοντάκιο της ερχόμενης Κυριακής ως πρόταση ψαλμώδησης. Ποιά είναι η άποψή σας; Σε πόσα Τριώδια υπάρχει μια παρόμοια, επιτυχημένη (κατά την άποψή μου), μελοποίηση;
Και είναι απλώς ένα παράδειγμα. Όσο για τον Β΄ τόμο του ίδιου έργου: απλά δεν υπάρχει πουθενά παρόμοια εργασία!
Ε.Γ.
 

Attachments

  • 020.tif
    2 MB · Views: 355

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Β΄ τόμος δοξαστάριου Π. Πελοποννησίου-Π. Κηλτζανίδου. Πολύ ωραία τονισμένα τα κείμενα με απλές, λιτές και ιεροπρεπείς γραμμές οι οποίες επιδέχονται πολλών ωραίων αναλύσεων.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μόνο ΣΤΑΝΙΤΣΑ .

.....Δεν χωρεί αμφιβολίας περί τούτου!:D
ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ μέχρι την Κυριακή των .... Βαϊων!! Για ποικιλία: Της μετανοίας - Τα πλήθη, Γρηγορίου και ας μου επιτραπεί να βάλλω μια φορά τα .. δικά μου, αλλά θα προβληματίσω τον Λαμπαδάριο.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
.....Δεν χωρεί αμφιβολίας περί τούτου!:D
ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ μέχρι την Κυριακή των .... Βαϊων!! Για ποικιλία: Της μετανοίας - Τα πλήθη, Γρηγορίου και ας μου επιτραπεί να βάλλω μια φορά τα .. δικά μου, αλλά θα προβληματίσω τον Λαμπαδάριο.

Μα, δάσκαλε,

και για το Τριώδιον των Ρόδων ( = Πεντηκοστάριον) Θρασύβουλος και πάλι...

Δ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μα, δάσκαλε,

και για το Τριώδιον των Ρόδων ( = Πεντηκοστάριον) Θρασύβουλος και πάλι...

Δ.

Ασφαλώς! Δημήτρη, αλλά δεν έχω τα δοξαστικά του, εκτός της Κυριακής του Παραλύτου.
Βέβαια, η ... μνήμη μου ευτυχώς είναι σε ... φόρμα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ασφαλώς! Δημήτρη, αλλά δεν έχω τα δοξαστικά του, εκτός της Κυριακής του Παραλύτου.
Βέβαια, η ... μνήμη μου ευτυχώς είναι σε ... φόρμα.

Απίστευτο! κάποιοι άλλοι τα έχουν... Δε χρειάζεστε συστάσεις για να τους βρείτε αν τυχόν θελήσετε κάτι...

Δ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
με το Κοντάκιο της ερχόμενης Κυριακής ως πρόταση ψαλμώδησης.
Ε.Γ.
Καί πρόταση τυπικοῦ;
Θά συμφωνήσω. Ἤδη ὥρισα τήν ψαλμῳδία δύο κοντακίων γι᾿ αὐτήν τήν Κυριακή. Ὁ χορός Φαρισαίου φύγωμεν καί ἐμεῖς Ὁ μήτραν παρθενικήν.

 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Ο Πρωτοψάλτης και δάσκαλός μου αγαπά τον Χρ. Θεοδοσόπουλο
Άρα σίγουρα θα ψάλλει από το Τριώδιό του.
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Ο Πρωτοψάλτης και δάσκαλός μου αγαπά τον Χρ. Θεοδοσόπουλο
Άρα σίγουρα θα ψάλλει από το Τριώδιό του.

Και ο δικός μου δάσκαλος προτιμά τον Θεοδοσόπουλο για το Τριώδιο και την Πεντηκοστή. Χρησιμοποιώ κι εγώ τα του Θεοδοσόπουλου (χωρίς να αποκλείεται να χρησιμοποιήσω κάτι εναλλακτικό στο μέλλον:rolleyes:).
 

nkioster

Πατήρ Νεκτάριος Κιοστεράκης
Κι εγω αγαπητοι συναδελφοι πιστευω οτι το ποιο βατο που μπορει να το ψαλλει ο οποιοσδηποτε ειναι το Τριωδιο του Πετρου.
Αν θελει κατι πιο ανεβασμενο και στρωτο ειναι του Χρ. Θεοδοσοπουλου (δηλ του Πριγγου).
Του Καραμανη και του Στανιτσα ειναι λιγο πιο "φευγατα".Τα εγραψαν και οι 2 για τη φωνη τους.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ένα είναι το Τριώδιο... ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΥ...
Και Φιλανθίδη για κάποια δοξαστικά (εξεβλήθη Αδάμ, Οίμοι μέλαινα ψυχή, προκαθάρωμεν, κτλ κτλ...)
Και του Φαρλέκα είναι καλό...
 
Top