[Ερώτηση] Από πoιό Τριώδιο (θα) ψάλλετε;

KHarris

Παλαιό Μέλος
Παρότι αρχάριος στο είδος διαβάζοντας με προσοχή τις γνώμες του forum με εντυπωσιάζουν τα καλά σχόλια που γράφονται για το τριώδιο του Θ.Στανίτσα.
Για το εν λόγω βιβλίο έψαξα τηλεφωνικά προκειμένου να το αγοράσω σε κάποια βιβλιοπωλεία (Φορτωμά , Το άγιον όρος) και μου είπαν ότι δεν υπάρχει εδώ και καιρό.
Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να το βρώ .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Παρότι αρχάριος στο είδος διαβάζοντας με προσοχή τις γνώμες του forum με εντυπωσιάζουν τα καλά σχόλια που γράφονται για το τριώδιο του Θ.Στανίτσα.
Για το εν λόγω βιβλίο έψαξα τηλεφωνικά προκειμένου να το αγοράσω σε κάποια βιβλιοπωλεία (Φορτωμά , Το άγιον όρος) και μου είπαν ότι δεν υπάρχει εδώ και καιρό.
Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να το βρώ .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χλωμό το βλέπω να βρεθεί! Θα επανεκδοθεί προσεχώς από τον Χρήστο Τσιούνη και μάλιστα απαλλαγμένο των λαθών του, αλλά προς το παρόν θα εξυπηρετηθείτε με φωτοτυπίες από κάποιον.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Γιατί δεν μπορώ να κατεβάσω οχι μόνο τα δικά σου, αλλά όσα είναι zip;
Βαγγέλη, βάρα βαρειά βοήθεια!:D Ή στείλ' τα μου pdf με ΠΜ.
Ευχαριστώ

Τωρα σωθηκες . Τι μου λες pdf . ''Δεν κατεχω'' (κρητικα) . Τα επισυναπτω ενα-ενα ως φωτο . Ελπιζω να γεινει ετσι δουλεια . Ενημερωσε σχετικα αν και κλεινω τον Η/Υ και παω για Τηλεοραση . Καλο Βραδι και ''ες αυριον τα σπουδαια'' .
 

Attachments

  • 1.jpg
    112.2 KB · Views: 146
  • 2.jpg
    101.1 KB · Views: 44
  • 3.jpg
    65.4 KB · Views: 28
  • 1Βος.jpg
    124.6 KB · Views: 52
  • 2Βος.jpg
    116.2 KB · Views: 30
  • 3Βος.jpg
    49.7 KB · Views: 35

tsiakalo

Μέλος
Ας ψάλει και κανείς από το Τριώδιο του Ταλιαδώρου, ο οποίος καταγράφει τα δοξαστικά των Αίνων όπως ακριβώς τα άκουσε από τον ίδιο τον Πρίγγο. Το δηλώνει άλλωστε ο ίδιος ο Ταλιαδώρος και στην εισαγωγή του Τριωδίου του.
Όσοι πιστοί προσέλθετε...
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ας ψάλει και κανείς από το Τριώδιο του Ταλιαδώρου, ο οποίος καταγράφει τα δοξαστικά των Αίνων όπως ακριβώς τα άκουσε από τον ίδιο τον Πρίγγο. Το δηλώνει άλλωστε ο ίδιος ο Ταλιαδώρος και στην εισαγωγή του Τριωδίου του.
Όσοι πιστοί προσέλθετε...

Επισης τα ιδιομελα του ορθρου της Κυριακης των Αποκρεω και της Τυρινης του Ταλιαδωρου ειναι πολυ ωραια! Τα "εννοω την ημεραν" και τα "Οιμοι ο Αδαμ".
Αν καποιος τα εχει τα ανεβαζει να τα ξαναδουμε;
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τωρα σωθηκες . Τι μου λες pdf . ''Δεν κατεχω'' (κρητικα) .

Η βοήθεια που έβαλες βγήκε βολική!:D ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
Διόρθωσε το ελέ-ει- Είναι πολύ ωραία και μπαίνουν στο ... εκκλησιαστικό ρεπερτόριο.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Τωρα σωθηκες . Τι μου λες pdf . ''Δεν κατεχω'' (κρητικα) .
Η βοήθεια που έβαλες βγήκε βολική!:D ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
Διόρθωσε το ελέ-ει- Είναι πολύ ωραία και μπαίνουν στο ... εκκλησιαστικό ρεπερτόριο.

Εννοεί το ελέη να γίνει ελέει.
Όντως ωραία. Ευχαριστώ.

Ευχαριστω για την διορθωση , αλλα δεν μπορω (δεν ξερω) να το διορθωσω .
Καποιος μου τα εγραψε και δεν προσεξαμε το λαθος . Διορθωστε το στο δικο
σας (δεν ξερω αν γινεται) .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω τα ιδιομελα (δεξιου) του Ν' ψαλμου κατα την περιοδο του Τριωδιου
(Στανιτσα) σε μια παλαιωτερη δικη μου εκτελεση .
 

Attachments

  • 3'27''=Ιδιομελα Ν' Τριωδιου (Στανιτσα).mp3
    1.4 MB · Views: 58
"Πολύ ωραία τονισμένα τα κείμενα με απλές, λιτές και ιεροπρεπείς γραμμές οι οποίες επιδέχονται πολλών ωραίων αναλύσεων."

Όλο το νόημα της γραφής της Βυζαντινής είναι αυτό. Πόσες και ποιες αναλύσεις μπορούν να γίνουν στον Καραμάνη; (λέρωσα το στόμα μου)

Εύγε στον Πέτρο Γαλάνη, αλλά και σε όλους όσους το έχουν καταλάβει και το εφαρμόζουν.

"Στερείται ιδίου ύφους, ο ψάλλων «Καραμάνη». Ο μη έχων ύφος, δεν έχει και μουσική."
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... δεν μπορω (δεν ξερω) να το διορθωσω .
Καποιος μου τα εγραψε και δεν προσεξαμε το λαθος . Διορθωστε το στο δικο
σας (δεν ξερω αν γινεται)...

Επισυνάπτω την δεύτερη εικόνα από το πιο πάνω μήνυμα αρ.44, διορθωμένη γισ την ορθογραφία του «ελέει».
 

Attachments

  • 2.jpg
    141.1 KB · Views: 58

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
"Πολύ ωραία τονισμένα τα κείμενα με απλές, λιτές και ιεροπρεπείς γραμμές οι οποίες επιδέχονται πολλών ωραίων αναλύσεων."
Όλο το νόημα της γραφής της Βυζαντινής είναι αυτό. Πόσες και ποιες αναλύσεις μπορούν να γίνουν στον Καραμάνη;

Άπειρες!
Αν δείτε τα παλιά προσωπικά του χειρόγραφα θα καταλάβετε. Εκεί είχε όλο το πλήθος των αναλύσεων. Τόπους-τόπους υπάρχουν τέτοια στρώματα και στα βιβλία του. Παράδειγμα: το έτερον "Άγιος Αθάνατος" που έχει στο Δύναμις Κορώνη σε υποσημείωση αποτελεί τμήμα ενός εξόχου Δύναμις Κρητός επί χειρογράφου του '50 (χτυπούσε άνω Δι εκεί...). Όταν τον ρωτούσα γιατί δεν χρησιμοποίησε αυτές τις γραφές αναλύσεων στα βιβλία του μού απαντούσε: "Ήθελα να μπορεί να τα ψάλλει όλος ο κόσμος"!!!
Ακούστε από καθαρή εγγραφή τι μισοδιακρινόμενες αναλύσεις κάνει ακόμα και στα πιο δεδομένα μέλη του. Μάλιστα μερικές πιο απαιτητικές αναλύσεις των βιβλίων του, γνωρίζοντας την αρχική μετροφωνική γραμμή την οποία αναλύουν τις μετέτρεπε σε απλούστερες, φωνητικά ευκολότερες και καταλληλότερες για ταχύτερη χρονική αγωγή νέες αναλύσεις. Είναι από τα Καραμανικά μυστικά.

Ο Στανίτσας όπου μονωδούσε, ακόμα και στα γεροντικά του, καθιστά την ανάλυση των γραφομένων επί του χάρτου πολύ πιο περίπλοκη και βιρτουόζικη. Όχι απαραίτητα ευδιάκριτη για απροπόνητα ώτα.
Συγγνώμη για το όποιο δασκαλίστικο ύφος μου. Μόνον ζήλο έχω και τον μοιράζομαι μαζί σας.
 
Last edited:
Πόσες και ποιες αναλύσεις μπορούν να γίνουν στον Καραμάνη;
Ανάλογα ποιος ψάλει και τι εμπειρία έχει (δεν φταίει πάντα η παρτιτούρα)
(λέρωσα το στόμα μου) με ποια έννοια .
Τι ακριβώς υπονοείτε;
"Στερείται ιδίου ύφους, ο ψάλλων «Καραμάνη»
(έχω να σας απαριθμήσω πολλούς ερμηνευτές ονομαστούς που ψάλουν έχοντας μπροστά τους βιβλία του Καραμάνη).
"Ο μη έχων ύφος, δεν έχει και μουσική."
δεν διαφωνώ
 
Last edited:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Μόνον αντιπαραθέτοντας μέλη μπορούμε να αντιληφθούμε τη δυνατότητα αναλύσεων στα έργα Καραμάνη (κάποιες εξ αυτών που αρεσκόταν να χρησιμοποιεί δια ζώσης αποτελούν Παναγιωτιδικές και Πριγγικές του επιρροές, άλλες πιο μυστήριες, προέρχονται από τον Ανεστιάδη που διέσωζε το Ναυπλιώτη των πολλαπλών επιπέδων ανάλυσης κλπ) αλλά πρέπει κι εγώ να βρώ χρόνο για κάτι τέτοιο (σκαναρίσματα και απομαγνητοφωνήσεις). Σας έδωσα ένα παράδειγμα με το "Άγιος Αθάνατος". Επίσης, κατα ομολογία του ιδίου, σε μερικά Κοινωνικά του διασώζει πιο αναλελυμένες γραφές (κατά τα παλαιά του) που αναλύουν περαιτέρω θέσεις της παπαδικής του σε άλλα σημεία του βιβλίου. Αυτά για προϊδεασμό του μελετητή.
 
Last edited:

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Εχθές μου ήρθε το Τριώδιο του Καραμάνη, το οποίο λέω να αρχίσω από φέτος και -συν Θεώ- και τα επόμενα χρόνια. Μέχρι και πέρυσι έψαλλα από τον Μουσικό Πανδέκτη Νο 7, ο οποίος θεωρώ ότι είναι ένα από τα καλύτερα κλασσικά βιβλία.
 
Θεωρώ το τριώδιο του Κυρίου Καραμάνη,έχει υπέροχα μουσικά κείμενα!!!!
Τον ευχαριστώ για την προσπάθεια που έκανε,όπου μέσα απο τα κείμενα αυτά,μπορούμε να εκφραστούμε μουσικώς-λατρευτικά!!!!!.
 
Top