[Ερώτηση] Από ποιό βιβλίο θα ψάλλετε τους Χαιρετισμούς

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Θα συμφωνήσω με όλους και θα πω ακόμα οτι και ο Φαρλεκας εχει πολύ ωραία ακολουθία των χαιρετισμών απο την οποία έψαλα πέρσι! Φέτος λέω να δω του Χρύσανθου :)
 
Last edited:
Νομίχω ότι μακράν καλύτερο όλων είναι οι Χαιρετισμοί από το Τριώδιο του αειμνήστου Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου και κατόπιν του Α.Καραμάνη.
Από εκεί και πέρα δεν νομίζω ότι πρέπει να μπλέκονται ύμνοι από διαφορετικά βιβλία.Δεν μπορεί π.χ να ψάλλεις την Α ωδή του Ακαθίστου από τον Χρύσανθο και μετά να ψάλλεις τη Υπερμάχω π.χ από τον Φαρλέκα ή τον Κούρο.Ανόμοια πράγματα.Αλλο το πατριαρχικό ύφος του Χρυσάνθου,του Καραμάνη ή του Στανίτσα και άλλο εντελώς το ύφος των υπολοίπων.
ΚΩΝ/ΝΟΣ ΣΠΕΡΔΟΥΛΗΣ
 

ggs

Νέο μέλος
Θεωρώ ότι η νοηματικότερη μουσική προσέγγιση του κειμένου έχει γίνει από το Ν. Χρυσοχοϊδη, όπως εκτελείτο μεγαλοπρεπώς απο τους αείμνηστους Σπυρίδωνα Περιστέρη και Ευάγγελο Τζελά. Η εν λόγω διασκευή, εδρασθείσα επί κλασσικών μουσικών κειμένων, εγείρει όντως την διάνοιαν εις κατανόησιν του Κανόνα του Ιωσήφ του Υμνογράφου.

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια 40στής,

Γιώργος Γερ. Στάμου
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Θεωρώ ότι η νοηματικότερη μουσική προσέγγιση του κειμένου έχει γίνει από το Ν. Χρυσοχοϊδη, όπως εκτελείτο μεγαλοπρεπώς απο τους αείμνηστους Σπυρίδωνα Περιστέρη και Ευάγγελο Τζελά. Η εν λόγω διασκευή, εδρασθείσα επί κλασσικών μουσικών κειμένων, εγείρει όντως την διάνοιαν εις κατανόησιν του Κανόνα του Ιωσήφ του Υμνογράφου.

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια 40στής,

Γιώργος Γερ. Στάμου
Δεν αντιλέγω, ο Περιστέρης ήταν μορφή στην Ελληνική μουσική, βυζαντινή και τραγούδι. Όμως και αυτοί που ψάλλουν στην Μητρόπολη σήμερα ο Παπαδόπουλος και ο Κατσαρός είναι άριστοι ψάλτες.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η εμμονή στον Χρυσοχοϊδη και Ψάχο.
Έχω ακούσει απ τον κ. Παπαδόπουλο να ανεβάζει Πρίγγο και Στανίτσα, προς τιμήν του, και Φιλανθίδη και να τα ψάλλει τέλεια.
Αν μπορούσατε να ανεβάσετε τον ακάθιστο του Χρυσοχοϊδη θα ήτο δώρο για μας γιατί είναι σπάνιο.
 
Απο κανένα φυσικά! Ο κανόνας ειναι προσόμοια ως προς τις καταβασίες.. όπως ψάλεται ο ειρμός έτσι και τα τροπάρια εκάστης ωδής! (σε ορισμένα τροπάρια θα γίνουν φυσικά κάποιες διαφορετικές θέσεις πχ. "Ουρανών υψηλοτέρα") αλλά γενικά λέγονται προσομοιακά.. Το πράγμα αλλάζει αν συμψάλουν πολλα άτομα που δεν είναι της ίδιας "σχολής" και συνήθειας (δηλαδή δεν είναι μαθητές ενός δασκάλου που έχουν γαλουχηθεί στο ίδιο εκκλησιαστικό περιβάλλον) αλλά και τότε αν κάποιο βιβλίο έχει κάποια "παράξενη" θέση δεν είναι σίγουρο ότι θα εκτελεστεί απο όλους ταυτόχρονα και σωστα.
Συμπερασματικά αν είσαι μόνος σου στο ψαλτίρι ή συμψάλεις με "συνγαλουχούμενους" το Τριώδιο και μόνο (σκέτο κείμενο) αρκεί.

"Τη υπερμάχω" απο Καραμάνη είτε το "αργό" είτε το "έτερο συντετμημένο". ;-)
 
Δεν αντιλέγω, ο Περιστέρης ήταν μορφή στην Ελληνική μουσική, βυζαντινή και τραγούδι. Όμως και αυτοί που ψάλλουν στην Μητρόπολη σήμερα ο Παπαδόπουλος και ο Κατσαρός είναι άριστοι ψάλτες.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η εμμονή στον Χρυσοχοϊδη και Ψάχο.
Έχω ακούσει απ τον κ. Παπαδόπουλο να ανεβάζει Πρίγγο και Στανίτσα, προς τιμήν του, και Φιλανθίδη και να τα ψάλλει τέλεια.
Αν μπορούσατε να ανεβάσετε τον ακάθιστο του Χρυσοχοϊδη θα ήτο δώρο για μας γιατί είναι σπάνιο.

Ο ακάθιστος του Χρυσοχοϊδη όπως και ο παρακλητικός κανόνας προς την Υπεραγία Θεοτόκο, κυκλοφορεί στην αγορά υπο την επιμέλεια του Σπ. Παυλάκη! Είναι πράγματι πολύ ωραίο βιβλίο. Ο ίδιος έχει επιμεληθεί και άλλα έργα του Χρυσοχοϊδη όπως Μεγάλη εβδομάδα( βασισμένο σε μαθηματα κυρίως του Γ. Ραιδεστηνου). Για χαιρετισμούς εκτός απο το παραπάνω έχω να προτείνω και Παναγιωτόπουλο -Κούρο, έχει πολύ ωραίες θέσεις, αν και ασυνήθιστες κάποιες φορές.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Εγώ έχω συνηθήσει να ψάλω την ακολουθία
των χαιρετισμών από το Τριώδιο του Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου.
 
Αν εξαιρέσουμε την αυριανή ακολουθία που θα ψάλλουμε στον Μητροπολιτικό ναό της Άμφισσας, για φέτος θα προτιμήσω την Πανδέκτη Ζωής Ν.3
Απλό και καλό
Την άλλη χρονιά ...έχει ο Θεός.
 

ggs

Νέο μέλος
Δεν αντιλέγω, ο Περιστέρης ήταν μορφή στην Ελληνική μουσική, βυζαντινή και τραγούδι. Όμως και αυτοί που ψάλλουν στην Μητρόπολη σήμερα ο Παπαδόπουλος και ο Κατσαρός είναι άριστοι ψάλτες.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η εμμονή στον Χρυσοχοϊδη και Ψάχο.
Έχω ακούσει απ τον κ. Παπαδόπουλο να ανεβάζει Πρίγγο και Στανίτσα, προς τιμήν του, και Φιλανθίδη και να τα ψάλλει τέλεια.
Αν μπορούσατε να ανεβάσετε τον ακάθιστο του Χρυσοχοϊδη θα ήτο δώρο για μας γιατί είναι σπάνιο.
Δεν πρόκειται για εμμονή στο μελοποιό, αλλά για πεποίθηση ότι το μουσικό μέλος αποτελεί επένδυση του κειμένου, η απόδοση του οποίου πρέπει να είναι ευκρινής στο εκκλησίασμα, το οποίο οι χοροί οιονεί μελωδικά εκπροσωπούν. Υπ' αυτήν την έννοια, είναι σημαντικό, π.χ., στο "κινδύνων" του "εκ παντοίων με κινδύνων ελευθέρωσον" να τονίζεται η όντως τονιζόμενη συλλαβή και όχι το "κι" αυτής, ή στο "τους σους υμνολόγους" η φράση "θίασον συγκροτήσαντας πνευματικόν" να αποδίδεται με συνεχή, και όχι διακοπτόμενη, μουσική φράση, κ.ο.κ. Αυτά και άλλα παρόμοια πετυχαίνει η μελοποίηση του Ν. Χρυσοχοϊδη, τα οποία σπανίζουν - συγκεντρωμένα, για να μην υπερβάλλω - αλλαχού.
Σε ό, τι αφορά τις εκδόσεις έργων του Ν. Χρυσοχοϊδη, νομίζω ότι το μήνυμα του κ. Σωτηρη Γεντη είναι κατατοπιστικό.
Χαίρετε.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Φέτος είπα να δοκιμάσω του Χρύσανθου. Ομολογώ οτι με απογοήτευσε...θα πουν κάποιοι "μα καλά τρελός είναι αυτός"? Κι όμως κύριοι συνάδελφοι. Εντόπισα πολλούς νεωτερισμούς που ξεφευγουν απο την παραδοση. Τελικά αν δεν πεις τα κλασσικά....
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Φέτος είπα να δοκιμάσω του Χρύσανθου. Ομολογώ οτι με απογοήτευσε...θα πουν κάποιοι "μα καλά τρελός είναι αυτός"? Κι όμως κύριοι συνάδελφοι. Εντόπισα πολλούς νεωτερισμούς που ξεφευγουν απο την παραδοση. Τελικά αν δεν πεις τα κλασσικά....
Προσωπικά δεν θα έλεγα ότι με απογοήτευσε όταν πρωτοείδα τα κείμενα της εν λόγω ακολουθίας (αν τα συγκρίνουμε με άλλα που κυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια εννοείται), αλλά σίγουρα άμα ψάλλει κανείς από τις εξηγήσεις βλέπει μία μουσική άλλης λογικής. Για εμάς σήμερα το να γράψει κανείς μουσική σημαίνει το να γνωρίζει τη θεωρία της. Τότε αυτό δεν ήταν αρκετό...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αρχων;108427 said:
Φέτος είπα να δοκιμάσω του Χρύσανθου. Ομολογώ οτι με απογοήτευσε...θα πουν κάποιοι "μα καλά τρελός είναι αυτός"? Κι όμως κύριοι συνάδελφοι. Εντόπισα πολλούς νεωτερισμούς που ξεφευγουν απο την παραδοση. Τελικά αν δεν πεις τα κλασσικά....


Λίγο βαριὲς κουβέντες ...

Ὅσο γιὰ τὰ κλασικὰ κι ἐκεῖ ἄμα θὲς μπορεῖς νὰ βγάλεις κάτι ντέρτια και καημοὺς ... Τὸ βιβλίο καὶ ἡ χρονολογία ἔκδοσής του δὲν κάνει τὸν ψάλτη, τὸ παραγόμενο ἀποτέλεσμα μετράει ...
 
Φέτος είπα να δοκιμάσω του Χρύσανθου. Ομολογώ οτι με απογοήτευσε...θα πουν κάποιοι "μα καλά τρελός είναι αυτός"? Κι όμως κύριοι συνάδελφοι. Εντόπισα πολλούς νεωτερισμούς που ξεφευγουν απο την παραδοση. Τελικά αν δεν πεις τα κλασσικά....

αν και "άρχων " είσαι πολύ μικρός τω μέγεθος και τη ηλικία να κρίνεις έναν Χρύσανθο . κοίτα μαζέψου. . .
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
αν και "άρχων " είσαι πολύ μικρός τω μέγεθος και τη ηλικία να κρίνεις έναν Χρύσανθο . κοίτα μαζέψου. . .

Μικρός ναι.. άσχετα με την ηλικία μπορώ να κρίνω ενα άκουσμα...και όταν λέω την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη το μόνο που περιμένω είναι σεβασμός άσχετα αν είμαι μικρός(αν είναι να ξαναμπώ στο Αναλόγιον όταν είμαι 40 ετών) η όχι. Δεν έκρινα τον Χρύσανθο.Ποιος είμαι εγώ για να το κάνω? Είπα την γνώμη μου. Και η γνώμη μου είναι αυτή. Γιατι καποιος απο εσας δεν εχει πει "Αυτό το μάθημα του Στανιτσα δεν μου αρέσει"? "αυτο το μάθημα το Πριγγου δεν μου αρέσει στο Οτε η αμαρτωλός η φράση ΜΕΓΑΛΗ Η ΜΕΤΑΝΟΙΑ δεν μου δείχνει κάτι το κατανυκτικό"? Δηλαδή επειδή ένας ψάλτης είναι "μεγάλο όνομα" πάει να πει οτι εμένα θα μου αρέσουν όλα του τα μαθήματα? και ο Βασιλικός "μεγάλο όνομα" είναι...και??...ουτε ένα κείμενο του δεν έχω.. Την ιδια συμπεριφορά έχουν πολλοί ψάλτες του νησιού μου...γι αυτο μένουμε πίσω.. ευχαριστώ πολύ πάντως.:)
 
Last edited:

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Προσωπικά δεν θα έλεγα ότι με απογοήτευσε όταν πρωτοείδα τα κείμενα της εν λόγω ακολουθίας (αν τα συγκρίνουμε με άλλα που κυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια εννοείται), αλλά σίγουρα άμα ψάλλει κανείς από τις εξηγήσεις βλέπει μία μουσική άλλης λογικής. Για εμάς σήμερα το να γράψει κανείς μουσική σημαίνει το να γνωρίζει τη θεωρία της. Τότε αυτό δεν ήταν αρκετό...

Θα συμφωνήσω κ. Τσακίρογλου. Αλλης λογικης.. σωστή τοποθέτηση..δεν μιλάω όμως άλλο.. είμαι μικρός για να έχω άποψη...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τὸ ζήτημα εἶναι πὼς γράφεις δυὸ γραμμὲς χαρακτηρίζοντας τὸν Χρύσανθο μὲ τρόπο ἐλαττωματικό.

Ὅταν ἐκφέρεις ἄποψη -'ασχέτως ἡλικίας- σὲ κάποια ζητήματα δὲν ὑπάρχει πρόβλημα ὅ,τι κι ἄν γράψεις.

Ὁ Χρύσανθος ὄμως ἐπειδὴ ἀποτελεῖ κεφάλαιο στὴν ψαλτικὴ μας παράδοση, ὅταν ἐκφέρεται κριτικὴ περὶ αὐτοῦ καλὸ εἶναι νὰ συνοδεύεται ἀπὸ κάποια τεκμηρίωση, ὄχι ἁπλὰ ἀπὸ μιὰ δήλωση.

ΥΓ. Γιὰ νὰ προλάβω συγκεκριμένο καλοθελητή ποὺ μὲ «διώκει» τελευταίως, σημειώνω πὼς ναί! κάποιοι ἀποτελοῦν κεφάλαιο μὲ τὰ καλὰ τους καὶ τὰ κακά τους καὶ κάποιοι ὄχι. (Ἄρχων δὲν ἀπευθύνομαι σὲ σένα).
 
Top