[Ερώτηση] Από ποιο βιβλίο θα ψάλλουμε την Μ. Εβδομάδα;

P

ptz

Guest
-Συμφωνώντας απολύτως με τον φίλο Χάρη, επισυνάπτω [με σκοπό να τονίσω τις αυθαίρετες προσθαφαιρέσεις σημαδίων και υφεσοδιέσεων,από "νεανίζοντες παραδοσιακούς"] το εν λόγω κάθισμα από το αρχικό στην νέα μέθοδο μουσικό κείμενο, που βρίσκεται στο ειρμολόγιον Πέτρου του 1825 και επιγράφεται ως μέλος Γρηγορίου.
-Συγκρίνοντας τα δύο κείμενα,παρατηρούμε ότι στο όντως κλασσικό ΔΕΝ υπάρχει ουδεμία υφεσοδίεσις,εν αντιθέσει με το άλλο,που βρίθει.
-Και διερωτάται κάθε καλόπιστος σύγχρονος ψάλτης.Οι παλαιοί δεν τις ήξεραν τις έλξεις και τις υφεσοδιέσεις και γι αυτό δεν τις έβαζαν?
-Πολύ απλά τίς εκτελούσαν ως ευκόλως εννοούμενες και απαραιτήτως εκτελούμενες.
-Και ούτε βέβαια έβαζαν δίεση στο ίσον όπως σε κάποια σημεία στο συγκεκριμένο άκουσμα που όμως ΔΕΝ εκτελείτε από τους ψάλλοντες,όπως και οι περισσότερες υφεσοδιέσεις.
-Τέλος όσον αφορά την επιλογή μουσικού βιβλίου Μεγ.εβδομάδος,μετά τα αυτούσια κλασσικά μουσικά του Πέτρου,κατά την δική μου γνώμη ΜΟΝΟΝ η αυθεντική έκδοση την Μεγ.εβδομάδος του Πρίγγου είναι ο Πέτρος σε πολύ προσεγμένη πρακτική προσέγγιση.Γιά όσους βέβαια επιθυμούν να ψάλλουν από την πηγή.
-Καλή δύναμη σε όλους σας.Π.Τζ
 

Attachments

  • 1.jpg
    126.6 KB · Views: 79
  • 2.jpg
    2.jpg
    91.5 KB · Views: 45

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Όπως σε όλες τις ακολουθίες έτσι και σε αυτές τις Μεγάλης Εβδομάδας θα ήταν καλό ο ψάλτης να προσπαθεί να ακολουθεί το δρόμο της ψαλτικής παράδοσης, μακριά όχι μόνο από δυτικά ακούσματα, αλλά και από διασκευές σύγχρονες και παλιότερες που αποσκοπούν ίσως σε προσωπική προβολή.

Σε αυτό τον κλασσικό δρόμο κινείται το βιβλίο που έχει παρουσιαστεί εδώ: http://analogion.com/forum/showthread.php?t=16823 "Αι Ακολουθίαι της Μεγάλης Εβδομάδος" του συλλόγου προς διάδοσιν της εθνικής μουσικής - Σίμων Καράς.

Εδώ γράφω όχι για να ξαναπαρουσιάσω το ίδιο βιβλίο, αλλά για τους ψηφιακούς δίσκους της μονής Βατοπαιδίου! Όχι δε βρίσκομαι σε λάθος θέμα. Οι δίσκοι αυτοί συνοδεύονται από μικρό βιβλίο το οποίο ωστόσο περιέχει όλα τα μουσικά κείμενα! Εξαιρετικά καλλιγραφημένα από τον πλέον ειδικό στο είδος Δρ. Μιχαήλ Στρουμπάκη, και πολύ καθαρά ώστε να μπορούν άνετα να χρησιμοποιηθούν από τους ψάλτες κατά τη διάρκεια των ακολουθιών και συγκεκριμένα να χρησιμοποιηθούν αντί άλλου μουσικού βιβλίου για τις ακολουθίες της Μεγάλης Εβδομάδας!

Την πρακτική αυτή που διάβασα σε προηγούμενα μηνύματα να ψάλλουν τους ύμνους της Μ. Εβδομάδας, κάθε χρόνο σχεδόν και από διαφορετικούς σύγχρονους μελοποιούς, δε μπορώ να την κατανοήσω. Πιστεύω πως η εκμάθηση και σωστή εκτέλεση των έργων των κλασικών μελοποιών απαιτεί πολλά πολλά χρόνια και ταυτόχρονα σκοπός μας είναι να μπορούμε κάποια στιγμή να ψάλλουμε τα ίδια μέλη χωρίς τα μουσικά βιβλία μπροστά μας ώστε να συγκεντρώνεται όσο περισσότερο γίνεται ο νους στα θεία λόγια.

Είναι αλήθεια πως οι περισσότεροι διορισμένοι ψάλτες στους ενοριακούς ναούς της Ελλάδας, υστερούν δυστυχώς αρκετά από την πιστή εκτέλεση των κλασσικών μελών. Για παράδειγμα ενώ θα βρεθούν αρκετοί να πουν ίσως και απέξω το "Τα πάθη τα σεπτά..." σε αργό μέλος, ελάχιστοι όμως είναι αυτοί που μπορούν να ψάλλουν ακόμα και μέσα από μουσικό βιβλίο και με άνεση το αμέσως επόμενο τροπάριο "Των παθών του Κυρίου τα απαρχάς..." σε επίσης αργό μέλος! Αυτή η ψαλτική ασυμμετρία δε διορθώνεται ψέλνοντας νεώτερες συνθέσεις, αλλά αντιθέτως μελετώντας με εμμονή τις κλασσικές. Ένας τρόπος προς αυτή την κατεύθυνση είναι ακούγοντας τους ύμνους παρακολουθώντας ταυτόχρονα το μουσικό κείμενο όπως ακριβώς συμβαίνει δηλαδή με τους ψηφιακούς δίσκους της μονής Βατοπαιδίου.

Ακολουθεί ένα δείγμα με το προαναφερθέν τροπάριο:



Φανταστική επιλογή.Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις.
Το οπτικοακουστικό άψογο.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Όσο ήμουν διορισμένος ψάλτης προσπαθούσα από την πληθώρα των βιβλίων που έχω να κατασταλάξω σε θέσεις που πήγαιναν περισσότερο στο λαρύγγι μου και στο αυτί μου.Γι'αυτό διάβαζα υπερβολικά τα ψαλλόμενα της Μ.Εβδομάδος πριν τα αποδώσω στην εκκλησία.Το 80% περίπου των τροπαρίων σε όλους τους μελοποιούς-συνθέτες είναι το ίδιο.Αλλάζουν κάποιες συγκεκριμένες θέσεις ,ανάλογα με τα γούστα του κάθε δασκάλου.Έτσι κατέληγα να έχω πολλές θέσεις στην μνήμη μου και ενώ μπροστά μου π.χ να έχω το βιβλίο του Καραμάνη σε κάποια σημεία να αποδίδω τελείως άλλα πράγματα.Και φυσικά άκουγα με τις ώρες εκτελέσεις από την ελίτ των μεγάλων πρωτοψαλτών,ώστε να τις αφομοιώσω,να τις χωνέψω και να τις παρουσιάσω και εγώ με την σειρά μου με ελαφρώς αυτοσχεδιαστικές τάσεις.Φέτος που δεν έχω υποχρεώσεις σε εκκλησία θα κάνω ταπείνωση και θα ακολουθήσω τον πρωτοψάλτη σε όποια εκκλησία επιλέξω είτε Λαμία είτε Λάρισα.Και μια μικρή συμβουλή από εμένα τον ασήμαντο σε νέους-κυρίως- συναδέλφους:Να διαβάζετε Μ.Εβδομάδα καθ'όλη τη διάρκεια του έτους και όχι μόνο την συγκεκριμένη περίοδο.Θα την μάθετε πολύ σύντομα απ'έξω.Τουλάχιστον τα μουσικά.Καλή Ανάσταση να'χουμε αδέλφια.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Κάθε χρόνο απαραίτητο εφόδιο στο αναλόγιο είναι η Μ.Εβδομάδα του Πρίγγου. Τα μέλη ρέουν σαν νερό, χωρίς επικίνδυνες στροφές και ελιγμούς. Ποτέ δεν θα σε προδώσει. Όσο κουρασμένη και ταλαιπωρημένη η φωνή, πάντα βρίσκει το δρόμο. Και δεν χρειάζεται και πρόβα. Είναι σαν τα μέλη που έχουν εντυπωθεί μέσα μου μετά από δεκαετίες ακουσμάτων, από την παιδική ηλικία, να βρίσκουν την έκφρασή τους σ' ατό το βιβλίο. Αυτό για μένα σημαίνει παράδοση.
Συνοδεία αυτού και η Μ.Εβδομάδα του Γ.Ραιδεστηνού για την πληρότητά της (στίχοι ιδιομέλων, τροπάρια κανόνων κλπ.)
Φέτος όμως είπα να βάλω επάνω ως κύριο βιβλίο την Μ.Εβδομάδα του Ε. Φαρλέκα. Μ' άρεσε το σχόλιο
...Είναι ευφυής και κατανυκτική γραφή, κατά τη γνώμη μου, κι όπως μου είχε πει ο Άρχ. Β. Κατσιφής για το Τριώδιο αυτό "συνδυάζει την αθηναϊκή απλότητα με τη σμυρνέικη αρχοντιά". ...
γιατί όντως έχει ένα άλλο ξεχωριστό άρωμα, που θέλγει.
Θα κάνω μάλιστα εισαγωγή με το Τριώδιο του ιδίου για τα μέλη του Λαζάρου και των Βαΐων.
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Κάθε χρόνο απαραίτητο εφόδιο στο αναλόγιο είναι η Μ.Εβδομάδα του Πρίγγου. Τα μέλη ρέουν σαν νερό, χωρίς επικίνδυνες στροφές και ελιγμούς. Ποτέ δεν θα σε προδώσει. Όσο κουρασμένη και ταλαιπωρημένη η φωνή, πάντα βρίσκει το δρόμο. Και δεν χρειάζεται και πρόβα. Είναι σαν τα μέλη που έχουν εντυπωθεί μέσα μου μετά από δεκαετίες ακουσμάτων, από την παιδική ηλικία, να βρίσκουν την έκφρασή τους σ' ατό το βιβλίο. Αυτό για μένα σημαίνει παράδοση.
Συνοδεία αυτού και η Μ.Εβδομάδα του Γ.Ραιδεστηνού για την πληρότητά της (στίχοι ιδιομέλων, τροπάρια κανόνων κλπ.)
Φέτος όμως είπα να βάλω επάνω ως κύριο βιβλίο την Μ.Εβδομάδα του Ε. Φαρλέκα. Μ' άρεσε το σχόλιο γιατί όντως έχει ένα άλλο ξεχωριστό άρωμα, που θέλγει.
Θα κάνω μάλιστα εισαγωγή με το Τριώδιο του ιδίου για τα μέλη του Λαζάρου και των Βαΐων.

Προσέξτε όμως γιατί ο Φαρλέκας έχει στροφές και ελιγμούς και οπωσδήποτε χρειάζεται πρόβα. :wink:
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Προσέξτε όμως γιατί ο Φαρλέκας έχει στροφές και ελιγμούς και οπωσδήποτε χρειάζεται πρόβα. :wink:

Ασφαλώς! Ξεκίνησα ήδη. Έχω φτάσει μέχρι τον όρθρο της Μ.Παρασκευής.:)
Πάντως είναι πιο βατός απ' ότι πίστευα αρχικά.
 
Μεγάλη Εβδομάδα θα ψάλλω, όπως και πέρυσι, από τη Μουσική Κυψέλη του Στεφάνου, τον Β τόμο (έκδοση Πολυχρονάκη). Μετά από σύγκριση με το Δοξαστάριο του Πέτρου (1820) διαπίστωσα ότι οι διαφορές είναι ελάχιστες έως ασήμαντες. Προτιμώ την Κυψέλη γιατί το μέλος είναι απλό και μου δίνει τη δυνατότητα να ψάλλω ελεύθερα, να κάνω ό,τι γύρισμα στη φωνή θέλω (μέσα από την προφορική παράδοση βέβαια) και χωρίς να νιώθω εγκλωβισμένος από δίγοργα και τρίγοργα (και άλλα) που συναντώ σε νεότερες γραφές.

Εύχομαι σε όλους καλή δύναμη!
Να ψάλουμε με κατάνηξη, ταπείνωση, αφοσίωση και προσευχή.
Ο τρόπος που ψάλλουμε παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.
Σκοπός μας είναι να φτάσει το νόημα των τροπαρίων σε αυτούς που μας ακούν.
Όπως λέει και ο γέροντας Πορφύριος: "...Και να ζεις αυτά που ψάλλεις, γιατί έτσι μεταδίδονται και στο εκκλησίασμα" και σε άλλο σημείο: "αλλά αυτός ο όντως άγιος που ψάλλει, αυτός έχει και κάτι άλλο, δέν έχει μόνο τη φωνή. Μαζί με τη φωνή που εκπέμπεται με τα ηχητικά κύματα, εκπέμπεται και κάποια χάρη με άλλα κύματα, μυστικά, που αγγίζουν τις ψυχές των ανθρώπων και τις συγκινούν βαθύτατα." (Γέροντος Πορφυρίου, Ανθολόγιο Συμβουλών, σελ. 447-448).

Καλή Ανάσταση!
 
Λεμε από τον Χρύσανθο Θεοδοσόππουλο τα πάντα εκτός από τροπάριο Κασσιανής και καμια φορά τον Κανόνα του Μ.Σαββάτου (Κύματι...) που λέμε από τον Ταλιαδώρο.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Για 12η χρονιά ...Καραμάνης:D
Ως που θα πάει δεν ξέρω:D
Κάποιες φορές το τροπάριο της Κασσιανής είπα το του Χατζημάρκου, ενώ μια άλλη φορά είπα το του κ. Ζάχου Νικολέρη.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Για 12η χρονιά ...Καραμάνης:D
Ως που θα πάει δεν ξέρω:D
Κάποιες φορές το τροπάριο της Κασσιανής είπα το του Χατζημάρκου, ενώ μια άλλη φορά είπα το του κ. Ζάχου Νικολέρη.

Ελπίζω να έλαβες υπόψη σου τα γραμματικά κλπ λάθη του βιβλίου.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
...μου τα ψιθύρισαν κάποιοι καλοί άνθρωποι το 2000 όταν άρχισα να ψάλλω από το εν λόγω βιβλίο:D
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
:D Επίσης, στην Η΄Ωδή δεν λέω, σε όσα τροπάρια είναι η σειρά μου, την κατάληξη ''ον παίδες...'' με το γνωστό πανηγυρτζίδικο τρόπο. Δεν μου αρέσει η συγκεκριμένη γραφή.
 

tsitsikas georgios

Νέο μέλος
Μιας και πλησιάζουν οι μέρες είπα να ανοίξω το παρών θέμα. Ας αρχίσω λοιπόν εγώ πρώτος.
Την Μ. Βδομάδα θα την ψάλλω απο ένα βιβλίο που έχω φτιάξει εγώ το οποίο είναι μαζί με την τυπική διάταξη και περιέχει μαθήματα απο Ραιδεστηνό , Πετριδη , Πριγγο , Συρκα , Χρύσανθο :)

ΦΟΡΤΩΜΑ -ΠΕΤΡΙΔΗ
 
Συγνώμη αλλά μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να μετρηθούν οι απαντήσεις για να δούμε τα αποτελέσματα εμείς που δεν έχουμε αποφασίσει?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Top