[Ερώτηση] Από ποιο βιβλίο θα ψάλλουμε την Μ. Εβδομάδα;

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Μιας και πλησιάζουν οι μέρες είπα να ανοίξω το παρών θέμα. Ας αρχίσω λοιπόν εγώ πρώτος.
Την Μ. Βδομάδα θα την ψάλλω απο ένα βιβλίο που έχω φτιάξει εγώ το οποίο είναι μαζί με την τυπική διάταξη και περιέχει μαθήματα απο Ραιδεστηνό , Πετριδη , Πριγγο , Συρκα , Χρύσανθο :)
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Είκοσι οκτώ χρόνια Πρίγγο, γιατί να αλλάξω τώρα. (Για να μη λέει ο φίλος μου ο Δανιήλ ότι έχω αδυναμία στον Χρύσανθο)
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Αγαπητέ Μιχάλη,

Μπορεί ν' ανέβει εδώ αυτή η συλλογή που έχεις κάνει; Θα μ' ενδιαφέρε να δω τις επιλογές που έχεις κάνει. Ευχαριστώ.
 
Μιχάλη νομίζω ότι μακράν το καλύτερο βιβλίο είναι η Μ.Εβδομάδα του Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου.Οποιος την έχει ψάλλει έστω και μία φορά δεν ξανανοίγει βιβλίο Μ.Εβδομάδας οποιουδήποτε άλλου.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Αγαπητέ Μιχάλη,

Μπορεί ν' ανέβει εδώ αυτή η συλλογή που έχεις κάνει; Θα μ' ενδιαφέρε να δω τις επιλογές που έχεις κάνει. Ευχαριστώ.

Φίλε Σταύρο εκτός απο το οτι είναι περίπου 600 σελίδες(θα πάρει πάρα πολύ χρόνο) πολλά απο τα σημεία του βιβλίου ειναι απο βιβλία που εχουν πνευματικά δικαιώματα(Για Πριγγο και Χρύσανθο σίγουρα απ οτι ξέρω). Δεν νομίζω να επιτρέπετε να τα ανεβάσω δυστυχώς.
Θα μπορούσα να τις γράψω πάντως.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Αρχων;109865 said:
Φίλε Σταύρο εκτός απο το οτι είναι περίπου 600 σελίδες(θα πάρει πάρα πολύ χρόνο) πολλά απο τα σημεία του βιβλίου ειναι απο βιβλία που εχουν πνευματικά δικαιώματα(Για Πριγγο και Χρύσανθο σίγουρα απ οτι ξέρω). Δεν νομίζω να επιτρέπετε να τα ανεβάσω δυστυχώς.
Θα μπορούσα να τις γράψω πάντως.


Εχουμε και λεμε. Κυριακη Βαιων εσπερας
Απο το Αλληλουια (αργο και συντομο ) Ιδου ο νυμφιος και μεχρι το τελος των καθισματων ειναι απο τον Ραιδεστηνο.
Κανων Ολοκληρος απο τον Λ.Πετριδη
Εξαποστειλαριον Λ.Πετριδη
Πασα πνοη - αινειτε και αινειτε αργον (Θ.Στανιτσα) απο Πετριδη μεχρι και το τελος του Ερχομενος ο Κυριος. Μετα...Φθασαντες πιστοι απο Ραιδεστηνο και απο Πριγγο(διαλεγουμε και παιρνουμε) Δοξα και νυν Πριγγου.
Ιδιομελα αποστιχων ολα απο τον Πριγγο
Δοξα και νυν Ραιδεστηνου.

Μεγαλη Δευτερα
Καθισματα Χρυσανθου
Κανων Δεβρελη
Εις τους Αινους ολα του Πριγγου.
Αποστιχα Πριγγου
Δοξα Ιδου σοι .... Πριγγου Νικολαου Σμυρνης Συρκα Ραιδεστηνου(διαλεγουμε και παιρνουμε )

Μεγαλη Τριτη
Καθισματα Ραιδεστηνου
Κανων Ραιδεστηνου
Αινοι Χρυσανθου
Δοξα Χρυσανθου
Και νυν Χρυσανθου
Αποστιχα Χρυσανθου
Δοξα και νυν Κυριε η εν... Πετρου και Πριγγου

Μεγαλη Τεταρτη
Καθισματα Ραιδεστηνου
Κανων Πριγγου
Αινοι Χρυσανθου
Αποστιχα Λ.Πετριδη
Δοξα και νυν αποστιχων Πετριδη

Μεγαλη Πεμπτη (Των παθων)
Ολα τα αντιφωνα απο τον Ραιδεστηνο μεχρι και το Σημερον Κρεμαται
Σημερον Κρεμαται Ραιδεστηνου Πριγγου Πετριδη Συρκα (διαλεγουμε)
Μεχρι του Εξηγορασας Πετριδη
Μακαρισμοι Δεβρελη
Κανων Χρυσανθου
Εξαποστειλαριον Χρυσανθου και Ραιδεστηνου
Αινοι Ραιδεστηνου
Δοξα Εξεδυσαν με Ραιδεστηνου Πριγγου Χρυσανθου
Αποστιχα Χρυσανθου Δοξα και νυν του ιδιου.

Μεγαλη Παρασκευη (Πρωι στις ωρες)
Εως την 5η ωρα απο τον Χρυσανθο
Ωρα 6η Ραιδεστηνος
Ωρα 9η Συρκας
Εσπερινος απο Συρκα (Κυριε εκεκραξα και ιδιομελα)
Δοξα και νυν Πριγγου
Αποστιχα Χρυσανθου
Σε τον αναβαλλομενον Χρυσανθου Πριγγου Ραιδεστηνου

Μεγαλη Παρασκευη (Εσπερας)
Απολυτικια καθισματα κανων Ραιδεστηνου
Ευλογηταρια αργα Πετριδη Χρυσανθου
Πασα πνοη Ραιδεστηνου
Τον Ηλιον κρυψαντα Γερμανου Νεων Πατρων

Μεγαλο Σαββατο πρωι

Κυριε εκεκραξα , Αναστασιμα και ιδιομελα Ραιδεστηνου
Τον Κυριον υμνειτε του ιδιου
Οσοι εις Χριστον με δυναμις του Πριγγου
Αναστα ο θεος Στανιτσα
Σιγησατο Ιακωβου
Εξηγερθη Πετρου

Ακολουθια της Αναστασης θα την δω απο τον κ.Βασιλη Κιαμηλιδη που του την ζητησα και με χαρα την εφτιαξε καθως και απο την Μ.Εβδομαδα του κ.Λαμπρου Aυτα μαζι με την τυπικη διαταξη ειναι η δικη μου Μ.Εβδομαδα. :)
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πέτρου Λαμπαδαρίου Δοξαστάριον (ἐφεδρεία Πρίγγος-Βουδούρης)
Πέτρου Λαμπαδαρίου Εἱρμολόγιον (ἐφεδρεία Πρίγγος)
Πέτρου Ἐφεσίου Ἀναστασιματάριον (ὅπου χρειάζεται στὸν ὄρθρο)
Μουσικὸς Θησαυρὸς Ἑσπερινοῦ Νεκταρίου μοναχοῦ (γιὰ ἀργὰ τοῦ ὄρθρου)
Θ. Λειτουργία αργὰ μαθήματα Πέτρου Λαμπαδαρίου-Ἰακώβου

Στὰ δύσκολα (φάλτσοι ξερόλες ἐποχιακοὶ βοηθοί:rolleyes:) καὶ στὴν κούραση (οὕτε κἄν οἱ προηγούμενοι ἤ τοὺς ἔχω σουτάρει:rolleyes:) κλείνουν ὅλα, ὑπάρχει καὶ τὸ Τριώδιον τῆς ΑΔ σὲ μεγάλο σχήμα:) μαζὶ μὲ πολλὰ «ἀνώνυμα» μαθήματα ποὺ μόνο ἐγώ ξέρω καὶ ἔχω στὸ κεφάλι μου σὰν παλιὰ καλὴ καραβάνα:wink:
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Πέτρου Λαμπαδαρίου Δοξαστάριον (ἐφεδρεία Πρίγγος-Βουδούρης)
Πέτρου Λαμπαδαρίου Εἱρμολόγιον (ἐφεδρεία Πρίγγος)
Πέτρου Ἐφεσίου Ἀναστασιματάριον (ὅπου χρειάζεται στὸν ὄρθρο)
Μουσικὸς Θησαυρὸς Ἑσπερινοῦ Νεκταρίου μοναχοῦ (γιὰ ἀργὰ τοῦ ὄρθρου)
Θ. Λειτουργία αργὰ μαθήματα Πέτρου Λαμπαδαρίου-Ἰακώβου

Στὰ δύσκολα (φάλτσοι ξερόλες ἐποχιακοὶ βοηθοί:rolleyes:) καὶ στὴν κούραση (οὕτε κἄν οἱ προηγούμενοι ἤ τοὺς ἔχω σουτάρει:rolleyes:) κλείνουν ὅλα, ὑπάρχει καὶ τὸ Τριώδιον τῆς ΑΔ σὲ μεγάλο σχήμα:) μαζὶ μὲ πολλὰ «ἀνώνυμα» μαθήματα ποὺ μόνο ἐγώ ξέρω καὶ ἔχω στὸ κεφάλι μου σὰν παλιὰ καλὴ καραβάνα:wink:

Κλασσικότατος! :)
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ρώτησαν τον άρχοντα Θρ. Στανίτσα μετά την έκδοση του Τριωδίου: Δάσκαλε, θα βγάλετε Μεγάλη Εβδομάδα;
Απάντηση: Όχι τζάνε μ'! Γιατί να βγάλω Μεγάλη Εβδομάδα; Δεν θα είναι καλύτερη απ' του Πρίγγου!
Πρίγγος λοιπόν (=Πέτρος, ως έφη Παναγιώτης Τζανάκος)!
Και για να ευλογήσουμε και τα γένεια μας:D, ίσως ...:wink:
Κασσιανή, http://analogion.com/forum/showpost.php?p=68579&postcount=1
Εξέδυσάν με, http://analogion.com/forum/showpost.php?p=69225&postcount=1
Ήδη βάπτεταιhttp://analogion.com/forum/showpost.php?p=34441&postcount=1
Καλή δύναμη σε όλους!
 
E

emakris

Guest
Κάτι από τη νέα σοδειά;:eek:

Σήμερα μου έφερε ένας φοιτητής για να δω μια σχετικά πρόσφατη έκδοση. Μου... βγήκαν τα μάτια από τις ανοησίες που είχε προσθέσει ο εκδότης στις κλασικές γραμμές, αλλά και από την έλλειψη εκδοτικής καλαισθησίας και λιτότητας. Έλεος, βρε παιδιά... Βρείτε άλλο τρόπο να φανείτε δημιουργικοί. Φτάνει πια.
Προσωπικά μου αρκεί ο Ραιδεστηνός. Ψάλε τον σωστά και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Η Μ. Εβδομάδα χρειάζεται απλότητα και σοβαρότητα. Δεν απορρίπτω ωστόσο και άλλες σοβαρές εκδόσεις.
 
Top