[Ερώτηση] Απόψεις σχετικά με το Νέον Ἀναστασιματάριον (Δ. Ἠλιόπουλος - Σπ. Παυλάκης)

anthem

Μέλος
Χαιρετώ τα μέλη.

Θα ήθελα την αποψή σας για το Νέον Ἀναστασιματάριον (Δ. Ἠλιόπουλος - Σπ. Παυλάκης).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

svivaldi

Κόσσυβας Σπύρος
Εγώ χρησιμοποιώ το Νέον Ἀναστασιματάριον (Δ. Ἠλιόπουλος - Σπ. Παυλάκης) εδώ και 3 χρόνια.Δεν το αλάζω με κάνενα άλλο.τα χρώματα και τα ισοκρατήματα είναι εξαιρετικά!!!
 

anthem

Μέλος
Θα μπορούσε κάποιο μέλος να αναρτήσει κάποιες σελίδες του βιβλίου;

Ευχαριστώ.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Διαφέρει σαφῶς ἀπὸ τὴν α' ἔκδοση του 1820 (ἀναστατικὴ ἐπανέκδοση ἀπὸ τὶς ἐκδόσεις Κουλτοῦρα).
 

Haris Tsarouxis

Μέλος
Εγώ χρησιμοποιώ το Νέον Ἀναστασιματάριον (Δ. Ἠλιόπουλος - Σπ. Παυλάκης) εδώ και 3 χρόνια.Δεν το αλάζω με κάνενα άλλο.τα χρώματα και τα ισοκρατήματα είναι εξαιρετικά!!!

Ως προς τα χρώματα θα συμφωνήσω, και μάλιστα πολύ εύχρηστο για το ψαλτήρι και πολύ ευανάγνωστο... Αλλά όχι και εξαιρετικά τα ισοκρατήματα...Πολλά λάθη...Και σε πολλά σημεία ανυπόστατα και χωρίς θεωρητική τοποθέτηση...Σε αρκετά σημεία λείπουν κιόλας...
 

anthem

Μέλος
Ως προς τα χρώματα θα συμφωνήσω, και μάλιστα πολύ εύχρηστο για το ψαλτήρι και πολύ ευανάγνωστο... Αλλά όχι και εξαιρετικά τα ισοκρατήματα...Πολλά λάθη...Και σε πολλά σημεία ανυπόστατα και χωρίς θεωρητική τοποθέτηση...Σε αρκετά σημεία λείπουν κιόλας...


Μπορεί το παραπάνω να επιβεβαιωθεί και από άλλα μέλη;

Όχι πως δεν εμπιστεύομαι τον Χάρη, απλά θα ήθελα και άλλες απόψεις επί τούτου.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μπορεί το παραπάνω να επιβεβαιωθεί και από άλλα μέλη;

Όχι πως δεν εμπιστεύομαι τον Χάρη, απλά θα ήθελα και άλλες απόψεις επί τούτου.

Από το δείγμα που ανέβηκε, ναι, τα ισοκρατήματα (μου) φαίνονται προβληματικά. Τουλάχιστον ασυνήθιστα. Π.χ. στο κεραγάριο του τρίτου, στο μεγαλύτερο τμήμα του, το ισοκράτημα είναι Νη.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας


Διαφέρει σαφῶς ἀπὸ τὴν α' ἔκδοση του 1820 (ἀναστατικὴ ἐπανέκδοση ἀπὸ τὶς ἐκδόσεις Κουλτοῦρα).

Ο λόγος εδώ αφορά στο γνωστό Αναστασιματάριον του Ιωάννου (και στην επανέκδοσή του από τους Ηλιόπουλο κ Παυλάκη), όχι στου Πέτρου σε επιμέλεια Π. Εφεσίου.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Από το δείγμα που ανέβηκε, ναι, τα ισοκρατήματα (μου) φαίνονται προβληματικά. Τουλάχιστον ασυνήθιστα. Π.χ. στο κεραγάριο του τρίτου, στο μεγαλύτερο τμήμα του, το ισοκράτημα είναι Νη.
κ. Νεοκλή, στο συγκεκριμένο δείγμα, το Κεκραγάριο είναι του Βαρέος ήχου.
Ο βαρύς εναρμόνιος στα Στιχηραρικά & Ειρμολογικά μέλη, αρέσκεται, σε μεγάλο βαθμό, να έχει ισοκράτημα στο ΝΗ, διότι βρίσκεται σε αρμονική συνήχηση (ο ΝΗ), με την κύρια μελωδική γραμμή, η οποία, σε πολλές θέσεις του, περιστρέφεται γύρω από τον ΔΙ!
Εάν ανατρέξουμε στις απόψεις των παλαιότερων δασκάλων, τα ισοκρατήματα ήταν λιτά, κυρίως στη βάση της κλίμακας και σπάνια υπήρχαν αρμονικές αλλαγές.
Οι νεότεροι, Ιεροψάλτες, όντες γνώστες της Ευρωπαϊκής αρμονίας, (π.χ. Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος κ. άλ.) εισήγαγαν, σταδιακά, προν τέρψιν της ακοής και τις διάφορες εναλλαγές των ισοκρατημάτων.:wink:

 
Top