Απόστολος (Χατζημάρκος; Ταλιαδώρος;)

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ανέβασα στο ίντερνετ τον ψάλτη που παραθέτω.
Η κασέτα έγραφε Χατζημάρκος.
Έλαβα e-mails ότι δεν πρέπει να είναι ο Χ'μάρκος. Μου είπαν ότι ίσως είναι ο Σουρλατζής. Εμένα μου φέρνει και λίγο Ταλιαδώρο σε μερικά σημεία δεδομένου ότι και ο Ταλιαδώρος ήταν αρκετά υψίφωνος.
Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να βοηθήσει.
Ευχαριστώ
 

Attachments

  • apostolos3.mp3
    1.8 MB · Views: 227
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ανέβασα στο ίντερνετ τον ψάλτη που παραθέτω.
Η κασέτα έγραφε Χατζημάρκος.
Έλαβα e-mails ότι δεν πρέπει να είναι ο Χ'μάρκος. Μου είπαν ότι ίσως είναι ο Σουρλατζής. Εμένα μου φέρνει και λίγο Ταλιαδώρο σε μερικά σημεία δεδομένου ότι και ο Ταλιαδώρος ήταν αρκετά υψίφωνος.
Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να βοηθήσει.
Ευχαριστώ


Χριστός ανέστη!

Δημήτρη, σε ποιό κομμάτι αναφέρεσαι; Δώσε τίτλο, και σε ποιόν το αποδίδεις στη σελίδα σου σήμερα.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Συγνώμη Δημήτρη
Ξέχασα να επισυνάψω το αρχείο.
Μόλις το έβαλα παραπάνω.
Το αποδίδω στον Χ' μάρκο.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ανέβασα στο ίντερνετ τον ψάλτη που παραθέτω.
Η κασέτα έγραφε Χατζημάρκος.
Έλαβα e-mails ότι δεν πρέπει να είναι ο Χ'μάρκος. Μου είπαν ότι ίσως είναι ο Σουρλατζής. Εμένα μου φέρνει και λίγο Ταλιαδώρο σε μερικά σημεία δεδομένου ότι και ο Ταλιαδώρος ήταν αρκετά υψίφωνος.
Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να βοηθήσει.
Ευχαριστώ

Ταλιαδωρος σιγουρα δεν ειναι . Το υψος δειχνει Σουρλαντζη αλλα δεν ειμαι
σιγουρος .
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Υπάρχει μια μικρή περίπτωση να είναι Τασόπουλος...??? Η υψιφωνία είναι ένα σημάδι (συνήθιζε να απαγγέλει "στο Θεό" που λέμε από άποψη τονικότητας:D) , και η κατάληξη ταιριάζεται στο στυλ του από όσες σχετικές ηχογραφήσεις "Αποστόλων" του έχω, αλλά ο ήχος είναι πολύ αλλοιωμένος... Δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος...

Για Σουρλαντζή δε μου πολυμοιάζει. Ταλιαδώρος σίγουρα δεν είναι θα έλεγα και εγώ.... Χ'Μάρκος....??? Χμμμμμ :confused:
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω κι ένα χερουβικό του ιδίου.
Ισως εδώ φανεί καλύτερα ποιος είναι για όσους έχουν πολλά ακούσματα.
Φωνή στα ύψη και τέχνη.
 

Attachments

  • xeroybiko.mp3
    4.1 MB · Views: 132
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ανεβάζω κι ένα χερουβικό του ιδίου.
Ισως εδώ φανεί καλύτερα ποιος είναι για όσους έχουν πολλά ακούσματα.
Φωνή στα ύψη και τέχνη.

Τασόπουλος δεν είναι. Ήταν πολύ κλασσικός στα Χερουβικά του... Από αυτό το άκουσμα θα μπορούσε να είναι Χ"Μάρκος και να μην ακούγεται στην προηγούμενη λόγω κακής ποιότητας. Σε κάποια σημεία θα μου θύμιζε και Δασκαλούδη με κάτι κόλπα.... Για τι κασέτα μιλάμε;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ανεβάζω κι ένα χερουβικό του ιδίου.
Ισως εδώ φανεί καλύτερα ποιος είναι για όσους έχουν πολλά ακούσματα.
Φωνή στα ύψη και τέχνη.

Το Χερουβικό έχει όλα τα τυπολογικά στοιχεία του Ταλιαδώρου: ευρωπαΐζον σε ορισμένες θέσεις, ειδικά καταληκτικές (προσάδοντες, μέριμναν), εκφορά φωνής σε συγκεκριμένα σημεία χαρακτηριστική του Ταλιαδώρου ( και τη ζωοποιώ, ΤριΑ αποθώωωωμεεθα), Το κομμένο κάπως Τριάδι, η έντονη υψιφωνία, ιδιάζουσα ειδικά τις δεκαετίες 60-70, όλα συνηγορούν υπέρ του Ταλιαδώρου. Όσοι τυχόν αμφιβάλουν για το τελευταίο, αρκεί να ακούσουν ενδεικτικά σε τί βάση ψάλλει με τον Στανίτσα το Β΄Αντίφωνο των Τυπικών στην αγ. Σοφιά 30.09.62 ( εκδ. Τσιούνη αρ. δίσκου 7.

Ο Απόστολος τώρα φωνητικά δεν απέχει εντελώς από τον Ταλιαδώρο, αλλά στο ύφος είναι κάπως διαφορετικός από τον Ταλιαδώρο. Μπορεί και να είναι ο ίδιος, εκτός αν πρόκειται για κάποιον πολύ μερακλή μαθητή του. Δε νομίζω ότι έχει πολλές πιθανότητες να είναι ο Άγγελος Γκάκος. Χρειάζεται ψάξιμο. Ο Ταλιαδώρος όμως τον Απόστολο των Αγίων Πάντων δεν τον δίνει εύκολα σε άλλον να τον απαγγείλει. Υπάρχει δε και η μικρή πιθανότητα κάποιος επισκέπτης να λέει τον Απόστολο. Κάτι τέτοιο πράττει όταν τον επισκέπτεται ο φίλος του Γ. Λαμπρόπουλος.



Δ.
 
Last edited:

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Σουρλαντζής όχι. Ο παππούς δεν εκανε τέτοια "κλαρινίστικα" τσαλίμια...
Μάλλον Χ''Μάρκος..
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Σίγουρα δεν είναι ο Σουρλατζής.

Για τον Χατζημάρκο χμμμ....

Για Ταλιαδώρο δεν ξέρω δεν έχω πολλά ακούσματα.

Στο ''χερουουουου....'', ''τριααααα.." και ''πασαν την βιοτικήν'' κάνει θέσεις που τις έχω ακούσει επανελημένως απο τον Χατζή Στάικο. Και είναι γεγονός ότι ο δάσκαλος είχε απίστευτη έκταση (μέχρι πάνω ντο) και μπορούσε να ψάλλει εκεί πανω.

Μήπως θα μπορούσαμε να έχουμε κι άλλα από αυτή την ηχογράφηση;
(είναι και πολύ ωραία...)


ευχαριστούμε εκ των προτέρων
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Φυσικά και θα μοιραστούμε ότι έχουμε.
Ευχαριστίες στους ψάλλοντες και όχι στους αντιγραφείς παπαράτσι.

Ανέβασα από την ίδια κασέτα Ταλιαδώρο και Στανίτσα
εδώ:
http://psaltiri.org/kas2.MP3

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ,
τελικά διαπίστωσα κι εγώ απ τα γραφόμενά σας ότι είναι ο Ταλιαδώρος.
Και όχι ο Χατζημάρκος όπως νόμιζα.
 
Last edited:

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Στο χερουβικό είναι ο Ταλιαδώρος αλλα στον αποστολο μαλλον ο Φωτόπουλος πριν αρχίζει να μεθά....
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ανέβασα στο ίντερνετ τον ψάλτη που παραθέτω.
Η κασέτα έγραφε Χατζημάρκος.
Έλαβα e-mails ότι δεν πρέπει να είναι ο Χ'μάρκος. Μου είπαν ότι ίσως είναι ο Σουρλατζής. Εμένα μου φέρνει και λίγο Ταλιαδώρο σε μερικά σημεία δεδομένου ότι και ο Ταλιαδώρος ήταν αρκετά υψίφωνος.
Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να βοηθήσει.
Ευχαριστώ

Φαινεται να γερνει προς τον Σουρλατζη αυτη η φωνη,αλλα,μηπως ειναι οντως ο Χατζημαρκος σε νεανικη ηλικια;Η΄εχει ανεβει η τονικοτητα,λογω ποιοτητας ηχογραφησης;:confused:Συμβαινει καμια φορα..Χμμμ;...
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Μεταφέρθηκε από άλλο θέμα ώς απάντηση σε αυτό το μήνυμα.


Ιδού τι λέει ο Μεγάλος Κων/νος Πρίγγος για τον Χαρίλαο Ταλιαδώρο που ερμηνεύει τα μαθηματά του, όπως ο ίδιος ο Πρίγγος τα εκτελούσε, και όπως ο Πρίγγος τα είχε ακούσει από το Μεγάλο Ιάκωβο Ναυπλιώτη. Ταυτόχρονα μιλάει για αυτούς που τον παραμορφώνουν (σε κάθε εποχή).
Τότε ο Ταλιαδώρος, νέος, εκτελούσε κατά Πρίγγο, μετά άλλαξε.

(Για μένα το να προσθέτει κάποιος το προσωπικό του στοιχείο είναι καλό και υγιεινό ).

Ακούστε μια παλαιά ηχογράφηση του Χαρίλαου.

http://psaltiri.org/index2.php?option=com_sobi2&sobi2Task=dd_download&fid=45&no_html=1
 
Last edited by a moderator:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τότε ο Ταλιαδώρος, νέος, εκτελούσε κατά Πρίγγο, μετά άλλαξε.

(Για μένα το να προσθέτει κάποιος το προσωπικό του στοιχείο είναι καλό και υγιεινό ).

Ακούστε μια παλαιά ηχογράφηση του Χαρίλαου.

http://psaltiri.org/index2.php?option=com_sobi2&sobi2Task=dd_download&fid=45&no_html=1

Υπάρχει εκτενής συζήτηση για το εάν είναι ο Ταλιαδώρος αυτός που λέει αυτόν τον Απόστολο εδώ
Για λόγους που εξήγησα παλιότερα συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν είναι ο δάσκαλος σε αυτό το ηχητικό, αλλά κάποιος μαθητής ( ή καλός φίλος) του. Στους υποψήφιους προσθέτω σήμερα και τον Ευάγγελο Νανάκο.

Πράγματι, ό,τι ψάλλει από Πρίγγο ο άρχοντας είναι ατόφιο κι αυθεντικό, αφομοιωμένο και προσαρμοσμένο στη μορφή της δικής του φωνής.

Δ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Υπάρχει εκτενής συζήτηση για το εάν είναι ο Ταλιαδώρος αυτός που λέει αυτόν τον Απόστολο εδώ
Για λόγους που εξήγησα παλιότερα συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν είναι ο δάσκαλος σε αυτό το ηχητικό, αλλά κάποιος μαθητής ( ή καλός φίλος) του. Στους υποψήφιους προσθέτω σήμερα και τον Ευάγγελο Νανάκο.

Πράγματι, ό,τι ψάλλει από Πρίγγο ο άρχοντας είναι ατόφιο κι αυθεντικό, αφομοιωμένο και προσαρμοσμένο στη μορφή της δικής του φωνής.

Δ.
Συμφωνώ πως δεν μπορεί να είναι ο Ταλιαδώρος. Κι εγώ κλίνω προς τον Σουρλαντζή και λιγότερο προς τον Χ''Μάρκο. Ο Ταλιαδώρος, πάντως, έχει αλλάξει πολύ από εκείνα τα χρόνια μέχρι σήμερα (μη σας πω από τη δεκαετία του '70 μέχρι σήμερα). Παλαιότερα είχε και πολύ αυστηρότερο χρόνο και συντηρητικότερη και ζωντανότερη εκτέλεση! (Μην παρεξηγηθώ! Και σήμερα μου αρέσει ο Ταλιαδώρος. Είναι ΨΑΛΤΗΣ!)
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει εκτενής συζήτηση για το εάν είναι ο Ταλιαδώρος αυτός που λέει αυτόν τον Απόστολο εδώ
Για λόγους που εξήγησα παλιότερα συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν είναι ο δάσκαλος σε αυτό το ηχητικό, αλλά κάποιος μαθητής ( ή καλός φίλος) του. Στους υποψήφιους προσθέτω σήμερα και τον Ευάγγελο Νανάκο.

Πράγματι, ό,τι ψάλλει από Πρίγγο ο άρχοντας είναι ατόφιο κι αυθεντικό, αφομοιωμένο και προσαρμοσμένο στη μορφή της δικής του φωνής.

Δ.
Στο σύνδεσμο που παραθέτει ο Δημήτρης υπάρχει κι ένα χερουβικό.
Απ αυτό δια της ατόπου απαγωγής φαίνεται ότι δεν είναι ο Σουρλατζής, (είναι γνωστά τα χερουβικά του) , δεν είναι Χατζημάρκος (απεφευγε δυτικές θέσεις) , δεν είναι Παναγιωτίδης, Κλωναρίδης κλπ.
Υπάρχουν όμως θέσεις του Ταλιαδώρου.
Προς τα κεί κλίνω γιατί ένας τόσο μεγάλος ψάλτης της δεκαετίας 60-70 θα ήταν γνωστός.

Τον Νανάκο δεν τον έχω ακούσει. Υπάρχει τίποτα;
 

MISTIS

Παλαιό Μέλος
O Απόστολος αυτός δεν έχει καμία σχέση με τον Ταλιαδώρο. Ούτε μία στο εκατομμύριο!

Εμένα πάλι μου ομοιάζει για τον Μαϊδάνογλου.
 
Top