Απόσπασμα αγιορείτικης ακολουθίας - τί είναι;

Rethymno force 33

Active member
Στα 41:40 λεπτά του βίντεο ο εφημέριος, ποιας ακολουθίας την απόλυση κάνει; Μετά το Δι ευχών μάλιστα οι μοναχοί ποιούν μικρή μετάνοια.Μπορεί να καταλάβει κανείς ;
 
Last edited:

Manolas

Εμμανουήλ Ονησιφορίδης
Στα 41:40 λεπτά του βίντεο ο εφημέριος, ποιας ακολουθίας την απόλυση κάνει; Μετά το Δι ευχών μάλιστα οι μοναχοί ποιούν μικρή μετάνοια.Μπορεί να καταλάβει κανείς ;
Πάντως είναι πολύ περίεργο. Βλέπουμε τον ιερέα να κάνει απόλυση και αμέσως μετά το Δι ευχών να λέει ο κανονάρχης "Δούλοι κύριον" και να ψάλλεται ο πολυέλεος. Δεν νομίζω να είναι κομμένο το βίντεο διότι αν προσέξετε στο βίντεο ο ιερεας βγάζει το πετραχήλι, το κρεμάει και φεύγει ενώ γίνονται όλα αυτά. Απόλυσις του εσπερινού δεν θα είναι διότι δεν γίνεται απόλυση εσπερινού στις αγρυπνίες. Απόλυση αποδείπνου δεν είναι διότι δεν γίνεται απόλυσις αλλά μετά το "Δόξα εν Υψίστοις" του Μεγάλου Αποδείπνου" (ή το Πιστεύω του Μικρού Αποδείπνου") ψάλλονται τα ιδιόμελα της Λιτής και συνεχίζεται η ακολουθία του εσπερινού. Δεν ξέρω.
 

Rethymno force 33

Active member
Πάντως είναι πολύ περίεργο. Βλέπουμε τον ιερέα να κάνει απόλυση και αμέσως μετά το Δι ευχών να λέει ο κανονάρχης "Δούλοι κύριον" και να ψάλλεται ο πολυέλεος. Δεν νομίζω να είναι κομμένο το βίντεο διότι αν προσέξετε στο βίντεο ο ιερεας βγάζει το πετραχήλι, το κρεμάει και φεύγει ενώ γίνονται όλα αυτά. Απόλυσις του εσπερινού δεν θα είναι διότι δεν γίνεται απόλυση εσπερινού στις αγρυπνίες. Απόλυση αποδείπνου δεν είναι διότι δεν γίνεται απόλυσις αλλά μετά το "Δόξα εν Υψίστοις" του Μεγάλου Αποδείπνου" (ή το Πιστεύω του Μικρού Αποδείπνου") ψάλλονται τα ιδιόμελα της Λιτής και συνεχίζεται η ακολουθία του εσπερινού. Δεν ξέρω.
Ναι πραγματικά πολύ περίεργο. Δεν φαίνεται όντως να κόβεται το βίντεο καθώς ο πολυέλαιος ανάβει ήδη όταν κάνει την απόλυση και ο εκκλησιαστικός στη συνέχεια τον κουνάει σταυροειδώς όταν κατευθείαν μετά την απόλυση ψάλλουν το '' Δούλοι κύριον''.
 

Rethymno force 33

Active member
Πάντως είναι πολύ περίεργο. Βλέπουμε τον ιερέα να κάνει απόλυση και αμέσως μετά το Δι ευχών να λέει ο κανονάρχης "Δούλοι κύριον" και να ψάλλεται ο πολυέλεος. Δεν νομίζω να είναι κομμένο το βίντεο διότι αν προσέξετε στο βίντεο ο ιερεας βγάζει το πετραχήλι, το κρεμάει και φεύγει ενώ γίνονται όλα αυτά. Απόλυσις του εσπερινού δεν θα είναι διότι δεν γίνεται απόλυση εσπερινού στις αγρυπνίες. Απόλυση αποδείπνου δεν είναι διότι δεν γίνεται απόλυσις αλλά μετά το "Δόξα εν Υψίστοις" του Μεγάλου Αποδείπνου" (ή το Πιστεύω του Μικρού Αποδείπνου") ψάλλονται τα ιδιόμελα της Λιτής και συνεχίζεται η ακολουθία του εσπερινού. Δεν ξέρω.
Το οτι κάνουν οι μοναχοί μια μικρή μετάνοια μετά το "Δι ευχών", αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό του αποδείπνου και του μεσονυκτικού;
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Πρέπει νὰ εἶναι ἀπόλυση ὄρθρου, καὶ περιμένοντας τὸν ἐπίσκοπο ψάλλουν.
 

Rethymno force 33

Active member
Πρέπει νὰ εἶναι ἀπόλυση ὄρθρου, καὶ περιμένοντας τὸν ἐπίσκοπο ψάλλουν.
Δεν νομίζω να είναι απόλυση όρθρου, γιατί μετά την απόλυση και τον Πολυέλαιο ακολουθεί το Ευαγγέλιο του όρθρου. Αρχιερέας δεν παρίσταται. ( βλ. αργότερα στην μικρή είσοδο όπου δεν φαίνεται να προεξάρχει αρχιερέας).
 

Rethymno force 33

Active member
Μπαίνω σε χωράφια τελετουργικής, αλλά όπως βλέπουμε στο παραπάνω βίντεο, όταν ο εφημέριος κάνει την απόλυση του Μεσονυκτικού, τα βημόθυρα και το βήλο είναι ανοιχτά. Κανονικά, όμως όπως γράφει και το Τυπικό του Βιολάκη, η Ωραία Πύλη δεν θα έπρεπε να ειναι κλειστή κατά τη τέλεση του Μεσονυκτικού ; ( Η πράξη γενικά με το κλείσιμο των βημοθύρων ξέρουμε ότι τηρείται στο Άγιον Όρος). Από την άλλη όμως, μήπως επειδή πρόκειται να γίνει συλλείτουργο με "προεξάρχων" τον Δικαίο - Ηγούμενο της Σκήτης, τα βημόθυρα και το βήλο παραμένουν ανοιχτά, καθώς όπως γνωρίζουμε όταν χοροστατεί ηγούμενος ή Επίσκοπος η Ωραία Πύλη είναι πάντοτε ανοιχτή. Μήπως αυτός είναι ο λόγος; Όποιος γνωρίζει περί του θέματος αυτού παρακαλώ ας μου απαντήσει.
 
Last edited:

simeon

Παλαιό Μέλος
Σκέπτομαι ότι μπορεί να έχει διαβαστεί την ακολουθία της Θείας Μεταλήψεως (και αυτής της ακολούθιας να είναι την απόλυση) αντί του δευτέρου καθίσματος του Ψαλτηρίου στον Όρθρο όπως συμβαίνει και αλλού και γι'αυτό το λόγο να αρχίσει αμέσως το Δούλοι Κύριον.
 

Rethymno force 33

Active member
Σκέπτομαι ότι μπορεί να έχει διαβαστεί την ακολουθία της Θείας Μεταλήψεως (και αυτής της ακολούθιας να είναι την απόλυση) αντί του δευτέρου καθίσματος του Ψαλτηρίου στον Όρθρο όπως συμβαίνει και αλλού και γι'αυτό το λόγο να αρχίσει αμέσως το Δούλοι Κύριον.
Δεν νομίζω να γίνεται στο σημείο αυτό απόλυση της ακολουθίας της Θείας Μεταλήψεως διότι εάν προσέξεις μετά το " Δι ευχών" του εφημέριου κάνουν όλοι μια μικρή μετάνοια. Αυτή η μετάνοια γίνεται πάντα στο τέλος της ακολουθίας του Μεσονυκτικού ( και του Αποδείπνου).
 
Top