Απόδοση ύμνων από τραγουδιστές σε εκκλησία

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Όπως θα παρατηρήσατε, άλλαξα τον τον τίτλο του θέματος και δημοσίευσα ετεροχρονισμένα μήνυμα που είχε σταλεί σχεδόν ταυτόχρονα με το αρχικό μήνυμα του Βασίλη αλλά αποσύρθηκε τότε προς αποφυγήν αυτού που δεν αποφεύχθηκε αργότερα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Έλα μωρέ κι εσύ πια... "Λόγω της ημέρας Αντωνάκη μου... Κάτι η ζέστη, κάτι τα λόγια του παπά" :D :D :D

... Κατά τον ρουν των γεγονότων,... Το δίκανο!!!!

Δ.

Υγ Θα το σβήσουν, αλλά ας πάει το παλιάμπελο....
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Κι άλλο σημείωμα συντονιστή... αμάν...] Επανέφερα τα μηνύματα που απέσυρε ο Παναγιώτης για να τα δούν όλοι. Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις του για αυτοσυγκράτηση και καταλαβαίνω γιατί τα απέσυρε. Θα συζητήσουμε με τους συντονιστές σχετικά με το θέμα αυτό και τα άσχετα μηνύματα σε πρώτη ευκαιρία.

Διαφωνώ και κουράζομαι προσωπικά που κάθε λίγο και λιγάκι βρίσκετε ευκαιρία να μετατραπεί οποιοδήποτε θέμα σε Καρα-πέδιο και αργολογία. Δεν θα αποδώσω ευθύνες σε κανέναν αυτή τη στιγμή. Απλά ας το σκεφτούμε όλοι μας.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Πήρε φόρα από την Εθνική χθες και του έμειναν 2-3 καπνογόνα να ρίξει στο γήπεδο :D

Ευτυχώς δεν είναι Ολυμπιακός γιατί η Ρεάλ θα τους ρίξει καμιά πεταστή...

τους ρίξαμε εμείς δυο οξείες και τέρμα...
χαλαρά...
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Όπως σε κάθε οικογένεια, έτσι και στο Ψαλτολόγιον, τα αδέλφια συχνά τσακώνονται. Δεν παύει όμως να υπάρχει απέραντη αγάπη μεταξύ τους και για την κοινή τους Μάνα, την Μουσική.
Αναλογιζόμενος το μερίδιό μου στην τροπή του θέματος, ζητώ ταπεινά συγγνώμη απ' όλα τα μέλη που πίκρανα, καθώς και όλους τους αναγνώστες, ιδιαίτερα τους νέους μαθητές που τώρα ξεκινούν το ταξίδι τους στο πέλαγος της Μουσικής.
Εύχομαι όλοι μαζί, αγκαλιασμένοι, να συμπορευθούμε με τον γλυκό μας Κύριο στο Πάθος και την Ζωηφόρο Ανάσταση.
Αμήν.

με αγάπη
Ματθαίος Βλάχος
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Συγγνώμη που επανέρχομαι, αλλά δεν έχει διαγραφεί απ' το δικό μου διαγραφέν μήνυμα η αιτία "απαράδεκτα", παρόλο που το ζήτησα με πμ απ' τον συντονιστή.
Ξαναγράφω το μήνυμα όπως ήταν κατά λέξη, και πριν το ξαναδιαγράψει παρακαλώ να μου εξηγήσει τί είναι αυτό που βρίσκει απαράδεκτο.

Σημειώνω πως είχε προηγηθεί μήνυμα-παράφραση γνωστού εμπορικού τραγουδιού, στην οποία (παράφραση) περιεχόταν το επώνυμο του γνωστού δασκάλου.
Το μήνυμά μου που επακολούθησε είχε κατά λέξη ως εξής:

"Πολύ ωραίο μήνυμα και εντός θέματος.
Όλοι έχουμε φαντασία και ευρηματικότητα. Το πού την εξαντλεί καθένας, είναι κάτι που τον χαρακτηρίζει".

Επαναλαμβάνω λοιπόν την ερώτησή μου. Τί ακριβώς βρίσκετε απαράδεκτο;

α) Η επίμαχη φράση προ του διαγραφέντος (ήδη όμως πάλι ενεργού) μηνύματός σου διεγράφη.

β) Και online να είναι οι συντονιστές & ο διαχειριστής δεν έπεται ότι θα ενεργήσουν αμέσως- ίσως η σύνδεση που χρησιμοποιούν να μην είναι τόσο γρήγορη κλπ.

γ) Υπενθυμίζω τον Νο 16 από τους κανόνες ότι τα περί συντονιστικών ενεργιών δεν συζητούνται δημόσια.

Ευχαριστώ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Όπως σε κάθε οικογένεια, έτσι και στο Ψαλτολόγιον, τα αδέλφια συχνά τσακώνονται. Δεν παύει όμως να υπάρχει απέραντη αγάπη μεταξύ τους και για την κοινή τους Μάνα, την Μουσική.
Αναλογιζόμενος το μερίδιό μου στην τροπή του θέματος, ζητώ ταπεινά συγγνώμη απ' όλα τα μέλη που πίκρανα, καθώς και όλους τους αναγνώστες, ιδιαίτερα τους νέους μαθητές που τώρα ξεκινούν το ταξίδι τους στο πέλαγος της Μουσικής.
Εύχομαι όλοι μαζί, αγκαλιασμένοι, να συμπορευθούμε με τον γλυκό μας Κύριο στο Πάθος και την Ζωηφόρο Ανάσταση.
Αμήν.

με αγάπη
Ματθαίος Βλάχος
Ωραίο μήνυμα και ωραία "φιλοσοφία". Ευχαριστούμε. Κι εγώ ζητώ συγνώμη από τη μεριά μου. Καλή Ανάσταση!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Διέγραψα σημεία που παρέβαιναν τον Κανόνα Νο 16 του φόρουμ και μετέβαλα το περιεχόμενο μηνυμάτων μου, που αναφέρονταν σε προβλήματα που λύθηκαν.

Μπορείτε να σβήσετε ή να μεταβάλετε σύμφωνα με τα νέα περιεχόμενα και τις παραθέσεις τους για να μην μένουν άδικες (πλέον) εντυπώσεις.

Καλή δύναμη σε όλους μας από καρδιάς!

ΧΣ
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευτυχώς δεν είναι Ολυμπιακός γιατί η Ρεάλ θα τους ρίξει καμιά πεταστή...

Αγαπητε Ευθυμιε
Τελικα τις πεταστες (και οχι μονο) και μαλιστα σε ηχο (πολλα) βαρυ , τις εριξε ο Ολυμπιακος στην (αλλοτε) βασιλισσα (Ρεαλ) . Και ευτυχως τον μιμηθηκε και ο Παναθηναϊκος που ''εσεισε'' την Σιενα και την ξεγυμνωσε . Τι ακολουθει ; Η ''μαχη'' του Σκρα (αιωνιοι ειναι αυτοι) . Ο Θεος (ή μαλλον η γερμανικη αστυνομια) βοηθος . Παντως οτι και να γεινει (στην ''μαχη'') , στον τελικο θα υπαρχει ελληνικη εκπροσωπηση .
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους

Τό θέμα εἶναι βαθύτατα θεολογικό.
Δυστυχῶς, ὅπως ἔγραψα καί στά προηγούμενα, ἡ Μ. Ἑβδομάδα ἀντιμετωπίζεται φορκλορικά καί ἐθιμικά.
Ἡ Μ. Ἑβδομάδα τῶν παιδικῶν μας χρόνων, τοῦ ἐπιταφίου, τῶν λουλουδιῶν, τῶν φλέρτ στή διαδρομή, τῶν συγκινήσεων καί μοιρολογιῶν, τῶν λαμπάδων (πού κι αὐτές ἔγιναν ἐκτρώματα), τῶν κροτίδων καί πυροτεχνημάτων...
Αύτή εἶναι ἡ Μ. Ἑβδομάδα τῆς κοινωνίας...
Συγγνώμη, ἀλλά ἐκεῖ ἐντάσσεται τό θέμα...



Οπως τα λετε πατερ μου, και καπως ετσι τα παρουσιαζει και το αρθρο απο τα σημερινα "Τα Νεα":

ΔΥΟ είναι τα εμβληματικά τηλεοπτικά πρόσωπα που μας προσδιορίζουν κάθε χρόνο ότι ήρθε το Πάσχα. Ο πρώτος είναι αναμφίβολα ο Κλ.Τσιρώνης, πρόεδρος της Βαρβακείου Αγοράς, που μας πληροφορεί για τις τιμές αρνιών-κατσικιών!

Δεύτερος είναι, επίσης αδιαφιλονίκητα, ο Πέτρος Γαϊτάνος! Αν δεν ακούσουμε απ΄ τα χείλη του τους πασχαλινούς εκκλησιαστικούς ύμνους, δεν καταλαβαίνουμε... γιορτές!

Ολοκληρο το αρθρο εδω: http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4510362&ct=1
 
Top