Απόδοση διαστημάτων

sokrates

Σωκράτης Μαραγκουδάκης
Ως μαθητής θεωρώ πως από τα δυσκολότερα σημεία της Βυζαντινής μουσικής είναι η σωστή ερμηνεία των διαστημάτων, όταν όλα πάνε σύμφωνα με τον ήχο είναι μια χαρά. Αλλά όταν αρχίζουν παραχορδές με δικές τους επιπλέον αλλοιώσεις... εκεί γίνεται χαμός. Ο δάσκαλος είναι αυτός που θα μας δείξει το σωστό δρόμο για να μας βγάλει από το αδιέξοδο αλλά και οι σωστές ηχογραφήσεις.

Όμως δε θα ταν ιδανικό να πάρεις ένα όργανο μια λάφτα ή ένα κανονάκι έτσι ώστε να σιγουρέψεις τα πατήματα της φωνής, μπαίνεις βέβαια σε φασαρία αλλά τι θα κάνεις αν είσαι άτυχος και δεν έχεις βρεί ένα εξαίσιο δάσκαλο (σα και τον δικό μου :D) να σου μεταφέρει τη προφορική παράδοση.

Καλό θα ταν βεβαια να ηχογραφήσει κάποιος αξιόλογος ψάλτης μερικά μαθήματα διαστηματικής για να βοηθηθούμε και οι νέοι. Δείτε το και σαν πρόταση προς το forum, γιατί όπως έχω ακούσει μέσα από το τεράστιο αρχείο ηχογραφήσεων έχουμε αρκετά διαμάντια μεταξύ μας.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ως μαθητής θεωρώ πως από τα δυσκολότερα σημεία της Βυζαντινής μουσικής είναι η σωστή ερμηνεία των διαστημάτων, όταν όλα πάνε σύμφωνα με τον ήχο είναι μια χαρά. Αλλά όταν αρχίζουν παραχορδές με δικές τους επιπλέον αλλοιώσεις... εκεί γίνεται χαμός. Ο δάσκαλος είναι αυτός που θα μας δείξει το σωστό δρόμο για να μας βγάλει από το αδιέξοδο αλλά και οι σωστές ηχογραφήσεις.

Όμως δε θα ταν ιδανικό να πάρεις ένα όργανο μια λάφτα ή ένα κανονάκι έτσι ώστε να σιγουρέψεις τα πατήματα της φωνής, μπαίνεις βέβαια σε φασαρία αλλά τι θα κάνεις αν είσαι άτυχος και δεν έχεις βρεί ένα εξαίσιο δάσκαλο (σα και τον δικό μου :D) να σου μεταφέρει τη προφορική παράδοση.

Καλό θα ταν βεβαια να ηχογραφήσει κάποιος αξιόλογος ψάλτης μερικά μαθήματα διαστηματικής για να βοηθηθούμε και οι νέοι. Δείτε το και σαν πρόταση προς το forum, γιατί όπως έχω ακούσει μέσα από το τεράστιο αρχείο ηχογραφήσεων έχουμε αρκετά διαμάντια μεταξύ μας.

Αγαπητέ sokrates!!!! για την Φιλομάθειάν σου καθώς και για την ενημέρωσήν σου, υπάρχει και το προγραμμα Βυζαντινής Μουσικής ''Μελωδός'' (σε κειμενο & με ηχητικά και σχεδόν για τα όποιοα διαστήματα θέλεις ). Περισσότερα στην παρακάτω δ/σνη: http://www.melodos.com/index2.htm
Το έχω εγώ 1 χρόνο περίπου, και σου επισυνάπτω 2 αρχεία με περιεχόμενο ένα Τρισάγιο & Δύναμις σε Δευτερόπρωτο του εκ των Συντονιστών το Ψαλτολογίου κ. Ευαγγέλου Λιναρδάκη με το Πρόγραμμα Μελωδός.mp3.
Το 1ο σε pdf, στην επάνω αριστερή γωνία με διπλό κλίκ θα ακούσεις και το ηχητικό του.
Το 2ο σε avi στο οποίο μόνον μπορείς να δείς ένα μέρος . Περιμένω μετά του Θωμά να εγκαταστήσει στον Η/Υ μου ο Τεχνικός μου το πρόγραμμα που θα έχει εικόνα και ήχο ταυτόχρονα.
Εάν μέχρι τότε εξακολουθείς να ενδιαφέρεσαι, είμαι διατεθειμένος να σου δώσω και άλλα δείγματα.
Επισημαίνω πως σε καμμία περίπτωση δεν υποκαθιστά το Δάσκαλο, απλά έχεις στην διάθεσή σου και το Ηλεκτρονικό Μουσικό ''Παναρμόνιο'' που είθελεν ο Μακαριστός Ψάχος ( Αιωνϊα του η μνήμη )
Βασϊλης Κιαμηλίδης Βέροια
 

Attachments

  • 01 Τρισάγιο & Δύναμις σε Δευτερόπρωτο Ευαγγέλου Λιναρδάκη με το Πρόγραμμα Μελωδός.mp3.pdf
    3 MB · Views: 105
  • 01 Τρισάγιο & Δύναμις σε Δευτερόπρωτο Ευαγγέλου Λιναρδάκη με το Πρόγραμμα Μελωδός σε avi.rar
    365.7 KB · Views: 52

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αγαπητέ sokrates!!!! για την Φιλομάθειάν σου καθώς και για την ενημέρωσήν σου, υπάρχει και το προγραμμα Βυζαντινής Μουσικής ''Μελωδός'' (σε κειμενο & με ηχητικά και σχεδόν για τα όποιοα διαστήματα θέλεις ). Περισσότερα στην παρακάτω δ/σνη: http://www.melodos.com/index2.htm
Το έχω εγώ 1 χρόνο περίπου, και σου επισυνάπτω 2 αρχεία με περιεχόμενο ένα Τρισάγιο & Δύναμις σε Δευτερόπρωτο του εκ των Συντονιστών το Ψαλτολογίου κ. Ευαγγέλου Λιναρδάκη με το Πρόγραμμα Μελωδός.mp3.
Το 1ο σε pdf, στην επάνω αριστερή γωνία με διπλό κλίκ θα ακούσεις και το ηχητικό του.
Επισημαίνω πως σε καμμία περίπτωση δεν υποκαθιστά το Δάσκαλο, απλά έχεις στην διάθεσή σου και το Ηλεκτρονικό Μουσικό ''Παναρμόνιο'' που είθελεν ο Μακαριστός Ψάχος ( Αιωνϊα του η μνήμη )
Βασϊλης Κιαμηλίδης Βέροια

Εύγε Βασίλη,

Εξαίρετο το παράδειγμα, αν και ο πιανιστικός ήχος ξενίζει. Δεν υπάρχει δυνατότρητα απόδοσης με αυτή την ψευτο-φωνή του ισοκρατήματος; Από το Άγιος ο Θεός που άκουσα μόνο (λείπω γαρ), η μόνος λάθος φθόγγος είναι ο ψηλός ΒΟΥ στην θέση ΓΑ-ΒΟΥ-ΠΑ δύο φορές: θέλει υφεσούλα σα;ν τον ΖΩ εν καταβάσει.

Και πάλι εύγε :wink:

ΧΣ
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Εύγε Βασίλη,

Εξαίρετο το παράδειγμα, αν και ο πιανιστικός ήχος ξενίζει. Δεν υπάρχει δυνατότρητα απόδοσης με αυτή την ψευτο-φωνή του ισοκρατήματος; Από το Άγιος ο Θεός που άκουσα μόνο (λείπω γαρ), η μόνος λάθος φθόγγος είναι ο ψηλός ΒΟΥ στην θέση ΓΑ-ΒΟΥ-ΠΑ δύο φορές: θέλει υφεσούλα σα;ν τον ΖΩ εν καταβάσει.

Και πάλι εύγε :wink:

ΧΣ

Αγαπητέ Χάρη!!! με την ευκαιρία σε ευχαριστώ πολύ και για την πολύ μεγάλη προσφορά σου στο Ψαλτολόγιο.
Μπορώ να διαλέξω ένα από το 120 ηχητικά όργανα που έχει ο υπολογιστής μου.
Διάλεξα τον πιανιστικό ακουστικά ήχο, λόγω του ότι κατά την προσωπική ακουστική μου αντίληψη , δίνει το πιό ακριβές μουσικό διάστιμα σε σχέση με τα άλλα όργανα, τα οποία παράγουν περισσότερες αρμονικές.
Μπορώ φυσικά σε ''μηδέν'' χρόνο να βάλω για φωνή του Ψάλτη το ίδιο όργανο.
Όσον αφορά τον Βου του α΄ήχου μπορώ να βάζω ύφεση περιστασιακά, μπορώ μόνιμα, μπορώ να αλλάξω και το διάστημα, και να το κάνω 9,9, αντί 10 & 8 όπως αναφέρει στο Θεωρητικό του ο ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ εκ Πάφου της Κύπρου.
Ο ''Μελωδός δίνει διάστημα αυξομοιούμενο μέχρι και 1/7 της υφοδίεσης ενός κόμματος. Και πιστεψέ με, πως όταν ορίζω τα διαστήματα, αντιλαμβάνομαι ακουστικά μέχρι και το 1/3 του ενός κόμματος.
Και μία διευκρίνηση, το διάστημα Δι Κε του α΄ ήχου το έβαλα 13, με ισόποση μείωση του διαστήματος Γα Δι.
Έκανα νέα κλίμακα με 9 9 αντί 10 & 8, άλλαξα τη φωνή του Ψάλτη με την ίδια φωνή του α΄ Ισοκράτη ( ο Μελωδός δέχεται και και 2ο ισοκράτημα ), ηχογράφησα μόνον το 1ο Άγιος ο Θεός ........., έβαλα και τις δύο κλίμακες τις οποίες έκανα με βάση την προσωπική μου ακουστική αντίληψη για το ψαλλόμενον ( και σε καμμία περίπτωση ως θεωρία ) επισύναψα το ηχητικό στο pdf, και το επισυνάπτω.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.
 

Attachments

  • Τρισάγιο σε Δευτερόπρωτο .pdf
    506.4 KB · Views: 47

sokrates

Σωκράτης Μαραγκουδάκης
Αγαπητέ Βασίλη, είχα διαβάσει στις σελίδες του forum για το μελωδός και βλέπω ότι είναι πολύ καλύτερο απ΄ότι περίμενα, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το δείγμα. Όμως αφού ο ήχος που ακούγεται είναι από πιανό τότε λογικά οι υφέσεις 2 μορίων και 1 δηλαδή οι λεπτομέρειες της άγραφης πλέον παράδοσης δεν ακούγονται αφού το πιάνο είναι συγκερασμένο. Βέβαια τι ψαχνω και γω... Το ισοκράτημα που ακούγεται από πίσω είναι του "Μελωδός"? Θα μπορούσες να μου στείλεις την ίδια παρτιτούρα με κάποιο παραδοσιακό όργανο πχ. λάφτα ή λύρα?
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Βασίλη, είχα διαβάσει στις σελίδες του forum για το μελωδός και βλέπω ότι είναι πολύ καλύτερο απ΄ότι περίμενα, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το δείγμα. Όμως αφού ο ήχος που ακούγεται είναι από πιανό τότε λογικά οι υφέσεις 2 μορίων και 1 δηλαδή οι λεπτομέρειες της άγραφης πλέον παράδοσης δεν ακούγονται αφού το πιάνο είναι συγκερασμένο. Βέβαια τι ψαχνω και γω... Το ισοκράτημα που ακούγεται από πίσω είναι του "Μελωδός"? Θα μπορούσες να μου στείλεις την ίδια παρτιτούρα με κάποιο παραδοσιακό όργανο πχ. λάφτα ή λύρα?
Το sampler είναι πιάνο, αλλά τα διαστήματα είναι αυτά ακριβώς που του έχει δώσει ο κ.Βασίλης. Δεν παίζει πιάνο, αλλά ο ήχος του πιάνου μέσα από υπολογιστή και το πρόγραμμα Μελωδός.

Υ.Γ.
Αν θες μας λες και το ονοματεπώνυμό σου.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Όμως αφού ο ήχος που ακούγεται είναι από πιανό τότε λογικά οι υφέσεις 2 μορίων και 1 δηλαδή οι λεπτομέρειες της άγραφης πλέον παράδοσης δεν ακούγονται αφού το πιάνο είναι συγκερασμένο. Βέβαια τι ψαχνω και γω...
Σας απάντησε σωστά ο κ. Ζάχαρης Βασίλειος
Θα μπορούσες να μου στείλεις την ίδια παρτιτούρα με κάποιο παραδοσιακό όργανο πχ. λάφτα ή λύρα?
Στα ''όργανα'' που υπάρχουν στον Υπολογιστή μου δεν συμπεριλαμβάνονται τα όργανα που ζητάτε.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Έκανα νέα κλίμακα με 9 9 αντί 10 & 8, άλλαξα τη φωνή του Ψάλτη με την ίδια φωνή του α΄ Ισοκράτη ( ο Μελωδός δέχεται και και 2ο ισοκράτημα ), ηχογράφησα μόνον το 1ο Άγιος ο Θεός ........., έβαλα και τις δύο κλίμακες τις οποίες έκανα με βάση την προσωπική μου ακουστική αντίληψη για το ψαλλόμενον ( και σε καμμία περίπτωση ως θεωρία ) επισύναψα το ηχητικό στο pdf, και το επισυνάπτω.

Βασίλη, πολύ καλό το άκουσμα τώρα! Δηλαδή έχεις διαστήματα ΠΑ 9 ΒΟΥ 9 ΓΑ 12 ΔΙ, έτσι; Κι από κεί και πέρα 8-14-8 ; Θα μπορούσες να το κάνεις σε παρακαλώ (ξέρω πως είναι δουλειά) το ίδιο αλλά με ΔΙ 9 ΚΕ 12 ΖΩ 9 ΝΗ 12 ΠΑ, έτσι για να το ακούσουμε με όμοιες διφωνίες!

Και αν είναι δυνατόν να ακούγαμε και το Δύναμις! :eek::D

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΧΣ
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Βασίλη, πολύ καλό το άκουσμα τώρα! Δηλαδή έχεις διαστήματα ΠΑ 9 ΒΟΥ 9 ΓΑ 12 ΔΙ, έτσι; Κι από κεί και πέρα 8-14-8 ; Θα μπορούσες να το κάνεις σε παρακαλώ (ξέρω πως είναι δουλειά) το ίδιο αλλά με ΔΙ 9 ΚΕ 12 ΖΩ 9 ΝΗ 12 ΠΑ, έτσι για να το ακούσουμε με όμοιες διφωνίες!

Και αν είναι δυνατόν να ακούγαμε και το Δύναμις! :eek::D

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΧΣ

Χάρη, στην 2η σελ. του προηγούμενου συν/νου pdf έχω και τις κλίμακες που διαμόρφωσα στους δύο ήχους, ώστε να πετύχω το επιθυμητόν άκουσμα.

Δηλαδή έχεις διαστήματα ΠΑ 9 ΒΟΥ 9 ΓΑ 12 ΔΙ, έτσι;
Στην κλίμακα του α΄ήχου έχω ΠΑ 9 ΒΟΥ 9 ΓΑ 11 ΔΙ 13 ΚΕ. τα υπόλοιπα θα τα δείς στην 2η σελ. ή στο avi (βιντεάκι χωρίς τον ήχο. Δεξιά φαίνεται η κλίμαξ κάθε ήχου, καθώς και το ακριβές διάστημα του κάθε φθογγοσήμου όταν εκτελείται.
Θα μπορούσες να το κάνεις σε παρακαλώ (ξέρω πως είναι δουλειά) το ίδιο αλλά με ΔΙ 9 ΚΕ 12 ΖΩ 9 ΝΗ 12 ΠΑ, έτσι για να το ακούσουμε με όμοιες διφωνίες!
Φαντάζομαι εννοείς την κλιμακα του 2ου ήχου. Ναι Θα την κάνω, αλλά μόνον για το 1ο Αγιος ο Θεός,

Και αν είναι δυνατόν να ακούγαμε και το Δύναμις!
Υπάρχει στο 1ο μου μήνυμα. Τι το διαφορετικό θέλεις???
Γράψε μου σχετικά.
Μόλις τα κάνω θα τα ανεβάσω.
Βασίλης
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω ΖΙΡ το οποίο περιέχει ηχητικό μετά πιό πάνω διαστήματα της όμοιας διφωνίας, καθώς και βιντεάκι avi (χωρίς ήχο ) στο οποίο φαίνονται τα ακριβή διαστήματα του ηχητικού.
 

Attachments

  • Με όμοια διφωνία Δι 9 ΚΕ 12 ΖΩ 9 ΝΗ 12 ΠΑ.rar
    1.8 MB · Views: 47

sokrates

Σωκράτης Μαραγκουδάκης
Δηλαδή φίλε Βασίλη στο πρόγραμμα ορίζεις εσύ τα διαστήματα που θα το αναπαράγει με συγκεκριμένες τιμές ή έχει διάφορα είδη υφεσοδιέσεων?
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Τα βουβά τέλος!!!!! :D
Το παρόν μήνυμα είναι η σωστή επανάληψη του πιό πάνω λανθασμένου
Αγαπητέ Χάρη!!!!!
Επισυνάπτω εκ νέου σε ΖΙΡ βίντεο σε avi, το οποίο περιέχει εικόνα και ήχο με τά πιό πάνω διαστήματα της όμοιας διφωνίας, στο οποίο φαίνονται τα ακριβή διαστήματα του ηχητικού.
Διευκρινίζεται, πως η κινούμενη καθέτως κόκκινη-μπλέ γραμμή μεταξύ του μουσικού κειμένου και της στήλης στα δεξιά με τα διαστήματα τις έλξεις και τις μαρτυρίες, δείχνει τον φθόγγο της κάθε νότας που είναι ο ''κένσορας'' .
Ζητώ συγνώμη για το λανθασμένο προηγούμενο αρχείο, το οποίο διπίστωσα τώρα.
Βασίλης
 

Attachments

  • Τρισάγιο σε δευτεόπρωτο μεΜε όμοια διφωνία Δι 9 ΚΕ 12 ΖΩ 9 ΝΗ 12 ΠΑ.rar
    2 MB · Views: 42

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Δηλαδή φίλε Βασίλη στο πρόγραμμα ορίζεις εσύ τα διαστήματα που θα το αναπαράγει με συγκεκριμένες τιμές ή έχει διάφορα είδη υφεσοδιέσεων?
Αγαπητέ Σωκράτη!!!!,
Το πρόγραμμα ''Μελωδός'' έχει τις κλίμακες κλπ της Επιτροπής του 1881 και τις έλξεις , δίνει όμως την δυνατότητα στον χρήστη να δημιουργεί με πολύ εύκολο και απλό τρόπο και τις όποιες κλίμακες επιθυμεί και τις οποιεσδήποτε έλξεις, ορίζοντας αυτός τα όποια διαστήματα και έλξεις θέλει, και με ακρίβεια μέχρι και του 1/7!!!! του ενός κόμματος!!! ενώ εγώ αντιλαμβάνομαι ακουστικά μέχρι και το 1/3 του ενός κόμματος.
Δες το σωστό βίντεο με εικόνα και ήχο στο σημερινό μου μήνυμα
Όρεξη, γνώση & χρόνο όποιος έχει, μπορεί να κάνει τα πάντα.
Είναι το Ηλεκτρονικό Παναρμόνιο που έκανε ο Μακαριστός +Ψάχος.
Βασίλης
 

sokrates

Σωκράτης Μαραγκουδάκης
Το ανοίγω με vlc player αλλά δε φαίνεται τίποτα...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Το ανοίγω με vlc player αλλά δε φαίνεται τίποτα...

Σωκράτη!!!!
Ανοίγει με το media player , δεν χρειάζεται αποσυμπιεση, απλά διπλό αριστερό κλίκ στο ΖΙΡ και μετά διπλό αριστερό κλίκ στο υπάρχον αρχείο το οποίο έχει κατάληξη .avi που θεωρείται συμβατό με τους περισσότερους Η/Υ.
Βασϊλης Κιαμηλίδης
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Όντως για κάποιο παράξενο λόγο δεν ανοίγει με vlc player. Ανοίγει όμως κανονικά με το windows media player, το media player classic (από real alternative ή quicktime alternative) και με Infranview (με τα PlugIns του), πιθανόν και με άλλα.

ΧΣ
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Το ανοίγω με vlc player αλλά δε φαίνεται τίποτα...

Αγαπητέ Σωκράτη Χριστός Ανέστη!!!!
Ανοίγει σε μένα και με το vlc player ως εξής:
1. Αποθηκεύεις το .rar στην επιφάνεια εργασίας.
2. Με διπλό αριστερό κλικ ανοίγεις το .rar
3. Με διπλό αριστεό κλικ ανοίγεις το αρχείο &
4. Με πατημένο αριστερό κλικ στο αρχείο με το Τρισάγιο σε δευτερόπρωτο με όμοια διφωνία Δι 9 ΚΕ 12 ΖΩ 9 ΝΗ 12 ΠΑ.avi το αντιγράφεις στην επιφάνεια εργασίας, και στην συνέχεια
5. Με δεξί κλικ στο αρχείο & άνοιγμα με vlc player, και σε μένα ανοίγει και με το vlc player.
Ευελπιστώ να είναι εξ ίσου αποτελεσματικό και σε σένα.
Σε μένα, εφόσον γίνει η πιό πάνω διαδικασία, ανοίγει με οποιοδήποτε σχετικό πρόγραμμα έχω ανοίγει
Χριστός Ανέστη!!!
Βασίλης Κιαμηλίδης
 
Top