Απο δίσκους 45 στροφών Στανίτσα

konnos

Νέο μέλος
Απο δύο δίσκους 45 στροφών που είχε ο πατέρας μου περι τα τέλη της δεκαετίας του 70 με ένα φορητό πικάπ της Fhilips τους άκουγα και δεν χόρταινα απο μικρό παιδάκι ειδικά το "Σε υμνούμεν".
 

Attachments

  • 01-Τή υπερμάχω.mp3
    811.3 KB · Views: 325
  • 02-Θεοτόκε Παρθένε.mp3
    788.6 KB · Views: 254
  • 03-Βαπτιστά του Χριστού.mp3
    484.1 KB · Views: 219
  • 04-Ικετεύσατε υπερ ημών αγιοι Απόστολοι.mp3
    642 KB · Views: 203
  • 05-Υπο την σην ευσπλαχνίαν.mp3
    811.4 KB · Views: 200
  • 06-Αγαπήσω σε Κύριε.mp3
    1.1 MB · Views: 236
  • 07-Σέ υμνούμεν.mp3
    845 KB · Views: 310
  • 08-Επί τών ποταμών Βαβυλώνος.mp3
    3 MB · Views: 361

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τώρα είδα την ανάρτηση αυτή και εντυπωσιάστηκα!!! Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω για αυτά τα κομμάτια που έψαχνα καιρό!!!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Απο δύο δίσκους 45 στροφών που είχε ο πατέρας μου περι τα τέλη της δεκαετίας του 70 με ένα φορητό πικάπ της Fhilips τους άκουγα και δεν χόρταινα απο μικρό παιδάκι ειδικά το "Σε υμνούμεν".

Δυστυχώς, ..... Μόνο 1 THANKS μπορώ να πατήσω! Εγώ ήθελα 1000 και ίσως να μην έφταναν!
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αδελφέ συγχαρητήρια που έχεις την διάθεση και την τάση να μοιράζεσαι σπάνια αρχεία μαζί μας.Μπράβο σου......
Τι ωραίο θα ήταν να μοιραζόμασταν όλα τα μέλη του forum τα πάντα;
Πόσο κέρδος αλήθεια θα είχαμε;

Υ.Γ. Θα ήθελα να σε ρωτήσω.Είχαμε στα αρχεία μας παλαιά δυσεύρετα δισκάκια του Στανίτσα,του Παναγιωτίδη και του Φωτόπουλου.
Του Στανίτσα είχε εκτός αυτών που ανήρτησες και σε χιλιοευχαριστούμε και λειτουργικά σε φρύγιο του Χ΄'αθανασίου,λειτουργικά σε Δ΄ήχο και Άξιον εστίν σε πλΔ΄.Τα έχεις αυτά από τα συγκεκριμένα δισκάκια, διότι προσωπικά τα δάνεισα και εξηφανίσθησαν ως δια μαγείας. Τι να πω; Εάν ναι σου είναι εύκολο να μας τα ανεβάσεις;
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Απο δύο δίσκους 45 στροφών που είχε ο πατέρας μου...

Πολλές ευχαριστίες για την υπέροχη αυτή προσφορά. Αν υπάρχει η δυνατότητα, ανέβασε και μια φωτογραφία τους, έτσι για την ιστορία!
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Απο δύο δίσκους 45 στροφών που είχε ο πατέρας μου περι τα τέλη της δεκαετίας του 70 με ένα φορητό πικάπ της Fhilips τους άκουγα και δεν χόρταινα απο μικρό παιδάκι ειδικά το "Σε υμνούμεν".

ΑΠΕΙΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΕΚΛΕΚΤΟ ΦΙΛΟ ΜΑΣ!!!
ΓΙ'ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΣΚΑΚΙΑ ΣΑΣ ΜΙΛΟΥΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΩΣ ΣΤΟ THREAD ΤΟΥ ΜΑΓΟΥΡΗ!
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=13525!
ΝΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ Ο ΘΕΟΣ.

Υ.Γ. Μήπως ο αγαπητός φίλος διαθέτει και άλλα δισκάκια; Να σας πώ τι κυρίως αναζητώ :
- Το δισκάκι του Μαγούρη με το ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ Γεωργιάδη σε Χιτζαζκιάρ.
- Το δισκάκι του Πρίγγου με ΚΕΚΡΑΓΑΡΙΟ Α΄ - ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΗΝ και από την άλλη πλευρά ΔΥΝΑΜΙΣ ΟΣΟΙ ΕΙΣ ΧΡΙΣΤΟΝ
- Το δισκάκι με ΣΕ ΥΜΝΟΥΜΕΝ - ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ "ΤΑ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΑ" υπό Στανίτσα
- Το δισκάκι Ταλιαδώρου με ΕΙΣ ΤΟ ΜΝΗΜΑ ΣΕ - ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ ΠΡΙΓΓΟΥ ΣΕ ΠΛΑ ΄ΣΠΑΘΙΟ.
- Το δισκάκι Χατζημάρκου με ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ Παπανικολάου σε πλ Δ΄οκτάφωνο (κατ' εμέ η κορυφαία εκτέλεση του μαθήματος).
- Το μεγάλο δίσκο Ταλιαδώρου με Μεγάλη Εβδομάδα.


Έξοχα πράγματα, ό,τι καλύτερο έχει γραφεί επί δίσκων
αλλά ό,τι θυμάμαι χαίρομαι...
 
Last edited:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Σας παρακαλώ να δεχθείτε μαζί με την ευγνωμοσύνη μας και μια τεχνική παρατήρηση:
Συμβαίνει πολύ συχνἀ στο Ψαλτολόγιον (και αλλού υποθέτω) τα μέλη που γίνονται upload να "τσιμπάνε"τονικά (από κάποια ιδιοτροπία τεχνική μάλλον). Αυτό σημαίνει και αλλοίωση των χροιών. Πάμπολλα μέλη σακατεύονται έτσι και είναι κρίμα.
Στα συγκεκριμένα πολύτιμα δισκάκια θυμάμαι το "Σε υμνούμεν"από το Si ως Νη ενώ εδώ είναι Re! Το "Ἁγαπήσω σε" ήταν από Sol=Δι ενώ εδώ είναι La κοκ. Εξαιτίας αυτού έχει στεγνώσει και η γλυκύτατη και υγρή χροιά του Στανίτσα.
Θα μπορούσε άραγε κάποιος, ακούγοντας τα δισκάκια με διαπασών στο χέρι να κάνει τη μεταφορά και την αναβίβαση στο Ψαλτολόγιον ελέγχοντας συνεχώς και αυστηρά το τονικό ύψος μεταξύ δίσκου και τελικού αρχεἰου και ίσως και τις αρμονικές της φωνής κατά την ισοστάθμιση;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Βασικά, αν και δεν έχω δει τους δίσκους, έχω ακούσει ότι είναι μεν μικροί σε μέγεθος αλλά είναι 33 στροφών. Δεν δοκιμάζετε να τους ξαναψηφιοποιήσετε παιγμένους στις 33 στροφές;
 
Last edited:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Βασικά, αν και δεν έχω δει τους δίσκους, έχω ακούσει ότι είναι μεν μικροί σε μέγεθος αλλά είναι 33 στροφών. Δεν δοκιμάζετε να τους ξαναψηφιοποιήσετε παιγμένους στις 33 στροφές;

Δε γνωρίζω αν τα δισκάκια αυτά είναι σε 33 στροφές. Συνήθως όταν 33άρι παίξει στις 45 ακούγεται αστείο και φαίνεται. Τρέχουν και οι χρονικές αγωγές (αρκετά) και δεν έχουμε απλώς άνοδο του τονικού ύψους. Εδώ μάλλον είναι 45αρια.

Υπάρχει δηλαδή γενικότερο πρόβλημα με τα τονικά ύψη των ηχογραφήσεων που ανεβαίνουν στο Ψαλτολόγιον (δεν πρόλαβα να ελέγξω και άλλους ιστότοπους): Πάρα πολλές είναι ανεβασμένες απο 1 ευρωπαϊκό ημιτόνιο μέχρι δυο ευρωπαϊκούς τόνους περίπου. Για του λόγου το αληθές, όσοι έχουν κασέτες και δίσκους, ας εντοπίσουν τα αντίστοιχα ακούσματα στο Ψαλτολόγιον, ας πάρουν το διαπασών τους και ας ... δούν με τα αυτιά τους (συμβαίνει ενίοτε και η περαιτέρω άνοδος του τονικού ύψους μέσα στην ίδια εγγραφή προοδευτικά).
Αυτό όμως και παραποιεί τα ακούσματα και τις χροιές αλλά και οδηγεί τους διδασκομένους σε λάθος μονοπάτια, μετατρέποντας (δε γνωρίζω σε τι ποσοστό) το πλούσιο και γενναίο δώρο των ψαλτολογικών μελών σε "άδωρο".

Θα ήθελα να ήξερα σε τι οφείλεται αυτό το πρόβλημα και αν μπορεί να αποκατασταθεί μέσα στο χάος των ανεβασμένων εγγραφών...
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τότε ίσως οι πληροφορίες μου να είναι εσφαλμένες. Δεν το γνωρίζω.

Η τονικότητα οφείλεται καθαρά και μόνο στην ψηφιοποίηση. Η πολύ μεγάλη συμπίεση, επίσης, μπορεί να ρίξει τον τόνο λόγω περιορισμού των συχνοτήτων. Είναι θέμα του πικ απ και της όποιας επεξεργασίας έγινε ΠΡΙΝ ανεβεί το mp3. Γιατί τόσες και τόσες ηχογραφήσεις ακούγονται με γνήσιο ήχο;
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Τότε ίσως οι πληροφορίες μου να είναι εσφαλμένες. Δεν το γνωρίζω.

Η τονικότητα οφείλεται καθαρά και μόνο στην ψηφιοποίηση. Η πολύ μεγάλη συμπίεση, επίσης, μπορεί να ρίξει τον τόνο λόγω περιορισμού των συχνοτήτων. Είναι θέμα του πικ απ και της όποιας επεξεργασίας έγινε ΠΡΙΝ ανεβεί το mp3. Γιατί τόσες και τόσες ηχογραφήσεις ακούγονται με γνήσιο ήχο;

Δεν προεξοφλούμε τις στροφές των δυο δίσκων. Μακάρι να έχετε δίκαιο!

Γενικά όμως για τα επί του Ψαλτολογίου ηχογραφήματα, κι εγώ αυτό που λέτε εσείς υποψιάζομαι: φταίει η ψηφιοποίηση. Και δε μιλώ για μέλη από δίσκων αλλά από κάθε μέσον (η συντριπτική πλειονότητα από μαγνητοταινίες). Έχουμε δυστυχώς πάμπολλες ηχογραφήσεις "τσιμπημένες" και είναι κρίμα. Το πρόβλημα είναι ευρύτατο και παρακαλώ όλους σας σε διερεύνηση με το διαπασών. Και σε δεύτερη φάση, οι πιο ειδικοί να δούν τι φταίει στην ψηφιοποίηση και ψοφάνε τα έρμα...
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δεν προεξοφλούμε τις στροφές των δυο δίσκων. Μακάρι να έχετε δίκαιο!

Γενικά όμως για τα επί του Ψαλτολογίου ηχογραφήματα, κι εγώ αυτό που λέτε εσείς υποψιάζομαι: φταίει η ψηφιοποίηση. Και δε μιλώ για μέλη από δίσκων αλλά από κάθε μέσον (η συντριπτική πλειονότητα από μαγνητοταινίες). Έχουμε δυστυχώς πάμπολλες ηχογραφήσεις "τσιμπημένες" και είναι κρίμα. Το πρόβλημα είναι ευρύτατο και παρακαλώ όλους σας σε διερεύνηση με το διαπασών. Και σε δεύτερη φάση, οι πιο ειδικοί να δούν τι φταίει στην ψηφιοποίηση και ψοφάνε τα έρμα...

Πβ. εδώ και εδώ...
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Ευχαριστώ τον κ. Σκρέκα και επιμένω:αποτελεί εγγενές εκτεταμένο πρόβλημα, τουλάχιστον στο Ψαλτολόγιο τού οποίου είμαστε μέλη. Φταίει άραγε ο "δαίμων" της χρησιμοποιουμένης ψηφιακής τεχνολογίας (αφήνω τις παραποιημένες μαγνητοταινίες που είναι ιστορίες για μια άλλη μέρα); Οπότε πρέπει να πιστοποιηθεί και αναλυθεί το πρόβλημα. Ή είναι εσκεμμένο το φάουλ;...

Και φυσικά δεν είναι ασήμαντο πρόβλημα, που το περνάμε στο "ντούκου". Με ψευδαισθήσεις μουσική δε γίνεται. (Ακόμα και στην πολιτική πιά μας εκδικούνται τα πράγματα, όταν τις έχουμε συντηρήσει...)
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Πολλές μπομπίνες αντιγράφηκαν σε κασσέτες πριν την ψηφιακή εποχή και μετά οι τελευταίες ψηφιοποιήθηκαν. Θυμάμαι τότε ένα φίλο να αντιγράφει πολλά, κυρίως Στανίτσα, σε μικρό κασετοφωνάκι που είχε ρυθμιστή ταχύτητας εγγραφής. Κατά προσέγγιση το ρύθμιζε: "μάλλον εδώ είναι", ή, "τώρα μου ακούγεται καλά", κλπ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε για τα σπάνια αρχεία. Εάν υπάρχει δυνατότητα να ξαναψηφιοποιηθούν σε σωστή ταχύτητα θα ήταν όντως ευχής έργον. Όπως και έχει όμως είμαστε ευγνώμονες.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τελικά όλοι έχουμε δίκιο. Δεν πρόκειται για μία και μονδική κυκλοφορία της ηχογράφησης αυτής. Πρέπει να πρωτοβγήκε σε δίσκο μικρό 33 στροφών, διότι μου είπε πολύ φερέγγυα πηγή ότι τον έχει στη μορφή αυτή, και μετά να επανεκδόθηκε σε δύο 45άρια. Τα τελευταία μου έδωσε πρόσφατα ο κ. Γιαννόπουλος για να τα ψηφιοποιήσω μαζί με αυτά. Τα παραθέτω χωρίς επεξεργασία. Να επισημάνω πως μέρος της παρουσας ηχογράφησης είναι κι αυτό το μέλος.
Παράλληλα να επαναλάβω την έκκληση και για τον δίσκο που μας λείπει...


 

Attachments

  • 01 ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ.mp3
    2.9 MB · Views: 160
  • 02 ΣΕ ΥΜΝΟΥΜΕΝ.mp3
    3 MB · Views: 175
  • 03 ΑΓΑΠΗΣΩ ΣΕ ΚΥΡΙΕ.mp3
    4.1 MB · Views: 151
  • 04 ΘΕΟΤΟΚΕ ΠΑΡΘΕΝΕ - ΒΑΠΤΙΣΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ.mp3
    2 MB · Views: 138
  • 05 ΙΚΕΤΕΥΣΑΤΕ ΥΠΕΡ ΗΜΩΝ - ΥΠΟ ΤΗΝ ΣΗΝ ΕΥΣΠΛΑΧΝΙΑΝ.mp3
    2.3 MB · Views: 127
  • 06 ΕΠΙ ΤΟΝ ΠΟΤΑΜΟΝ 1.mp3
    3.7 MB · Views: 148
  • 07 ΕΠΙ ΤΟΝ ΠΟΤΑΜΟΝ 2.mp3
    6.9 MB · Views: 149
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
... Τα τελευταία μου έδωσε πρόσφατα ο κ. Γιαννόπουλος για να τα ψηφιοποιήσω μαζί με αυτά. Τα παραθέτω χωρίς επεξεργασία. Να επισημάνω πως μέρος της παρουσας ηχογράφησης είναι κι αυτό το μέλος.
Παράλληλα να επαναλάβω την έκκληση και για τον δίσκο που μας λείπει...

Μανόλη κ Γιάννη, δεν έχουμε λόγια..
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τελικά όλοι έχουμε δίκιο. Δεν πρόκειται για μία και μονδική κυκλοφορία της ηχογράφησης αυτής. Πρέπει να πρωτοβγήκε σε δίσκο μικρό 33 στροφών, διότι μου είπε πολύ φερέγγυα πηγή ότι τον έχει στη μορφή αυτή, και μετά να επανεκδόθηκε σε δύο 45άρια. Τα τελευταία μου έδωσε πρόσφατα ο κ. Γιαννόπουλος για να τα ψηφιοποιήσω μαζί με αυτά. Τα παραθέτω χωρίς επεξεργασία. Να επισημάνω πως μέρος της παρουσας ηχογράφησης είναι κι αυτό το μέλος.
Παράλληλα να επαναλάβω την έκκληση και για τον δίσκο που μας λείπει...



Θερμότατες ευχαριστίες! Κ γω μαρτυρώ ότι έχω δει αυτόν τον δίσκο 33 στροφών, και τα περιεχόμενα αναγράφονται σε μπλέ σκούρο χαρτί επικολλημένο. Σε κάποια του μορφή συνόδευε το λεύκωμα για το Άγιον Όρος (στα Γερμανικά) του Αρχ. (;) Χρυσοστόμου Ντάμ. Δυστυχώς παλιότερα βρήκα τον τόμο από όπου έλειπε το συνοδευτικό υλικό του δίσκου.

Δ.
 

paivanas

Μέλος
Για τον εν λόγω δίσκο των 33 στροφών ο ίδιος ο δάσκαλός μου, είχε αναφερθεί όταν τον ρώτησα σε κάποιο από τα μαθήματα γι' αυτές τις ηχογραφήσεις (κάποιες από τις ηχογραφήσεις είχα αρκετά χρόνια πριν στις μπομπινες) και μου είχε πεί ότι έγινε η παραγωγή δίσκου 33 στροφών που κυκλοφόρησε ως ένθετο σε βιβλίο (δεν θυμούμαι το περιεχόμενο του βιβλίου ή τον τίτλο του). Το βιβλίο είχε εκδώσει ο τότε Μητροπολίτης Ελβετίας. Μάλιστα πήρε το βιβλίο από την βιβλιοθήκη και μου το έδειξε λέγοντάς μου ότι η συμφωνία του με τον τότε Μητροπολίτη ήταν για δίσκο των 33 στροφών και όχι των 45 εκφράζοντας τη δυσαρέσκειά του που κυκλοφόρησαν οι δίσκοι των 45 στροφών.
 

konnos

Νέο μέλος
Πρόσφατα βρήκα τα δισκάκια του Στανίτσα και επισυνάπτω τη μία θήκη εξ αυτών, (ίδια με την άλλη) για την ολοκλήρωση της ιστορίας. Τα δισκάκια ειναι ιδια με αυτα που ανέβασε ο ybulbu.
 

Attachments

  • scan0005.jpg
    scan0005.jpg
    1.7 MB · Views: 66
  • scan0006.jpg
    scan0006.jpg
    1.4 MB · Views: 98
Top