Αποχαιρετισμός Παναγιώτη Νεοχωρίτη

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Θα προσεύχομαι ο κύριος Π. Νεοχωρίτης να έχει υγεία και να καταστεί κατά πάντα άξιος διάδοχος των προκατόχων του. Καλή διακονία να έχει!
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Αξιος καλη δυναμη στα νεα του καθηκιντα
 
Ειχα γράψει στο οικείο θέμα για το διαδοχή στο πατριαρχείο ,αλλα και για την παρουσια του Παναγιώτη Νεοχωριτη στο φανάρι ,με αυτοσυγκράτηση ,όπως το αυτο ειχα συστήσει και σε συνομιλητές .(αν και γνώριζα κάποια πράγματα παραπάνω ..)
Απο όποια πλευρά και να το ζυγίσετε (ψαλτική και μη ...) ειναι η καλύτερη επιλογή τηρουμένων των αναλογιών .
Στην πόλη γνωρίζουμε πως υπάρχει λειψανδρία πλέον.
Πολλοί επιθυμούσαν να τηρηθεί φυσική διαδοχή και ο διάδοχος να ηταν της πατριαρχικής αυλής αλλα αυτο δεν ειναι πάντοτε εφικτό .
Με την πεποίθηση πως ο καινούριος τοποτηρητής (προς το παρών ) της πρωτοψαλτιας θα συνεχίσει επάξια το έργο των προκατόχων ,εύχομαι ολόψυχα στον φίλο και εκλεκτό συνάδελφο καλη επιτυχία ,καλη δύναμη και ...σιδεροκέφαλος !
Άξιος !
 

nikosdimitrakopoulos

Νέο μέλος
Ο Θεος να του δωσει δυναμη και η Παναγια να τον προστατευει! Και μονο να σκεφτεις ποιοι εχουν επανδρωσει εκεινο το αναλογιο...............
 
Για όσους γνωρίσαμε τον Παναγιώτη και συμψαλλαμε μαζί του μπορούμε να πούμε ανεπιφύλακτα ότι είναι ο πλέον κατάλληλος για την επάνδρωση του δεξιού Πατριαρχικού αναλογιου. Τα υπόλοιπα ονοματα που ακούστηκαν κατα την γνώμη μου νομίζω ότι υπολείπονται, άλλοι λιγότερο άλλοι κατα πολυ, όποτε ευτυχώς προκρίθηκε ο Π. Νεοχωρίτης, καλή αρχή και καλή δύναμη
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
...
Με την πεποίθηση πως ο καινούριος τοποτηρητής (προς το παρών ) της πρωτοψαλτιας ...

Ἔχει βγεῖ ἀνακοίνωση ἀπὸ τὸ Πατριαρχεῖο ἐπ' αὐτοῦ;

Ἄν ίσχύει, ἐλπίζω νὰ έπικρατήσουν δεύτερες σκέψεις καὶ νὰ ἀρθεῖ τελικῶς στὴ θέση τοῦ Ἄρχοντος, ὁ Δομέστικος κ. Φλοῖκος.

Τὸ ποιὸς ὑπολείπεται καὶ σὲ τὶ, ἔχει διαφορετικὸ νόημα στὸ Πατριαρχεῖο.
 
Ἔχει βγεῖ ἀνακοίνωση ἀπὸ τὸ Πατριαρχεῖο ἐπ' αὐτοῦ;

Ἄν ίσχύει, ἐλπίζω νὰ έπικρατήσουν δεύτερες σκέψεις καὶ νὰ ἀρθεῖ τελικῶς στὴ θέση τοῦ Ἄρχοντος, ὁ Δομέστικος κ. Φλοῖκος.

Τὸ ποιὸς ὑπολείπεται καὶ σὲ τὶ, ἔχει διαφορετικὸ νόημα στὸ Πατριαρχεῖο.

Ειναι υποχρεωτικό να βγάλουν "ντουντούκα " ;
Όπως κι εσυ ελπίζεις και εύχεσαι για .."δεύτερες σκέψεις " ,ετσι κι εγω με τα δικά μου κριτήρια εγραψα κάποια πράγματα .
Ξανά διάβασε τις τοποθετήσεις μου σε όλο το θέμα γιατι νομίζω ότι παρεξήγησες τα λεγόμενα μου .
Αν και μιλάμε -πλέον ,περί τετελεσμένου ....
Άρα;
 

extra

Παλαιό Μέλος
Για όσους γνωρίσαμε τον Παναγιώτη και συμψαλλαμε μαζί του μπορούμε να πούμε ανεπιφύλακτα ότι είναι ο πλέον κατάλληλος για την επάνδρωση του δεξιού Πατριαρχικού αναλογιου. Τα υπόλοιπα ονοματα που ακούστηκαν κατα την γνώμη μου νομίζω ότι υπολείπονται, άλλοι λιγότερο άλλοι κατα πολυ, όποτε ευτυχώς προκρίθηκε ο Π. Νεοχωρίτης, καλή αρχή και καλή δύναμη

Εγώ δεν έχω την τιμή να τον γνωρίζω ως παροικών τας Αθήνας αλλά ακούγοντά ς τον πράγματι πρόκειται περί θαυμασίου ψάλτου προικισμένου με μία θερμή και δυνατή φωνή βαρυτόνου ,αλλά από την άλλη καλή επιλογή θα ήταν ο α'δομέστιχος των πατριαρχείων κ.Μιλτιάδης Παππάς ,νέος ,λίαν μορφωμένος και με θαυμάσια φωνή ,είχα την τύχη να συμψάλουμε στα πατριαρχεία το καλοκαίρι του 2012.Τώρα γιατί και πώς γίνονται οι επιλογές είναι <<άλλου>>παπά ..ευαγγέλιο !!Πάντως συγχαρητήρια στον κ.Νεοχωρίτη αξίζει πράγματι!!
Βασίλειος Γεωργούδης πρωτοψάλτης-σολίστ μονωδός
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ειναι υποχρεωτικό να βγάλουν "ντουντούκα " ;
Όπως κι εσυ ελπίζεις και εύχεσαι για .."δεύτερες σκέψεις " ,ετσι κι εγω με τα δικά μου κριτήρια εγραψα κάποια πράγματα .
Ξανά διάβασε τις τοποθετήσεις μου σε όλο το θέμα γιατι νομίζω ότι παρεξήγησες τα λεγόμενα μου .
Αν και μιλάμε -πλέον ,περί τετελεσμένου ....
Άρα;

Ἡ ἀνακοίνωση δὲν θεωρεῖται «ντουντούκα» καὶ μάλιστα γιὰ σημαντικὸ ζήτημα ποὺ ἀφορᾶ στὴν λειτουργία τοῦ πατριαρχικοῦ ναοῦ.

Ἄς ἐλπίσουμε πὼς θὰ συνεχιστεῖ ἡ παράδοση τοῦ Πατριαρχείου, μακρὰν ἑλλαδιτικῶν ἐπιρροῶν, ἀλλὰ δυστυχῶς ἡ ἐποχὴ τοῦ Χαλάτζογλου ἔχει περάσει ἀνεπιστρεπτί.

Εὐτυχῶς ἔχουμε κάποιες ήχογραφήσεις.
 
Ἡ ἀνακοίνωση δὲν θεωρεῖται «ντουντούκα» καὶ μάλιστα γιὰ σημαντικὸ ζήτημα ποὺ ἀφορᾶ στὴν λειτουργία τοῦ πατριαρχικοῦ ναοῦ.

Ἄς ἐλπίσουμε πὼς θὰ συνεχιστεῖ ἡ παράδοση τοῦ Πατριαρχείου, μακρὰν ἑλλαδιτικῶν ἐπιρροῶν, ἀλλὰ δυστυχῶς ἡ ἐποχὴ τοῦ Χαλάτζογλου ἔχει περάσει ἀνεπιστρεπτί.

Εὐτυχῶς ἔχουμε κάποιες ήχογραφήσεις.
Υπάρχουν πράγματα που γίνονται αλλα δεν γράφονται και αλλα που γράφονται και δεν γίνονται για να παραφράσω δημοφιλής ρήση ,γνωστού πολιτικού .
Υπάρχει πολυ παρασκήνιο .
Αναπτύχθηκε μεγάλη πολεμική εναντίον του Νεοχωριτη απο κάποιους κύκλους .
Το πατριαρχείο με σύνεση και μεθοδικότητα κινήθηκε όλο αυτο το διάστημα και πολυ σοφά κατέληξε στην υποψηφιότητα του Νεοχωριτη .
Θα μπορούσα να γράψω μια σελίδα για τους ηθικούς και τεχνικούς λόγους που υπερέχει ο Παναγιωτης ,αλλα δεν ειναι του παρόντος .
Το πατριαρχείο επίσης φρονώ ότι θα προβεί σε ανακοίνωση οταν το θεωρήσει σκόπιμο ,εξ αλλου στην παρούσα φάση και ΕΦ όσον ο άρχοντας ειναι έν ζωή και δεν εχει παραιτηθεί ,θα ψάλλει ο αντικαταστάτης ως τοποτηρητής .
Εικάζω ...
Θλίβομαι που δεν παρακολουθείς τα γραφόμενα μου .
Ήμουν πολυ σαφής και πολυ προσεκτικός σε ότι εγραψα .
Πάλι επαναλαμβάνω ,ότι το θέμα έκλεισε .
Δεν προσφέρει τίποτα η συζήτηση .
Το παρών ποστάρισμα ,ειναι για τον αποχαιρετισμό και το καλο κατευόδιο .
Ας ευχηθούμε λοιπόν ολοι ,όπως ο Παναγιωτης Νεοχωρίτης αναδειχθεί άξιος της εμπιστευθείσης αυτώ διακονίας .
Άξιος !
 

ἄκουε πολλά λάλει καίρια

Βίας Ι σ. 65,7 (Diels-Kranz)
Ἔχει βγεῖ ἀνακοίνωση ἀπὸ τὸ Πατριαρχεῖο ἐπ' αὐτοῦ;

Ἄν ίσχύει, ἐλπίζω νὰ έπικρατήσουν δεύτερες σκέψεις καὶ νὰ ἀρθεῖ τελικῶς στὴ θέση τοῦ Ἄρχοντος, ὁ Δομέστικος κ. Φλοῖκος.

Τὸ ποιὸς ὑπολείπεται καὶ σὲ τὶ, ἔχει διαφορετικὸ νόημα στὸ Πατριαρχεῖο.


Συνάδελφε, προχθές μας έλεγες φήμες για τον Χ. Συμεωνίδη και εξέφραζες επιδοκιμασία.

Τελικά, τον βρήκες στο τηλέφωνο να μας πεις αν αληθεύουν οι φήμες;

Γράφηκαν ορισμένα πράγματα σχετικώς και από εμένα και από άλλους, αλλά επιμένεις να υπονομεύεις το Οικουμενικό Πατριαρχείο (που άλλοτε εκθείαζες) και τις αποφάσεις του.

Συγχαρητήρια. Ωραίος πατριαρχικός.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ο Χάρης Συμεωνίδης είναι μέλος του φόρουμ κι αν γνώριζε κάτι για τα γραφόμενα από το μέλος domesticus (σε άλλο θέμα το οποίο απεσύρθη και του οποίου τα γραφέντα κακώς επαναφέρετε στο παρόν), θα παρενέβαινε. Πιθανά, στην αντίληψη του domesticus θα έπεσε η ανάμειξη του ονόματός μου σε επερχόμενη έκδοση πού έχει σχέση με το Πατριαρχείο. Από πλευράς μου ουδόλως αναμείχθηκα στο θέμα της διαδοχής στο Πατριαρχείο. Ωστόσο, και ο "Εν Αθήναις Σύλλογος Μουσικοφίλων Κων/πόλεως" και οι ψάλτες της Πόλης, έχουν εκφράσει αν μη τι άλλο επιφυλάξεις για τη συγκεκριμένη επιλογή, με κριτήριο όχι το εάν ο κ. Νεοχωρίτης (με τον οποίο συνδέομαι φιλικά και εκτιμώ) είναι ή όχι καλός ψάλτης, αλλά αυτό του της διατήρησης του γνήσιου πατριαρχικού ύφους.
Θεωρείτε ότι όλοι αυτοί (και πολλοί άλλοι που προτιμούν να μην εκφραστούν φανερά) υπονομεύουν το Πατριαρχείο;
 
Last edited:

Mpanelas Mixail

Μέλος
1. Κλειδώθηκε - αποσύρθηκε ενα θέμα. Γιατί προσπαθεί κάποιος να το ξανά πετύχει;
2. Ο μητροπολίτης Νεαπόλεως αποχαιρέτησε τον πρωτοψάλτη του.Αυτός είναι ο τίτλος του συγκεκριμένου θέματος και με την ευκαιρία αποχαιρετά - εύχεται οποιοσδήποτε το επιθυμεί. 3. Αν κάποιος δεν επιθυμούσε το γενόμενο, καλά κάνει. Δεν κάνει όμως καλά ,να μπαχαλέυει το συγκεκριμένο θέμα. Ας ανοίξει καινούργιο με τίτλο: Διαφωνω με τον πατριάρχη. 4. Καλή Ανάσταση.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
ἄκουε πολλά said:
Συνάδελφε, προχθές μας έλεγες φήμες για τον Χ. Συμεωνίδη και εξέφραζες επιδοκιμασία.

Τελικά, τον βρήκες στο τηλέφωνο να μας πεις αν αληθεύουν οι φήμες;

Γράφηκαν ορισμένα πράγματα σχετικώς και από εμένα και από άλλους, αλλά επιμένεις να υπονομεύεις το Οικουμενικό Πατριαρχείο (που άλλοτε εκθείαζες) και τις αποφάσεις του.

Συγχαρητήρια. Ωραίος πατριαρχικός.

Συνάδελφε, ἀντιπαρέρχομαι τὴν εἰρωνεία. Ὅσο γιὰ τὸν Συμεωνίδη, τὸν βρήκα καὶ μοῦ εἶπε πὼς δὲν ἀληθεύουν φυσικά.

Ἡ ἔκφραση διαφωνίας ἤ συμφωνίας δὲν ἀποτελεῖ ὑπονόμευση, ἀντίθετα ἐσὺ προσπαθεῖς νὰ «φιμώσεις» τὶς ἀντίθετες ἀπόψεις περὶ τῆς συγκεκριμένης ἐπιλογῆς. Ἀπὸ κεῖ καὶ πέρα τὰ πράγματα θὰ δείξουν καὶ οἱ ἀντιρρήσεις ὑπάρχουν ὄχι μόνο ἀπὸ μένα ἀλλὰ καὶ ἀπὸ ἄλλες πλευρὲς, ποὺ καλὰ γνωρίζεις, εἶμια βέβαιος. Τὸ ποὺ θὰ καταλήξει τὸ πράγμα μένει νὰ τὸ δοῦμε.

Ἐπιμένω στὴν ἄποψή μου, τὸν δομέστικο κ. Φλοῖκο. Ἄν αὐτὸ τὸ θεωρεῖς «ὑπονόμευση», δηλαδὴ να ὑποστηρίζει κάποιος τοὺς ψάλτες τοῦ πατριαχικοῦ ναοῦ καὶ ὄχι ἐξωθεσμικοὺς ἑλλαδίτες, τότε τὶ νὰ πῶ παραπάνω;
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
1. Κλειδώθηκε - αποσύρθηκε ενα θέμα. Γιατί προσπαθεί κάποιος να το ξανά πετύχει;
2. Ο μητροπολίτης Νεαπόλεως αποχαιρέτησε τον πρωτοψάλτη του.Αυτός είναι ο τίτλος του συγκεκριμένου θέματος και με την ευκαιρία αποχαιρετά - εύχεται οποιοσδήποτε το επιθυμεί. 3. Αν κάποιος δεν επιθυμούσε το γενόμενο, καλά κάνει. Δεν κάνει όμως καλά ,να μπαχαλέυει το συγκεκριμένο θέμα. Ας ανοίξει καινούργιο με τίτλο: Διαφωνω με τον πατριάρχη. 4. Καλή Ανάσταση.

Συμφωνώ μαζί σας και θέλω κι εγώ με τη σειρά μου να ευχηθώ στον φίλο Παναγιώτη Νεοχωρίτη καλή σταδιοδρομία και καλή δύναμη στα νέα του καθήκοντα.
Ωστόσο, αν ανατρέξετε στο παρόν θα δείτε πως πριν από τον Domesticus άλλοι έχουν "μπαχαλέψει" το θέμα με κριτικές προς όλες τις κατευθύνσεις. Ο Domesticus απάντησε όπως έχει το δικαίωμα να κάνει ο καθένας, το φόρουμ δέ χειραγωγείται!
Καλό Πάσχα σε όλους.
 
Top