[Ανακοίνωση] Αποστολικό ανάγνωσμα Πεντηκοστής

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αρχων Γεωργιος Χατζηχρονογλου.

Φαντάζομαι τὸ ἀνέβασες λόγω http://analogion.com/forum/showthread.php?t=11912.

Οὕτε αὐτὸ ποὺ ἀνέβασες ἐπικροτῶ προσωπικά. Μπορεῖνὰ ἀκούγεται ὠραῖο ἀλλὰ δὲν ἔχει καθαρὰ ἐκκλησιαστικὸ ὕφος, ὅποιος κι ἄν τὸ λέει, ἀνεξαρτήτως ὀφφικίου.

Τὰ ἀρχοντιλίκια δὲν μὲ ψαρώνουν ἑκτὸς ἀπὸ δύο:
Ἄρχων Πρωτοψάλτης - Ἄρχων Λαμπαδάριος τῆς Μεγάλης Ἐκκλησίας.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος

Φαντάζομαι τὸ ἀνέβασες λόγω http://analogion.com/forum/showthread.php?t=11912.

Οὕτε αὐτὸ ποὺ ἀνέβασες ἐπικροτῶ προσωπικά. Μπορεῖνὰ ἀκούγεται ὠραῖο ἀλλὰ δὲν ἔχει καθαρὰ ἐκκλησιαστικὸ ὕφος, ὅποιος κι ἄν τὸ λέει, ἀνεξαρτήτως ὀφφικίου.

Τὰ ἀρχοντιλίκια δὲν μὲ ψαρώνουν ἑκτὸς ἀπὸ δύο:
Ἄρχων Πρωτοψάλτης - Ἄρχων Λαμπαδάριος τῆς Μεγάλης Ἐκκλησίας.


Δηλαδη φιλε domesticus(δομεστικε) , οι Αρχοντες δομεστικοι της Μ.τ.Χ.Ε Ανδρεας Πετροχειλος (μακαριστος) και Δημοσθενης Παικοπουλος δεν σε " ψαρωνουν" ουτε .......τοσουλακι :p;
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δηλαδη φιλε domesticus(δομεστικε) , οι Αρχοντες δομεστικοι της Μ.τ.Χ.Ε Ανδρεας Πετροχειλος (μακαριστος) και Δημοσθενης Παικοπουλος δεν σε " ψαρωνουν" ουτε .......τοσουλακι :p;

Μόνο οἱ Ἄρχοντες τῶν ἀναλογίων τῆς Μεγάλης Ἐκκλησίας.-
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος

Φαντάζομαι τὸ ἀνέβασες λόγω http://analogion.com/forum/showthread.php?t=11912.

Οὕτε αὐτὸ ποὺ ἀνέβασες ἐπικροτῶ προσωπικά. Μπορεῖνὰ ἀκούγεται ὠραῖο ἀλλὰ δὲν ἔχει καθαρὰ ἐκκλησιαστικὸ ὕφος, ὅποιος κι ἄν τὸ λέει, ἀνεξαρτήτως ὀφφικίου.

Τὰ ἀρχοντιλίκια δὲν μὲ ψαρώνουν
ἑκτὸς ἀπὸ δύο:
Ἄρχων Πρωτοψάλτης - Ἄρχων Λαμπαδάριος τῆς Μεγάλης Ἐκκλησίας.

Εσεις εδω δεν αδιαφορειτε για τα ψαλλομενα απο τον ΚΑΡΑΜΑΝΗ λογου χαριν ; Σχετικα με το διαλογο μας περι Φιρφιρη ..................

Υ.Γ
Εγω δηλαδη πρεπει να πω οτι πρωτη φορα βλεπω ψαλτη να τον αφηνουν αδιαφορο τα ψαλλομενα απο τον Καραμανη !
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εσεις εδω δεν αδιαφορειτε για τα ψαλλομενα απο τον ΚΑΡΑΜΑΝΗ λογου χαριν ; Σχετικα με το διαλογο μας περι Φιρφιρη ..................

Υ.Γ
Εγω δηλαδη πρεπει να πω οτι πρωτη φορα βλεπω ψαλτη να τον αφηνουν αδιαφορο τα ψαλλομενα απο τον Καραμανη !

Ο οποιος με αφηνει αδιαφορο . Παντως δεν καταλαβαινω τη λογικη τοσο μεγαλων "πακετων" σε καιρους λιαν χαλεπους .

Τὰ λόγια σου γιὰ τὸν Φιρφιρή.

Εσύ ποὺ εἶδες νὰ γράφω ὅτι μὲ ἀφήνουν ἀδιάφορο τὰ ψαλλόμενα τοῦ Καραμάνη; Δὲν μοῦ ἀρέσουν ὅλα, οὕτε ἀκολουθῶ τὸ ὕφος του ἀλλὰ δὲν ἀδιαφορῶ. Ἄλλωστε τὸν ἔχω ἀκούσει ζωντανά κι ἔχω κανοναρχήσει δίπλα του σὰν μικρὸ παιδί, ἑκτὸς Θεσσαλονίκης, καὶ στὴν Βόρειο Ἑλλάδα ποὺ γεννήθηκα κὰι μεγάλωσα σὲ ΚΑΘΕ ἀναλόγιο -καὶ τῆς ἐπαρχίας εἰδικά- ὑπῆρχε καὶ ὑπάρχει ἀπὸ παλιὰ Καραμάνης λιωμένος ἀπὸ τὴ χρήση. ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ ψάλλω ἀπὸ κεῖ, δὲν ἔχω πρόβλημα, μὲ τὸ δικό μου τρόπο φυσικά.

Ἄλλο ὄμως να ἐπιλέγεις ἄλλο νὰ ἀδιαφορεῖς. Καὶ τουλάχιστον ἡ κουβέντα σου γιὰ τὸν συγχωρεμένο τὸν διακο-Φιρφιρῆ ἐμένα μὲ σόκαρε.

Φυσικὰ ὅλοι ἔχουμε τὸ δικαίωμα τῆς ἐπιλογῆς ...
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Τὰ λόγια σου γιὰ τὸν Φιρφιρή.

Εσύ ποὺ εἶδες νὰ γράφω ὅτι μὲ ἀφήνουν ἀδιάφορο τὰ ψαλλόμενα τοῦ Καραμάνη; Δὲν μοῦ ἀρέσουν ὅλα, οὕτε ἀκολουθῶ τὸ ὕφος του ἀλλὰ δὲν ἀδιαφορῶ. Ἄλλωστε τὸν ἔχω ἀκούσει ζωντανά κι ἔχω κανοναρχήσει δίπλα του σὰν μικρὸ παιδί, ἑκτὸς Θεσσαλονίκης, καὶ στὴν Βόρειο Ἑλλάδα ποὺ γεννήθηκα κὰι μεγάλωσα σὲ ΚΑΘΕ ἀναλόγιο -καὶ τῆς ἐπαρχίας εἰδικά- ὑπῆρχε καὶ ὑπάρχει ἀπὸ παλιὰ Καραμάνης λιωμένος ἀπὸ τὴ χρήση. ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ ψάλλω ἀπὸ κεῖ, δὲν ἔχω πρόβλημα, μὲ τὸ δικό μου τρόπο φυσικά.

Ἄλλο ὄμως να ἐπιλέγεις ἄλλο νὰ ἀδιαφορεῖς. Καὶ τουλάχιστον ἡ κουβέντα σου γιὰ τὸν συγχωρεμένο τὸν διακο-Φιρφιρῆ
ἐμένα μὲ σόκαρε.
Φυσικὰ ὅλοι ἔχουμε τὸ δικαίωμα τῆς ἐπιλογῆς ...

Ενα σοκ μπορει να αποτελεσει αιτια εκδηλωσης ψυχικης νοσου . Μια εκ των συνεπειων της μπορει να ειναι οι "τρελες κουβεντες". Προσεξτε λοιπον ιδιαιτερως αν δεν ειναι ηδη αργα..............
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Όχι μην το κάνεις αυτό στο Κακό λύκο στο μουργόλυκο πάνω που ηρέμησε κ έρχονται κ άγιες μέρες...
 
Last edited:

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Με όλον τον σεβασμό: κάποιοι είστε πολύ ψειριάρηδες!!
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΕΝΟΣ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ.
Όσο για τον Απόστολο, νομίζω ότι είναι εντός ορίων.
Βεβαίως, προσωπικά προτιμώ την απαγγελία του αποστολικού αναγνώσματος πιο απλή.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ενα σοκ μπορει να αποτελεσει αιτια εκδηλωσης ψυχικης νοσου . Μια εκ των συνεπειων της μπορει να ειναι οι "τρελες κουβεντες". Προσεξτε λοιπον ιδιαιτερως αν δεν ειναι ηδη αργα..............


Στὴν περιπτωσάρα σου μόνο ἡλεκτροσόκ ἐνδείκνυνται, ἴσως ὄμως καὶ μιὰ λοβοτομούλα κάτι νὰ ἔκανε.

Ἐλπίζω νὰ τὴν καλύπτει τὸ ταμεῖο σου, δύσκολοι καιροί βλέπεις ...

Ἀπὸ ψυχικὴ νόσο δὲν ξέρω ἄν καὶ κάτι μοῦ θυμίζεις.
 

Attachments

  • 37288226.jpg
    37 KB · Views: 8

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Αρχων Γεωργιος Χατζηχρονογλου.

Η απαγγελία του κ.Χ''χρόνογλου κ εμένα δεν μου πολυάρεσε
ενώ του κ.Κετσετζή μου άρεσε πολύ.
Ξέχωρα όμως από τις προτιμήσεις του καθενός αυτή η δεύτερη απαγγελία είναι
πιο κοντά στην εμμελή ανάγνωση σε κλιτόν...νομίζω.

Για ακούστε μια ωραία απαγγελία από ιερομόναχο

http://www.youtube.com/watch?v=67FmePNjPG0&feature=related
 
Top