[Ερώτηση] Απορίες Τυπικού Μικρού και Μεγάλου Παρακλητικού Κανόνος

jupiter

Member
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω τα αγαπητά μέλη του forum σχετικά με μερικές απορίες που έχω πάνω στην τυπική διάταξη των Παρακλήσεων της Θεοτόκου. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μας διαφωτίσει.

Οι ερωτήσεις που έχω να θέσω είναι οι εξής:

1. Το αντίφωνο των αναβαθμών του δ' ήχου "Εκ νεότητός μου" ψάλλεται ή όχι πριν το προκείμενο στην Μικρή και στην Μεγάλη Παράκληση; Άλλους τους ακούω να το ψάλλουν και άλλους να το παραλείπουν και να αρχίζουν αμέσων το "Μνησθήσομαι του ονόματός σου". Αν δεν το λέμε, τότε γιατί το γράφουν τα βιβλία;

2. Στην θ' ωδή της Μικρής Παράκλησης οι περισσότεροι ψάλλουν στην αρχή και τον ειρμό "Κυρίως Θεοτόκον" για να βγει η ωδή εις στ'. Είναι σωστή η πρακτική αυτή; Οι παλιοί έτσι το έλεγαν;

3. Μετά το τρισάγιο τελικά θα ψάλλουμε απολυτίκιο ή τα "Ελέησον ημάς"; Άλλοι λένε ότι απολυτίκιο ψάλλεται μόνο όταν η παράκληση τελείται μέσα στον εσπερινό κατά το 15αύγουστο. Άλλοι πάλι λένε ότι όταν η παράκληση τελείται τον 15αύγουστο, ψάλλουμε πάντα απολυτίκιο ακόμη και αν η παράκληση τελείται μόνη της εκτός εσπερινού. Τί είναι τελικά το σωστό;

Παρακαλώ τα αγαπητά μέλη του ψαλτολογίου να μας πουν την δική τους γνώμη.

Σας ευχαριστώ.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εἶναι ἀλήθεια ὅτι κάποια μέλη ψάχνουν τά τῶν Παρακλήσεων στήν ὑποενότητα τοῦ Τυπικοῦ "Μυστήρια και Άλλες Ακολουθίες". Αὐτή τή φορά μετέφερα μέ ἀνακατεύθυνση τό θέμα στήν ὑποενότητα "Θεομητορικά" (θέματα τυπικοῦ γιὰ θεομητορικές ἑορτές, παρακλήσεις κ.λπ.) ὅπου τοποθετοῦνται αὐτά τά θέματα καί ὅπου ἔχουν ἀπαντηθεῖ αὐτές οἱ ἐρωτήσεις.

Γιά τήν
1. Ἐδῶ.
2. Μέσα σ᾿ αὐτό τό θέμα. Σημειωτέον ὅτι αὐτό προβλέπουν καί τά Δίπτυχα γιά τήν μικρή παράκληση, προφανῶς γιά τό λόγο πού ἀναφέρεις.
3. Ἐδῶ.​
 
Top