[Απορία] Ψαλτική στα αραβικά

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἔχω ἕνα CD πού δέν θυμᾶμαι ποιός μοῦ τό ἔδωσε καί ἀπό ποῦ προέρχεται. Τό σίγουρο, νομίζω, εἶναι, ὅτι ἡ γλῶσσα εἶναι ἀραβική. Ὑπάρχουν καί παρεμβολές στά ἐλληνικά.
Ἐπίσης δέν νομίζω ὅτι προέρχεται ἀπό ὀρθόδοξη λατρεία, ἀλλά μᾶλλον τῶν Κοπτῶν. Ὑπάρχει σέ ὡρισμένα ὑπόκρουση ἠχητικῶν μετάλλων. Δέν ξέρω περισσότερα. Νομίζω, ὅμως, ὅτι ἐνδιαφέρει μουσικῶς.
Ἀνεβάζω κάποια κομμάτια ἐκ τῶν ὁποίων κάποια προλογίζονται κι ἔτσι θά εἶναι εὐκολώτερο, οἱ γνωρίζοντες ἀραβικά, ὅπως ὁ κ. Μάρκελλος, νά μᾶς ποῦν κάτι.
Στό 4 ἀκούω τή φράση Ἅγιος ἀθάνατος.
Στό 18 τό Χριστός ἀνέστη, περισσότερο μάλιστα στά ἑλληνικά.
Δέν ξέρω τό περιεχόμενο γιά νά βάλω τίτλους, μόνο χρόνο. Ἄν μάθουμε κάτι τά ξανα-ανεβάζω μέ τίτλους.

 

Attachments

  • Track 04 - 03' 20''.mp3
    4.5 MB · Views: 85
  • Track 10 - 00' 51''.mp3
    1.3 MB · Views: 39
  • Track 11 - 00' 42''.mp3
    899.4 KB · Views: 23
  • Track 12 - 02' 01''.mp3
    3 MB · Views: 30
  • Track 13 - 05' 13''.mp3
    7.8 MB · Views: 24
  • Track 14 - 09' 03''.mp3
    14 MB · Views: 34
  • Track 16 - 07' 02''.mp3
    9.8 MB · Views: 28
  • Track 18 - 02' 34''.mp3
    3.2 MB · Views: 53

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
π. Μάξιμος;20143 said:
Ἔχω ἕνα CD πού δέν θυμᾶμαι ποιός μοῦ τό ἔδωσε καί ἀπό ποῦ προέρχεται. Τό σίγουρο, νομίζω, εἶναι, ὅτι ἡ γλῶσσα εἶναι ἀραβική. Ὑπάρχουν καί παρεμβολές στά ἐλληνικά.
Ἐπίσης δέν νομίζω ὅτι προέρχεται ἀπό ὀρθόδοξη λατρεία, ἀλλά μᾶλλον τῶν Κοπτῶν. Ὑπάρχει σέ ὡρισμένα ὑπόκρουση ἠχητικῶν μετάλλων. Δέν ξέρω περισσότερα. Νομίζω, ὅμως, ὅτι ἐνδιαφέρει μουσικῶς.
Ἀνεβάζω κάποια κομμάτια ἐκ τῶν ὁποίων κάποια προλογίζονται κι ἔτσι θά εἶναι εὐκολώτερο, οἱ γνωρίζοντες ἀραβικά, ὅπως ὁ κ. Μάρκελλος, νά μᾶς ποῦν κάτι.
Στό 4 ἀκούω τή φράση Ἅγιος ἀθάνατος.
Στό 18 τό Χριστός ἀνέστη, περισσότερο μάλιστα στά ἑλληνικά.
Δέν ξέρω τό περιεχόμενο γιά νά βάλω τίτλους, μόνο χρόνο. Ἄν μάθουμε κάτι τά ξανα-ανεβάζω μέ τίτλους.


Σεβαστὲ Πάτερ Μάξιμε, θὰ ἀσχοληθῶ μὲ τὸ θέμα τὸ ἀπόγευμα. Πρὸς τὸ παρὸν θὰ ἔλεγα ὅτι ἡ χρῆσι τῆς Ἀραβικῆς μαζὶ μὲ τὴν ἀπόκρουσι ἠχητικῶν μετάλλων μᾶς παραπέμπει στὴν λατρευτικὴ μουσικὴ τῶν Κοπτῶν. Σᾶς εἶναι εὔκολο νὰ ἀνεβάσετε τὸ ἐξώφυλλο τοῦ δίσκου; Εὐχαριστῶ
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σεβαστὲ Πάτερ Μάξιμε, θὰ ἀσχοληθῶ μὲ τὸ θέμα τὸ ἀπόγευμα. Πρὸς τὸ παρὸν θὰ ἔλεγα ὅτι ἡ χρήσι τῆς Ἀραβικῆς μαζὶ μὲ τὴν ἀπόκρουσι ἠχητικῶν μετάλλων μᾶς παραπέμπει στὴν λατρευτικὴ μουσικὴ τῶν Κόπτων. Σᾶς εἶναι εὔκολο νὰ ἀνεβάσετε τὸ ἐξώφυλλο τοῦ δίσκου; Εὐχαριστῶ

Ἀγαπητέ μου κ. Μάρκελλε,
Ἄν ἐπιβεβαιώνετε ὅτι εἶναι ἀπό τούς Κόπτες, τότε θά μοῦ ἔδωσε αὐτόν τόν συμπεπυκνωμένο δίσκο ἕνας νέος, πού πρίν ἀπό χρόνια εἶχε παρευρεθεῖ σέ μιά βάπτιση στό Ναό μας καί μοῦ εἶχε πεῖ ὅτι ψάλλει στό Ναό τους στήν Ἀθήνα. Αὐτός ὁ δίσκος εἶναι σκέτος ἀπό ἀντιγραφή, δέν ἔχει κανένα ἐξώφυλλο, γι᾿ αὐτό κι ἐγώ δέν ξέρω τί εἶναι.
Αὐτός ὁ νέος, Πέτρος τό ὄνομά του, ἀπ᾿ ὅτι θυμᾶμαι, μοῦ ἔχει δώσει καί σέ φωτοτυπίες τήν λειτουργία τους στά ἑλληνικά, πού τελοῦν ἐδῶ στήν Ἀθήνα, τήν ἐπονομαζομένη τοῦ ἁγ. Βασιλείου, πού μοιάζει μέ τήν δική μας τοῦ ἁγ. Μάρκου, μέ τίς μονοφυσιτικές βέβαια προσθῆκες, ἰδίως στό τέλος.
Ἔτυχε νά γνωρίσω καί τόν κόπτη ἐφημέριο, ὁ ὁποῖος μέ κάλεσε στό Ναό τους γιά νά συζητήσουμε κάποια λειτουργικά, πού μ᾿ ἐνδιαφέρουν, καθ᾿ ὅσον αὐτοί ὡς ἀρχαία ἐκκλησία διατηροῦν κάποιες παλαιές διατάξεις, ἀλλά δέν μπόρεσα ἀκόμη νά πάω.
Τό ὅ,τι οἱ Κόπτες χρησιμοποιοῦν καί τήν ἑλληνική, εἶναι γνωστόν.
Ἐπίσης αὐτή ἡ μουσική πού χρησιμοποιοῦν διασώζει μᾶλλον καί παλαιούς δρόμους τῆς ἀνατολικῆς μουσικῆς. Ἄς μᾶς πεῖτε ἐσεῖς ἤ ἄλλοι εἰδικότεροι ἐμοῦ.
Τό ὅ,τι ἐξελίσσονται, ὅμως, καί χρησιμοποιοῦν ἀκόμη καί τό Χριστός ἀνέστη σάν κι ἐμᾶς, κι αὐτά τά κάνουν, ὅπως οἱ ΡΚαθολικοί στήν Ἀθήνα, τήν Μ. Παρασκευή ψάλλουν τά δικά μας ἐγκώμια.

Συγγνώμη γιά τά πολλά, περιμένουμε ἀπό σᾶς περισσότερα, χωρίς νά βιάζεσθε. Μέ τήν ἠσυχία σας κι ἄν ἀξίζει τόν κόπο.
Κάθε κόπος σας ὅμως, γιά μᾶς εἶναι πολύτιμος, ἀγαπητέ μας κ. Μάρκελλε.

 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Μόλις ἄκουσα τὸ πρῶτο κομμάτι. Πρόκειται ἀναμφισβήτητα περὶ λατρευτικῆς μουσικῆς τῶν Κοπτῶν. Κατὰ πᾶσαν πιθανότητα οἱ ἐκτελεστὲς εἶναι μοναχοί. Λίγη ὑπομονὴ (ὄχι πολλὲς ὑπομονὲς :D) γιὰ τὶς λεπτομέρειες ...
Ὑπόψιν, ἡ λέξι Κόπτης (ΚΠΤ) σημαίνει Αἰγύπτιος (ΓΠΤ) ...
 
Last edited:

Σάμερ

Νέο μέλος
Σεβαστὲ Πάτερ Μάξιμε

πρώτα συγγνώμη για τα γλωσσικά μου λάθη που θα κάνω:D γιατί δεν μιλάω όπως ο μάρκελλος.

είμαι ξένος από Συρία

αυτά είναι στα Αραβικά ναι αλλά δεν είναι από ορθόδοξη λατρεία όπως είπατε εσείς. των κοπτών είναι για αυτά.

θα σας φέρω σύντομα κάτι από την ορθόδοξη μας εκκλησία και θα καταλάβετε πως η βυζαντινή μουσική στους αραβικούς ύμνους είναι ακριβώς ίδια στα ελληνικά.
ελπίζω να μου πείτε τι γλωσσικά λάθη έκανα για να μάθω καλά τα ελληνικά.

την ευχή σας
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σεβαστὲ Πάτερ Μάξιμε
Πρώτα συγγνώμη για τα γλωσσικά μου λάθη που θα κάνω:D γιατί δεν μιλάω όπως ο μάρκελλος.
Είμαι ξένος από Συρία.
Αυτά είναι στα Αραβικά ναι αλλά δεν είναι από ορθόδοξη λατρεία όπως είπατε εσείς. των κοπτών είναι για αυτά.
Θα σας φέρω σύντομα κάτι από την ορθόδοξη μας εκκλησία και θα καταλάβετε πως η βυζαντινή μουσική στους αραβικούς ύμνους είναι ακριβώς ίδια στα ελληνικά.
Ελπίζω να μου πείτε τι γλωσσικά λάθη έκανα για να μάθω καλά τα ελληνικά.
Την ευχή σας
Καλωσόρισες Σάμερ καί συγχαρητήρια!
Σ᾿ εὐχαριστοῦμε πολύ γιά τίς πληροφορίες καί θά περιμένουμε τά δῶρα σου.
Γράφεις πολύ καλά ἑλληνικά (καλύτερα ἀπό κάποιους δικούς μας...).
Μία λέξη πού δέν χρειαζόταν τήν ἔκανα κόκκινο χρῶμα .
Ἐπίσης στήν ἀρχή κάθε πρότασης ἀρχίζουμε μέ κεφαλαῖο γράμμα (τά διόρθωσα).
Ἔγώ γράφω μέ κάποιους ἐπιπλέον τόνους καί πνεύματα, ὅπως βλέπεις τήν γλῶσσα μας στά λειτουργικά βιβλία.
Θά χαρῶ πολύ νά περάσεις ἀπό τόν Ναό πού ὑπηρετῶ. Εἶσαι λίγο μακρυά ἀλλά εὔκολα ἔρχεσαι. Μπορεῖς νά μοῦ στείλεις προσωπικό μήνυμα.

 

Σάμερ

Νέο μέλος
Καλωσόρισες Σάμερ καί συγχαρητήρια!
Σ᾿ εὐχαριστοῦμε πολύ γιά τίς πληροφορίες καί θά περιμένουμε τά δῶρα σου.
Γράφεις πολύ καλά ἑλληνικά (καλύτερα ἀπό κάποιους δικούς μας...).

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια που είπατε για μένα. Δεν θα περιμένετε πολύ τα δώρα, νομίζω αύριο θα τα ανεβάζω.

Θά χαρῶ πολύ νά περάσεις ἀπό τόν Ναό πού ὑπηρετῶ. Εἶσαι λίγο μακρυά ἀλλά εὔκολα ἔρχεσαι. Μπορεῖς νά μοῦ στείλεις προσωπικό μήνυμα

θα σας στείλω αμέσως
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητέ Σάμερ,
ως συντονιστής της υποενότητας του φόρουμ "Ψαλτική σε άλλες γλώσσες" σε καλωσορίζω και εγώ και εύχομαι καλή επιτυχία στις σπουδές σου.
 
Καλημέρα σας...
Θα ήθελα κι εγώ να εκφέρω την άποψη μου μιας και έχω καταγωγή απο Αίγυπτο...(Έλληνας Ορθόδοξος ψάλτης είμαι...απλα η καταγωγή μου είναι απο κει και ξέρω κάποια πράματα...)
Αδιαμφισβήτως πρόκειτε περί κοπτών ψαλτών και στο 18 κομάτι η γυναικεία φωνή που ακούγεται πρέπει να είναι της Marie Keyrouz ή της Fairuz...όσοι ασχολούνται με την ανατολική μουσική θα την γνωρίζουν...
Απλά θα ήθελα να πώ κάτι το οποίο πληροφορήθηκα πρόσφατα απο ιερέα της Ιεράς Συνόδου όπου είχαμε μια συζήτηση περί των Κοπτορθοδόξων και με ενημέρωσε οτι εδώ και περίπου 1 χρόνο (μπορεί και παραπάνω) επιτρέπετε ορθόδοξος πιστός να μεταλάβει ή να βαπτιστεί και κανονικά να λειτουργηθεί σε κοπτωρθόδοξη εκκλησία(η νέα ονομασία που τους δόθηκε)...όπως και το αντίστοιχο... κόπτης πιστός να λειτουργηθεί να κοινωνήσει κ.τ.λ και μου είπε οτι πλέον δεν τίθεται θέμα μονοφυσιτών αφου μετά απο τόσες χιλιάδες χρόνια συνειδητοποιήσαν οτι υποστηρίζαν τα ίδια δόγματα!
Βέβαια μου ξεκαθάρισε οτι δεν ισχύει για όλες τις υπόλοιπες θρησκείες και συγκεκριμένα ανφέρθηκε στους αντιχαλκιδονίους που ψάλλουν τα ίδια που ψάλλουμε κι εμείς (δλδ με τν βυζαντινή μουσική) αλλα στα αραβικά!
Ευχαριστώ.
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
... και συγκεκριμένα ανφέρθηκε στους αντιχαλκιδονίους που ψάλλουν τα ίδια που ψάλλουμε κι εμείς (δλδ με τν βυζαντινή μουσική) αλλα στα αραβικά! Ευχαριστώ.

Θὰ ἤθελα νὰ διευκρινίσω ὅτι οἱ Προχαλκηδόνιοι δὲν χρησιμοποιοῦν τὴν Βυζαντινὴ μουσική, οὔτε οἱ Συρο-Ἀραμαῖοι, οὔτε οἱ Κόπτες, ἀφοῦ ἔχουν καὶ οἱ μὲν καὶ οἱ δὲ τὴν δική τους παναρχαία λειτουργικὴ μουσική (καὶ ὑμνογραφία), εἴτε ψάλλουν στὴν συρο-ἀραμαϊκή, στὴν κοπτικὴ ἢ ἐνίοτε στὴν ἀραβική.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Απλά θα ήθελα να πώ κάτι το οποίο πληροφορήθηκα πρόσφατα απο ιερέα της Ιεράς Συνόδου όπου είχαμε μια συζήτηση περί των Κοπτορθοδόξων και με ενημέρωσε οτι εδώ και περίπου 1 χρόνο (μπορεί και παραπάνω) επιτρέπετε ορθόδοξος πιστός να μεταλάβει ή να βαπτιστεί και κανονικά να λειτουργηθεί σε κοπτωρθόδοξη εκκλησία(η νέα ονομασία που τους δόθηκε)...όπως και το αντίστοιχο... κόπτης πιστός να λειτουργηθεί να κοινωνήσει κ.τ.λ
Ἐπικοινώνησα μόλις μέ τήν Ἀλεξάνδρεια καί ἐπίσκοπο τοῦ Πατριαρχείου καί μοῦ διέψευσε κατηγορηματικῶς αὐτό.

 
Ἐπικοινώνησα μόλις μέ τήν Ἀλεξάνδρεια καί ἐπίσκοπο τοῦ Πατριαρχείου καί μοῦ διέψευσε κατηγορηματικῶς αὐτό.


Τι να σας πώ...πάντως οι απόψεις διύστανται εμένα έτσι μου είχε πει τότε εκείνος ο ιερέας (δεν θέλω να πώ όνομα...δε χρειάζεται κιόλας)
Όταν πάω στην Αίγυπτο θα το ψάξω πιό σοβαρά...
Ζητώ συγνώμη αν τυχόν παραπληροφόρησα κάποιον!
 

xriste

π. Γεώργιος Χριστοδούλου
Καλημέρα σας...
Θα ήθελα κι εγώ να εκφέρω την άποψη μου μιας και έχω καταγωγή απο Αίγυπτο...(Έλληνας Ορθόδοξος ψάλτης είμαι...απλα η καταγωγή μου είναι απο κει και ξέρω κάποια πράματα...)
Αδιαμφισβήτως πρόκειτε περί κοπτών ψαλτών και στο 18 κομάτι η γυναικεία φωνή που ακούγεται πρέπει να είναι της Marie Keyrouz ή της Fairuz...όσοι ασχολούνται με την ανατολική μουσική θα την γνωρίζουν...
Απλά θα ήθελα να πώ κάτι το οποίο πληροφορήθηκα πρόσφατα απο ιερέα της Ιεράς Συνόδου όπου είχαμε μια συζήτηση περί των Κοπτορθοδόξων και με ενημέρωσε οτι εδώ και περίπου 1 χρόνο (μπορεί και παραπάνω) επιτρέπετε ορθόδοξος πιστός να μεταλάβει ή να βαπτιστεί και κανονικά να λειτουργηθεί σε κοπτωρθόδοξη εκκλησία(η νέα ονομασία που τους δόθηκε)...όπως και το αντίστοιχο... κόπτης πιστός να λειτουργηθεί να κοινωνήσει κ.τ.λ και μου είπε οτι πλέον δεν τίθεται θέμα μονοφυσιτών αφου μετά απο τόσες χιλιάδες χρόνια συνειδητοποιήσαν οτι υποστηρίζαν τα ίδια δόγματα!
Βέβαια μου ξεκαθάρισε οτι δεν ισχύει για όλες τις υπόλοιπες θρησκείες και συγκεκριμένα ανφέρθηκε στους αντιχαλκιδονίους που ψάλλουν τα ίδια που ψάλλουμε κι εμείς (δλδ με τν βυζαντινή μουσική) αλλα στα αραβικά!
Ευχαριστώ.


Μια ερώτηση θέλω να σου κάνω. Ποιός ήταν ο Ιερέας απο την Ιερά Σύνοδο που στα είπε αυτά;
 
Λάθος τυπογραφικό δικό μου....
Απο την Αρχιεπισκοπή Αθηνών ήταν ο ιερέας...αλλα δεν θα δώσω το όνομα για ευνόητους λόγους...μπορεί στο κάτω κάτω να παραπληροφορήθηκε και ο ίδιος όπως και εγω!
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Να υπενθυμίσω:

α) το φόρουμ μας είναι ψαλτικό οπότε τα περί ιερέων συνοδικών γραφείων κλπ δεν είναι στη θεματολογία του.

β) υπάρχει η δυνατότητα αποστολής προσωπικών μηνυμάτων.

Ευχαριστώ.
 
Top