Απολυσις ιεροψαλτου απο μικροφωνου

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Πολύ λυπηρό το γεγονός..καλύτερα να αποσυρθεί ως θέμα γιατί δεν τιμάει την εκκλησία του Χριστού..
 

anthem

Μέλος
Πολύ λυπηρό το γεγονός..καλύτερα να αποσυρθεί ως θέμα γιατί δεν τιμάει την εκκλησία του Χριστού..

Θα διαφωνήσω με τον κ. Παπαδάκη.

Γιατί να κρύβουμε αυτό που είμαστε;

Άλλωστε ίσως βοηθήσουμε και τους επισκόπους να μην χειροτονούν Ιερείς λες και είναι απλά δημόσιοι υπάλληλοι, για να καλύπτουν "κενά" σε ενορίες.

Να χειροτονούν ιερείς τους ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ και αυτούς που έχουν πλήρη συναίσθηση της κλήσης τους!!!


Φιλικά.
 
Last edited:

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Θα διαφωνήσω με τον κ. Παπαδάκη.

Γιατί να κρύβουμε αυτό που είμαστε;

Άλλωστε ίσως βοηθήσουμε και τους επισκόπους να μην χειροτονούν Ιερείς λες και είναι απλά δημόσιοι υπάλληλοι, για να καλύπτουν "κενά" σε ενορίες.

Να χειροτονούν ιερείς του ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ και αυτούς που έχουν πλήρη συναίσθηση της κλήσης τους!!!


Φιλικά.

Πάντως, νομίζω, ὅταν ὁ Μητροπολίτης διευθετήσῃ τό θέμα
τότε βεβαίως σίγουρα θά μποροῦσε νά ἀποσυρθῆ καί ὀπό ἐδῶ.
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Δεν γνωρίζω ποιος έχει δίκιο μπορεί να έχει ο ψάλτης και μπορεί να έχει ο ιερέας. Αυτό θα φανεί φαντάζομαι απο την διερεύνηση που θα κάνει η μητρόπολη γιατί εμείς δεν γνωρίζουμε όλες τις πτυχές του θέματος αν και σπάνια νομίζω έχει βρεί το δίκιο του ιεροψάλτης... δίοτι πάντα έχουν δίκιο οι ιερείς (απο τις περιπωσεις που γνωρίζω εγώ).

Πάντως δεν απολύεις ένα ψάλτη απο μικροφώνου και μάλιστα με το ύφος εγώ τον παύω λές και ο ιερέας-πρόεδρος του εκκλησιαστικού συμβουλίου είναι το α και το ω σε μια ενορία και τα υπόλοιπα μέλη του εκκλησιαστικού συμβουλίου και οι πιστοί είμαστε πρόβατα που δεν έχουμε γνώμη για τίποτε.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μαθεύτηκε από το f/b .
Περισσότερα εδώ
Σε πιο χωριό ακριβώς έγινε δεν μαθεύτηκε ακόμη για τους γνωστούς λόγους προσωπικών δεδομένων.
Αυτά αρκούν.
Καλή μας φώτιση!!!!!!!!! και ο Θεός να μας προσέχει!!!!!!!!!!!!!!!
 

ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Παλαιό Μέλος
Κρίμα και Ντροπή πολύ μεγάλη!!! αυτό που έγινε και μάλιστα μετά τη Θεία Λειτουργία.Και έξω απο τον Ιερό Ναό.Θα μπορούσανε να μιλήσουν κάπου μετά οι δυο τους δίχως να τους βλέπει ο κόσμος και όχι ετσι.
Μα εδώ η Τ.V δείχνει κάθε Κυριακή Την Θ.Λειτουργία.
Κρίμα λυπάμαι.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Μαθεύτηκε από το f/b .
Περισσότερα εδώ
Σε πιο χωριό ακριβώς έγινε δεν μαθεύτηκε ακόμη για τους γνωστούς λόγους προσωπικών δεδομένων.
Αυτά αρκούν.
Καλή μας φώτιση!!!!!!!!! και ο Θεός να μας προσέχει!!!!!!!!!!!!!!!

Ἡ ἀνωτέρω πηγή ἀναφέρει ἐπί λέξει:

" Όλα ξεκίνησαν μέσα από τον Ιερό Ναό, όταν αμέσως μετά το τέλος της Θείας Λειτουργίας ο "ιερέας" από μικροφώνου, ανακοίνωσε ότι "παύει" από τα καθήκοντά του τον ιεροψάλτη του ναού. "

Ὅμως τὀ Ἐκκλησιαστικόν Συμβοὐλιον παύει ἤ προσλαμβάνει ψάλτην!
Ὄχι μόνος του ὁ Προϊστάμενος.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
" Όλα ξεκίνησαν μέσα από τον Ιερό Ναό, όταν αμέσως μετά το τέλος της Θείας Λειτουργίας ο "ιερέας" από μικροφώνου, ανακοίνωσε ότι "παύει" από τα καθήκοντά του τον ιεροψάλτη του ναού. "

Υπάρχει και το ''ιδιαιτέρως'' μέσα στο Ιερό Βήμα για να γίνει μια τέτοια ανακοίνωση. Δεν του το είπαν;
Όσο για τα άλλα που έγιναν θα πω το εξής:
ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ!
Κάτι τέτοια βλέπουν κάποιοι χαλαροί και όχι μόνο μετά δεν πατάνε καθόλου στην Εκκλησία, αλλά χλευάζουν και όσους πιστούς προσέρχονται σε αυτή.
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Πολύ λυπηρό το γεγονός..καλύτερα να αποσυρθεί ως θέμα γιατί δεν τιμάει την εκκλησία του Χριστού..

Δέν κατάλαβα! Γιατί νά αποσυρθή; Ενοχλεί μήπως κάποιους η αλήθεια τών πραγμάτων;
 
Last edited:

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Δέν κατάλαβα! Γιατί νά αποσυρθή; Ενοχλεί μήπως κάποιους η αλήθεια τών πραγμάτων;

Διότι μερικοί μοσχοαναθρεμένοι σε καθώς πρέπει οικογένειες με μια περίεργη και αντιπατερική άποψη για την Εκκλησία σοκάρονται όταν δούν τι σύμβαίνει. Διότι δεν είναι μόνο οι απολύσεις που γίνονται φανερά και με αυτόν τον άσχημο τρόπο (σαν αυτή του εν λόγω βίντεου) είναι και οι άλλες που γίνονται με χείρότερο ακόμη τρόπο υπογείως και χωρίς να το ξέρουν οι πολλοι... μην μας κακοχαρακτηρίσουν κιόλας...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Ενοχλεί μήπως κάποιους η αλήθεια τών πραγμάτων;

Και ποια είναι η αλήθεια. Ένα βίντεο του Youtube με θολά πρόσωπα κι ένα ρεπορτάζ, που όσοι είναι μακριά, δεν μπορούν να επαληθεύσουν; Θα μπορούσε να είναι και απλό κουτσομπολιό. Απ' τη στιγμή που δεν μπορώ να ξέρω τι ΑΚΡΙΒΩΣ συνέβη (και δεν μπορώ από τα μέχρι τώρα στοιχεία), προτιμώ να κρατήσω καλό λογισμό και να αμφισβητήσω τα χειρότερα ενδεχόμενα (κι ας μην αποκλείεται να είναι όλα αλήθεια). Αυτός όμως που ένα πιθανό συμβάν το αναγορεύει σε είδηση γιατί είναι εντυπωσιακό (ως είδηση), λέγεται κουτσομπόλης.

Διότι μερικοί μοσχοαναθρεμένοι σε καθώς πρέπει οικογένειες με μια περίεργη και αντιπατερική άποψη για την Εκκλησία σοκάρονται όταν δούν τι σύμβαίνει. ...
Πριν προσβάλεις έτσι τόσους άλλους που πιθανόν διαφωνούν μαζί σου (εκτός αν δεν επιτρέπεται) καλύτερα να κοιτάξεις τον εαυτό σου. Γι' αυτόν έχεις δικαίωμα να μιλάς, όχι γι' αυτούς που δεν γνωρίζεις.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Και ποια είναι η αλήθεια. Ένα βίντεο του Youtube με θολά πρόσωπα κι ένα ρεπορτάζ, που όσοι είναι μακριά, δεν μπορούν να επαληθεύσουν; Θα μπορούσε να είναι και απλό κουτσομπολιό. Απ' τη στιγμή που δεν μπορώ να ξέρω τι ΑΚΡΙΒΩΣ συνέβη (και δεν μπορώ από τα μέχρι τώρα στοιχεία), προτιμώ να κρατήσω καλό λογισμό και να αμφισβητήσω τα χειρότερα ενδεχόμενα (κι ας μην αποκλείεται να είναι όλα αλήθεια). Αυτός όμως που ένα πιθανό συμβάν το αναγορεύει σε είδηση γιατί είναι εντυπωσιακό (ως είδηση), λέγεται κουτσομπόλης.


Πριν προσβάλεις έτσι τόσους άλλους που πιθανόν διαφωνούν μαζί σου (εκτός αν δεν επιτρέπεται) καλύτερα να κοιτάξεις τον εαυτό σου. Γι' αυτόν έχεις δικαίωμα να μιλάς, όχι γι' αυτούς που δεν γνωρίζεις.

Η αλήθεια είναι ότι κανείς δεν μπορεί να διασφαλίσει ότι οι δυνάμει και ουσία έχοντες την μύγα εκατέρωθεν μπορεί και να (μη) μυγιάζονται, οπότε αντιδρούν αμφότεροι εκτονούμενοι, πλανώντες και πλανώμενοι· Το ζήτημα εάν τέτοιου είδους ανακοινώσεις βλάπτουν ή ωφελούν, ή και συνετίζουν είναι μέγιστο...και φοβούμαι ότι μάλλον θόρυβος γίνεται και με τη συλλήβδην διαγραφή τους, που μάλλον ήδη προοιωνίζεται.

δ.
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Το θέμα διαγραφεί δεν διαγραφεί υφίσταται
σαν γεγονός. Καλώς ή κακώς οι κληρικοί
έχουν τελευταία μπερδευτεί κ νομίζουν ότι
οι ψάλτες τους είναι υπάλληλοί τους στην
επιχείρησή τους. Φυσικά δεν ισχύει για όλους
αλλά για τους περισσοτέρους.Απο την πλευρά μας
οι ιεροψάλτες πρέπει να κρατάμε την ψυχραιμία μας,
να αναζητούμε την λύση με ηρεμία κ λογική κ
όπου αυτή δεν επικρατεί υπάρχουν οι Σύλλογοι
Ιεροψαλτών, τα Μητροπολιτικά Συμβούλια,
η Επιθεώρηση Εργασίας κ τα εκάστοτε
εκκλησιαστικά ΜΜΕ όπου το θέμα μπορεί
να τεθεί κ να αναζηθεί η λύση.
Βλέπετε ότι βάζω μέσα κ τα ΜΜΕ διότι
αποτελούν μέσο κ μοχλό πίεσης.
 

meteoros

Νέο μέλος
Είμαι χρόνια μέλος του forum και είναι η πρώτη φορά που γράφω την άποψη μου για οποιοδήποτε θέμα. Έχοντας πληροφορηθεί κι εγώ μέσω internet το συγκεκριμένο συμβάν μου γεννήθηκαν κι εμένα κάποιες απορίες.
1. Εκ πρώτης όψεως φαίνεται ότι ο καλός ψάλτης, αφού από μικροφώνου του κοινοποιείται η "απόλυση", προσπάθησε απλώς να "αποχαιρετήσει" το εκκλησίασμα, ενώ δυο κάμερες κι ένα κινητό καταγράφει;;;
2. Πώς είμαστε όλοι τόσο σίγουροι ότι η απόφαση είναι μόνο του Ιερέα και όχι του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου;;:confused:
3. Εφόσον έχει υπάρξει αδικία εναντίον του ψάλτη από τον Ιερέα γιατί δεν αντιδρά το υπόλοιπο Εκκλησιαστικό Συμβούλιο εναντίον του "κακού" Ιερέα στα αρμόδια όργανα της Μητρόπολης;;

Ο ρόλος του ψάλτη στην Ενορία έχει "αλλοιωθεί" με κύριο υπαίτιο το ίδιο τον ψάλτη. Ώρες ώρες έχω την εντύπωση ότι δημιουργείται μια αντιπαράθεση μεταξύ Ιερέων και ψαλτών για το ποιός έιναι το "πρώτο βιολί" στο Ναό. Ορισμένοι Ιερείς δεν αποδέχονται το γεγονός ότι οι ψάλτες είναι πιο αρεστοί από αυτούς στο εκκλησίασμα και το αντίθετο.

Άποψη μου είναι ότι ο ψάλτης δεν "παντρεύεται" το αναλόγιο αλλά το υπηρετεί όσο του το επιτρέπει το Εκκλησιαστικό Συμβούλιο. Επίσης, καλώς ή κακώς, θεσμοθετημένα Πρόεδρος του Συμβουλίου είναι ο Ιερέας και μέχρι κάποιο σημείο είναι "λογικό" να χρησιμοποιεί την "επιρροή" του στα υπόλοιπα μέλη. Εφόσον όμως εντοπίζεται κατάχρηση εξουσίας και υπέρβαση των εσκαμμένων από τους Ιερείς, ποιός εμποδίζει το λοιπό Συμβούλιο να προβεί ακόμη και σε καταγγελία του Ιερέα στην "μαμά" Μητρόπολη;;

Επειδή θεωρώ ότι όλοι μας ως ψάλτες βρεθήκαμε κάποια στιγμή σε παρόμοια θέση, ή έχουμε αντίστοιχα πληροφορηθεί κάποιο ανάλογο συμβάν, θεωρώ ότι ο "ταπεινότερος" κερδίζει και Θεολογικά και πραγματικά από τους δυο αντιμαχόμενους. Άλλωστε δεν είναι δυνατόν απλώς να ψέλνουμε το "Μη προσευξόμεθα", οφείλουμε και να το κάνουμε πράξη.
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Είμαι χρόνια μέλος του forum και είναι η πρώτη φορά που γράφω την άποψη μου για οποιοδήποτε θέμα. Έχοντας πληροφορηθεί κι εγώ μέσω internet το συγκεκριμένο συμβάν μου γεννήθηκαν κι εμένα κάποιες απορίες.
1. Εκ πρώτης όψεως φαίνεται ότι ο καλός ψάλτης, αφού από μικροφώνου του κοινοποιείται η "απόλυση", προσπάθησε απλώς να "αποχαιρετήσει" το εκκλησίασμα, ενώ δυο κάμερες κι ένα κινητό καταγράφει;;;
2. Πώς είμαστε όλοι τόσο σίγουροι ότι η απόφαση είναι μόνο του Ιερέα και όχι του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου;;:confused:
3. Εφόσον έχει υπάρξει αδικία εναντίον του ψάλτη από τον Ιερέα γιατί δεν αντιδρά το υπόλοιπο Εκκλησιαστικό Συμβούλιο εναντίον του "κακού" Ιερέα στα αρμόδια όργανα της Μητρόπολης;;

Ο ρόλος του ψάλτη στην Ενορία έχει "αλλοιωθεί" με κύριο υπαίτιο το ίδιο τον ψάλτη. Ώρες ώρες έχω την εντύπωση ότι δημιουργείται μια αντιπαράθεση μεταξύ Ιερέων και ψαλτών για το ποιός έιναι το "πρώτο βιολί" στο Ναό. Ορισμένοι Ιερείς δεν αποδέχονται το γεγονός ότι οι ψάλτες είναι πιο αρεστοί από αυτούς στο εκκλησίασμα και το αντίθετο.

Άποψη μου είναι ότι ο ψάλτης δεν "παντρεύεται" το αναλόγιο αλλά το υπηρετεί όσο του το επιτρέπει το Εκκλησιαστικό Συμβούλιο. Επίσης, καλώς ή κακώς, θεσμοθετημένα Πρόεδρος του Συμβουλίου είναι ο Ιερέας και μέχρι κάποιο σημείο είναι "λογικό" να χρησιμοποιεί την "επιρροή" του στα υπόλοιπα μέλη. Εφόσον όμως εντοπίζεται κατάχρηση εξουσίας και υπέρβαση των εσκαμμένων από τους Ιερείς, ποιός εμποδίζει το λοιπό Συμβούλιο να προβεί ακόμη και σε καταγγελία του Ιερέα στην "μαμά" Μητρόπολη;;

Επειδή θεωρώ ότι όλοι μας ως ψάλτες βρεθήκαμε κάποια στιγμή σε παρόμοια θέση, ή έχουμε αντίστοιχα πληροφορηθεί κάποιο ανάλογο συμβάν, θεωρώ ότι ο "ταπεινότερος" κερδίζει και Θεολογικά και πραγματικά από τους δυο αντιμαχόμενους. Άλλωστε δεν είναι δυνατόν απλώς να ψέλνουμε το "Μη προσευξόμεθα", οφείλουμε και να το κάνουμε πράξη.

Αγαπητέ φίλε. Κανείς δεν παρουσίασε τον ψαλτη του συγκεκριμένου βίντεου ως αδικιμένο. Πολύ πιθανό χωρίς να το γνωρίζω να του άξιζε η απόλυση αλλά με οχι με αυτό τον τρόπο. Σε κανένα μας δεν θα άρεσε αυτό. (Προσωπικα θα προτιμούσα να με καλέσει το Εκκλ. Συμβούλιο στο γραφείο του Ναού και να μου πει δια του προέδρου ξέρεις επειδή είσαι κοντός και χοντρός δεν μας κανεις ευχαριστούμε πολύ, γειά)

Αυτό είναι και το σημείο στο οποίο σφάλει ο ιερέας δίοτι η θέση του δεν είναι τρόπον τινα να εξευτελίσει τον απολυόμενο ψάλτη (ή άλλον τινά) αλλά να διασφαλίσει την ομαλή λειτουργία της ενορίας που διακονεί ώς πρόεδρος του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου και όχι ως αφέντης που νομίζει οτι για όλα αυτός κανει κουμάντο και αυτός ξερει καλυτερα απο εμάς για εμάς... (Παντα με πολύ σεβασμό στην Ιεροσύνη)

Επίσης μην ξεχνάτε οτι τις περισσότερες φορές (μάλλον όλες) τα μέλη του Εκκλ. Συμβουλίου είναι πρόσωπα της επιλογής του άρα και όποιος δεν συμφωνεί με αυτά που ο ίδιος αποφασίσει....τότε ας πάρει τα κουβαδάκια και αλλού(είναι γνωστές αυτές οι καταστάσεις)

Τέλος έχω την εντύπωση αν καταλαβά καλά πως αντέδρασαν και κάποιοι απο το Εκκλ. Συμβούλιο. Δεν είμαι σίγουρος όμως.

Φιλικά

Μακρυγιάννης
 
Last edited:

p.theofanis2013

πατήρ Θεοφάνης
Δέν κατάλαβα! Γιατί νά αποσυρθή; Ενοχλεί μήπως κάποιους η αλήθεια τών πραγμάτων;

Αγαπητέ κ. Λιάκο.

Θα μου επιτρέψετε να πω την γνώμη μου πάνω σε αυτό το θέμα να αποσύρονται όπου γίνονται απογοητευτικά γεγονότα.
Να ξέρετε ότι σε όλους τους κλάδους όποιας κατευθύνσεως ψάξετε μόνο ένα πράγμα θα σας πω με λίγα λόγια.
Όπως όλα τα δάχτυλα των χεριών μας δεν είναι ίδια έτσι και σε όλους τους κλάδους είτε στην Υγεία, Εκπαίδευση Εκκλησία, Αστυνομία, Λιμενικό, γενικά στην Δημόσια Διοίκηση και όπου αλλού θέλετε θα υπάρχει και κάτι στραβό και αμαυρώνει τον κάθε κλάδο της.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλοι οι άλλοι υπόλοιποι είναι το ίδιο.
Δεν μπορούμε να τους βάλουμε όλους σε ένα τσουβάλι.
Εμείς δεν πρέπει να παρασυρόμαστε, ούτε να απολογούμαστε για τον καθένα.
Να απολογηθούν οι ίδιοι τους εκεί που πρέπει να απολογηθούν και οι ίδιοι τους πρέπει να ντρέπονται αυτές οι παρατυπίες που γίνονται και που έγιναν.
Καλό θα είναι λοιπόν: Να καταγράφονται όσο δυσάρεστα έχουν γίνει γεγονότα ώστε να ανοίξουν τα μάτια μας ώστε να προσέχουμε.
Όχι να σκανδαλιζόμαστε.
ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ!
Εμείς δεν πρέπει να παρασυρόμαστε!
Από την μεριά μας θα κάνουμε αυτό που πρέπει να κάνουμε και να ενημερώνουμε ο καθένας και να ανοίγουμε ο καθένας τα μάτια και να συμβουλεύει το κάθε μέλος του forum ώστε να τον βοηθάει, να τον καθοδηγεί να τον προστατεύει και να τον συμβουλεύει.

Καλό σας βράδυ λοιπόν!
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
....
Όπως όλα τα δάχτυλα των χεριών μας δεν είναι ίδια έτσι και σε όλους τους κλάδους είτε στην Υγεία, Εκπαίδευση Εκκλησία, Αστυνομία, Λιμενικό, γενικά στην Δημόσια Διοίκηση και όπου αλλού θέλετε θα υπάρχει και κάτι στραβό και αμαυρώνει τον κάθε κλάδο της.
....
Να απολογηθούν οι ίδιοι τους εκεί που πρέπει να απολογηθούν και οι ίδιοι τους πρέπει να ντρέπονται αυτές οι παρατυπίες που γίνονται και που έγιναν.
Καλό θα είναι λοιπόν: Να καταγράφονται όσο δυσάρεστα έχουν γίνει γεγονότα ώστε να ανοίξουν τα μάτια μας ώστε να προσέχουμε.
....
Από την μεριά μας θα κάνουμε αυτό που πρέπει να κάνουμε και να ενημερώνουμε ο καθένας και να ανοίγουμε ο καθένας τα μάτια και να συμβουλεύει το κάθε μέλος του forum ώστε να τον βοηθάει, να τον καθοδηγεί να τον προστατεύει και να τον συμβουλεύει.

Πράγματι,
τό κακό εύδοκιμεῖ είς τό σκότος, ὄχι είς τό φῶς τοῦ Ἡλίου καί τήν διαφάνειαν.

Μακάρι στό τέλος νά διορθωθῇ ἕνα κακό πού ἔγινε καί τότε νά σβυσθῆ τό ὅλον συμβάν ἀπό τήν δημοσιότητα, πρός ὄφελος πάντων.
 
Top