Απεβίωσε ο Γιάννης Παπαδόπουλος

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Η λυπη μου ειναι μεγαλη...Πριν απο λιγα λεπτα εφυγε απο την ζωη ο καλος μου φιλος ο Γιαννης ο Παπαδοπουλος..Ειχε προβληματα υγειας τον τελευταιο καιρο τοσο μεγαλα ωστε αποχωρησε και απο τον ναο που εψαλλει..Του στοιχησε κι αυτο!!!τι να γραψω???????!Τα λενε ολα τα ωραια μαθηματα που εγραφε ..Μελλισταλακτος και συγκινησιακος..
Αιωνια σου η μνημη φιλε μου καλε..καλο σου ταξιδι και ας ειναι ελαφρυ το χωμα που θα σε σκεπασει.....
 

Attachments

  • 969034_1374453526112406_2109380148_n.jpg
    969034_1374453526112406_2109380148_n.jpg
    9.9 KB · Views: 78

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Η ψαλτική οικογένεια έχασε έναν θαυμάσιο άνθρωπο και έναν εξαιρετικά προικισμένο μελοποιό.
Συλλυπητήρια στους οικείους του. Συλλυπητήρια και σε σένα Δάνο, που ξέρω πόσο τον αγαπούσες...

Εις μνήμην του παραθέτω το Άξιον εστί σε ήχο πλ.β΄, που κέρδισε και το 1ο βραβείο στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μελοποιίας του Σχολείου Ψαλτικής (2010).

Η Υπεραγία Θεοτόκος, την οποία αγαπούσε και με ζήλο ανύμνησε, είτε ψάλλοντας είτε μελοποιώντας, θα πρεσβεύει τώρα για την ανάπαυση της ψυχή του.

 
Last edited by a moderator:

vivaldian

Νέο μέλος
Συνεργάστικα επι επταετία στον Ταξιάρχη Κορυδαλλού ως Λαμπαδάριος με τον Μακαριστό, δεν θα ξεχάσω την άρτια μουσική του κατάρτιση την ομορφιά και την απλότητα του υφους και τον εκτελέσεων του.Μου ενεχείρησε παρα πολλά αυτόγραφα του αφού ο μακαριστός ήταν δεινός συνθέτης και συνέθετε συνεχώς.θυμάμαι την απλότητα του , την μεγάλη του αγάπη στην βυζαντινή αλλα και τη μουσική γενικότερα καθώς καιτο πηγαίο του Χιούμορ τον οποίο τον εκανε πάντα προσιτό και ευχάριστο.
Είναι μεγάλη απώλεια για την βυζαντινή μουσική και τον Ιεροψαλτικό κόσμο η απώλεια του. Ο πανάγαθος Κύριος που για μια ζωή τον υμνούσε μέσα απο τη μεγάλη του καρδιά δια πρεσβειών των Παμμεγίστων Ταξιαρχών που αγαπούσε πολυ να τον αναπαύσουν εν χώρα ζώντων και δικαίων.!Ας είναι η μνήμη σου Αιωνία αγαπημένε μου κυρ Γιάννη θα σε θυμόμαστε πάντα με αγάπη.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο Θεός να τον αναπαύσει.
 
Η ψαλτική οικογένεια έχασε έναν θαυμάσιο άνθρωπο και έναν εξαιρετικά προικισμένο μελοποιό.
Συλλυπητήρια στους οικείους του. Συλλυπητήρια και σε σένα Δάνο, που ξέρω πόσο τον αγαπούσες...

Εις μνήμην του παραθέτω το Άξιον εστί σε ήχο πλ.β΄, που κέρδισε και το 1ο βραβείο στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μελοποιίας του Σχολείου Ψαλτικής (2010).

Η Υπεραγία Θεοτόκος, την οποία αγαπούσε και με ζήλο ανύμνησε, είτε ψάλλοντας είτε μελοποιώντας, θα πρεσβεύει τώρα για την ανάπαυση της ψυχή του.


Καταπληκτικός ερμηνευτής, ώριμος εκφραστής της απλότητας και της λητής μουσικής γραμμής, καλικέλαδος με πλούσια μπριόζικη φωνή και ηγετικό μονοφωνικό αλλά και χοραρχικό ύφος. ΑΞΙΟΣ και ΑΘΑΝΑΤΟΣ!! Δεν τον γνωρίζω το μακαριστό, πρώτη φορά εδώ τον ακούω και έμεινα εμβρόντητος από την πανώρια φωνή του, τη μελίρρυτη εκφραστικότητά του, το άκρως εκκλησιαστικο βυζαντινό ύφος του και τη μαγευτική του συνθετική δυνότητα! Μακάρι να ήμουν μαθητής του ή συνεργάτης του! Πολλά θα είχα και θα ήθελα να διδαχθώ από έναν τέτοιο φωτισμένο συνθέτη και προικισμένο ερμηνευτή της Βυζαντινής μας Μουσικής. Είστε όλοι σας τυχεροί, αγαπητοί συνάδελφοι,που μαθητεύσατε ή συμψάλατε ή συνεργαστήκατε με αυτόν τον Τιτάνα του ιερού μας αναλογίου! Ο Θεός ας τον αναπαύσει εν σκηναίς δικαίων, όπου επισκοπεί το Φως του Προσώπου Του!! ΑΙΩΝΙΑ ΣΟΥ Η ΜΝΗΜΗ ΜΕΓΑΛΕ ΜΑΣ ΚΕΚΟΙΜΗΜΕΝΕ ΔΑΣΚΑΛΕ!!!

Απ' ό,τι πληροφορήθηκα,στο συγκεκριμένο ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ, που είναι σύνθεση του μακαριστού Δασκάλου και συναδέλφου Γιάννη Παπαδόπουλου, ψάλει και ερμηνεύει ο καταξιωμένος συνάδελφος κ. Δανιήλ Καραμπάσης. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ του και χίλια μπράβο του!! Αναδεικνύει τη μουσική συνθετική μεγαλοπρέπεια του εκλιπόντος με τη δική του προσωπική ερμηνευτική Αρχοντιά και Ωραιότητα! Αγαπητέ συνάδελφε, σου εύχομαι δύναμη και κουράγιο στο ιερό αναλόγιο και μακροημέρευση επ΄αγαθώ!
 
Last edited:
Καλό παράδεισο στόν Εδεσσαίο συμπατριώτη μας!!Στό κανάλι μου στό youtube υπάρχει ημετέρα ηχογράφηση της δοξολογίας του σέ πλ.δ' τρίφωνο!!!
 
Top