Απαράδεκτο να σβήνονται μαζικά μηνύματα!

ρόδι

Super Moderator Team
Είναι τελείως απαράδεκτο να σβήνονται μηνύματα μαζικά επειδή κάποιος
προσβλήθηκε ή δυσαρεστήθηκε. Γίνεται μεγάλη ζημιά σε όλη την κοινότητα του forum έτσι. Καταστρέφονται ολόκληρες συζητήσεις. Είναι τελείως ασέβεια προς τους συμμετέχοντες σε αυτές τις συζητήσεις και για τους υπόλοιπους που διαβάζουν και μαθαίνουν.

Όταν μέλη γράφονται σε ένα δημόσιο forum και παίρνουν μέρος στις συζητήσεις πρέπει να καταλαβαίνουν οτι τα μηνύματά τους θα αποθηκεύονται για πολλά χρόνια και για πολλούς να τα διαβάσουν. Αν κάποιος δεν είναι εντάξει με αυτό παρακαλώ να μην συμμετέχει από την αρχή!

Σαν ενεργά μέλη ενός δημόσιου forum, ο καθένας είναι υπεύθυνος για τη συνεισφορά και συμπεριφορά τους και πρέπει να σκέπτονται το αντίκτυπο τους στην υπόλοιπη κοινότητα.

Ελευθερία επεξεργασίας των μυνημάτων υπάρχει για να μπορούμε να βελτιώσουμε αυτά που γράψαμε ή να προσθέσουμε ή να τα διορθώσουμε, όχι για να διαγράψουμε τελείως και έτσι να μειώνονται και να καταστρέφονται οι καλοπροαίρετες προσπάθειες των άλλων μελών που παίρνουν μέρος.

Δε μιλάω μόνο για την τελευταία περίπτωση. Έχει γίνει και άλλες φορές στο παρελθόν. Για οποιοδήποτε λόγο γίνεται, είναι απαράδεκτο.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Φταίτε όμως κι οι διαχειριστές που επιτρέπετε την επεξεργασία μετά από κάποιες μέρες...

Μέχρι καμιά εβδομάδα από την δημοσίευση ας μπορεί κάποιος να επεξεργαστεί (κανα ορθογραφικό-κάποια διευκρίνηση κτλ), από εκεί και πέρα ας κλειδώνουν τα θέματα κι αν θέλει κάποιος να επεξεργαστεί, ας ζητάει να του το φτιάχνει κάποιος από τους συντονιστές. Έτσι κανείς δεν θα μπορεί να σβήσει ότι έχει γράψει.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Από τη μεριά μου θα έλεγα ότι δεν είναι απαράδεκτο, αλλά είναι λυπηρό. Απαράδεκτοι είναι κάποιες φορές ενδεχομένως οι λόγοι για τους οποίους αποφασίζουν ή και αναγκάζονται κάποιοι συμμετέχοντες να προβούν σε αποχώρηση και διαγραφή των έως τότε δημοσιευθέντων μηνυμάτων τους. Πρέπει, ασφαλώς, να σταθούμε με λύπη μπροστά στο φαινόμενο του να χάνουμε πολύτιμα δεδομένα αλλά και με προβληματισμό απέναντι στα αίτια του φαινομένου αυτού.
Ας μην μείνουμε στο δέντρο, και ας επεκταθούμε και λίγο και στο δάσος. Και το δάσος σε αυτήν την περίπτωση είναι το κλίμα που επικρατεί και αναγκάζει κάποια μέλη να πράττουν ως άνω, και οι αφορμές που τους δίνονται ή που τους έρχονται ουρανοκατέβατες. Σήμερα π.χ. θα πρέπει αφ'ενός να μας λυπήσει το γεγονός ότι ο Deacon αποχωρεί αφαιρώντας όλα τα υπ'αυτού δημοσιευθέντα, αλλά παράλληλα θα πρέπει και να μας προβληματίσει η περίσταση υπό την οποία το πράττει καθώς και όσα καταγγέλει ότι αποτελούν το λόγο της πράξης του αυτής.
Για να μην παρεξηγηθώ, επισημαίνω και πάλι αυτό που είπα και στο σχετικό μήνυμά μου, ότι επαφίεμαι στον Διαχειριστή μας, ο οποίος είμαι βέβαιος ότι έχει και την ευθυκρισία και τη βούληση να επιληφθεί του θέματος και να μας διαφωτίσει περισσότερο, διευθετώντας παράλληλα κάποια κακώς κείμενα, εφ' όσον και όπου αυτά υπάρχουν, τιμώντας την μέχρι τώρα καλή δουλειά του και την ιδιότητά του σε αυτό το forum, αλλά και όλα τα μέλη που τον εμπιστευόμαστε με την παρουσία και την προσφορά μας (άλλοι μεγαλύτερη, άλλοι μικρότερη) εδώ.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Φταίτε όμως κι οι διαχειριστές που επιτρέπετε την επεξεργασία μετά από κάποιες μέρες...

Μέχρι καμιά εβδομάδα από την δημοσίευση ας μπορεί κάποιος να επεξεργαστεί (κανα ορθογραφικό-κάποια διευκρίνηση κτλ), από εκεί και πέρα ας κλειδώνουν τα θέματα κι αν θέλει κάποιος να επεξεργαστεί, ας ζητάει να του το φτιάχνει κάποιος από τους συντονιστές. Έτσι κανείς δεν θα μπορεί να σβήσει ότι έχει γράψει.

Αγαπητέ, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Κάποια μηνύματα που έχουν γραφτεί παό κάποιους αποτελούν κάποιες φορές καρπό επίπονης μελέτης και τρεξίματος σε πηγές, κείμενα, παράθεση στοιχείων, ακόμα και δημοσίευση κειμένων ή ακουσμάτων που ατποτελούν προσωπική τους πνευματική ιδιοκτησία, ή άλλων, αδεία των οποίων δημοσιεύουν.
Έτσι, εάν εσύ π.χ. αποχωρήσεις και για οποιοδήποτε λόγο δεν θέλεις να βρίσκονται στη διάθεση των άλλων κάποιες ηχογραφήσεις ή συνθέσεις σου ας πούμε, θεωρώ δίκαιο να μπορείς να τις αποσύρεις, όπως θα έκανες και με κάθε περιουσιακό σου στοιχείο το οποίο θα είχες κάποτε διαθέσει προς κοινόν ώφελος, αλλά πλέον δεν επιθυμείς να το διαθέσεις πλέον.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Κάποια μηνύματα που έχουν γραφτεί παό κάποιους αποτελούν κάποιες φορές καρπό επίπονης μελέτης και τρεξίματος σε πηγές, κείμενα, παράθεση στοιχείων, ακόμα και δημοσίευση κειμένων ή ακουσμάτων που ατποτελούν προσωπική τους πνευματική ιδιοκτησία, ή άλλων, αδεία των οποίων δημοσιεύουν.
Έτσι, εάν εσύ π.χ. αποχωρήσεις και για οποιοδήποτε λόγο δεν θέλεις να βρίσκονται στη διάθεση των άλλων κάποιες ηχογραφήσεις ή συνθέσεις σου ας πούμε, θεωρώ δίκαιο να μπορείς να τις αποσύρεις, όπως θα έκανες και με κάθε περιουσιακό σου στοιχείο το οποίο θα είχες κάποτε διαθέσει προς κοινόν ώφελος, αλλά πλέον δεν επιθυμείς να το διαθέσεις πλέον.
Όχι δεν πάει έτσι και διαφωνώ μαζί σου.

Όταν συμμετέχεις σ' ένα δημόσιο ανοιχτό προς όλους φόρουμ και αποφασίζεις ότι σε αυτό θα δημοσιεύσεις τον καρπό της έρευνάς σου, το κάνεις με την ελεύθερη βούλησή σου. Πάνω σε αυτό μπορεί να γίνει κάποια συζήτηση. Πως λοιπόν την στιγμή που μόνος σου και με την θέλησή σου, αποφάσισες να δώσεις κάτι, επειδή παρεξηγήθηκες από κάτι ή επειδή δεν θέλεις πλέον να συμμετέχεις για οποιονδήποτε λόγο, το παίρνεις πίσω;

Αν ήταν ηχογράφηση ή χειρόγραφο πως θα μας φαινόταν;

Αν δεν θες να πεις κάτι μην το λες καθόλου! Κανείς δεν σε (το "σε" και ο ενικός δεν πάει σ' εσένα κ.Μανιάτη-νομίζω το καταλαβαίνεις) πιέζει να γράψεις ή να προσφέρεις. Αλλά αν το κάνεις τι νόημα έχει να το πάρεις πίσω μετά; Δεν το καταλαβαίνω.

Αν εγώ δηλαδή κάθε μέρα κρατάω ένα buck-up του φόρουμ, θα μου ζητήσεις να το σβήσω κι εγώ; Ή αν εγώ το αναδημοσιεύσω μετά από καιρό ότι είχες γράψει αυτό τότε, τι θα μου πεις; Ότι το είχα σβήσει όμως μετά και ως εκ τούτου είναι σαν να μην το είχα γράψει;;;

Κι ακόμα τι γίνεται με τις παραθέσεις; Το μήνυμα που εσύ σβήνεις βρίσκεται και σε παραθέσεις άλλων. Κι αυτοί πρέπει να το σβήσουν;;;

Δεν συμφωνώ.

Και δεν συμφωνώ ακόμα και με το ότι αυτό (η μη δυνατότητα δηλαδή διαγραφής των μηνυμάτων) δεν αναγράφεται και στους κανόνες του φόρουμ! Μήπως να το ξαναδείς Δημήτρη;
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Κι εγώ έφτασα σε σημείο να ζητήσω αφαίρεση μηνυμάτων ιδίως όταν δέχθηκα προσωπικές επιθέσεις επωνύμως και ανωνύμως.
Αν είναι να μεταβάλουμε το ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΝ σε τσίρκο και show όπου οι επισκέπτες γελούν με την εικόνα που δίνουμε καλύτερα να σιωπήσουμε ή και να αποχωρήσουμε.
Λυπάμαι που το λέω αλλά οι ελπίδες είναι ελάχιστες στο να συζητηθεί κάτι στο ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΝ σε μια λογική βάση και να κερδίσω κάτι περισσότερο από αυτό ψαλτικά, καλλιτεχνικά, πνευματικά κλπ...
Όπως είδατε "αραίωσα" και εγώ τον τελευταίο καιρό...
Στο προκείμενο θέμα, δεν ξέρω πού ο ευλαβέστατος διάκονος (που πρόδωσε μόνος την περιφέρειά του!!!) είδε να αποκαλύπτει ο κ. Ανατολικιώτης την ταυτότητά του.
Έχουμε και σοβαρές δουλειές και δεν μπορούμε να ασχολούμαστε με τις παραξενιές και τις ανωνυμίες...
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Scripta manent, verba volent. Έτσι έλεγαν οι Λατίνοι. Και τέλος πάντων ό,τι λέγεται εδώ είναι «scriptum», δηλαδή γραπτό. Θα έπρεπε να απαγορευόταν η μαζική διαγραφή μηνυμάτων διότι εκτός των άλλων οι απαντήσεις σε αυτά τα μηνύματα μένουν ξεκρέμαστες και εντέλει αν κάποιος ως επισκέπτης θέλει να μάθει δύο πράγματα για την βυζ. μουσική από το ψαλτολόγιο, θα έρχεται αντιμέτωπος με «κολοβωμένες» συζητήσεις οι οποίες δε θα βγάζουν κανένα νόημα. Συμφωνώ και με το Βασίλη ότι από τη στιγμή που εξέθεσες κάτι δημόσια αυτό παύει να είναι μόνο δικό σου και ο καθένας μπορεί να το διαδώσει ελεύθερα. Η πράξη του να σβήσεις ό,τι έχεις γράψει συνιστά ακόμα και έλλειψη σεβασμού προς τους υπολοίπους συνομιλητές οι οποίοι κάθονταν και ξόδευαν κάποιο χρόνο ώστε να απαντήσουν. Συμφωνώ πάντως με πολλά από τα παράπονα που εξέφρασε ο Deacon και ήταν δικαιολογημένα. Τέλος, επαναλαμβάνω για μία ακόμα φορά ότι στο forum πρέπει να «σπάσουν αυγά» προτού βρεθούμε προ δυσκολότερων καταστάσεων. Το να βρίσει κάποιος κάποιον μια φορά ή να παρεκτραπεί λεκτικά δεν είναι τόσο τραγικό (φυσικά δεν είναι επαινετεό και πρέπει να αντιμετωπίζεται πάραυτα) όσο το να υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι μπαίνουν σε ένα χώρο διαλόγου και αντί να κάνουν διάλογο, επιδιώκουν προσωπική προβολή. Ακόμα κι αν δεν παραβαίνουν τους κανόνες του forum άμεσα, στραγγαλίζουν όμως το διάλογο και φέρονται σαν τους πολιτικούς οι οποίοι όταν ακούνε τον αντίλογο, αντί να απαντήσουν σε όσα άκουσαν, προσπαθούν να κάνουν «επίθεση στο ήθος του αντιπάλου», δικαιολογώντας έτσι την άρνησή τους να συζητήσουν.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Όπως είπε πιο πάνω ο Πέτρος ο Γαλάνης τίθεται θέμα σεβασμού... Έτσι αν κάποιον δεν τον σεβόμαστε σαν συνομιλητή, τον υποβιβάζουμε ή δεν ξέρω τι άλλο, κατά τα άλλα σεβόμαστε τα γραφέντα του και τα θέλουμε να παραμείνουν κτήμα μας; Ο καθένας σε αυτό το θέμα έχει τις απόψεις του φαντάζομαι... Όντως ακούγεται "κάπως" να παίρνεις πίσω ό,τι έδωσες με την ίδια σου τη θέληση για το κοινόν ώφελος, όμως όταν βλέπεις ότι "εις μάτην εκοπίασεν ο οικοδομων", πόσο ανώτερος των περιστάσεων να φανείς;
Επίσης, είμαι αντίθετος με την πρόταση του κ. Ζάχαρη για την de facto επιβολή νέου, εκ των υστέρων κανονισμού για την δέσμευση των γραφομένων. Νομίζω ότι δεν είναι ένα απλό θέμα για το οποίο μπορεί κανείς να πάρει μονομερώς απόφαση.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Λυπάμαι που το λέω αλλά οι ελπίδες είναι ελάχιστες στο να συζητηθεί κάτι στο ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΝ σε μια λογική βάση και να κερδίσω κάτι περισσότερο από αυτό ψαλτικά, καλλιτεχνικά, πνευματικά κλπ...
Όπως είδατε "αραίωσα" και εγώ τον τελευταίο καιρό...

Αγαπητέ Δημήτρη, εγώ φιλικά σου συνιστώ να μείνεις ενεργός στην παρέα. Αξίζει το "ψαλτολόγιο". Μπαίνουν πολλά κείμενα, ηχογραφήσεις. Προσωπικά, έχω βρει [και δώσει] πολύ υλικό. Βρίσκουμε απαντήσεις σε αναζητήσεις μας. Γενικά, έχει ενδιαφέρον. Για όσους το χαλάμε [βάζω και τον εαυτό μου μέσα, επειδή έχω παρεκτραπεί] υπάρχει η μετάνοια.
 

ρόδι

Super Moderator Team
]Επίσης, είμαι αντίθετος με την πρόταση του κ. Ζάχαρη για την de facto επιβολή νέου, εκ των υστέρων κανονισμού για την δέσμευση των γραφομένων. Νομίζω ότι δεν είναι ένα απλό θέμα για το οποίο μπορεί κανείς να πάρει μονομερώς απόφαση.

Γιατί; Δεν είναι επιθυμητή και απαραίτηση η βελτίωση κάθε συστήματος; Εάν υπάρχουν θέματα ασφάλειας στο χώρο εργασίας, δεν παίρνει η διοίκηση νέα μέτρα ώστε να διορθωθεί η κατάσταση; Η κυβέρνηση μιας χώρας/νομού/περιοχής δεν βάζει νέους νόμους κάθε τόσο ώστε ο τόπος να λειτουργεί καλύτερα και να προστατεύονται οι πολίτες και οι περιουσίες τους; Οι κανόνες του φόρουμ πρέπει να αντιμετωπιστούν με τον ίδιο τρόπο. Όσο η κοινότητα μεγαλώνει, τόσο μεγαλώνουν και οι προκλήσεις και οι νέες καταστάσεις που παρουσιάζει. Οι κανόνες πρέπει να αντανακλούν αυτό. Υπάρχουν πρώτα για την προστασία όλων των μελών και έπειτα για την εξασφάλιση μιας εύρρυθμης κοινότητας. Εάν οι διαχειριστές και οι συντονιστές θέλανε να κάθονται όλη μέρα και να σβήνουν φωτιές ή να γίνονται μεσάζοντες μεταξύ δυσαρεστημένων μελών τότε θα γινόμασταν πυροσβέστες ή ψυχολόγοι. Επειδή δεν είμαστε τίποτα από τα δύο και επειδή δεν έχουμε το χρόνο να καθόμαστε στον υπολογιστή όλη μέρα και να σκεπτόμαστε πώς να κρίνουμε την κάθε πράξη εκείνη τη στιγμή, χρειάζεται να υπάρχουν κανονισμοί που πρέπει να εφαρμόζονται και που συνεχώς και λεπτομερώς εξετάζονται και βελτιώνονται.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σέ ἀνύποπτο (ὄχι καί τόσο) χρόνο ΔΗΛΩΣΑ μέ ΠΜ στό Διαχειριστῆ ὅτι εἶμαι ἀντίθετος μέ τήν διαγραφή μηνυμάτων.

Κι αὐτό γιατί πιστεύω ὅτι ὅταν γράφεις κάτι σ᾿ ἕνα χῶρο πού δέν εἶναι δικός σου, αὐτά πού γράφεις ἀνήκουν στόν χῶρο. Ὁ χῶρος σέ προφυλάσσει ἀπό τήν ἀντιγραφή καί τήν οἰκειοποίηση ἀπό ἄλλους τῶν γραφομένων σου.

Δέν μπορεῖ ἐγώ νά ἔχω ἕνα τεράστιο οἰκόπεδο καί νά ἐπιτρέψω σέ κάποιον νά στήσει μιά σκηνή, καί μετά νά μοῦ ζητάει καί κυριότητα ἐπί τοῦ οἰκοπέδου.

Ἐγώ ἔχω γράψει πολλά ἄρθρα σέ περιοδικό. Ὅταν κάποια ἀπό αὐτά τά ἀνέβασα καί στήν ἰστοσελίδα τοῦ ναοῦ, μοῦ ἔγινε παρατήρηση, ὅτι δέν ἔπρεπε νά τό κάνω, καί νά μήν τό ξανακάνω, γιατί αὐτά ἀνήκουν στό περιοδικό, ὡς πνευματικά δικαιώματα τοῦ περιοδικοῦ. Καί τό σεβάστηκα. Καί τό Ψαλτολόγιον εἶναι ἕνα ἡλεκτρονικό περιοδικό. Φανταστεῖτε νά θελήσω νά διαγραφοῦν ἄρθρα μου πού ἔχουν δημοσιευθεῖ σέ περιοδικά. Γίνεται αὐτό;

Πρό καιροῦ μοῦ ζητήθηκε, ἕνα μήνυμα μου ἀπό ἐδῶ, τό ὁποῖον ἦτο ἐκτενές, ὑπό μορφήν ἄρθρου, νά χρησιμοποιηθεῖ ἀπό παραγωγό ἐκκλησιαστικῆς ραδιοφωνικῆς ἐκπομπῆς ἐκτός Ἑλλάδος. Ἐγώ τό ἐπέτρεψα, μέ τήν προϋπόθεση, ὄχι μόνον νά γίνει ἀναφορά στό ὄνομά μου, ἀλλά ΚΥΡΙΩΣ στό Ψαλτολόγιον, ἀπ᾿ ὅπου τό ἔλαβαν. Τό μήνυμά μου ἀνήκει στό Ψαλτολόγιον. Εἶναι μέν δικό μου, ἐγώ τό ἔχω γράψει, δικές μου εἶναι οἱ ἀπόψεις, ἀλλά τό μήνυμά μου τό διαχειρίζεται ὁ ἰδιοκτήτης τοῦ χώρου, ὅπου μέ τή θέλησή μου τό ἀνήρτησα, ὁ ὁποῖος μέ προφυλάσσει (ἐπαναλαμβάνω) ἀπό τήν ἀντιγραφή καί ξένη οἰκειοποίηση.

Τήν 1η Ὀκτωβρίου (καλό μῆνα) ξεκινάει πάντα τίς ἐργασίες της ἡ Βουλή. Πολλοί βουλευτές δέν ἔχουν ξαναεκλεγεῖ ἤ ἔχουν διαγραφεῖ. Φανταστεῖτε νά ζητήσουν νά διαγραφοῦν ἀπό τά Πρακτικά (ἤ νά τολμήσουν νά τό κάνουν μόνοι τους) οἱ ἀγορεύεις τους.

Παραθέτω σέ δική μου διασκευή ἕνα γνωστό ἐμβατήριο.

Το Ψαλτολόγιον ποτέ δεν πεθαίνει,
δεν το σκιάζει φοβέρα καμμιά,
μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνει,
και ξανά προς την δόξα τραβά, τραβά, τραβά
και ξανά προς την δόξα τραβά.​

 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Εγώ με την ευκαιρία αυτή, εκφράζω τις θερμές μου ευχαριστίες σε όλους όσους καταθέτουν τις απόψεις τους τις γνώσεις τους και τις εμπειρίες τους, και εύχομαι ο Δωρεοδότης πάντων Κύριος να τους τα ανταποδώσει κατά τον ευγενή τους πόθον.
Σχετικά με τον τρόπο επικοινωνίας μας νομίζω πως ψάλλουμε την Αγάπην, και η Αγάπη μακροθυμεί. χρηστεύεται, ουκ ασχημονεί, ου ζητεί τα εαυτής, ου παροξύνεται, ......., Η Αγάπη ουδέποτε εκπίπτει.
Από νομικής και ηθικής πλευράς, ο Πατήρ Μάξιμος τα τοποθέτησε πολύ σωστά, και τον ευχαριστώ ιδιαίτερα για την υπομονήν του και την ανεκτικότητά του.
Στις περιπτώσεις που κάτι δεν με βρίσκει σύμφωνο, και για να είμαι πιο αντικειμενικός στις απόψεις μου, αυτόκλητα αναλαμβάνω την ''νομικήν του υπεράσπιση'', ενώ σκέφτομαι πως θα αντιδρούσα εάν αυτά που δεν με βρίσκουν σύμφωνο μου τα έλεγαν τα παιδιά μου, ή οι γονείς μου, ή τέλος πάντων κάποιος πολύ δικός μου.
Δεν απαντώ εν θερμώ, δίνω και χρόνο μέχρι να ηρεμήσω, διατυπώνω τις σκέψεις μου, σκεπτόμενος την πιθανή απάντηση, και τελικά θα απαντήσω όπως θα απαντούσα ως πραγματικός και σωστός συνήγορος υπεράσπισής του.
Σχετικά με τα δοθέντα από τα μέλη ''δώρα'' αυτοερωτήθηκα πως μας αντιμετώπισεν ο Χριστός??
Έδωσε και δίνει ανά τους αιώνες σε όλους χωρίς προϋποθέσεις.
Όχι μόνον δεν θύμωσεν ο Χριστός με τους ανθρώπους διότι τον εσταύρωσαν, αλλά ανέλαβε στον Θεό Πατέρα και την υπεράσπισή των. Πάτερ, άφες αυτοίς ου γαρ οίδασι τι ποιούσιν.
Όσον αφορά τη διαγραφή των μηνυμάτων από τους εγγράψαντες αυτά, αφού έτσι θέλησαν και επετράπη από το σύστημα να τα διαγράψουν, αν και δεν με βρίσκει σύμφωνο να το θεωρήσουμε ως κάτι το αναμενόμενο, να μην υπερβάλουμε συναισθηματικά, και απλά να το δεχθούμε όπως τόσα και τόσα στην ζωή μας.
πχ. Τόσα και τόσα ατυχήματα συμβαίνουν τι κάνουμε???,
Τόσοι και τόσοι συνάνθρωποι μας πεθαίνουν, τι μπορούμε να κάνουμε??? προσευχή και μόνον.
Είναι δυνατόν στο Ψαλτολόγιο να μην έχουμε ‘’ατυχήματα’’???? Μακάρι!!!!!
Επίσης νομίζω ότι υπάρχουν τόσα πολλά στο Ψαλτολόγιο, που για αυτά που δεν έχουμε ας το θεωρήσουμε ως '' ψαλτική λειψυδρία '' λόγω των γνωστών φαινομένων.
Νομίζω πως δεν χρειάζεται να υπερβάλουμε συναισθηματικά στα αρνητικά, αλλά να σταθούμε και στα θετικά τους.
Μας προσέφεραν την Αγάπη τους αφιλοκερδώς έστω και με ημερομηνία λήξης, λίγο ήταν αυτό????.
Τι δεν έχει σήμερα ημερομηνία λήξης????,
Εγώ προσωπικά κατανοώ και σέβομαι απόλυτα όσους διέγραψαν τα μηνύματά τους, αφού προτίμησαν έτσι να βάλουν μόνοι τους ημερομηνία λήξης αντί της αιωνιότητας.
Οι μεγάλοι ευεργέται του Έθνους ζώντες και κεκοιμημένοι πως σκέφτονταν??? Πάντως όχι έτσι.
Σας κούρασα με την πολυλογία μου και σας ευχαριστώ για την ανεκτικότητα και τας υπομονάς σας.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
ρόδι;16314 said:
Γιατί; Δεν είναι επιθυμητή και απαραίτηση η βελτίωση κάθε συστήματος; Εάν υπάρχουν θέματα ασφάλειας στο χώρο εργασίας, δεν παίρνει η διοίκηση νέα μέτρα ώστε να διορθωθεί η κατάσταση; Η κυβέρνηση μιας χώρας/νομού/περιοχής δεν βάζει νέους νόμους κάθε τόσο ώστε ο τόπος να λειτουργεί καλύτερα και να προστατεύονται οι πολίτες και οι περιουσίες τους;
Ναι, δεν λέω, όμως κάποια από αυτά τα μέτρα κάποιες φορές μπορεί να αντίκεινται και στην γενικότερη βούληση. Π.χ. δεν θεωρεί και πολύς κόσμος δημοκρατική και προς ώφελός του την διαρκώς εξαπλούμενη και συστηματική χρήση καμερών και άλλων μέσων παρακολούθησης που έχουν επιβληθεί από τις Κυβερνήσεις ανά τον κόσμο, και η οποία έχει φτάσει σε επικίνδυνα σημεία για τα προσωπικά δεδομένα και τα δικαιώματα των συμπολιτών μας ανά τον κόσμο. Ο νομοθέτης θα πρέπει σε τέτοιες περιπτώσεις να βουτάει την πένα στο μελάνι δύο φορές, να την στεγνώνει από τι περισσό μία, και μετά να γράφει... Εν ολίγοις, μια de facto, μονομερής επιβολή κανόνων όσο αγαθές προθέσεις και να έχει μπορεί να χαρακτηριστεί και αντιδημοκρατική κάποια στιγμή αν δεν βολιδοσκοπηθεί προηγουμένως επαρκώς το κοινό αίσθημα. Και προβληματίζομαι πάνω στην επιβολή τέτοιου κανονισμού, μια που ενδεχομένως κάποια μέλη να μην είχαν θελήσει να συμμετέχουν ενεργά αν γνώριζαν την ύπαρξη τέτοιου κανονισμού από πριν ή την εκ των υστέρων επιβολή (ή καλύτερα, θέσπισή) του.

Οι κανόνες του φόρουμ πρέπει να αντιμετωπιστούν με τον ίδιο τρόπο. Όσο η κοινότητα μεγαλώνει, τόσο μεγαλώνουν και οι προκλήσεις και οι νέες καταστάσεις που παρουσιάζει. Οι κανόνες πρέπει να αντανακλούν αυτό. Υπάρχουν πρώτα για την προστασία όλων των μελών και έπειτα για την εξασφάλιση μιας εύρρυθμης κοινότητας.
Φυσικά οι Νόμοι και οι κανόνες είναι πάντα εξελίξιμοι, όμως θα πρέπει να θεσπίζονται σε συνεννόηση με τη βάση και κατανόηση των θέσεων και των προβληματισμό όλων. Εν γένει συμφωνώ μαζί σου, απλά διαφωνούμε (λίγο πίστεύω, ή στο τέλος μπορεί και καθόλου) στις διαδικαστικές λεπτομέρειες.

Εάν οι διαχειριστές και οι συντονιστές θέλανε να κάθονται όλη μέρα και να σβήνουν φωτιές ή να γίνονται μεσάζοντες μεταξύ δυσαρεστημένων μελών τότε θα γινόμασταν πυροσβέστες ή ψυχολόγοι. Επειδή δεν είμαστε τίποτα από τα δύο και επειδή δεν έχουμε το χρόνο να καθόμαστε στον υπολογιστή όλη μέρα και να σκεπτόμαστε πώς να κρίνουμε την κάθε πράξη εκείνη τη στιγμή, χρειάζεται να υπάρχουν κανονισμοί που πρέπει να εφαρμόζονται και που συνεχώς και λεπτομερώς εξετάζονται και βελτιώνονται.
Θα συμφωνήσω... Η γιαγιά μου έλεγε ότι "το αμπέλι θέλει αμπελουργό, το σπίτι νοικοκύρη". Έτσι και το forum αλλα και κάθε άλλη υπεύθυνη ενασχόληση προϋποθέτουν χρόνο και κόπο και οποιοσδήποτε μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία πρέπει να είναι έτοιμος να διαθέσει πολύ και από τα δυο, είτε τα έχει σε περίσσευμα είτε σε υστέρημα... Όμως ο κανονισμός περί μη δυνατότητας διαγραφής των μηνυμάτων από τους συντάξαντες δεν είναι τόσο θέμα άμεσης επιβολής της τάξης και προστασίας των μελών από κάτι αντικανονικό που συμβαίνει εκείνη τη στιγμή, είναι κανονισμός ο οποίος άπτεται του δικαιώματος κάποιου να αποσύρει ή όχι κάποια πράγματα που έχει δημοσιεύσει. Ο π. Μάξιμος το προσέγγισε από μια πολύ σωστή και τεκμηριωμένη πλευρά, όπως πάντα κάνει, αλλά κάποιος ενδεχομένως να το προσεγγίσει εξίσου εμπεριστατωμένα από μια άλλη, αντίθετη... Θέλω να πω δλδ. ότι πρέπει να εξεταστεί ενδελεχώς το θέμα, δεν είναι τόσο απλό.
Θα σε εκπλήξω αν σου πώ (μετά τα όσα έχεις ήδη διαβάσει γραμμένα από τα χέρια μου στα παραπάνω μηνύματά μου) ότι σε περίπτωση που αποχωρήσω κάποια στιγμή δεν προτίθεμαι εν τέλει να διαγράψω τα μηνύματά μου. Δεν θεωρώ εξάλλου ότι είναι και τόσο τρομερά σε προσφορά ώστε η πράξη μου αυτή να αποτελέσει "πλήγμα" που θα επουλώνει οποιοδήποτε άλλο "πλήγμα" ενδεχομένως δεχόμουν. Εξάλλου, τώρα ζούμε, σε λίγη ώρα δε ζούμε... Και τώρα να αποχωρήσω, ο Θεός ξέρει αν θα προλάβω τα τα σβήσω. Έχω κινδυνέψει ως τώρα να πεθάνω από πολύ γελοίες αφορμές & έχω μάθει ότι είναι περιττό να κάνει κανείς σχέδια ;) Άσε που ο χρόνος που απαιτείται να τα σβήσω όλα (είμαι και πολυλογάς τρομάρα μου:D) θα μου στοιχίσει σε εργατοώρες :). Απλά, προβληματίζομαι και έχω κάποιες ενστάσεις επειδή θεωρώ ότι αν κάποιος θέλει να το κάνει (καλώς ή κακώς) ίσως και να πρέπει (ίσως πάλι και όχι... πρέπει να εξεταστεί...) να έχει το στοιχειώδες δικαίωμα της επιλογής, της ελεύθερης βούλησης. Κι ας επιλέξει ακόμα και το λάθος, φτάνει βέβαια να μην βλάπτει ηθικά, υλικά ή άλλως πώς τους γύρω του (νομίζω ότι η διαγραφή των μηνυμάτων δεν αποτελεί τέτοια περίπτωση) Κριτές του εν τέλει θα είναι οι άλλοι, είτε αυστηροί, είτε όχι, καθένας από τη σκοπιά του, και καθένας με τα ελαφρυντικά που ενδεχομένως να του αναγνωρίσει για την πράξη του αυτή, ή όχι.
Τέλος πάντων, όλα τυγχάνουν υπό την κρίση του Διαχειριστή αλλά και των Μελών. Πιστεύω ότι όπως και να έχει θα τη βρούμε την άκρη, με λίγη κουβέντα και καλή διάθεση επί του θέματος, δεδομένου ότι δεν είμαστε και κανένα κράτος εκατομμυρίων πολιτών αλλά μια δεδομένη αριθμητικά ομάδα με μια ακόμα μικρότερη ομάδα ενεργών μελών.
Απαπα, ακόμα κι εμένα με κούρασα... Και να φανταστείς ότι είπα καληνύχτα εδώ και ώρες... Άτιμο internet... :eek: Καληνύχτα, και πού θα πάει, θα τη βρούμε την άκρη... :)
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Βρίσκομαι ακόμη σε μετακόμιση, μα δεν μπορώ να αποφύγω τον πειρασμό και την απορία να μην εκφράσω: στην εποχή του χρήματος, και της οικονομικής κρίσης, ακόμη και τα μηνύματά μας, τα e-mails μας έχουν copyright; Ήμαρτον, και είμαστε και βαπτισμένοι ορθόδοξοι χριστιανοί! Αν κάποιος τα δικαιούται είναι το ψαλτολόγιον και μόνο. Για αυτό γράφηκαν, και εκεί πρέπει να παραμείνουν. Ο deacon ήταν από τις σοβαρότερες παρουσίες στο φόρουμ. Όσο για τον συνονόματό μου, που του σβήσατε το μήνυμα (αδίκως νομίζω), ουδέποτε έκρυψε το πλήρες όνομά του, και το ωραίο site που έχει.

Με αγάπη,
δ.
 
Top