[Ερώτηση] Απαιτείται Φωνητική στην Βυζαντινή μουσική;

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Τι θα συμβουλευάτε κάποιον ο οποίος δεν εχει την δυνατότητα για διάφορους λόγους να κάνει μαθήματα φωνητικής και ορθοφωνίας, που κουράζεται πολύ φωνητικά όταν ψέλνει αλλά ενδιαφέρεται για την υγεία της φωνής του...να απέχει από το ψάλσιμο ή όχι (ειδικά τώρα την Μεγ. Εβδομάδα με τις πολλές ακολουθίες) ;
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πολύ νερό, μη μιλάς καθόλου, όχι πολύ αλάτι/ζάχαρη και κυρίως κάνε το Σταυρό σου.

Εφόσον κουράζεται ο λαιμός με το ψάλσιμο, ψάλλεις με τρόπο που προκαλεί ζημιές στο λαιμό, οπότε μακροπρόθεσμα, οπωσδήποτε ΚΑΛΟ δάσκαλο φωνητικής, αλλιώς να περιμένεις κάποια στιγμή να "κλατάρει" το λάστιχο...
 

extra

Παλαιό Μέλος
Τι θα συμβουλευάτε κάποιον ο οποίος δεν εχει την δυνατότητα για διάφορους λόγους να κάνει μαθήματα φωνητικής και ορθοφωνίας, που κουράζεται πολύ φωνητικά όταν ψέλνει αλλά ενδιαφέρεται για την υγεία της φωνής του...να απέχει από το ψάλσιμο ή όχι (ειδικά τώρα την Μεγ. Εβδομάδα με τις πολλές ακολουθίες) ;

Η συμβουλή μου είναι να βρείς έναν καλό δάσκαλο -δασκάλα της ορθοφωνίας -μονωδίας για να σου διδάξει τον σωστό τρόπο εκφοράς της φωνής ,όπως όλα τα τεχνικά μουσικά όργανα έχουν την τεχνική τους έτσι και η φωνή έχει την δική της τέχνική για να παράγει ωραίο ήχο και με την μικρότερη προσπάθεια ,στην ευρώπη αναπτύχθηκε η τεχνική της φωνής με την γέννηση του μελοδράματος πριν περίπου πέντε αιώνες και προϊόντος του χρόνου φθάσαμε στο σήμερα και γνωρίζουμε πληρως και επιστημονικά πώς πρέπει να χειριζόμαστε την φωνή μας ΣΩΣΤΑ ,ενώ στην δυτική μουσική <<απολαμβάνουν>>τα αγαθά της σωστής χρήσης της φωνής στην δική μας ψαλτική τέχνη ελάχιστοι το κάνουν με όλες τις γνωστές παθολογίες ,εγώ ευτυχώς από μικρός σπούδασα κλασσικό τραγούδι εδώ και στην Ρώμη και ψάλλω 35 χρόνια και τραγουδώ σαν σολίστ βαρύτονος χωρίς να έχω πάθει το παραμικρό ,μεγάλοι ψάλτες σαν τον αείμνηστο Περιστέρη και τον Τζελά τον δασκαλό μου είχαν σπουδάσει για πολλά χρόνια μονωδία ,τώρα για την συμβουλή του αγαπητού Μιχάλη έχει δίκιο ,ένα μπουκαλάκι με νερό για ενυδάτωση κάνει καλό και προπαντώς μακρυα από καραμέλες και ..τσιγάρο!!
Βασίλειος Γεωργούδης πρωτοψάλτης ,βαρύτονος -σολίστ της ΕΡΤ
 

extra

Παλαιό Μέλος
Πολύ νερό, μη μιλάς καθόλου, όχι πολύ αλάτι/ζάχαρη και κυρίως κάνε το Σταυρό σου.

Εφόσον κουράζεται ο λαιμός με το ψάλσιμο, ψάλλεις με τρόπο που προκαλεί ζημιές στο λαιμό, οπότε μακροπρόθεσμα, οπωσδήποτε ΚΑΛΟ δάσκαλο φωνητικής, αλλιώς να περιμένεις κάποια στιγμή να "κλατάρει" το λάστιχο...

Ασχετο αυτό που θα πώ αλλά διάβασα στην ιστοσελίδα του ναού που ψάλλεις Μιχάλη και είδα ότι παραδίδεις ΔΩΡΕΑΝ μαθήματα Β.Μ.και θέλω δημόσια να σου πώ ένα μεγάλο ΕΥΓΕ γαι την προσφορά σου ,ένας παλαιός ψάλτης σε έναν νέο άξιο συνάδελφο με ήθος και πίστη !!
Βασίλειος Γεωργούδης πρωτοψάλτης
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
...προπαντώς μακρυα από καραμέλες
Βλαπτουν οι καραμέλες? Κ' μου κάνει εντύπωση το πόσο κατηγορηματικός είστε:confused: Προσωπικα τις βρισκω ιδιαιτερα χρησιμες (ιδιως αυτες με ευκάλυπτο) διοτι μου καθαριζουν το λαιμο απο τα φλεματα τα οποια πολλες φορες εχω, χωρις να καπνιζω κτλ κατι το οποίο πραγματικά μ'εμποδιζει να ψαλλω τη στιγμη που φωνητικα ειμαι ενταξει.

Υ.Γ. Ακόμη κ' ο L.Pavarotti χρησιμοποιούσε καραμελίτσες.:wink:
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Και εμένα, η δασκάλα φωνητικής δεν τις επέτρεπε...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Βλαπτουν οι καραμέλες? Κ' μου κάνει εντύπωση το πόσο κατηγορηματικός είστε:confused: Προσωπικα τις βρισκω ιδιαιτερα χρησιμες (ιδιως αυτες με ευκάλυπτο) διοτι μου καθαριζουν το λαιμο απο τα φλεματα τα οποια πολλες φορες εχω, χωρις να καπνιζω κτλ κατι το οποίο πραγματικά μ'εμποδιζει να ψαλλω τη στιγμη που φωνητικα ειμαι ενταξει.

Υ.Γ. Ακόμη κ' ο L.Pavarotti χρησιμοποιούσε καραμελίτσες.:wink:
Μαρτυρώ κι εγώ για το ...
Και εμένα, η δασκάλα φωνητικής δεν τις επέτρεπε...
Το έχω δει και στην πράξη, ειδικά για τα φλέμματα, το πιο χρήσιμο και αποτελεσματικό είναι ένα μπουκαλάκι με νερό. Οι καραμέλες τελικά έχουν αντίθετο αποτέλεσμα (παρότι τις χρησιμοποιούσα κι εγώ παλιότερα).
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Οταν λετε κανουν κακο τι εννοειτε? Βλαπτουν γενικοτερα το λαιμο κ' αν ναι, υπαρχει επιστημονικη τεκμηριωση? Μηπως εννοειτε (κατι το οποίο χρονια παρατηρω κ' εγω κ' ειναι το μονο αρνητικο που μπορω ν'αναφερω) οτι προς στιγμην δημιουργουν μια ανεση αλλα οταν περασει η δραση τους μετα ο λαιμος "κρυωνει" κ' πεφτουμε αποτομα φωνητικα? Το νερο φυσικα κ' βοηθα (το θεωρώ απαραιτητο) αλλα καποιες φορες δεν λεει να "ξεκολλησει" ο λαιμος με αποτελεσμα το συνεχες καθαρισμα (το γνωστο ψιλοβηχα), κατι το οποίο όντως ταλαιπωρει άμεσα τις φων. χορδες!
 
Last edited:

extra

Παλαιό Μέλος
Βλαπτουν οι καραμέλες? Κ' μου κάνει εντύπωση το πόσο κατηγορηματικός είστε:confused: Προσωπικα τις βρισκω ιδιαιτερα χρησιμες (ιδιως αυτες με ευκάλυπτο) διοτι μου καθαριζουν το λαιμο απο τα φλεματα τα οποια πολλες φορες εχω, χωρις να καπνιζω κτλ κατι το οποίο πραγματικά μ'εμποδιζει να ψαλλω τη στιγμη που φωνητικα ειμαι ενταξει.

Υ.Γ. Ακόμη κ' ο L.Pavarotti χρησιμοποιούσε καραμελίτσες.:wink:

Δεν είμαι κατηγορηματικός ,αυτό δεν το λέω εγώ αλλά οι ωτορινολαρυγγολογοι και ιδιαίτερα οι φωνίατροι διότι προκαλούν φλέματα ,καλές είναι κάποιες σαν αυτές που είπατε και αυτές που περιέχουν μέλι αλλά χωρίς ζάχαρη. Παλιά έτρωγα κι εγώ πολλές καραμέλες αλλά απο πολύ καιρό τις σταμάτησα γιατί μου προκαλούν φλέματα ( δεν καπνίζω βέβαια) ,τώρα ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του φυσιολογία και αν αισθάνεται καλό από την καραμέλα δεν βλέπω τον λόγο να την τρώει.
 

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Αν ψάλλω στο σπίτι άνετος και στην βάση που μπορώ, δεν κουράζομαι...το πρόβλημα είναι ότι ο δεξιός ψάλτης έχει βαριά φωνή και παίρνει χαμηλές βάσεις, ενώ εγώ έχω πιο ψιλή φωνή και δεν μπορώ να ψάλλω στην βάση που ψέλνει με αποτέλεσμα να είμαι αναγκασμένος να ψάλλω στην βάση του, βιάζοντας την φωνή μου να ψάλλει εκεί που δεν μπορεί...μετά αφού ανέβει η βάση δεν μπορώ να στηρίξω την φωνή μου για να ανέβω ψηλά γιατί δεν μπορώ να αλλάξω την λάθος τοποθέτηση που είχα πριν με την χαμηλή βάση, με αποτέλεσμα να κουράζομαι....από την άλλη δεν μπορώ να τον εγκαταλείψω τον δεξιό να ψέλνει μόνος του αφού δεν υπάρχει άλλος ψάλτης να με αντικαταστήσει και βασίζεται στην βοήθεια μου και θα χάσω και το ένα και μοναδικό χαρτζιλίκι που παίρνω...
 

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Επίσης, μία άλλη άσχετη απορία...γιατί όσοι είναι εύσωμοι άνθρωποι έχουν πιο δυνατή και γεμάτη φωνή;
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Διότι είναι η φωνή πιο στηριγμένη (στο διάφραγμα)...
Αγαπητέ μου δυστυχώς ή ευτυχώς αυτός είναι ένας από τους αφανείς αγώνες των αριστερών ψαλτών... να ακολουθεί στα πάντα τον δεξιό.
Λέω όμως και ευτυχώς, διότι οι καρποί από αυτή τη προσπάθεια φαίνονται...το είπα και το ξαναλέω:
Δεν είναι κάποιος ολοκληρωμένος ψάλτης, εάν δεν έχει προηγουμένως θητεύσει αριστερά σε κάποιον ψάλτη που ξέρει τη δουλειά του!
Οπότε, σε συμβουλεύω να καθίσεις στην ενορία που διακονείς και να προσπαθείς πάντα να επιλύεις τα ζητήματα, δουλεύοντας στον εαυτό σου και αυξάνοντας τις γνώσεις σου. Και οι καρποί θα φανούν...
Καλό Πάσχα να έχουμε!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
...το πρόβλημα είναι ότι ο δεξιός ψάλτης έχει βαριά φωνή και παίρνει χαμηλές βάσεις, ενώ εγώ έχω πιο ψιλή φωνή και δεν μπορώ να ψάλλω στην βάση που ψέλνει με αποτέλεσμα να είμαι αναγκασμένος να ψάλλω στην βάση του, βιάζοντας την φωνή μου να ψάλλει εκεί που δεν μπορεί...
Στο παρελθον ως αριστερος ψαλτης εχω βρεθει στην ιδια ακριβως θεση κ' σε καταλαβαινω απολυτα! 'Οντως η φωνη ταλαιπωρείται οταν ψαλλουμε περα απο τα ορια της, τόσο στις υψηλες αλλα κ' χαμηλές νοτες! Αυτο που μπορώ να σου πω απο τη δική μου εμπειρία ειναι να μιλήσεις στο δεξιο ψάλτη με καλή πάντα διάθεση μήπως κ' βρείτε μια κοινή συνισταμένη στις βασεις ωστε η κατάσταση να ειναι όσο το δυνατόν πιο "υποφερτή". Επίσης, μέσω διαδικτύου ή κ' απο γνωστό σου άτομο ο οποίος να έχει κάνει μαθήματα φωνητικής (δεν χρειάζεται να είναι απαραιτήτως δάσκαλος), κοίτα μήπως μπορέσεις κ' μάθεις κάποια πολύ βασικά πράγματα ώστε να βοηθηθείς τόσο στη συγκεκριμένη κατάσταση αλλά κ' μακροπρόθεσμα ως Ιεροψάλτης. Εχει ξαναειπωθεί αλλα ως παθών θα ξαναπώ πως είναι κρίμα να βγαινουν νεοι ψαλτες απο τις περισσότερες σχολες Β.Μουσικής χωρις να έχουν καν στοιχειώδεις γνώσεις στο πως θα στηρίξουν τη φωνη τους, με τραγικά αποτελέσματα! Να ξέρεις πάντως, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, πως ως αριστερός είναι τρομερά δύσκολο να είσαι με δεξιό ψάλτη ο οποίος διαφέρει κατα πολύ φωνητικά!
 
Last edited:

extra

Παλαιό Μέλος
Αν ψάλλω στο σπίτι άνετος και στην βάση που μπορώ, δεν κουράζομαι...το πρόβλημα είναι ότι ο δεξιός ψάλτης έχει βαριά φωνή και παίρνει χαμηλές βάσεις, ενώ εγώ έχω πιο ψιλή φωνή και δεν μπορώ να ψάλλω στην βάση που ψέλνει με αποτέλεσμα να είμαι αναγκασμένος να ψάλλω στην βάση του, βιάζοντας την φωνή μου να ψάλλει εκεί που δεν μπορεί...μετά αφού ανέβει η βάση δεν μπορώ να στηρίξω την φωνή μου για να ανέβω ψηλά γιατί δεν μπορώ να αλλάξω την λάθος τοποθέτηση που είχα πριν με την χαμηλή βάση, με αποτέλεσμα να κουράζομαι....από την άλλη δεν μπορώ να τον εγκαταλείψω τον δεξιό να ψέλνει μόνος του αφού δεν υπάρχει άλλος ψάλτης να με αντικαταστήσει και βασίζεται στην βοήθεια μου και θα χάσω και το ένα και μοναδικό χαρτζιλίκι που παίρνω...

Καλέ μου σε καταλαβαίνω απόλυτα ,όλοι περάσαμε στη νιότη μας παρόμοιες καταστάσεις και για τα λίγα λεφτουδάκια που παίρνεις αλλά θα ήθελα να σε συμβουλέψω υπεύθυνα σαν δάσκαλος της μονωδίας και σολίστ του κλασικού τραγουδιού ότι θα καταστρέψεις την φωνή σου άν συνεχίσεις έτσι και η ζημιά θα είναι ανεπανόρθωτη ,τώρα εσύ αποφασίζεις ,το καλύτερο θα ήταν να βρείς έναν ναό που να είναι και ο δεξιός τενόρος.
Βασίλειος Γεωργούδης πρωτοψάλτης ,βαρύτονος της ΕΡΤ
 

extra

Παλαιό Μέλος
Στο παρελθον ως αριστερος ψαλτης εχω βρεθει στην ιδια ακριβως θεση κ' σε καταλαβαινω απολυτα! 'Οντως η φωνη ταλαιπωρείται οταν ψαλλουμε περα απο τα ορια της, τόσο στις υψηλες αλλα κ' χαμηλές νοτες! Αυτο που μπορώ να σου πω απο τη δική μου εμπειρία ειναι να μιλήσεις στο δεξιο ψάλτη με καλή πάντα διάθεση μήπως κ' βρείτε μια κοινή συνισταμένη στις βασεις ωστε η κατάσταση να ειναι όσο το δυνατόν πιο "υποφερτή". Επίσης, μέσω διαδικτύου ή κ' απο γνωστό σου άτομο ο οποίος να έχει κάνει μαθήματα φωνητικής (δεν χρειάζεται να είναι απαραιτήτως δάσκαλος), κοίτα μήπως μπορέσεις κ' μάθεις κάποια πολύ βασικά πράγματα ώστε να βοηθηθείς τόσο στη συγκεκριμένη κατάσταση αλλά κ' μακροπρόθεσμα ως Ιεροψάλτης. Εχει ξαναειπωθεί αλλα ως παθών θα ξαναπώ πως είναι κρίμα να βγαινουν νεοι ψαλτες απο τις περισσότερες σχολες Β.Μουσικής χωρις να έχουν καν στοιχειώδεις γνώσεις στο πως θα στηρίξουν τη φωνη τους, με τραγικά αποτελέσματα! Να ξέρεις πάντως, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, πως ως αριστερός είναι τρομερά δύσκολο να είσαι με δεξιό ψάλτη ο οποίος διαφέρει κατα πολύ φωνητικά!
Κ.συνάδελφε καλά τον συμβουλευετε τον νεαρό συνάδελφο αλλά η μόνη μου ένσταση -εκ πείρας διδασκαλικής ομιλώ-είναι ότι είναι αδύνατον να κάνει μαθήματα ορθοφωνίας από το διαδίκτυο διότι χρειάζεται συνεχής έλεγχος απο τον δάσκαλο διότι ο μαθητής πολύ απλά δεν είναι σε θέση να γνωρίζει άν αναπνέει σωστά 'η αν η νότες του είναι σωστά <<περασμένες>στα αντηχεία κλπ.κλπ .
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Κ.συνάδελφε καλά τον συμβουλευετε τον νεαρό συνάδελφο αλλά η μόνη μου ένσταση -εκ πείρας διδασκαλικής ομιλώ-είναι ότι είναι αδύνατον να κάνει μαθήματα ορθοφωνίας από το διαδίκτυο διότι χρειάζεται συνεχής έλεγχος απο τον δάσκαλο διότι ο μαθητής πολύ απλά δεν είναι σε θέση να γνωρίζει άν αναπνέει σωστά 'η αν η νότες του είναι σωστά <<περασμένες>στα αντηχεία κλπ.κλπ .
Συμφωνώ! Ομως -εαν θυμαμαι καλα- ο ίδιος ανέφερε πως για διάφορους λόγους δεν μπορει να κανει μαθήματα ορθοφωνίας κ' έχοντας αυτο ως δεδομένο τον προέτρεψα να κάνει οτι μπορεί προκειμένου να λάβει έστω κ' βασικότατες αρχές, καθώς όπως σοφά λέγει κ' ο λαός, "απ'το ολότελα καλή κ' η Παναγιώταινα":wink:
 

extra

Παλαιό Μέλος
Συμφωνώ! Ομως -εαν θυμαμαι καλα- ο ίδιος ανέφερε πως για διάφορους λόγους δεν μπορει να κανει μαθήματα ορθοφωνίας κ' έχοντας αυτο ως δεδομένο τον προέτρεψα να κάνει οτι μπορεί προκειμένου να λάβει έστω κ' βασικότατες αρχές, καθώς όπως σοφά λέγει κ' ο λαός, "απ'το ολότελα καλή κ' η Παναγιώταινα":wink:

Ναι δίκιο έχετε!!
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Ο αριστερός και ο δεξιός πρέπει να είναι πάνω-κάτω κοντά φωνητικά... αλλιώς, δεν γίνεται...χωριό!
Επίσης και πολύ σημαντικό, επειδή το προβάδισμα ανήκει στον δεξιό χορό, να ξέρει και τη δουλειά του... έχω δεί και αν έχω δεί...π.χ., "Θεός Κύριος" πρωϊ-πρωϊ, από φυσικές βάσεις...! διότι, λέει, ο Δι πρέπει να ειπωθεί στο Sol...!
 
Επίσης, μία άλλη άσχετη απορία...γιατί όσοι είναι εύσωμοι άνθρωποι έχουν πιο δυνατή και γεμάτη φωνή;
φουσκωνοντας μπαλονια με ενα πιτσιρικακι ειδα γρηγορα μια βελτιωση στη φωνη, στην αναπνοη,στην ενταση,στον ογκο. το εψαξα μετα λιγο στο διαδικτυο και ειδα οτι υπαρχουν οντως ασκησεις με φουσκωμα μπαλονιων.

http://www.dailymotion.com/video/x1...phragm-the-balloon-squat-singing-lessons_musi
 
Top