Απαγγελία Ευαγγελίου π. Κων/νος Βασιλάκης

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer


Το ευαγγελικό ανάγνωσμα απαγγέλει ο Διάκονος του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Δημήτριου Κηφισιάς π. Κων/νος Βασιλάκης

Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον πανηγυρίζοντα ιερό ναό Άγιου Γεργίου Κυνοσάργους Νέου Κόσμου Ιερουργούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Κηφισίας, Αμαρούσιου και Ωρωπού Κυρίλλου 23/04/2014

Ψάλλει ο βυζαντινός χορός "αντιφωνικό μέλος" υπό την διεύθυνση του κ. Γεώργιου Καμαργιάρη

Ηχοληψία Σπύρος Σκορτσής Mastering. Engineer

Επεξεργασία ήχου και εικόνας

Video montaz. Studio A PCM Video production
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer


Πληρωτικά Ηχος πλ Α π.Κων/νος Βασιλάκης

Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον πανηγυρίζοντα ιερό ναό Άγιου Γεργίου Κυνοσάργους Νέου Κόσμου Ιερουργούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Κηφισίας, Αμαρούσιου και Ωρωπού Κυρίλλου 23/04/2014

Ψάλλει ο βυζαντινός χορός "αντιφωνικό μέλος" υπό την διεύθυνση του κ. Γεώργιου Καμαργιάρη

Ηχοληψία Σπύρος Σκορτσής Mastering. Engineer

Επεξεργασία ήχου και εικόνας

Video montaz. Studio A PCM Video production
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Βυζαντινός χορός με 4φωνίες κ ευρωπαΐζουσες
τάσεις ΔΕΝ είναι.:mad:Έλεος κ εμείς δεν τα
πολυκαταφέρνουμε αλλά δεν κάνουμε έτσι.
Κ είμαστε απο τα Επτάνησα που θα το δικαιολογούσε.
Προτιμώ "τον μερακλή-τραγουδιάρη" διάκο.
Ωραία η "έξοδός" του πρίν την κατάληξη στο Ευαγγέλιο.
Πριν τα "πληρωτικά" τι ήταν αυτό το "εις πολλά..." χύμα;;;:confused::confused::confused::confused:
Καλός ο διάκος αλλά κάτι φαλτσάκια στο "Αντιλαβού..."
τα δικαιολογώ με τέτοιες απαντήσεις που άκουγε...
Ακούστε "τα καλά κ συμφέροντα..." απάντηση...
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
Καλός είναι ο διάκος.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Βυζαντινός χορός με 4φωνίες κ ευρωπαΐζουσες
τάσεις
ΔΕΝ είναι................
Άλλο ένα χαρακτηριστικό των έσχατων μουσικών χρόνων, στα οποία, πολλάκις έχω αναφερθεί.............
Εδώ, παρατηρούμε Βυζαντινό χορό, με ορισμένα ευρωπαϊκά χαρακτηριστικά....
Το προσθέτω σ' αυτό το μήνυμά μου.
 

pano

Μέλος
Άλλο ένα χαρακτηριστικό των έσχατων μουσικών χρόνων, στα οποία, πολλάκις έχω αναφερθεί.............
Εδώ, παρατηρούμε Βυζαντινό χορό, με ορισμένα ευρωπαϊκά χαρακτηριστικά....
Το προσθέτω σ' αυτό το μήνυμά μου.

Στο πλαίσιο των ''έσχατων μουσικών χρόνων''..να αναμένουμε και τον αντίχριστο της Βυζαντινής μουσικής......;;;;

Τι άλλο θα ακούσουμε.....!!!!!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Η άποψή μου Σχετικά με τον Βυζαντινό Χορό «Αντιφωνικό μέλος» υπό την Διεύθυνση του κ. Γεωργίου Καμαργιάρη, είναι ΑΡΙΣΤΗ!!!!!!!!!!!
Κάνουν και μινοράκια!!!!!
Και!!!!!!!!!! Τα κάνουν με εξαίρετο και ψαλτικό τρόπο.
Και εγώ κάνω όταν έρχεται ο Φίλος μου ο Γρηγόρης που γνωρίζει καλά, και ψάλλουμε και μερικά γνωστά δίφωνα, είτε σε πλ. Α΄ είτε σε πλ. Δ΄ ( ανάλογα ) του Μακαριστού Ιωάννου Θ. Σακκελαρίδου.
Μακάρι να μπορούσα και εγώ να ψάλλω παρόμοια.
Πέραν αυτών, ο Καλλιφωνότατος Πρωτοψάλτης καί χοράρχης, καθηγητής Βυζαντινῆς Μουσικῆς στό Ἐθνικό Ὠδεῖο καί Μουσικολόγος Κ. Καμαργιάρης Γεώργιος καθώς και τα Μέλη της Χορωδίας είναι Άριστοι κατ’ εμέ σε όλα τους
Προ 5 ετών περίπου ήμουν περαστικός από το Ναό που έψαλλε ο Γιώργος, πήγα πολύ βιαστικά να ανάψω ένα κερί και να φύγω, και έμεινα 2,5 ώρες.
Τους ουρανούς κατέβασε στη γη ή εμένα στους ουρανούς δεν ξέρω. Έψαλλε μόνος του και χειριζόταν Άριστα και τον Ισοκράτη.
Πήγα να τον συγχαρώ και να φύγω, και με κράτησε, και μου έδωσε να ψάλλω τα περισσότερα μέλη και αυτός με ισοκρατούσε με τον Ισοκράτη. Με τον τρόπο του με ανέδειξε φωνητικά εκείνη την ημέρα. Είναι εξαίρετος και Μεγάλος Δάσκαλος και Συνάδελφος βεβαίως βεβαίως
Μετά!!!!
Φιλοξενία πάνω από μία ώρα!!!!!!!!
Εάν και όταν κατέβω Αθήνα, θα τον επισκεφθώ βεβαίως.
Παλαιά νομίζω πως ήτανε και ενεργό Μέλος του Ψ.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Η άποψή μου Σχετικά με τον Βυζαντινό Χορό «Αντιφωνικό μέλος» υπό την Διεύθυνση του κ. Γεωργίου Καμαργιάρη, είναι ΑΡΙΣΤΗ!!!!!!!!!!!
Κάνουν και μινοράκια!!!!!
Και!!!!!!!!!! Τα κάνουν με εξαίρετο και ψαλτικό τρόπο.
Και εγώ κάνω όταν έρχεται ο Φίλος μου ο Γρηγόρης που γνωρίζει καλά, και ψάλλουμε και μερικά γνωστά δίφωνα, είτε σε πλ. Α΄ είτε σε πλ. Δ΄ ( ανάλογα ) του Μακαριστού Ιωάννου Θ. Σακκελαρίδου.
Μακάρι να μπορούσα και εγώ να ψάλλω παρόμοια.
Πέραν αυτών, ο Καλλιφωνότατος Πρωτοψάλτης καί χοράρχης, καθηγητής Βυζαντινῆς Μουσικῆς στό Ἐθνικό Ὠδεῖο καί Μουσικολόγος Κ. Καμαργιάρης Γεώργιος καθώς και τα Μέλη της Χορωδίας είναι Άριστοι κατ’ εμέ σε όλα τους
Προ 5 ετών περίπου ήμουν περαστικός από το Ναό που έψαλλε ο Γιώργος, πήγα πολύ βιαστικά να ανάψω ένα κερί και να φύγω, και έμεινα 2,5 ώρες.
Τους ουρανούς κατέβασε στη γη ή εμένα στους ουρανούς δεν ξέρω. Έψαλλε μόνος του και χειριζόταν Άριστα και τον Ισοκράτη.
Πήγα να τον συγχαρώ και να φύγω, και με κράτησε, και μου έδωσε να ψάλλω τα περισσότερα μέλη και αυτός με ισοκρατούσε με τον Ισοκράτη. Με τον τρόπο του με ανέδειξε φωνητικά εκείνη την ημέρα. Είναι εξαίρετος και Μεγάλος Δάσκαλος και Συνάδελφος βεβαίως βεβαίως
Μετά!!!!
Φιλοξενία πάνω από μία ώρα!!!!!!!!
Εάν και όταν κατέβω Αθήνα, θα τον επισκεφθώ βεβαίως.
Παλαιά νομίζω πως ήτανε και ενεργό Μέλος του Ψ.

Κ.Βασίλη εύχεσθε,
η εκτίμησή μου στο πρόσωπό σας είναι
δεδομένη κ εκπεφρασμένη πολλάκις όμως...
έχω την αμυδρά εντύπωση ότι μπερδεύετε την
προσωπική σχέση ή την ποιότητα του ανδρός με
αυτό που τονίζω. ΔΕΝ είναι Βυζαντινή Μουσική
τα 4φωνα, οι 2φωνίες κ ΠΟΤΕ δεν πρέπει να έχουν
θέση στο αναλόγιο απο κανέναν μας.:wink:
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
1). Στο πλαίσιο των ''έσχατων μουσικών χρόνων''..να αναμένουμε και τον αντίχριστο της Βυζαντινής μουσικής......;;;;
2). Τι άλλο θα ακούσουμε.....!!!!!
1). Για να ακριβολογούμε, δεν πρόκειται για "πλαίσιο έσχατων μουσικών χρόνων", αλλά για χαρακτηριστικά του τρόπου, του ύφους και της εξέλιξης της ψαλμωδίας! Τα 'χω, αδρομερώς, περιγράψει, επισημάνει και σχολιάσει.
2). Σ' αυτό συμφωνούμε απόλυτα!
α). Εάν ακούσεις "εποχή Ναυπλιώτη", δεν έψαλλαν έτσι...............
β). Εάν ακούσεις "εποχή Πρίγγου", δεν έψαλλαν έτσι.................
γ). Εάν ακούσεις "εποχή Στανίτσα", δεν έψαλλαν έτσι.................
δ). Εάν ακούσεις "εποχή Καραμάνη", δεν έψαλλαν έτσι.................
ε). Εάν ακούσεις "εποχή Καρά - Αγγελόπουλου", δεν έψαλλαν έτσι.................
Το πώς έψαλλαν στις παλαιότερες εποχές και το πώς ψάλλουμε στα τελευταία (έσχατα) χρόνια, είναι εύκολο, συγκρίνοντας τις ηχογραφήσεις να το περιγράψει κανείς και να βγάλει τα συμπεράσματά του!
Εγώ, απλά θέτω, κριτήρια και μέτρα σύγκρισης.................
“Ὁ ἔχων ῶτα ἀκούειν ἀκουέτω!”.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κ.Βασίλη εύχεσθε,
η εκτίμησή μου στο πρόσωπό σας είναι
δεδομένη κ εκπεφρασμένη πολλάκις όμως...
έχω την αμυδρά εντύπωση ότι μπερδεύετε την
προσωπική σχέση ή την ποιότητα του ανδρός με
αυτό που τονίζω. ΔΕΝ είναι Βυζαντινή Μουσική
τα 4φωνα, οι 2φωνίες κ ΠΟΤΕ δεν πρέπει να έχουν
θέση στο αναλόγιο απο κανέναν μας.:wink:
Κύριε Κουρή και εσείς εύχεσθε, και η εκτίμηση είναι αμοιβαία βεβαίως.
Κατέθεσα απλά και εγώ και τη δική μου άποψη ( όπως και εσείς βέβαια ) , και δεν είναι στις προθέσεις μου η αντιπαράθεση και δεν θα συνεχίσω.
Σχετικά με την αμυδρά σας εντύπωση ..... φυσικά και δεν την δέχομαι και την επιστρέφω ως προσβλητική.
Το ότι έγραψα για τη γνωριμία με τον κ. Καμαργιάρη, το έγραψα διότι τον γνώρισα και από κοντά και όχι μόνον από παρόντα.
Τέλος δεν είναι στις προθέσεις μου καμία αντιπαράθεση σχετική, και δεν θα συνεχίσω.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Με μια ηχογράφηση, δεν μπορεί να κριθεί το έργο ενός μουσικού, ούτε αυτή είναι η πρόθεσή μας......
Σχολιάσαμε αυτά που, κατά τη γνώμη μας, δεν ταιριάζουν να ψάλλονται από Βυζαντινό χορό ( τετραφωνίες - διφωνίες).
Οι συνάδελφοι μπορεί να γνωρίζουν τέλεια όλες τις μουσικές του κόσμου.
Το ερώτημα είναι τί αρμόζει να ψάλλεται κατά τη Θ. Λατρεία, από έναν ψάλτη ή έναν Βυζαντινό χορό σε συμφωνία με την παράδοση........
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με τον κύριο Βασίλη άψογα και μελωδικότατα από τον Βυζαντινό Χορό «Αντιφωνικό μέλος» υπό την Διεύθυνση του κ. Γεωργίου Καμαργιάρη.
Όταν το αποτέλεσμα είναι τόσο καλό και το αναλόγιο το πλαισιώνουν γνωστά άτομα και ονόματα του ψαλτικού χώρου εγώ μόνο εύσημα μπορώ να δώσω!!!
Είναι πολύ κακό αυτό που γίνετε να συγκρίνουμε τους παλιούς ιεροψάλτες με τους καινούργιους άλλη εποχή τότε άλλη εποχή τώρα!!!
Δεν χρειάζονται τόσες αναλύσεις περί διφωνίας η τετραφωνίας αν το αποτέλεσμα είναι καλό, πείτε και μια καλή κουβέντα μην στήνουμε στον τοίχο ότι ανεβαίνει ντροπή!!!
Μην βγάζετε τα μάτια σας αυτό κάνετε όλοι εδώ και καιρό!!!!κρίμα πολύ κρίμα!!!!
Η πραγματικότητα ανήκει σε άλλη σφαίρα!!!!και όχι στην στην σφαίρα του πλαστού ιντερνέτ του ψαλτολογίου που έξω από το χορό ο καθένας λέει ότι έχει απωθημένο!!!
!!!
 
Top