Απίστευτος χερουβικός - Κυριαζής Δασκαλούδης

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Βασικά, ένας από τα πολλά απίστευτα που έχει πει ο Κυριαζής...:wink:

Δεν θυμάμαι από που κατέβασα αυτήν την ηχογράφηση, αν ξέρει κάποιος

ας με ενημερώσει, ώστε να βάλω σύνδεσμο ή να το αφαιρέσω αν υπάρχει

πρόβλημα.

Ευχαριστώ:)

 

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Βασικά, ένας από τα πολλά απίστευτα που έχει πει ο Κυριαζής...:wink:

Δεν θυμάμαι από που κατέβασα αυτήν την ηχογράφηση, αν ξέρει κάποιος

ας με ενημερώσει, ώστε να βάλω σύνδεσμο ή να το αφαιρέσω αν υπάρχει

πρόβλημα.

Ευχαριστώ:)


Το υπέροχο κι αυτο χερουβικό ειπώθηκε 1987 σε μια περίοδο που ο άρχοντας αυτός πιστεύω ότι έκανε τις καλύτερες ερμηνείες και βέβαια είχα τη τύχη να είμαι εκείνη τη περίοδο ΑΠΌ 1984-87 στη Λάρισα και να έχω δια ζώσης τις ανεπανάληπτες εκείνες ερμηνείες...ΑΦΘΑΣΤΟΣ!!!-ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΟΣ!!
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Λέω να δημοσιεύσω στο youtube μερικά εκλεκτά:wink: κομμάτια

του δασκάλου και να τα παρουσιάζω εδώ. Όπου γνωρίζω τον σύνδεσμο

που πρωτοανέβηκαν θα τον συμπληρώνω

Άλλος ένας απίστευτος χερουβικός



Για κατέβασμα, εδώ
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα πουθενά...

Ο άνθρωπος είναι φαινόμενο... μοναδικό!

Αίνει η ψυχή του τον Κύριον και πάντα τα εντός του...:wink:


 

Maiclaren

Κατσίκα Άσπρη
Ο λόγος που ασχολήθηκα με τη βυζ. μουσική ήταν ο Βασιλικός, ο Πάτρας και ο απίστευτος Κυριαζής.Απλά σε στέλνει σε άλλη διάσταση όταν τον ακούς
 
K

KOSTAGIOS

Guest
Βασικά, ένας από τα πολλά απίστευτα που έχει πει ο Κυριαζής...:wink:

Δεν θυμάμαι από που κατέβασα αυτήν την ηχογράφηση, αν ξέρει κάποιος

ας με ενημερώσει, ώστε να βάλω σύνδεσμο ή να το αφαιρέσω αν υπάρχει

πρόβλημα.

Ευχαριστώ:)


..ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΑΡΓΑ,ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΣ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΩ,ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΣ ΠΑΛΙΟΥΣ "ΔΑΣΚΑΛΟΥΔΙΚΟΥΣ" ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ 30%-40%,ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ..ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΕΡΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑΤΟΝ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ." ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ" & "ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ" ΣΕ ΟΛΟΥΣ.-
 

tb---

τσοπάνης
O Κυριαζης ευτυχως τα διαθετει και τα 2.

...ο καθείς με τις επιλογές του. Προτείνω και ξυροκάρπιο μαζί με το κεράκι στο παγγάρι ~
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Δεν νομιζω οτι αλλαζει κατι στα λογια απλα αυτοσχεδιαζει λογω φωνητικων δυνατοτητων που το κακο;;Ειναι ιδιαιτερος κ χαρακτηριστικος βεβαια αν το παρακανει καπου εγω δεν μπορω να το κρινω διοτι η θετικη αποδοχη ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την αρνητικη,οπως κ να χει αυτο το υφος εχει κ ειναι αποδεκτος τοσο για την φωνη του οσο κ για την φαντασια του γι αυτο κ αγαπηθηκε κ ακουγεται.Πιστεψε με αν τον ακουσεις κ σε παραδοσιακες εκτελεσεις θα σου αρεσει ομως το ονομα του το εφτιαξε με το αλλο υφος.
 

tb---

τσοπάνης
Δεν νομιζω οτι αλλαζει κατι στα λογια απλα αυτοσχεδιαζει λογω φωνητικων δυνατοτητων που το κακο;;Ειναι ιδιαιτερος κ χαρακτηριστικος βεβαια αν το παρακανει καπου εγω δεν μπορω να το κρινω διοτι η θετικη αποδοχη ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την αρνητικη,οπως κ να χει αυτο το υφος εχει κ ειναι αποδεκτος τοσο για την φωνη του οσο κ για την φαντασια του γι αυτο κ αγαπηθηκε κ ακουγεται.Πιστεψε με αν τον ακουσεις κ σε παραδοσιακες εκτελεσεις θα σου αρεσει ομως το ονομα του το εφτιαξε με το αλλο υφος.

...μα αυτό λέω, γιατί δεν επιλέγει να ψάλει τα κλασικά μουσικά θέματα, αλλά αυτοσχεδιάζει κτλ ; (προφάνώς γιατί τα έχει βαρεθεί όπως είχε γράψει κάποιος από το φόρουμ παλαιότερα ).

Για αυτό ξαναλέω ότι δύσκολο πράγμα η ψαλτική...
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Δυσκολη δεν νομιζω απλα πρεπει να γινει πιο απλη,θα σου πω ενα πραγματικο γεγονος που συνεβη προ πολλων ετων.
Οταν ο Κυριαζης ηρθε σε νεαρη ηλικια στη Λαρισα τον καλεσανε να ψαλλει σε ενα πανηγυρι καπου στην Πελοποννησο,ειδοποιησε αμεσως τον συγχωρεμενο τον δασκαλο του τον Καραμανη κ τον πληροφορησε,του λεει ο Αρχοντας παιδι μου θα ψαλλεις οπως σου διδαξα τοσα χρονια του λεει ο κυριαζης ενταξει παει στο πανηγυρι κ στον εσπερινο ψαλλει παραδοσιακοτατα οπως ακριβως τον ειχε διδαξει ο Αρχοντας,οι επιτροποι κ το εκκλησιασμα δυσαρεστηθηκε γιατι περιμενε αλλα να ακουσει το υφος δηλαδη που αρχισε οταν ηρθε στη Λαρισα κ του λενε αυριο δεν θα ψαλλεις εμεις σε καλεσαμε να δωσεις ψυχη κ συ τιποτα απ ολα αυτα δεν ικανοποιησες οποτε την επομενη στον ορθρο κ στην Θ.Λειτουργια αρχιζει τα δικα του κ εγινε χαλασμος αυτος λοιπον ειναι ο Κυριαζης κ ετσι αγαπηθηκε.
 
Last edited:

aposto

Παλαιό Μέλος
Εγω φιλε μου κ επετρεψε μου να το πω γιατι το νιωθω ολοι μ αρεσουν ολους τους ακουω κ δεν θελω να κρινω αυτα τα μεγαθηρια απλα ακουω ειτε ειναι παραδοσιακοι ειτε οχι.Μαζι θυμασαι τι κοντρα ειχαμε κ σου χα στειλει κ προσωπικο μνμ που στα εχωνα τελος παντων ως ανταπαντηση σε κατι αρνητικο που ειχες γραψει για μενα δεν θελω να φτανουμε σε τετοια επιπεδα ας ακουμε κ ας μη μιλαμε κατι κλεβουμε απο τον καθε δασκαλο,βεβαια η καθε κριτικη ειναι αποδεκτη απλα να ειναι παντα σε επιτρεπτα ορια.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
..ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΑΡΓΑ,ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΣ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΩ,ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΣ ΠΑΛΙΟΥΣ "ΔΑΣΚΑΛΟΥΔΙΚΟΥΣ" ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ 30%-40%,ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ..ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΕΡΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑΤΟΝ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ." ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ" & "ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ" ΣΕ ΟΛΟΥΣ.-

Αααα, φίλε μου ΚOSTAGIE, ανάβεις φωτιές και όλα τα καις...

Το ξέρω ότι υπάρχουν αρχεία με θησαυρούς και το μόνο που

μπορούμε να κάνουμε εμείς που μας τρέχουνε τα σάλια,

είναι να ελπίζουμε στην καλή σας θέληση.

Χαίρετε πάντοτε!
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Παναγιωτη το τριαδι του τριτου ηχου ειναι σκετη απολαυση κ πραγματικα αναρωτιεμαι το μυαλο του πως λειτουργει εκεινη την στιγμη κ βγαζει ολα αυτα τα στολιδια..Ανεβασε κι αλλα.
Παναγιωτη στις 28 ανεβαινω Βολο με αδεια στο χωριο μου βασικα οποτε στις 30 του μηνα κ μεχρι του Αγιου Ιωαννη θα πηγαινω Κυριαζα κ θα γραφω,εκτος αυτου ολα αυτα τα χερουβικα θα τα βαλω να τα ακουσει κ το αλλο αηδονι της Λαρισας ο φιλος μας ο Βαγγελαρας ο Γκικας που εκτος του χαρισματος της φωνης που διαθετει ο Βαγγελης θα τα ακουσει κ αμεσως θα τα γραψει σε παραλλαγη κ μελος οπως τα ακουμε εδω ωστε να υπαρχουν κ σε χειρογραφα.Θα δεις τι θα γινει επανω υπομονη.Ο Κωστας που ψαλλει απεναντι απο τον Κυριαζη ξερει πολυ καλα τι λεω γιατι ο Βαγγελης εχει γραψει παρα πολλα χερουβικα του Κυριαζη οταν τα ακουγε.
 
Last edited:

gpapadop

Μέλος
Βασικά, ένας από τα πολλά απίστευτα που έχει πει ο Κυριαζής...:wink:

Δεν θυμάμαι από που κατέβασα αυτήν την ηχογράφηση, αν ξέρει κάποιος

ας με ενημερώσει, ώστε να βάλω σύνδεσμο ή να το αφαιρέσω αν υπάρχει

πρόβλημα.

Ευχαριστώ:)


Ίσως το καλύτερο Χςερουβικό που έχω ακούσει απ τον Άρχοντα!
 
Top