Απάνθισμα ύμνων βινυλίου

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Η μοναδική, εύστροφη και ευφάνταστη φωνή του Μαγούρη ανέκαθεν με συγκινούσε ιδιαίτερα.Ώρες ατέλειωτες έχω περάσει στο πικ-απ προσπαθώντας να ...κλέψω κάτι από την απίστευτη τέχνη και ερμηνεία του.Έχουν ανέβει οι περισσότερες ηχογραφήσεις-όχι όλες- αλλά έκανα συγκεντρωτικά αρχεία ώστε να υπάρχει μία ροή στα ηχογραφημένα μέλη.Καλή ακρόαση.
 

Attachments

  • Α' μέρος.MP3
    21.7 MB · Views: 398

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έχουν ανέβει οι περισσότερες ηχογραφήσεις-όχι όλες-
Εκτός από το βινύλιο με τους ύμνους Τριωδίου που κυκλοφορεί σε εμπορικό CD και γι' αυτό δεν αναρτήθηκε, γνωρίζετε και άλλα που δεν ανέβηκαν;
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Εκτός από το βινύλιο με τους ύμνους Τριωδίου που κυκλοφορεί σε εμπορικό CD και γι' αυτό δεν αναρτήθηκε, γνωρίζετε και άλλα που δεν ανέβηκαν;

Καλημέρα Γιάννη.Μέσα δεκαετίας '80 ένας φίλος του πατέρα μου και λάτρης της Βυζαντινής Μουσικής του δάνεισε πολλούς δίσκους βινυλίου.Ανάμεσα τους υπήρξαν και αρκετοί του Μαγούρη.Ευτυχώς...μ'έκοψε και τους πέρασα σε κασέτες.Ξέρω προσωπικά τον συγκεκριμένο κύριο και θα τον αναζητήσω λίαν συντόμως στην Λάρισα για να μου διευκρινίσει αν υπάρχουν και άλλοι και αν έχει υλικό και από άλλους.Έχω την αίσθηση πάντως πως κάτι υπάρχει ακόμα γιατί το μάτι μου είχε πάρει σε παλιό δισκάδικο της Λάρισας-τώρα έκλεισε-κασέτες με τον Μαγούρη.Τις προμηθεύτηκα πάραυτα αλλά είχαν κακό ήχο και ήταν 45 λεπτών με όμοια πράγματα μ'αυτά που είχα ηγογραφήσει.Θα το ψάξω πάντως.Καλημέρα σ'όλους αδέλφια και...φεύγω τρέχοντας για την ΜΕΘ.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Φοβερός! Ο Θεός να τον αναπαύει και εμείς μακάρι να πάρουμε κατι απο τη τέχνη του. Ενα απο τα στοιχεία που μου έκαναν εντύπωση απο τη πρώτη στιγμή στις ηχογραφήσεις του ειναι η άψογη αρθρωσή του. Το αναφέρω αυτο σε συνδιασμό με το γεγονός οτι ήταν Κων/της κ' με θητεία στον Πατριαρχικό Ναό. Ο νοών νοείτω..:wink:
 
Top