Απάνθισμα Χερουβικών και Λειτουργικών Ιω. Παλάση - Φώτιος Γιαννακάκης (δωρεάν ηλεκτρ. διάθεση κειμένων και ηχογραφήσεων)

Andrew.Marget

Νέο μέλος
Αγαπητοί
Συνάδελφοι και Μουσικόφιλοι
Με την χάρη του Θεού ολοκλήρωσα τον τόμο με τον τίτλο ΑΠΑΝΘΙΣΜΑ ΧΕΡΟΥΒΙΚΩΝ και ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ του ΙΩΑΝΝΗ ΠΑΛΑΣΗ που περιλαμβάνει ανέκδοτα Χερουβικά και Λειτουργικά του αείμνηστου μουσικοδιδασκάλου στους οκτώ ήχους
Τα μουσικά κείμενα προέρχονται από το προσωπικό μου μουσικό αρχείο.
Με σκοπό οι συνάδελφοι να γνωρίσουν το έργο του ΙΩΑΝΝΗ ΠΑΛΑΣΗ αποφάσισα να το διαθέσω δωρεάν στο διαδίκτυο υπό μορφή PDF όποιός επιθυμεί να έχει το μουσικό κείμενο μπορεί να μπεί σαυτό τον σύνδεσμο https://drive.google.com/file/d/1_p376V9el7UIhBGb2WB19f8rFTXRcn3X/view?usp=share_link
Γνωρίζοντας ότι η ψαλτική μας παράδοση είναι κυρίως και ακουστική έτσι ηχογράφησα όλα τα μουσικά κείμενα που περιλαμβάνει ο τόμος αφού είχα την ευλογία και την τύχη να τα ακούσω δια ζώσης από τους Δασκάλους μου ΔΗΜ.ΜΑΓΟΥΡΗ και ΚΩΝ.ΜΑΦΙΔΗ στους οποίους και αφιερώνω το πόνημα αυτό
Όλα τα ηχογραφημένα μουσικά κείμενα υπάρχουν στους δύο ψηφιακούς δίσκους που συνοδεύουν τον τόμο και όποιος επιθυμεί θα μπορεί να μπεί στο Sound Cloud και να τα ακούσει δωρεάν χωρίς καμία υποχρέωση πατώντας τον παρακάτω σύνδεσμο https://soundcloud.com/fotios-giannakakis Τώρα, όσοι από τους συναδέλφους και τους μουσικόφιλους επιθυμούν και θέλουν να συνδράμουν από μόνοι τους χωρίς να έχουν καμία υποχρέωση στο συνολικό κόστος του έργου με ένα συμβολικό ποσό ως δωρεά θα μπορούν να το καταθέτουν στον λογαριασμό GR2101717530006753164516873 της τράπεζας Πειραιώς
Και πάλι σας τονίζω ότι Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ δεν είναι υποχρεωτική.
Σας ευχαριστώ θερμά
(Αντιγραφή κειμένου από το προσωπικό λογαριασμό του κου. Γιαννακάκη στο Facebook).
 
Last edited:

Diogenes

Νέο μέλος
Το ανωτέρω βιβλίο στο οποίο έχουν προστεθεί σελιδοδείκτες από τον

κ. Χρήστο Χαλκιόπουλο

μετά από έγκριση του κ. Γιαννακάκη
Αξιότιμε κ. Λευκόπουλε,
θερμές ευχαριστίες στον κ. Χαλκιόπουλο για την προσθήκη των σελιδοδεικτών και σε εσάς για την ενημέρωσή μας.
Παρατήρησα ότι οι σελιδοδείκτες είναι ανάποδοι, δηλ. ξεκινούν από τον πλ. δ΄ ήχο αντί από τον α΄ ήχο. Επίσης το όνομα του μακαριστού Δημ. Μαγούρη το γράφει «Μαγγούρη».
Ευχή μου θα ήταν να, αν έχετε την δυνατότητα, να ενημερώσετε σχετικώς τον κ. Χαλκιόπουλο.
Ευχαριστώ πολύ.
 

despotis.n

Δεσπότης Νικόλαος
Αξιότιμε κ. Λευκόπουλε,
θερμές ευχαριστίες στον κ. Χαλκιόπουλο για την προσθήκη των σελιδοδεικτών και σε εσάς για την ενημέρωσή μας.
Παρατήρησα ότι οι σελιδοδείκτες είναι ανάποδοι, δηλ. ξεκινούν από τον πλ. δ΄ ήχο αντί από τον α΄ ήχο. Επίσης το όνομα του μακαριστού Δημ. Μαγούρη το γράφει «Μαγγούρη».
Ευχή μου θα ήταν να, αν έχετε την δυνατότητα, να ενημερώσετε σχετικώς τον κ. Χαλκιόπουλο.
Ευχαριστώ πολύ.
Το επισυναπτόμενο του κου Νεοκλή με σελιδοδείκτες σε δύο ομάδες α) Χερουβικά β) Λειτουργικά και κατά ήχο στη σειρά τους.
Ευχαριστούμε για την προσφορά!
 

Attachments

  • PALASIS_ XX.pdf
    14.8 MB · Views: 390

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Παρατήρησα ότι οι σελιδοδείκτες είναι ανάποδοι, δηλ. ξεκινούν από τον πλ. δ΄ ήχο αντί από τον α΄ ήχο. Επίσης το όνομα του μακαριστού Δημ. Μαγούρη το γράφει «Μαγγούρη».
Αυτό πολύ εύκολα το αλλάζει ο καθένας "σύροντας" τον σελιδοδείκτη στην επιθυμητή θέση με το ποντίκι και με κλικ πάνω στο όνομα του σελιδοδείκτη, διορθώνει και όποιο ορθογραφικό
 

Diogenes

Νέο μέλος
Αυτό πολύ εύκολα το αλλάζει ο καθένας "σύροντας" τον σελιδοδείκτη στην επιθυμητή θέση με το ποντίκι και με κλικ πάνω στο όνομα του σελιδοδείκτη, διορθώνει και όποιο ορθογραφικό
Αν γίνεται έτσι τότε OK.
Αλλά το όνομα «ΜΑΓΓΟΥΡΗ» πρέπει να το διορθώσει, δεν είναι ωραίο!
Αλλά καλύτερα ας κάνει αμφότερες τις αλλαγές ο αξιότ. κ. Χαλκιόπουλος, διότι δεν ξέρουμε σε πόσες ιστοσελίδες το έχει στείλει έτσι λάθος το αρχείο αυτό. Αυτή ήταν η παράκλησή μου· να τον ενημερώσετε, αν βέβαια μπορείτε. Ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:
Top