[Ψάχνω] Αξιον Εστίν Φιλανθίδη-Παπανικολάου

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ψαχνω τα Άξιον Εστίν Φιλανθίδη και Παπανικολάου σε διασκευη απο το Μ.Χατζημαρκο.
Ευχαριστω.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Η απόδοση του Άξιον Εστί του Παπανικολάου κατά τον Εμμ. Χατζημάρκο, είναι αυτή που περιέχεται στο βιβλίο της θ. Λειτουργίας του Χαρ. Ταλιαδώρου.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Η απόδοση του Άξιον Εστί του Παπανικολάου κατά τον Εμμ. Χατζημάρκο, είναι αυτή που περιέχεται στο βιβλίο της θ. Λειτουργίας του Χαρ. Ταλιαδώρου.

Νομίζω ότι η καλύτερη καταγραφή είναι του ίδου του Μ. Χατζημάρκου στην Ανθοδέσμη του. Από τους άλλους, μάλλον κατά τι πιστότερη είναι η καταγραφή στα Βυζαντινά, στη Θεία Λειτουργία του Αθ. Πέττα. Η κυρίως διαφοροποίηση έγκειται στη φράση την θεο(το)-την θεοτόκον
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
........:)

Υ.Γ. Αφιερωμένο στον αδελφό Ιωάννη.....:)

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου!:) Θα χρησιμευσει παρα πολυ η συγκεκριμενη ηχογραφηση στην μελετη και μεγαλυτερη εμβαθυνση στο Αξιον Εστιν του Φιλανθιδη!:wink: Πρωτιστως ομως ζητησα τα μουσικα κειμενα εαν τα εχει καποιος.
 
Greekψαλτης;92420 said:
Ψαχνω τα Άξιον Εστίν Φιλανθίδη και Παπανικολάου σε διασκευη απο το Μ.Χατζημαρκο.
Ευχαριστω.

Άξιον εστίν του Παπανικολάου εκτελεσμένο από το βιβλίο του Χατζημάρκου Ανθοδέσμη Β' Τόμος, σελίδα 81.Όσον αφορά το Άξιον εστίν του φιλανθίδου που ανέβασε ο αδελφός Φώτιος, βρίσκεται στον Γ' Τόμο της Ανθοδέσμης του Χατζημάρκου στη σελίδα 146. Καλή ακρόαση φίλε μου.
 

Attachments

  • Axion_Estin_pl4ouMX.mp3
    2.8 MB · Views: 82
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Συγγνώμη, το κείμενο που είναι;
διότι ειναι ενότητα κειμένων........
αφού ανέβηκε το άκουσμα, θα πρέπει να ανεβεί κ το κείμενο.


ευχαριστώ:)
 

stzioutzios

Μέλος
Θέλω να ανεβάσω το Άξιον Εστίν σε Δευτερόπρωτο του Φιλανθίδη,το έχω σκανάρι και μου το πέρασε σε εικόνες.Μετά από αρκετές προσπάθειες δεν μπόρεσα να το ανεβάσω.Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Eυχαριστώ.
 

stzioutzios

Μέλος
Φίλτατε Μανώλη,σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τον κόπο σου που το ανέβασες. Εάν κάποιος από εσάς θέλει να το ακούσει μπορεί στο [nektarios218] από τον Σύλλογό μας ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΑΙ.
 
Top