Αξιολόγηση ψηφιακών καταγραφέων φωνής

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
σαλίβερος χαράλαμπος;33214 said:
Την προηγούμενη εβδομάδα πήρα αυτο. http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1167154&catalog=19&category=69977627

Όμως κάνει πολλά παράσιτα
Για να μην κάνει να το βάζω μακρυά από το ψαλτήρι ή να χαμηλώσω την ένταση του ή να το συνδέω με τον ενισχυτη των μικροφώνων.
Όποιος μπορεί να απαντήσει
ευχαριστώ
Δοκιμάστε τα όλα.

Βασικά βάλτε το στην ζωντανή ηχογράφηση μακριούτσικα από την πηγή. Κι εφ' όσον μιλάμε για 2 χορούς, βάλτε το στην μέση μεταξύ δεξιού και αριστερού χορού (εκτός και είναι τόοοοοσο μακριά ο ένας από τον άλλο). Για να υπάρχει ισορροπία στο άκουσμα. Τώρα αν κάποιος από τους δύο φωνάζει παραπάνω, το απομακρύνουμε περισσότερο από αυτόν και πλησιάζουμε τον άλλο.

Μετά πειράξτε την ευαισθησία των μικροφώνων για να δείτε που γράφουν ικανοποιητικά χωρίς πολύ θόρυβο.

Ως τελευταία λύση θα πρότεινα την κονσόλα του ναού.
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Εγώ πάντως δουλεύω αυτά τα δυο και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση

1193449.jpg


Περιγραφή
Γράψτε, ακούστε, μάθετε, χαλαρώστε.και μείνετε έκπληκτοι με την ποιότητα ήχου!
Τα νέα καταπληκτικά ψηφιακά καταγραφικά φωνής της σειράς DS της Olympus ανεβάζουν την καταγραφή και το παίξιμο ήχου σε νέα υπέροχα επίπεδα ποιότητας, απλότητας και ευστροφίας. Kατασκευασμένα με λείο, μοντέρνο σχέδιο, εξολοκλήρου σε μεταλλικό περίβλημα, είναι ιδανικά για επαγγελματίες σε κίνηση, για συναντήσεις και συνέδρια, συνεντεύξεις και διαλέξεις, δικαστικές αναφορές, ή απλά για χαλάρωση ακούγοντας αγαπημένες μελωδίες ή ένα καλό ακουστικό βιβλίο.
Το DS-75 διαθέτει 6 ποιότητες καταγραφής: από τον LP, για μέγιστο χρόνο έως τον έξτρα στερεοφωνικό SΤΧQ, για πεντακάθαρες, κρυστάλλινες, υψηλής ποιότητας καταγραφές. Επιπλέον, με ευρύχωρη μνήμη 4GB και διάρκεια μπαταριών στις 30 ώρες, μπορείτε να γράφετε και να ακούτε για πολύ.
Εκτός από την καταγραφή και το παίξιμο αρχείων WMA, η νέα σειρά DS σάς δίνει τη δυνατότητα να ακούτε MP3 και αρχεία AA (Ακουστικού περιεχομένου). Μπορείτε να κατεβάσετε και να παίξετε μουσική, podcasts αγαπημένων θεαμάτων, ηλεκτρονικές διαλέξεις, ακουστικά βιβλία και άλλα, μεταφέροντας τα αρχεία γρήγορα από και προς τον υπολογιστή με τη μεγάλης ταχύτητας διασύνδεση USB 2.0.
Όλα τα χαρακτηριστικά είναι εύκολο να πλοηγηθούν χάρη στο διαισθητικό σύστημα του μενού, τη μεγάλη λευκή οπίσθιου φωτισμού οθόνη και τα προεξέχοντα κουμπιά ακριβείας, συν την προαιρετική φωνητική καθοδήγηση. Για να αποθηκεύσετε τις καταγραφές σας, είναι διαθέσιμοι πέντε φάκελοι, που ο καθένας μπορεί να χωρέσει μέχρι 200 μηνύματα. Επιπλέον υπάρχει παίξιμο με Alarm (σήμα) και καταγραφή με χρονοδιακόπτη.
• Συσκευή μαζικής αποθήκευσης για αρχεία μουσικής, υπαγόρευσης, εικόνων & δεδομένων
• Τύπος αρχείων WMA (καταγραφή), WMA/ΜΡ3 (αναπαραγωγή)
• Μνήμη 4GB για πάνω από 1062 ώρες χρόνο καταγραφής
• Απόκριση συχνότητας 50-19.000 Hz και συχνότητα δειγματοληψίας 44.1 kHz/ 128 kbps (STXQ).
• Ευαισθησία μικροφώνου Dictation/ Conference/ Lecture
• Αυτόματη έναρξη/ παύση καταγραφής φωνής (VCVA)
• Μεταβλητή ταχύτητα παιξίματος, επανάληψη παιξίματος και παίξιμο με Alarm
• 5 φάκελοι Φωνής (μέχρι 200 μηνύματα ο καθένας) & φάκελος μουσικής
• 6 ποιότητες καταγραφής για αρχεία φωνής: SΤXQ/ΧHQ/STSP/HQ/SP/LP
• Ευρετήριο (μέχρι 16 μαρκαρίσματα σε κάθε αρχείο)
• Φίλτρο Φωνής και Low-cut για τέλεια αποτελέσματα
• Ρύθμιση μικροφώνου σε Zoom (DVM)
• EUPHONY
• Υποδοχές για εξωτερικό μικρόφωνο και ακουστικό
• Απλός χειρισμός οδηγούμενος από μενού ή και με φωνητική καθοδήγηση
• Μεγάλη διάρκεια μπαταριών: πάνω από 30 ώρες
• Διαστάσεις 111 x 37.5 x 16 mm, βάρος 80 g (με τις μπαταρίες)
Χαρακτηριστικά
Μέγεθος Μνήμης
4 GB
Τεχνολογία Οθόνης
LCD
Τύπος Μπαταρίας
2 x AAA
Διάρκεια Ηχογράφησης
έως 1062 ώρες
Διάρκεια Μπαταρίας Playing
έως 26 ώρες
Διάρκεια Μπαταρίας Recording
έως 30 ώρες
MP3 Player
Ναι
WMA Player
Ναι
Υποστήριξη Podcast & Audio
Ναι
Voice activation (VCVA)
Ναι
USB 2.0
Ναι
Μυνήματα ανα Φάκελο
200
Βάρος
80 gr
Βάθος
1.6 cm
Μήκος
3.75 cm
Ύψος
11.1 cm

1095013.jpg


Περιγραφή
Συνοδεύεται και από το remote control Olympus RS-30 αξίας 60 ευρώ!
Ένα στούντιο τσέπης!
Το LS-10 Linear PCM Recorder προορίζεται για υψηλής ποιότητας καταγραφή του ήχου και απευθύνεται όχι μόνο σε επαγγελματίες μουσικούς, αλλά και σε όσους επιθυμούν άψογη ακουστική καταγραφή. Εκτός από Line-in, διαθέτει δύο ενσωματωμένα στερεοφωνικά μικρόφωνα υψηλής ευαισθησίας με τεχνολογία μείωσης του θορύβου. Σε συνδυασμό παράλληλα με την ποιότητα ηχογράφησης PCM, επιτυγχάνει υψηλό ρυθμό δειγματοληψίας (έως 24bit/96kHz - ανώτερο από ποιότητα CD). Καταγράφει και παίζει σε φορμά αρχείων WAV, WMA και MP3.
• Ελκυστικό μεταλλικό μαύρο ματ φινίρισμα. Ελαφρύ και μικρό για να χωρά άνετα στην παλάμη.
• 'Απλετη χωρητικότητα μνήμης: εκτός από την εσωτερική μνήμη των 2GB, διαθέτει υποδοχή καρτών μνήμης SD/SDHC για ουσιαστικά ατέλειωτη καταγραφή.
• Υψηλής ποιότητας αναπαραγωγή είτε μέσω των δύο ενσωματωμένων στερεοφωνικών μεγαφώνων, είτε των στερεοφωνικών ακουστικών ή μέσω της εξόδου γραμμής.
• Κομψή και στιβαρή κατασκευή που χαρίζει στο LS-10 πολυτέλεια αλλά και πρακτικότητα. Εκτός από θήκη, μπαταρίες, καλώδια κ.α., συνοδεύεται επίσης και με το λογισμικό παραγωγής μουσικής Steinberg Cubase LE4, το οποίο υποστηρίζει πολυκάναλη καταγραφή, MIDI και ψηφιακές μίξεις. Περιλαμβάνεται επίσης ένα ειδικό εκπαιδευτικό βίντεο από την Olympus.
Χαρακτηριστικά
Μέγεθος Μνήμης
2 GB
Τύπος Κάρτας Μνήμης
SD Card SD High Capacity
Τεχνολογία Οθόνης
LCD
Διαγώνιος Οθόνης
1.8 inches
Τύπος Μπαταρίας
2 x AAA
MP3 Player
Ναι
MP3 Encoder
0.1.0.0
WMA Player
Ναι
USB 2.0
Ναι
Παρεχόμενο Software
Steinberg Cubase LE4
Βάρος
165 gr
Βάθος
2.24 cm
Μήκος
4.8 cm
Ύψος
13.15 cm
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αλεξιε , απο τιμες τι γινεται ;

Το πρώτο κυρ βαγγελη έχει 245.00 ευρώ
Και το δεύτερο 380.00 ευρώ
Είναι φανταστικά και τα δυο
Συνδέονται στο υπολογιστή και τα δυο όλα τα αξεσουάρ βρίσκονται μέσα στο κουτί
Γράφουν πολύ καλύτερα από το να συνδέσεις στην κονσόλα του ναού και να γράψεις η με ένα απλό κασετόφωνο η με ενα μινι ντισκ καταρχήν δεν έχουν θορύβους και φυσήματα γράφουν άψογα ετσι ακριβως οπως ειναι παρε ενα δειγμα απο το πρωτο γιατι απο το δευτερο δεν εχω προλαβει να ηχογραφησω το δευτερο ειναι παρα πολυ καλο για επαγγελματιες και για studio
 

Attachments

  • ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ.WMA
    5.8 MB · Views: 105

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Το πρώτο κυρ βαγγελη έχει 245.00 ευρώ
Και το δεύτερο 380.00 ευρώ
Είναι φανταστικά και τα δυο
Συνδέονται στο υπολογιστή και τα δυο όλα τα αξεσουάρ βρίσκονται μέσα στο κουτί
Γράφουν πολύ καλύτερα από το να συνδέσεις στην κονσόλα του ναού και να γράψεις η με ένα απλό κασετόφωνο η με ενα μινι ντισκ καταρχήν δεν έχουν θορύβους και φυσήματα γράφουν άψογα ετσι ακριβως οπως ειναι παρε ενα δειγμα απο το πρωτο γιατι απο το δευτερο δεν εχω προλαβει να ηχογραφησω το δευτερο ειναι παρα πολυ καλο για επαγγελματιες και για studio

Αλέξιε,

Για το πρώτο, οι 30 ώρες είναι για ΠΟΙΟΑ ποιότητα εγγραφής; Δηλαδή, πόσες ώρες θα μπορώ να γράψω στην στερεοφωνική SΤΧQ ποιότητα;

Επίσης, τι έχει παραπάνω το δεύτερο recorder από το πρώτο; Δηλαδή, αξίζουν τα παραπάνω 135 Ευρώ για να πάρης το δεύτερο;

Ευχαριστώ.

Απόστολος
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αλέξιε,

Για το πρώτο, οι 30 ώρες είναι για ΠΟΙΟΑ ποιότητα εγγραφής; Δηλαδή, πόσες ώρες θα μπορώ να γράψω στην στερεοφωνική SΤΧQ ποιότητα;

Επίσης, τι έχει παραπάνω το δεύτερο recorder από το πρώτο; Δηλαδή, αξίζουν τα παραπάνω 135 Ευρώ για να πάρης το δεύτερο;

Ευχαριστώ.

Απόστολος

Νομίζω ότι σε αυτές τις επιλογές SΤXQ/ΧHQ/STSP/HQ/SP/LP δεν αλλάζουν οι ώρες Δεν έχω δείγμα από το δεύτερο όταν ηχογραφήσω θα το ανεβάσω για να δεις τις διαφορές στην ποιότητα του ήχου αλλά και στην ποιότητα των μικροφώνων επίσης έχει έχτρα θήκη για κάρτα και αλλα πολλά
 
Αγαπητέ φίλε Βασίλη είσαι πολύ κατατοπιστικός και ευχαριστώ για τις παραπάνω πληροφορίες. Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις ενδεικτικά κάποια δείγματα εγγραφής?

Εδώ μπορείτε να βρείτε δείγματα εγγραφών με κάποιες απότις προαναφερθείσες συσκευές.
 
DS-75 - Specifications
Storage Media
Internal memory 4 GB
USB functionality
USB storage class Hi speed
Display
Display Backlit Yes
Recording Mode
Recording format WMA / WAV (recording), WAV / WMA / MP3
LP 1062 h 50 min
SP 534 h 30 min
HQ 271 h 30 min
STSP 271 h 30 min
XHQ 135 h 40 min
STHQ 67 h 50 min
PCM 6 h 10 min
Sampling frequency
PCM 44.1 kHz 16 bit
STXQ 44.1 kHz / 128 kbps
STEREO HQ 44.1 kHz / 64 kbps
STEREO SP 22 kHz 32 kbps
HQ 44.1 kHz / 32 kbps
SP 22 kHz / 16 kbps
LP 8 kHz / 8 kbps
Overall frequency response
44.1 kHz (PCM) 50 - 19.000 Hz
STXQ 50 - 19.000 Hz
STHQ 50 - 16.000 Hz
STSP 50 - 9.000 Hz
HQ 50 - 13.000 Hz
SP 100 - 8.000 Hz
LP 100 - 3.000 Hz
Data organisation
Folder voice 5 + Music (variable)
Files per folder 200 / Variable (Music)
Folder Audible 1
Temp mark Yes
File move Yes
Record function
Rec Monitor Yes
Manual Rec level control Yes
VCVA recording Yes VCVA (voice activation) for hands free recording
Voice filter Yes
Index Up to 16 in one file
Noise canceling function Yes
Erase function all / single / lock file
Continuous Recording Yes
Zoom Mic. Setting (DVM) Yes
Noise canceling feature Reduces backround noise
Playback function
Cue/Review Yes
Fast forward and rewind Yes
Playback speed Adjustable (50 - 200%)
EUPHONY Yes
Skip Playback Yes
Alarm playback Yes, of preset file
Repeat playback Yes
Continuous playback Yes
Other Features
Low-cut recording Yes
Audible support Yes
Podcast support Yes
Voice feedback / guidance Yes
Remote Control Yes
Interfaces Input
Microphone sensitivity Dictation / Conference / Lecture
Microphone jack 3.5 ø mm / Impedance, 1.4 kΩ
PC interface USB Cable
Interfaces Output
Speaker Built-in ø23 mm round dynamic speaker
Max. working output 250 mW or more (8 Ω speaker)
Earphone jack 3.5 ø mm jack, impedance 8Ω or more
Power Supply
Power Supply 2 AAA Batteries, Plug-in power system
Alkaline battery life Recording: 32 h
Playback: Approx. 28 h
Dimensions
Weight 80 g (incl. alkaline batteries)
WxHxD 111 x 37.5 x 16 mm (with microphone)


olympus

Από,τι καταλαβαίνω το STXQ αναφέρεται σε mp3 αρχεία.


96kbs: The sound clearly lacks definition: as an example, hall's noises are perceived as some breath. The result is comparable to a good FM radio.

112kbs: The sound seems less present and less natural than the original. The definition is a bit less good, the voice is less clear. Attacks are less spontaneous. The spatialization is different from the original recording: the sound seems to be located more far and more lower. There is however a very noticeable improvement compared to 96kbs.

128kbs: Hall's noises are slightly less defined than the original. The violin is a bit less present and the piano attacks a bit less sharp. The voice is nearly identical to the original recording but sibilants are less pronounced. We can notice the same spatialization problem as with the 112kbs's one although there is again a good improvement compared to the 112kbs rate.

160kbs: The sound is more natural than 128kbs but the improvement is less spectacular than during the two preceding stages. The sound is different from the original, without however being possible to tell in what. I think that the difference resides more in what we feel rather than in what we hear.

192kbs: The sound is not felt as the original recording. It is however totally impossible to tell in what.

256kbs: The sound is indiscernible from the original. It is impossible to make the difference with the original recording.

320kbs: The sound is indiscernible from the original. It is impossible to make the difference with the original recording.

CD Audio : The sound of the burned CD is strictly identical the manufactured CD. This test, although it could appear useless, is however necessary so in order to insure that it is impossible that the burning step introduces differences, that would have falsified tests.



It is clear that the 128kbs rate does not produce a quality equal to a CD on a good quality Hi-Fi installation. We can wonder if Fraunhofer's institute has not made an error by limiting its ACM pro codec to 128kbs. However, in the context of a computer use, the quality is equal to the one obtained by reading an Audio CD on a CD-ROM reader. The quality at 128kbs is also indentical to the one obtained with the original CD on a mini or midi Hi-Fi installation, and on the vast majority of Hi-Fi installations in separated elements. The test equipment is indeed better than the majority of Hi-fi installations.



Conclusion : For a computer use, the 128kbs rate produces a quality equal to an audio CD. But in the case of an MP3 use in advanced Hi-Fi, it is necessary to use a 256kbs bitrate to reach an identical result to the CD sound.

πηγή
 
Last edited:

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
...Πραγματικά το LS-10 είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!!
Έχω πάρα πολλές συσκευές εγγραφής... Μinidisc Sony, EDIROL R09, Κασσετοφωνάκια Sony, χίλια δυο μέσα εγγραφής...

Σαν το LS-10 κανένα.
Αξίζει στο μέγιστο τα χρήματά του.:wink:

Πραγματικά φορητό STUDIO.

Τώρα αναζητώ να αγοράσω ένα κορυφαίο MP3 Player.
Έχω καταλήξει σε αυτό :

http://www.sony.gr/product/nws-x-series/nwz-x1050

αλλά με χαλάει που δεν υποστηρίζει πλήρως τα Ελληνικά γράμματα (για την αρχειοθέτηση των κομματιών):rolleyes:
 
...Πραγματικά το LS-10 είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!!
Σαν το LS-10 κανένα.
Αξίζει στο μέγιστο τα χρήματά του.:wink:

Ίσως να είναι καλύτερο από το edirol αλλά δε νομίζω να είναι καλύτερο από το sony pcm d50 (το οποίο είναι βέβαι κατά πολύ ακριβότερο). Και εγώ το ls-10 σκεφτόμουν να αγοράσω αλλά τώρα κλίνω προς το d50.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
BVGl7d543964-02.png




Εξακολουθώ, όπως και στα πρώτα μηνύματα του παρόντος thread-ός, να υποστηρίζω πως το ανωτέρω είναι κλάσεις μπροστά από τα υπόλοιπα σε σχέση τιμής προς απόδοση. Για να βρεις Phantom Power, 2κάναλο ήχο, 24bit/96KHz, 320 kbps σε mp3 σε 48 kHz (φυσικά και wav), 2 ειδόδους 1/4 καρφιά με ανεξάρτητα επόιπεδα ηχογράφησης (χώρια η στερεοφωνική 1/8), 2 εξόδους RCA (χώρια η στερεοφωνική 1/8) και τα υπόλοιπα που προσφέρει αυτό το μηχανηματάκι πρέπει να πας σε πολύ-πολύ ακριβότερα μηχανάκια και πάλι δεν θα τα βρεις όλα: μόνο κονσόλες είδα με τέτοια χαρακτηριστικά!

ΧΣ
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Δείτε τιμή στο Thomann.de τιμή για τον εγγραφέα που προτείνει ο Χάρης και απο 'κει να καταλάβετε με τι ''καπέλο'' τα πουλάνε εδώ στην Ελλάδα.:mad:

http://www.thomann.de/gr/maudio_microtrack_2496.htm :wink:

Πράγματι και αυτός ο εγγραφέας κορυφαίος και ειδικά στα 155-160 ευρώ ....? Πού τέτοια ποιότητα?

Ιδού τιμή και στο Musicstore.de :

http://www.musicstore.de:80/en_EN/G.../BWF/MP3-Files-24bit/96kHz/art-REC0005672-000 :wink:
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Ἐδώ και λίγες ἠμέρες χρησιμοποιῶ τὸ LS-10 Linear PCM Recorder καὶ πρόκειται για άψογο μηχάνημα. Βέβαια οἱ εἰδικοί ἔχουν τον πρὠτο λόγο. Παραθέτω τις παρακάτω ἡχογραφήσεις, ἐδώ κι ἐδώ βέβαια τις έχω μετατρέψει σε mp3.
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Γιατί νὰ μήν ἐπιτρέπεται μύστικό εἶναι;
Ἀπό μιά συγκριτική ἔρευνα καὶ τὴ γνώμη κάποιων φίλων, κατέληξα ὁτι ἀξίζει τὸν κόπο.
Μπορείτε νά δείτε τὴ σελίδα ἐδώ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ εσας , οσους γραψατε στο παρων θεμα προτεινωντας διαφορες συσκευες ηχογραφησεις .
Επειδη δεν ξερω και πολλα πραγματα σχετικα και πολλες απο τις δυνατοτητες που γραφετε οτι εχει η καθε συσκευη δεν τις καταλαβαινω , θα παρακαλουσα το εξης :
Να μου προτεινετε-συστησετε ποια συσκευη να παρω , βασει των παρακατω :
1ον : Λογικη σχεση τιμης-ποιοτητος (ας μην ειναι ποιοτικα και το καλλιτερο του κοσμου) .
2ον : Να μην χρειαζεται απαραιτητα πριζα για ρευμα (καλωδια , φις , μετασχηματιστη κλπ) , αλλα να δουλευει με μπαταριες που να εχουν μια αυτοδυναμια 3-4 ωρων (ασχετα αν συνηθως θα το σταματαω και θα το επανακινω , δημιουργωντας τρακ για ευκολωτερη ευρεση των διαφορων υμνων) , οι οποιες βεβαια να επαναφορτιζωνται και να ειναι παλι γεματες στην επομενη ηχογραφηση .
3ον : Να εχει ενσωματωμενο μικροφωνο(-να) (να μην χρειαζεται να βαζω-βγαζω μικροφωνο , να τα κουβαλαω κλπ) .
4ον : Να εχει USB (καλα το εγραψα ;) για να τα περναω στον Η/Υ σε μορφη
mp3 .
ΕΡΩΤΗΣΗ : Αν το εχω κοντα μου καπου πανω στο αναλογιο (για να μπορω να το σταματαω και να το επανακινω) , θα παιρνει κανονικα τον Λαμπαδαριο
(5-6 μετρα αποσταση) και τους ιερεις στο ιερο (περιπου ιδια αποσταση) , εστω σε καποια μικροτερη ενταση ;

Πριν εναμισυ περιπου χρονο , πηρα καποιο της SONY (550 Ε αν θυμαμαι καλα) που εγραφε σε δισκεττες
και το χρησιμοποιησα μονο ΜΙΑ φορα , αν και εγραψε πολυ καλα . Μετα το παρατησα . Γιατι ; Ηθελε πριζα (καλωδια , αντακτορα , φις κλπ) και ειχε εξωτερικο μικροφωνο (αλλα καλωδια) που στηριζωταν σε βαση . Επρεπε να τα κουβαλαω ολα αυτα . Ολα αυτα δεν χωρουσαν καπου κοντα μου στο αναλογιο και επρεπε να το εχω καπου που δεν μπορουσα να το χειριστω ευκολα . Και αν θυμαμαι καλα και κατι πολυ βασικο . Δεν ειχε USB . Moυ ειχαν δωσει καποιο καλωδιο , δεν θυμαμαι ακριβως τι . Θα μου πειτε ''δεν ηξερες δεν
ρωταγες'' ; Ελα ντε . Οταν εισαι ''σκραπας'' απο συγχρονη τεχνολογια .... .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων (μπορειτε να μου στειλλετε και σχετικο ΠΜ) .
 
Last edited:

sokrates

Σωκράτης Μαραγκουδάκης
Εδώ και λίγο καιρό έχω το Olympus DS-50 (1GB) το οποίο το πήρα 120 Ε από Αμερική και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την απόδοσή του. Άποψή μου είναι κάποιος να πάρει ένα μέτριο Recorder και τα υπόλοιπα να τα δώσει σε ένα καλό μικρόφωνο για να το συνδέσει σε αυτό. Ούτως ή άλλως σε όλες τις ηχογραφήσεις κάνουμε edit στο PC και κανένα από τα φορητά δε φτάνει ποιότητα studio...
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ εσας , οσους γραψατε στο παρων θεμα προτεινωντας διαφορες συσκευες ηχογραφησεις .
Επειδη δεν ξερω και πολλα πραγματα σχετικα και πολλες απο τις δυνατοτητες που γραφετε οτι εχει η καθε συσκευη δεν τις καταλαβαινω , θα παρακαλουσα το εξης :
Να μου προτεινετε-συστησετε ποια συσκευη να παρω , βασει των παρακατω :
1ον : Λογικη σχεση τιμης-ποιοτητος (ας μην ειναι ποιοτικα και το καλλιτερο του κοσμου) .
2ον : Να μην χρειαζεται απαραιτητα πριζα για ρευμα (καλωδια , φις , μετασχηματιστη κλπ) , αλλα να δουλευει με μπαταριες που να εχουν μια αυτοδυναμια 3-4 ωρων (ασχετα αν συνηθως θα το σταματαω και θα το επανακινω , δημιουργωντας τρακ για ευκολωτερη ευρεση των διαφορων υμνων) , οι οποιες βεβαια να επαναφορτιζωνται και να ειναι παλι γεματες στην επομενη ηχογραφηση .
3ον : Να εχει ενσωματωμενο μικροφωνο(-να) (να μην χρειαζεται να βαζω-βγαζω μικροφωνο , να τα κουβαλαω κλπ) .
4ον : Να εχει USB (καλα το εγραψα ;) για να τα περναω στον Η/Υ σε μορφη
mp3 .
ΕΡΩΤΗΣΗ : Αν το εχω κοντα μου καπου πανω στο αναλογιο (για να μπορω να το σταματαω και να το επανακινω) , θα παιρνει κανονικα τον Λαμπαδαριο
(5-6 μετρα αποσταση) και τους ιερεις στο ιερο (περιπου ιδια αποσταση) , εστω σε καποια μικροτερη ενταση ;

Πριν εναμισυ περιπου χρονο , πηρα καποιο της SONY (550 Ε αν θυμαμαι καλα) που εγραφε σε δισκεττες
και το χρησιμοποιησα μονο ΜΙΑ φορα , αν και εγραψε πολυ καλα . Μετα το παρατησα . Γιατι ; Ηθελε πριζα (καλωδια , αντακτορα , φις κλπ) και ειχε εξωτερικο μικροφωνο (αλλα καλωδια) που στηριζωταν σε βαση . Επρεπε να τα κουβαλαω ολα αυτα . Ολα αυτα δεν χωρουσαν καπου κοντα μου στο αναλογιο και επρεπε να το εχω καπου που δεν μπορουσα να το χειριστω ευκολα . Και αν θυμαμαι καλα και κατι πολυ βασικο . Δεν ειχε USB . Moυ ειχαν δωσει καποιο καλωδιο , δεν θυμαμαι ακριβως τι . Θα μου πειτε ''δεν ηξερες δεν
ρωταγες'' ; Ελα ντε . Οταν εισαι ''σκραπας'' απο συγχρονη τεχνολογια .... .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτερων (μπορειτε να μου στειλλετε και σχετικο ΠΜ) .

κ. Λιναρδάκη ἄν καὶ δέν είμαι ὁ εἰδικός γιά νά σᾶς ἀπαντήσω σας λέω ὁτι τὸ LS-10 Linear PCM Recorder καλύπτει αὐτά ποὺ ζητάτε καὶ ἐπιπλέον ἔχει ἕνα πρόσθετο σύστημα ποὺ παρέχεται δωρεάν μαζί μέ τὴ συσκευή καὶ ἐμπεριέχεται στὴν συσκευασία ἀξίας 60 Ε ποὺ αρχίζει τὴν ἡχογράφηση καὶ τὴν σταματάει ἀπό ἀπόσταση μὲ κοντρόλ. καί μάλιστα σε ξεχωριστά κομμάτια. Εἰδικά αὐτό ἐμένα μου ἔλυσε τὰ χέρια.
Ἐπιπλέον τα μικρόφωνά του εἶναι πολύ καλά καὶ πιάνουν σέ μεγάλη ἀπόσταση, ἡ συσκευασία περιέχει καὶ ἀντιανεμικά.
Ἡ τιμή του εἶναι βέβαια ἀκριβή, ἀλλά συγκρινόμενο μέ άλλες προτάσεις θά ἔλεγα ὁτι ἀξίζει τὰ λεφτά του. Ἡ ποιότητα τῶν ἡχογραφήσεων εἶναι ἐξαιρετική, ἄν καὶ ὅπως εἶναι φυσικό δημιουργούνται μεγάλα ἀρχεία. Αὐτό βέβαια μπορεί κανείς νά τὸ ρυθμίσει.
Ἐπαναλαμβάνω ὁτι λέω τὴ γνώμη μου καὶ δέν εἶμαι εἰδικός.
 
Olympus LS-11 Portable Audio Recorder
Aug 4th, 2009 | By James Lewin | Category: Podcasting Hardware

Olympus has announced a new portable audio recorder, the LS-11, a follow-up to their LS-10 handheld audio recorder.

The LS-11 can record 24-bit/96kHz stereo WAVs, as well as MP3 and WMA format files.

It’s got the same on-board microphones as the LS-10, as well as rear-mounted speakers for auditioning recorded material.

New features include 8GB of internal memory, instead of the 2GB found on the LS-10, and the facility to work with SD cards of up to 32GB in capacity.

What’s more, the two memory drives are viewed as one storage destination, so the LS-11 can address 40GB of data in total (if using a 32GB SD card).

The LS-11 features a Voice Synchronize Recording function, which extends recording time by recording only when the microphone senses sound at the pre-set level. This function saves time by reducing the need to fast-forward past pauses between songs or in conversation. This function allows a musician to set up the LS-11 to start recording a musical performance before it starts. When the recording is played back later, avoid listening to dead air because it has only picked up the performance.

According to Olympus, the LS-11 offers 23 hours of battery life.

The LS-11 will be available in September 2009 at a price of $399.99.
olympus-ls-11-digital-audio-recorder.jpg

Edirol R-44 Portable Recorder Now Available
Mar 21st, 2008 | By James Lewin | Category: General, Podcasting Hardware

Edirol has announced the availability of the R-44, a professional mobile recording workstation.
The Edirol R-44 is a 2 lb. portable recorder that offers up to 24-bit and 192kHz recording and uses SDHC cards to store the audio recorded.

Features:

* 4 channels
* XLR (with phantom power) & balanced/unbalanced TRS combo inputs
* digital RCA and headphones outputs
* 20Hz to 40kHz frequency response
* built-in effects (limiter, low cut filter, 3-band EQ, 6-band GEQ, Enhancer and DeEsser)
* built-in stereo mic and speaker
* pre-record function (captures the sound from few seconds before you press the rec button),
* level control per channel
* transport controls
* OLED display
* USB and control sync mini jack connections.

The device can be powered by DC adapter, external battery and six AA batteries and with the sync connection you can use 2 recorders at the same time - offering 8 channels controlled by one device.

The recorder is selling for $795. ��

via Synthtopia: Edirol R-44

Sony Intros PCM M10 Portable audio recorder
Jul 22nd, 2009 | By James Lewin | Category: Podcasting Hardware

Sony has introduced a new portable audio recorder, the PCM-M10 Linear PCM Recorder.

The PCM-M10 is designed to be small and rugged, but offer an extensive range of features, including:

* dedicated transport buttons;
* a five-second pre-record buffer;
* WAV and MP3 format record and play;
* USB port for easy upload/downloads;
* Digital Pitch Control;
* a MicroSD/Memory Stick Micro slot;
* 96 kHz 24-bit recording; and
* 4 GB built-in flash memory.

The PCM-M10 is powered by standard AA batteries.
sony-pcm-m10-digital-audio-recorder.jpg

Τα μικρόφωνα του M10 δεν προσαρμόζονται (ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται στη φωτογραφία) όπως στα d50 και d1.
http://www.podcastingnews.com/tag/portable-audio-recorder/
 
Top