Αξιολόγηση ψηφιακών καταγραφέων φωνής

haris1963

παλαιότατο μέλος
...μήπως γνωρίζεις εσύ (ή και κάποιο άλλο μέλος του forum ) κάποια συγκεκριμένη και δοκιμασμένη εξωτερική κάρτα ηχογράφησης για καλύτερη ποιότητα κατά την ηχογράφιση?
Αν ναι θα μπορούσες να επισυνάψεις κάποιο μικρό δείγμα?

Εξωτερική εγγραφή με κάρτα PC? Μπα...!
Καλύτερα κάτι τέτοιο, που είναι κορυφαίο. Μικρό, με στερεοφωνικό μικροφωνάκι και απίστευτη ποιότητα ηχογράφησης.
Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει στο "Πλαίσιο" με 279€ (29€ ακριβότερα).

Χαραλάμπης
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Εξωτερική εγγραφή με κάρτα PC? Μπα...!
Ασφαλώς και δεν συνίσταται...
Καλύτερα κονσόλα αλλά εκεί μιλάμε για studio και ξεφεύγουμε σε τιμές με πολλά μηδενικά...
Καλύτερα κάτι τέτοιο, που είναι κορυφαίο. Μικρό, με στερεοφωνικό μικροφωνάκι και απίστευτη ποιότητα ηχογράφησης.
Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει στο "Πλαίσιο" με 279€ (29€ ακριβότερα).

Χαραλάμπης
Αν και δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, απλά θα ήθελα να αντιπροτείνω από την εμπειρία μου στις live ηχογραφήσεις τα εξής 3 μηχανήματα που νομίζω υπερέχουν του παραπάνω...εργαλείου (το οποίο από δυνατότητες δεν υστερεί μεν, αλλά...).

Αυτό το Sony το έχω εγώ. Γράφει τέλεια (για τα λεφτά του), έχει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ενσωματωμένα μικρόφωνα και μπαταρίες 4xΑΑ και στιβαρή κατασκευή (όχι πολλά πλαστικά) 4GB ενσωματωμένη μνήμη και μπορεί να πάρει άλλα 4 σε Memory Stick. Αυτονομία +24ώρες... Βασικό μειονέκτημα ΔΕΝ γράφει σε mp3 format. Μόνο wav. Και είναι το πιο ακριβό απ' όλα (Sony βλέπεις...). Ενδεικτικές τιμές από skroutz.gr.

Το Zoom τούτο το πήρε ένας φίλος στα μισά λεφτά από το δικό μου. Το δοκίμασα στην ίδια ηχογράφηση με το δικό μου. Δεν άκουσα καμία διαφορά. Μπαταρίες 2xAA. Δεν γνωρίζω αυτονομία, αλλά είναι +5 ώρες σίγουρα. Δεν έχει ενσωματωμένη μνήμη (έχει στην συσκευασία μια 512Mb SD Card) αλλά μπορεί να πάρει μέχρι 4GB SD Card. Γράφει και σε wav και σε mp3. Βασικό μειονέκτημα, πολύ πλαστικούρα (λίγο παιδικό παιχνίδι μου έκανε...). Δεν βρήκα να έχει τιμές γι αυτό το skroutz.gr, αλλά κρίνοντας από τις τιμές που έχει το thomann.de είναι το φτηνότερο απ' όλα.

Τώρα δοκιμάζουμε ετούτο το Olympus. Το αγόρασε ένας φίλος και το κοιτάμε τώρα. (περιμένω ακόμα ηχογράφηση καθαρή για να το ελέγξω-ακούνε κάποιοι-κάποιοι?????:mad::mad::mad:) Επίσης στιβαρή κατασκευή, μνήμη 2GB (και έχει και αρκετή δυνατότητα επέκτασης) αλλά ακόμα δεν το έχω καλοδοκιμάσει, έχω όμως ακούσει εξαιρετικές ηχογραφήσεις του. Φαίνεται καλό. Αρκετή αυτονομία από 5-6 ώρες κι επάνω. Ενδεικτικές τιμές από skroutz.gr.

Το πρόβλημα που εντοπίζω (από την ανάγνωση των χαρακτηριστικών του) στο παραπάνω M-Audio είναι βασικά η αυτονομία της μπαταρίας του. (δεν σε βγάζει για 12ωρη αγρυπνία στο Όρος ας πούμε) Κατα τ' άλλα το βλέπω ακριβό για τις δυνατότητές του, χωρίς πολύ καλό μικρόφωνο (αυτό βέβαια θέλει δοκιμή για να το πεις) και με αρκετό πλαστικό. Δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος πάντως. Ενδεικτικές τιμές από skroutz.gr.

Επαναλαμβάνω δεν θέλω να κάνω διαφήμιση (άλλωστε τι κέρδος μπορεί να έχω εγώ;), απλά θέλω να βοηθήσω κάποιους που ψάχνονται, με το δικό μου ψάξιμο πάνω στο θέμα.

Είδα κι άλλα μοντέλα (όπως π.χ. αυτό αλλά και άλλα), αλλά δεν με έπεισαν για πολλούς και διαφόρους λόγους που δεν έχω το χρόνο να κάτσω να γράψω. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να επεκταθώ. Τα παραπάνω 3 μηχανήματα τα ξεχώρισα (κυρίως επειδή τα δοκίμασα) στα μέχρι τώρα κυκλοφορούντα (που αυξάνονται απ' ότι βλέπω μέρα με την μέρα), που να συνδυάζουν λογικές τιμές (γιατί υπάρχει κι αυτό ας πούμε...) και φορητότητα (γιατί παίρνουμε και κονσόλα από στούντιο αν δεν μας νοιάζει το κουβάλημα...).

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.
Μήπως να γίνει ξεχωριστό θέμα αυτό;
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Το πρόβλημα που εντοπίζω (από την ανάγνωση των χαρακτηριστικών του) στο παραπάνω M-Audio είναι βασικά η αυτονομία της μπαταρίας του. (δεν σε βγάζει για 12ωρη αγρυπνία στο Όρος ας πούμε) Κατα τ' άλλα το βλέπω ακριβό για τις δυνατότητές του, χωρίς πολύ καλό μικρόφωνο (αυτό βέβαια θέλει δοκιμή για να το πεις) και με αρκετό πλαστικό.

Κι όμως Βασίλη, εχώ το χρησιμοποιώ εδώ κι ένα μήνα εναλλάξ με το (πολύ καλό) στερεοφωνικό μικρόφωνο της Sony και οι διαφορές είναι σχεδόν μη ακουστές. Όσο για αγρυπνίες... έχω εξωτερική (πολύ μικρή) μπαταρία 20 ωρών!
Το 24V ή 48V phantom power πάντως (για χρήση ακριβών πυκνωτικών μικροφώνων) καθώς και τα 2 Χ 1/4'' καρφιά για εισόδους, με την επιλογή 2 RCA για εξόδους, δίνουν εξ αρχής ποιοτικό προβάδισμα σε σχέση με το (φθηνότερο των 581€) της Sony. Σε σχέση δε με το H4 που επίσης δοκίμασα είναι στιβαρότερο, ενώ τα κουμπιά του είναι μεγάλα και εργονομικά.
Όλα μαζί μπαίνουν σε μια θηκούλα από μικρόφωνο Shure 58.
Φυσικά δεν κάνω κι εγώ διαφήμιση, αλλά επειδή έχω μεγάλη σχέση με τα ηχητικά (στην ΑΙΓΛΗ έχω εξοπλισμό ...πολλών χιλιάδων ευρώ) το έψαξα πολύ πριν καταλήξω. Το ίδιο συστήνω και σε οποιονδήποτε θελήσει να αγοράσει κάτι τέτοιο. Να προσέξει να μην περάσει πολύ τα 300€ και να δοκιμάσει όσα περισσότερα μοντέλα μπορεί. Ανάλογα με τις ανάγκες του ο καθένας θα βρει τι του ταιριάζει περισσότερο.

Μήπως να γίνει ξεχωριστό θέμα αυτό;
Μάλλον θα έπρεπε, όντως.

ΧΣ
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Κι όμως Βασίλη, εχώ το χρησιμοποιώ εδώ κι ένα μήνα εναλλάξ με το (πολύ καλό) στερεοφωνικό μικρόφωνο της Sony και οι διαφορές είναι σχεδόν μη ακουστές. Όσο για αγρυπνίες... έχω εξωτερική (πολύ μικρή) μπαταρία 20 ωρών!
ΟΚ
Δεν γνώριζα ότι παίρνει extra μπαταρία.
Το 24V ή 48V phantom power πάντως (για χρήση ακριβών πυκνωτικών μικροφώνων) καθώς και τα 2 Χ 1/4'' καρφιά για εισόδους, με την επιλογή 2 RCA για εξόδους, δίνουν εξ αρχής ποιοτικό προβάδισμα σε σχέση με το (φθηνότερο των 581€) της Sony. Σε σχέση δε με το H4 που επίσης δοκίμασα είναι στιβαρότερο, ενώ τα κουμπιά του είναι μεγάλα και εργονομικά.
Απλά προϋποθέτει και την αγορά μικροφώνων, που βέβαια θα είναι καλύτερα από οποιοδήποτε ενσωματωμένο, αλλά η τιμή πάει περίπατο...
 

Genesis

Μέλος
American Audio Pocket Recorder
Βεβαια αυτο ειναι το καλυτερο...και η χαμηλοτερη τιμη που βρηκα στο net και φυσικα αξιζει σε συγκριση με αυτο που μας εδωσε παραπανω ο φιλος.Εν ολιγης 40€ παραπανω και ειναι super.Εγω δεν εχω απαιτησεις γραφω με το κινητο :) αλλα για καποιον με απαιτησεις ειναι διαμαντι
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δεν το έχω δοκιμάσει. Αν το έχει κάποιος άλλος...

Δεν λέει και πολλές πληροφορίες η σελίδα που παρέθεσες.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Αυτό τον καιρό με απασχολεί το θέμα γιατί σκέφτομαι αν αξίζει τον κόπο να πάρω ένα μεταχειρισμένο mini disk της sony με εξωτερικό μικρόφωνο της philips στην συνολική τιμή των 250e η να πάρω ένα απο αυτά τα καλά που προτείνετε στην ίδια περίπου τιμή η και λίγο παραπάνω.Πείτε μου παρακαλώ αξίζει να πάρω τώρα mini disk;
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Πείτε μου παρακαλώ αξίζει να πάρω τώρα mini disk;

Με τίποτα!!! Το minidisc ξεπεράστηκε (όπως το Mini DV στα video από αυτά με σκληρό δίσκο). Επιπροσθέτως με τα περισσότερα από αυτά τα μηχανηματάκια, έχεις καλύτερη ποιότητα αφού γράφουν στα 24 bit / 96 Khz, πολύ ανώτερα από την ποιότητα CD (16 bit / 44,1 Khz). Ακόμα δεν χρειάζονται πλέον αγορά ψηφιακών κασετών, γράφουν κατευθείαν σε mp3 και η μεταφορά στον Υπολογιστή είναι παιχνίδι, πολλά έχουν Phantom Power κ.λ.π.). Η επιλογή είναι πλέον μονόδρομος!

ΧΣ
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
K εγώ τέτοιο χρησιμοποιώ κ δεν έχω κανένα πρόβλημα, ειδικά αν έχεις ένα καλό μικρόφωνο γιατί δεν έχει ενσωματωμένο.
 

vasilis

Πέτρου Βασίλειος
Αν θέλετε τέλεια ηχογράφηση θα πάρετε μικρόφωνο με έξοδο audio out θα αντικαταστήσετε το υπάρχον στον ναό, θα συνδέσετε το καλωδιάκη με ένα mp3 recorder και είστε έτοιμοι.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Με τίποτα!!! Το minidisc ξεπεράστηκε (όπως το Mini DV στα video από αυτά με σκληρό δίσκο). Επιπροσθέτως με τα περισσότερα από αυτά τα μηχανηματάκια, έχεις καλύτερη ποιότητα αφού γράφουν στα 24 bit / 96 Khz, πολύ ανώτερα από την ποιότητα CD (16 bit / 44,1 Khz). Ακόμα δεν χρειάζονται πλέον αγορά ψηφιακών κασετών, γράφουν κατευθείαν σε mp3 και η μεταφορά στον Υπολογιστή είναι παιχνίδι, πολλά έχουν Phantom Power κ.λ.π.). Η επιλογή είναι πλέον μονόδρομος!

ΧΣ

Κύριε Συμεωνίδη αφού σας ευχαριστήσω για την απαντησή σας ,θα ήθελα να σας ρωτήσω απο που μπορω να το αγοράσω στην Θεσσαλονίκη μια που θα ανέβω στις 4 απρίλη και για λίγες μέρες και άρα θα μπορέσω να το πάρω από κεί,εκτός και αν το πήρατε απο το internet.Eυχαριστώ
 

KHarris

Παλαιό Μέλος
Ασφαλώς και δεν συνίσταται...
Καλύτερα κονσόλα αλλά εκεί μιλάμε για studio και ξεφεύγουμε σε τιμές με πολλά μηδενικά...
Αν και δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, απλά θα ήθελα να αντιπροτείνω από την εμπειρία μου στις live ηχογραφήσεις τα εξής 3 μηχανήματα που νομίζω υπερέχουν του παραπάνω...εργαλείου (το οποίο από δυνατότητες δεν υστερεί μεν, αλλά...).

Αυτό το Sony το έχω εγώ. Γράφει τέλεια (για τα λεφτά του), έχει ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ενσωματωμένα μικρόφωνα και μπαταρίες 4xΑΑ και στιβαρή κατασκευή (όχι πολλά πλαστικά) 4GB ενσωματωμένη μνήμη και μπορεί να πάρει άλλα 4 σε Memory Stick. Αυτονομία +24ώρες... Βασικό μειονέκτημα ΔΕΝ γράφει σε mp3 format. Μόνο wav. Και είναι το πιο ακριβό απ' όλα (Sony βλέπεις...). Ενδεικτικές τιμές από skroutz.gr.

Το Zoom τούτο το πήρε ένας φίλος στα μισά λεφτά από το δικό μου. Το δοκίμασα στην ίδια ηχογράφηση με το δικό μου. Δεν άκουσα καμία διαφορά. Μπαταρίες 2xAA. Δεν γνωρίζω αυτονομία, αλλά είναι +5 ώρες σίγουρα. Δεν έχει ενσωματωμένη μνήμη (έχει στην συσκευασία μια 512Mb SD Card) αλλά μπορεί να πάρει μέχρι 4GB SD Card. Γράφει και σε wav και σε mp3. Βασικό μειονέκτημα, πολύ πλαστικούρα (λίγο παιδικό παιχνίδι μου έκανε...). Δεν βρήκα να έχει τιμές γι αυτό το skroutz.gr, αλλά κρίνοντας από τις τιμές που έχει το thomann.de είναι το φτηνότερο απ' όλα.

Τώρα δοκιμάζουμε ετούτο το Olympus. Το αγόρασε ένας φίλος και το κοιτάμε τώρα. (περιμένω ακόμα ηχογράφηση καθαρή για να το ελέγξω-ακούνε κάποιοι-κάποιοι?????:mad::mad::mad:) Επίσης στιβαρή κατασκευή, μνήμη 2GB (και έχει και αρκετή δυνατότητα επέκτασης) αλλά ακόμα δεν το έχω καλοδοκιμάσει, έχω όμως ακούσει εξαιρετικές ηχογραφήσεις του. Φαίνεται καλό. Αρκετή αυτονομία από 5-6 ώρες κι επάνω. Ενδεικτικές τιμές από skroutz.gr.

Το πρόβλημα που εντοπίζω (από την ανάγνωση των χαρακτηριστικών του) στο παραπάνω M-Audio είναι βασικά η αυτονομία της μπαταρίας του. (δεν σε βγάζει για 12ωρη αγρυπνία στο Όρος ας πούμε) Κατα τ' άλλα το βλέπω ακριβό για τις δυνατότητές του, χωρίς πολύ καλό μικρόφωνο (αυτό βέβαια θέλει δοκιμή για να το πεις) και με αρκετό πλαστικό. Δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος πάντως. Ενδεικτικές τιμές από skroutz.gr.

Επαναλαμβάνω δεν θέλω να κάνω διαφήμιση (άλλωστε τι κέρδος μπορεί να έχω εγώ;), απλά θέλω να βοηθήσω κάποιους που ψάχνονται, με το δικό μου ψάξιμο πάνω στο θέμα.

Είδα κι άλλα μοντέλα (όπως π.χ. αυτό αλλά και άλλα), αλλά δεν με έπεισαν για πολλούς και διαφόρους λόγους που δεν έχω το χρόνο να κάτσω να γράψω. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να επεκταθώ. Τα παραπάνω 3 μηχανήματα τα ξεχώρισα (κυρίως επειδή τα δοκίμασα) στα μέχρι τώρα κυκλοφορούντα (που αυξάνονται απ' ότι βλέπω μέρα με την μέρα), που να συνδυάζουν λογικές τιμές (γιατί υπάρχει κι αυτό ας πούμε...) και φορητότητα (γιατί παίρνουμε και κονσόλα από στούντιο αν δεν μας νοιάζει το κουβάλημα...).

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.
Μήπως να γίνει ξεχωριστό θέμα αυτό;

Αγαπητέ φίλε Βασίλη είσαι πολύ κατατοπιστικός και ευχαριστώ για τις παραπάνω πληροφορίες. Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις ενδεικτικά κάποια δείγματα εγγραφής?
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Τώρα δοκιμάζουμε ετούτο το Olympus. Το αγόρασε ένας φίλος και το κοιτάμε τώρα. (περιμένω ακόμα ηχογράφηση καθαρή για να το ελέγξω-ακούνε κάποιοι-κάποιοι?????:mad::mad::mad:) Επίσης στιβαρή κατασκευή, μνήμη 2GB (και έχει και αρκετή δυνατότητα επέκτασης) αλλά ακόμα δεν το έχω καλοδοκιμάσει, έχω όμως ακούσει εξαιρετικές ηχογραφήσεις του. Φαίνεται καλό. Αρκετή αυτονομία από 5-6 ώρες κι επάνω. Ενδεικτικές τιμές από skroutz.gr.

Υ.Γ.
Μήπως να γίνει ξεχωριστό θέμα αυτό;

Βασίλη είμαι και εγώ ένας από αυτούς που πήραν το olympus, και το χρησιμοποίησα την Παρασκευή σε δύο χαιρετισμούς, καθώς και την Κυριακή το πρωϊ μόνον τα πρώτα 40 πρώτα λεπτά, διότι ρύμθισα στην καλύτερη ποιότητα σε wav που πιάνει πολύ χώρο, με αποτέλεσμα στα πρώτα 40 λεπτά της Κυριακής να σβήσει, και να μείνω ..... διότι ...... γέμισε ο δίσκος.
Από λίγο που άκουσα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, διότι η ηχογράφηση δεν χρειάζεται επεξεργασία, επειδή ηχογραφεί όλες τις αρμονικές που αντιλαμβάνωμαι ακουστικά.
Η ηχογράφηση ήταν ''ζωντανή'' διότι πρωταρχικά με ενδιαφέρει να ακούω αυτά που ακούει ο κόσμος, ενώ συνήθως άκούω την φωνή μου κυρίως από τα μεγάφωνα της εκκλησίας, ώστε να αντιλαμβάνομαι ακουστικά αυτό που ο κόσμος ακούει, σε συνδυασμό με το μικρότερο φωνητικό κόστος.
Το μηχάνημα το τοποθέτησα στην πίσω πλευρά του αναλογίου.
Επισυνάπτω δειγματα από τις 2 ηχογραφήσεις Την ωραιότητα.
Το πρώτο αφορά την ηχογράφηση στον Αγιο Γεώργιο Κουλούρας όπου ψάλλω μόνιμα.
Το δεύτερο αφορά την ηχογράφηση στον Άγιο Αντώνιο Βέροιας, στους 2ους Χαιρετισμούς για τους εργαζόμενους, καθόσον οι Πατέρες με τιμούν με την πρόσκλησή των.
 

Attachments

  • 01 Την ωραιότητα Κουλούρα.mp3
    1.7 MB · Views: 132
  • 01 Την ωραιότητα Αγ. Αντώνιο.mp3
    2 MB · Views: 44

kyrkakav

ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΚΑΚΑΒΕΛΑΚΗΣ
Θεωρώντας ότι η συζήτηση πάνω στο θέμα αυτό αυτή είναι ιδιαίτερα χρήσιμη ευχαριστώ όλους όσους παρείχαν χρήσιμες πληροφορίες.
Η δική μου εμπειρία από την ανελλιπή ηχογράφηση που πραγματοποιώ την τελευταία δεκαετία από τον Ι.Ν. Παναγίτσας Μασταμπά Ηρακλείου, συνίσταται στη χρήση, κατά το παρελθόν, κασσετοφώνου, laptop (απευθείας), mini disc και στην παρούσα φάση ψηφιακού καταγραφέα olympus DS-50 http://www.olympus.com.gr/consumer/2581_ds-50.htm
Ο τελευταίος εκτιμώ ότι αποτελεί αξιόλογη επιλογή με ένα σχετικά λογικό κόστος (τα επόμενα μοντέλα που βγήκαν, ds-55 και ds-65, κοστίζουν από 160-210 ευρό).
Δείγματα εγγραφής μπορείτε να ακούσετε από τον φάκελο του δασκάλου μου Α. Πλαϊτη
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=31530&postcount=7
Αναφορικά με τη χρήση του mini disc, νομίζω ότι είναι δύσχρηστη, αν και καλή ποιοτικά.
Με την ευκαιρία θα ήθελα να ζητήσω την εμπειρία και άλλων σχετικά με την πλέον κατάλληλη θέση τοποθέτησης του μικροφώνου. Εγω το τοποθετώ πίσω από το αναλόγιο, σε χώρο όπου βρίσκεται σε απόσταση περίπου 4 μέτρων ηχείο. Με αυτόν τον τρόπο λαμβάνεται ο ήχος που ακούνε και οι πιστοί. Ωστόσο, συχνά "περνάνε" διάφορα, όπως βήχας, τραβήγματα καρεκλών, αλλά και ...οι συζητήσεις από το ιερό!!
Καλό βράδυ.

Κ.Κ.
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Γράφτε ! Γράφτε !
Να δω τι θα γίνει αν αρχίσετε ν' ανεβάζετε όλες τις ηχογραφήσεις...
Προσέξτε βρε σεις να γράφετε τα σχετικά : Ι.Ναός, εορτή, Θ.Λειτουργία, μέλος, "εκτελεστής" κλπ. , λεπτομερώς... Όχι όπως τώρα που ψάχνουμε να βρούμε ποιος και που ψέλνει...
Διότι όταν θα μου τα κατεβάζουν τα εγγόνια μου απ' το σάϊτ μετά εξήκοντα (!) έτη, να μου διαβάζουνε και τι και ποιόν ακούω...! Αυτά !
Καλές ηχογραφήσεις. Και προσέχετε, γιατί τα ηχογραμμένα...μένουν !
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ φίλε Βασίλη είσαι πολύ κατατοπιστικός και ευχαριστώ για τις παραπάνω πληροφορίες. Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις ενδεικτικά κάποια δείγματα εγγραφής?
Από όλα τα μηχανήματα όχι πλέον. Από το δικό μου (το Sony) αν θες μπορώ να σου ανεβάσω.

Δεν βγαίνει καλό συμπέρασμα όμως έτσι. Το σωστό είναι να δοκιμάσεις όλα τα μηχανήματα ταυτόχρονα, από την ίδια απόσταση στην ίδια ακριβώς ηχογράφηση (τώρα η ρύθμιση μικροφώνου είναι κάτι που παίζει από μηχάνημα σε μηχάνημα-οπότε δεν είναι αναγκαίο να είναι και αυτή ίδια) και να δεις τα αποτελέσματα μετά.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Βασίλη είμαι και εγώ ένας από αυτούς που πήραν το olympus,
κ.Βασίλη προφανώς και δεν το έλεγα για εσάς...

Το πήρε ένας φίλος (μέλος του φόρουμ) και θέλω να μου το δώσει να το συγκρίνω σε κάποια ηχογράφηση μαζί με το δικό μου, για να καταλάβω διαφορές.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τα δείγματα!
 
Την προηγούμενη εβδομάδα πήρα αυτο. http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1167154&catalog=19&category=69977627

Όμως κάνει πολλά παράσιτα
Για να μην κάνει να το βάζω μακρυά από το ψαλτήρι ή να χαμηλώσω την ένταση του ή να το συνδέω με τον ενισχυτη των μικροφώνων.
Όποιος μπορεί να απαντήσει
ευχαριστώ
 
Top