Αξιολόγηση ψηφιακών καταγραφέων φωνής

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΟΥΡΔΙΣΤΗΡΙ ΓΙΑ.....ΤΟΥΣ ΞΕΚΟΥΡΔΙΣΤΟΥΣ
ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΡΟΝΟΜΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ .... ΑΧΡΟΝΟΥΣ


ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ .... ΕΧΕΙ;:D:D:D
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αν θέλετε ν' ακούσετε πώς είναι μια καλή ηχογράφηση με το sony ux200, που περιέγραψα εδώ (έβαλα ποιότητα τη μέγιστη και ευαισθησία την ελάχιστη), συνιστώ ν' ακούσετε τις ηχογραφήσεις αυτού του μηνύματος, που έγιναν με το ux200. Η πρώτη δεν είναι καλή, γιατί είναι από μεγάλη απόσταση. Όμως η δεύτερη (δοξαστικό) είναι πολύ καλή και χορωδιακή. Το ίδιο και η τρίτη (κοινωνικό), όπου μπορείτε ν' ακούσετε και μονωδία. Το μηχάνημα το είχα όρθιο πάνω στο αναλόγιο.
 
Καλησπέρα σε όλους. Επειδη και εγώ πριν ένα χρόνο είχα ασχοληθεί με το θέμα της εξωτερικής αλλά και εσωτερικής ηχογράφησης, σημερα έχω να προυσιάσω δύο προσωπικές λύσεις αρκετά ενδιαφέρουσες:
Η πρώτη ακούει στο όνομα Olympus VN 5500 και μπορείτε να το δείτε εδώ.
Είναι μία καλή και οικονομική λύση για ηχογράφηση είτε εσωτερική με ένα mini jack to jack καλώδιο από την κονσόλα, είτε εξωτερική με υψηλή ποιότητα.
Η δεύτερη λύση, που συνδυάζει αρκετά στοιχεία ακούει στο όνομα sony ericsson vivaz.
Βέβαια δεν είναι τόσο οικονομική σα λύση και ανφέρομαι κυρίως σε όσους ίσως το έχουν στα χέρια τους ήδη.
Είναι ένα κινητό τηλέφωνο που κρύβει μία πανίσχυρη δυνατότητα ηχογράφησης σε ποιότητα........MP4!!!!!!!!!!
Αυτό σημαίνει τέλεια ηχογράφηση, χωρίς ίχνος θορύβου με πιστή απόδοση των όσων γράφονται, με φοβερή καθαρότητα που αγγίζει ποιότητα στούντιο και μαζί με αυτήν την τελειότητα!
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Χαίρε! Θέλω να αγοράσω εναν voice recorder(Μ. Εβδομάδα έρχεται να μην κάνουμε καμιά ηχογράφηση?) που να μην είναι πολύ ακριβός αλλά να είναι πολύ ποιοτικός! Απο 150 μέχρι 170 180 ευρωπουλα το πολύ

Τα φώτα σας...

Ευχαριστώ πολύ.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Εγώ τελικά πήρα προ καιρού το Olympus LS-11 από το Amazon (240 USD) και είμαι ευχαριστημένος.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Τελικά πήρα αυτό εδώ http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/...DM-450-Silver-Voice-Recorder-2GB-Ν2283221.htm

Εσωτερική μνήμη 2GB για πάνω από 522 ώρες ψηφιακή καταγραφή σε LP
6 ποιότητες καταγραφής για αρχεία φωνής: STXQ/STHQ/STSP/HQ/SP/LP
Υποδοχή επέκτασης μνήμης με κάρτες microSD/ microSDHC μέχρι 16GB
Ειδικά για άτομα με προβλήματα όρασης (πλήκτρα αφής και βελτιωμένο σύστημα φωνητικής καθοδήγησης)
Ενσωματωμένα στερεοφωνικά μικρόφωνα απαλοιφής θορύβου
Ρύθμιση ευαισθησίας μικροφώνου: HIGH/ MIDDLE/ LOW.
Απλή διαχείριση:
πέντε φάκελοι αποθήκευσης (μέχρι 200 μηνύματα ανά φάκελο)
ένας φάκελος μουσικής
αυτόματη αρχειοθέτηση και συγχρονισμός
Λειτουργία Podcast με σελιδοδείκτη για διευκόλυνση της ακρόασης στο σταμάτημα-ξεκίνημα
Προχωρημένες επιλογές Euphony: επεκτείνει το εύρος του ήχου για να αποδώσει περισσότερη ρεαλιστική αναπαραγωγή, ακόμα και με ακουστικά
Χειροκίνητος έλεγχος επιπέδου εγγραφής
Ρυθμιζόμενη ταχύτητα αναπαραγωγής 50-200%
Μορφή αρχείων:
Καταγραφή: WMA, MP3
Αναπαραγωγή: WAV, WMA, MP3
Μεγάλη διάρκεια μπαταρίας: μέχρι 51 ώρες καταγραφή
Αυτόματη έναρξη/ παύση καταγραφής με τον ήχο (VCVA)
Λειτουργία μείωσης θορύβου & Φίλτρα φωνής και αποκοπής χαμηλών
Sonority: Νέο λογισμικό επεξεργασίας και διαχείρισης των αρχείων σε Windows & Mac
Δερμάτινη θήκη που μετατρέπεται σε επιτραπέζιο stand
Διαστάσεις/ βάρος: 110 x 38.9 x 16 mm/ 84g

Η γνώμη σας? :D
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Σήμερα παρέλαβα το Οlympus DM 450. Έχω χαθεί λιγο με τις ρυθμίσεις αλλα θα το βρω που θα μου παει. Ποιες νομίζετε οτι ειναι οι καλύτερες ρυθμίσεις για ηχογράφηση στον Ναό?
 

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Έχω το ΖοοmΗ4n,και ψάχνω να βρω οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά.Αν κάποιος φίλος έχει και θέλει να με βοηθήσει ,θα είμαι ιδιαίτερα υποχρεωμένος αν μου τις στείλει με e-mail ή τις ανεβάσει εδώ.Έχω πρόβλημα όταν κάνω εσωτερική εγγραφή στην εκκλησία που ψάλλω,μέσα από την κονσόλα του Ναού..Αν χρειάζονται ορισμένες ρυθμίσεις στον εγγραφέα που πρέπει να φτιαξω ας μου τις πει κάποιος που κάνει χρήση του ΖΟΟΜ Η4Ν.Ευαχαριστώ εκ των προτέρων
Θεοδ.Κοκκορίκος
Ιεροψάλτης
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
καταρχήν χρονια πολλά σε όλους!!
ψαχνωντας για ηχογραφικό και διαβάζωντας τα γραφώμενα σε αυτό το topic χωρίς ωστόσο να αποφασίσω ακόμα είμαι ανάμεσα σε olympus ls5 ή DM450 και σε tascam DR 5 η DR 40, θα μπορούσε κάποιος να μου πεις την γνώμη του και να με βοηθίσει να πάρω μια απόφαση στο που θα πρέπει να καταλήξω τελικά και από που να το παραγγείλω..
Υ.Γ
τελευταία κάποιος είπε και για το ΖοοmΗ4n αλλά δεν γνωρίζω την αυτονομία της μπαταρίας του που για μένα είναι ένα πολύ συμαντικό χαρακτιριστικό στη συσκευή που θα ήθελα να αγοράσω..

δείτε και πείτε την γνώμη σας: το tascam DR 40 και το tascam DR100
το Olympus ls11 και olympus ls5 τα σχόλια δικά σας..
 
Last edited:

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
καταρχήν χρονια πολλά σε όλους!!
ψαχνωντας για ηχογραφικό και διαβάζωντας τα γραφώμενα σε αυτό το topic χωρίς ωστόσο να αποφασίσω ακόμα είμαι ανάμεσα σε olympus ls5 ή DM450 και σε tascam DR 5 η DR 40, θα μπορούσε κάποιος να μου πεις την γνώμη του και να με βοηθίσει να πάρω μια απόφαση στο που θα πρέπει να καταλήξω τελικά και από που να το παραγγείλω..
Υ.Γ
τελευταία κάποιος είπε και για το ΖοοmΗ4n αλλά δεν γνωρίζω την αυτονομία της μπαταρίας του που για μένα είναι ένα πολύ συμαντικό χαρακτιριστικό στη συσκευή που θα ήθελα να αγοράσω..

δείτε και πείτε την γνώμη σας: το tascam DR 40 και το tascam DR100
το Olympus ls11 και olympus ls5 τα σχόλια δικά σας..

Αν πάρεις το OLYMPUS LS11 να ξέρεις ότι σου παρέχει σε cd το πρόγραμμα CUBASE LE4 αν μάθεις να το χειρίζεσαι αυτό κάνει τα πάντα δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο
Δες εδώ μια ηχογράφηση του πατερά μου πολύ παλιά η οποία την έφτιαξα με το συγκεκριμένο πρόγραμμα από κασέτα χαλασμένη βέβαια τώρα δουλεύω το CUBASE 5
Αν άκουγες πως ήταν πρώτα καμιά σχέση τώρα:D:D
http://www.youtube.com/watch?v=I_PvEPqEKLw
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μου δώσανε (τζάμπα:D) το εικονιζόμενο μηχανηματάκι...
Ξέρει κανείς να βοηθήσει να ... πατήσω τη ... μίζα;:D Απ' τις οδηγίες λείπουν τα αγγλικά... (μεταξύ μας, και να υπήρχαν ... άχρηστες θα ήταν:()
 

Attachments

  • ICD-MX20.png
    ICD-MX20.png
    4.1 MB · Views: 25
Top