Αξίζει το πτυχίο ιεροψάλτου;

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Σε κάθε περίπτωση αγαπητοί συνάδελφοι το Πτυχίο ή το Δίπλωμα Βυζαντινής Μουσικής αξίζει, με την προϋπόθεση ότι εμείς οι ίδιοι του δίνουμε την αξία του. Με την ανάδειξη της τέχνης, με το ήθος με το ύφος και με την στάση μας απέναντι στην ψαλτική τέχνη....!!!!
Η Ψαλτική είναι τέχνη και είναι και επιστήμη, διότι έχει παρελθόν, παρόν και μέλλον και έχει φτάσει στο σημερινό σημείο με τον εξελικτικό τρόπο ανάπτυξης, όπως και η ανθρώπινη φύση...!!! Με την μελέτη, με την έρευνα και με την συνεχή ενασχόληση...!!!

Πολλά μπορούμε να λέμε και να μην τελειώσουμε ποτέ, είτε συμφωνούμε είτε διαφωνούμε σε διάφορους τομείς....!!!

Στο ζουμί του αρχικού μηνύματος η απάντηση είναι ΝΑΙ αξίζει, όπως αξίζει κάθε τίτλος σπουδών. Αλλά να χρησιμοποιούμε και την λογική...!!! Οχι και 500 Ευρώ για ένα πτυχίο...!!! Αλλά;;; Στην Ελλάδα ζούμε....!!! Να μην το ξεχνάμε!!!
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
δυστυχώς δεν υπάρχουν πλέον...
σταμάτησαν να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι πριν το 1940...
μέχρι τότε, καθόταν ο καθένας 30 χρόνια σε έναν ψάλτη και μάθαινε τα πάντα απ'έξω, γνωρίζοντας μόνο τα πολύ πολύ βασικά. Αν ακούς κάτι για 30 χρόνια (και για 20 ακόμα), δεν χρειάζεται ούτε παραλλαγή να ξέρεις ούτε τίποτα.
Μπορώ να σου βρω άτομο που να έχει μάθει με τέτοιον τρόπο, αλλά θα σε παραπέμψω στην κοπτική εκκλησία... :D

Τα πάντα;
Καλά κράτα κοντό καλάθι..κανένας πρακτικός δεν τα ξέρει όλα..αν π.χ. ο κ. Χ συνθέσει μια νέα ψαλμωδία θα μπορέσει να την ψάλλει ο πρακτικός; ή μήπως θα ξέρει όλα τα κλασσικά μαθήματα; προς Θεού Βαιε δεν έχω κάτι με τους πρακτικούς αλλά να προσέχουμε τι γράφουμε..
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος


Τα πάντα;
Καλά κράτα κοντό καλάθι..κανένας πρακτικός δεν τα ξέρει όλα..αν π.χ. ο κ. Χ συνθέσει μια νέα ψαλμωδία θα μπορέσει να την ψάλλει ο πρακτικός; ή μήπως θα ξέρει όλα τα κλασσικά μαθήματα; προς Θεού Βαιε δεν έχω κάτι με τους πρακτικούς αλλά να προσέχουμε τι γράφουμε..

ναι, δεν το έγραψα σωστά...
"τα πάντα" από όσα θα έχει ακούσει απ'τον δάσκαλό του προφανώς.
Για μαθήματα πέραν αυτών που ψάλλει ο δάσκαλος, ούτε συζήτηση!! :)
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Διάβασα σχεδόν όλα τα σχόλια επί του θέματος.Καταθέτω και την δική μου άποψη ως βιωματική εμπειρία.
Ή απόκτηση ενός τίτλου σπουδών (της ιεροψαλτικής εν προκειμένω) είναι ευγενής στόχος και ψυχωφελής υπό την αυστηρή προϋπόθεση ότι έχει ουσιαστικό αντίκρυσμα στις γνώσεις και τις ικανότητες του ιεροψάλτου.
'Οταν έχης κοπιάσει για να τον αποκτήσης είναι μια επιβράβευση προσωπική και μιά ικανοποίηση ωραία! Όταν βεβαίως πάς να ψάλλης σ΄έναν Ι. Ναό, κανείς δεν θα σου ζητήση το πτυχίο σου να το δή, θα σε ακούσουν όμως και αυτό μετράει! 'Αρα, άν αξίως το έχεις αποκτήσει εκεί θα αποδειχθή.
Σε ό,τι αφορά τον χρόνο που απαιτείται, η μουσική είναι "ωρίμανση" και αυτό δεν γίνεται σε 2-3 χρόνια! Και το κεφάλι να σου ανοίξουν να σου βάλουν την μουσική μέσα, σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα δεν μπορείς να την αφομοιώσης!
Τα χρήματα που σου είπαν είναι πολλά! 200-250 € είναι συνηθισμένο. Το κυριώτερο, όμως, νομίζω ότι είναι ότι λέγοντάς σου ο δάσκαλος να πάρης τον τίτλο τόσο σύντομα, κατά την γνώμη μου σε κολακεύει και δεν σου λέει την αλήθεια! Ένας αληθινός δάσκαλος οφείλει να λέη την αλήθεια έστω και άν είναι πικρή!
Ελπίζω να σε φώτισα κάπως.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Διάβασα σχεδόν όλα τα σχόλια επί του θέματος.Καταθέτω και την δική μου άποψη ως βιωματική εμπειρία.
Ή απόκτηση ενός τίτλου σπουδών (της ιεροψαλτικής εν προκειμένω) είναι ευγενής στόχος και ψυχωφελής υπό την αυστηρή προϋπόθεση ότι έχει ουσιαστικό αντίκρυσμα στις γνώσεις και τις ικανότητες του ιεροψάλτου.
'Οταν έχης κοπιάσει για να τον αποκτήσης είναι μια επιβράβευση προσωπική και μιά ικανοποίηση ωραία! Όταν βεβαίως πάς να ψάλλης σ΄έναν Ι. Ναό, κανείς δεν θα σου ζητήση το πτυχίο σου να το δή, θα σε ακούσουν όμως και αυτό μετράει! 'Αρα, άν αξίως το έχεις αποκτήσει εκεί θα αποδειχθή.
Σε ό,τι αφορά τον χρόνο που απαιτείται, η μουσική είναι "ωρίμανση" και αυτό δεν γίνεται σε 2-3 χρόνια! Και το κεφάλι να σου ανοίξουν να σου βάλουν την μουσική μέσα, σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα δεν μπορείς να την αφομοιώσης!
Τα χρήματα που σου είπαν είναι πολλά! 200-250 € είναι συνηθισμένο. Το κυριώτερο, όμως, νομίζω ότι είναι ότι λέγοντάς σου ο δάσκαλος να πάρης τον τίτλο τόσο σύντομα, κατά την γνώμη μου σε κολακεύει και δεν σου λέει την αλήθεια! Ένας αληθινός δάσκαλος οφείλει να λέη την αλήθεια έστω και άν είναι πικρή!
Ελπίζω να σε φώτισα κάπως.

Μπράβο κ. Βασίλη. Πολύ ωραία τοποθέτηση.
 

ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Παλαιό Μέλος
Kύριε Βασίλη συγχαρητήρια γιατί μέσα σε 8 γραμμές είπατε τόσα πολλά σωστά λόγια.
Αλλά και πολλά που γίνονται σήμερα.Μπράβο σας.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Το κυριώτερο, όμως, νομίζω ότι είναι ότι λέγοντάς σου ο δάσκαλος να πάρης τον τίτλο τόσο σύντομα, κατά την γνώμη μου σε κολακεύει και δεν σου λέει την αλήθεια! Ένας αληθινός δάσκαλος οφείλει να λέη την αλήθεια έστω και άν είναι πικρή!
πολύ σωστό!!
και είναι και η πιο αισιόδοξη πλευρά...
η απαισιόδοξη πλευρά έχει να κάνει με την απληστία και τις προφάσεις εν αμαρτίαις...
σου λέει: άντε να σε διώξω, γιατί δεν είσαι για παραπάνω, να σου δώσω και ένα ψωροχαρτί, για να λες ότι κάτι έχεις, να κερδίσω και το κατιτίς μου για τον αδικοχαμένο μου χρόνο και όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι...
σκληρό, αλλά δυστυχώς συμβαίνει...
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Στο ωδείο που φοιτώ(τώρα τελείωσα το 2ο έτος αλλά είμαι κάλος και προχωράω γρήγορα), ο καθηγητής είπε να μου δώσουν πτυχίο ιεροψάλτη αλλά μου είπε ότι θέλουν 500 ευρώ για να το εκδώσουν τώρα
1. είναι λογική η τιμή?
2. έχει αξία αυτό το πτυχίο?
Απαντήστε όσοι ξέρετε γιατί μου είπε μέχρι την Πέμπτη να του απαντήσω.
ευχαριστώ

Τελικά τι έκανες; Τα έδωσες τα πεντακόσια ευρώ για να λάβεις μέρος στις εξετάσεις για πτυχίο ιεροψάλτου;
Πάντως προσωπικά, δε θα έδινα ποτέ τόσα χρήματα για οποιαδήποτε πιστοποίηση πάνω στην ψαλτική. Ιδίως στις μέρες μας και στην Ελλάδα που είναι τόσο δύσκολη η εύρεση εργασίας το να δίνει κανείς το χρόνο του και τα χρήματά του για να μάθει ψαλτική θεωρείται από τους περισσότερους, αν όχι από όλους ως λανθασμένη κίνηση. Άλλωστε ο χρόνος που χρειάζεται κανείς να μάθει ψαλτική είναι ίδιος ίσως και περισσότερος για να μάθει δύο γλώσσες. Δύο γλώσσες που του ανοίγουν περισσότερους δρόμους και πιθανότητες να βγει κερδισμένος οικονομικά.
Από κει και πέρα όμως υπάρχουν και άλλα θέματα όπως ο ψυχολογικός παράγοντας ή πνευματικός. Αν δηλαδή η ψαλτική κάποιον τον αναπαύει όσο τίποτα άλλο, τότε σίγουρα καλά κάνει και τη μαθαίνει. Αλλά για τόσα χρήματα όμως για μόλις ένα πτυχίο ιεροψάλτου προσωπικά τα βλέπω πάρα πολλά και δεν έχω έτσι κι αλλιώς τη δυνατότητα για κάτι τέτοιο. Εγώ, πήγα ένα χρόνο, αν θυμάμαι καλά, όταν ήμουν στο γυμνάσιο, ένα χρόνο σε ωδείο, και μετά άλλον ένα χρόνο, όταν σπούδαζα σε άλλο ωδείο. Δηλαδή συνολικά δύο χρόνια μόνο σε ωδείο, με διαφορετικούς δασκάλους και ύλη και τίποτα παραπάνω. Έτσι ότι έμαθα το έμαθα μόνος μου, και όχι μόνο δεν έχω πληρώσει τελικά για να μάθω ψαλτική, αλλά πληρωνόμουν μαθαίνοντας πάνω στο αναλόγιο, καθώς ήμουν από μικρή ηλικία ψάλτης.
Όμως και αυτό έχει τα αρνητικά του. Σίγουρα έχω μάθει κάποια πράγματα, αλλά δε το βρίσκω σωστό να κατέχει κανείς αναλόγιο όταν έχει ελλείψεις στις ψαλτικές γνώσεις όπως συμβαίνει σε μένα. Επειδή δεν έχω διδαχθεί την ψαλτική από κάποιον συγκεκριμένο δάσκαλο με συγκεκριμένη σειρά, έχω άγνοια σε βασικά θέματα. Για παράδειγμα, τώρα θα χρειαστεί να ψάλλουμε τα ανοιξαντάρια του Ρεδαιστηνού, και είδα εκεί όλες τις φθορές και δυσκολεύομαι αρκετά. Εντάξει να πας από διατονικό σε χρωματικό άκουσμα. Αλλά από διατονικό σε διατονικό, από πλάγιο του τετάρτου σε πρώτο κτλ και να το ψάλλεις παραλλαγή, δεν είναι και ότι πιο εύκολο για μένα. Για να μη μιλήσω για την παραχορδή ή όπως αλλιώς το λένε. Βλέπεις δηλαδή ελλείψεις που ένας ο οποίος έχει καθίσει δίπλα σε δάσκαλο και τις περισσότερες φορές έχει πληρώσει, όχι μόνο δε τις έχει, αλλά είναι εξαιρετικά άνετος.
Αν λοιπόν ο δάσκαλός σου σε καλύπτει και βλέπεις πως μαθαίνεις και σιγά σιγά σου λύνονται όλες οι απορίες, και εαν επιθυμείς να δώσεις το χρόνο σου για να μάθεις ψαλτική αντί για άλλες γνώσεις, τότε μείνε εκεί που είσαι, αλλά δεν είναι ανάγκη να δώσεις αυτά τα χρήματα για το πτυχίο του ιεροψάλτου. Να τα δώσεις μια και καλή όταν θα πάρεις το πτυχίο στο πέμπτο έτος και κατόπιν το δίπλωμα. Όταν οι δρόμοι είναι κλειστοί σε όλα τα επίπεδα και για τους διπλωματούχους, καταλαβαίνεις πως το πτυχίο ιεροψάλτου δεν έχει ουσιαστικά να σου δώσει κάτι άλλο πέρα από κάποια προσωπική ικανοποίηση και επίσημη αναγνώριση της μέχρι τώρα προσπάθειάς σου.
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Είναι εξωφρενικό μαθητές 4ου έτους να μην ξέρουν να πάνε από τον Βου στον Γα! Όχι ένας και δύο αλλά τάξη ολόκληρη.

πρώτα παίρνουμε το πτυχίο και μετά έχουμε όλο το χρόνο να μάθουμε να ψέλνουμε
 

Attachments

  • apovouga.png
    apovouga.png
    809.1 KB · Views: 13
  • apotonvoustongamap2.jpg.png
    apotonvoustongamap2.jpg.png
    1.2 MB · Views: 16
Ένα σφάλμα που κάνουμε είναι ότι μπερδεύουμε την ψαλτική τέχνη (που μαθαίνεται κατα βάσην στο αναλόγιο) με την Βυζαντινή μουσική, που μπορείς να την μάθεις χωρίς να πατήσεις καν σε σανίδι, και να μην ανοίξεις καν το στώμα σου.
Προσωπικές οι απόψεις~

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ,αγαπητέ συνάδελφε! Όποιος μαθαίνει ή έμαθε βυζ. Μουσική δεν είναι οπωσδήποτε και ψάλτης.Θέλει πολλά ψωμιά να φάει ώσπου να αναλάβει αναλόγιο(το πρώτο και το κυριότερο να μαθητεύσει για κάμποσα χρόνια δίπλα σ΄έναν πεπειραμένο και ευσεινείδητο ψάλτη,που θα σέβεται το βυζαντινό κείμενο και δε θα κάνει φωνητικές εγωιστικές ακροβασίες κατά το προσωπικόν του δοκούν, κλπ). Κι όποιος αναλάβει αναλόγιο πρέπει σίγουρα να ξέρει όχι δυο "γκλίτσες" γράμματα με βυζαντινές νότες, αλλά τη σωστή Βυζ. Μουσική με βιβλία και δάσκαλο(φυσικά, αν μπορεί και του δοθεί η ευκαιρία,και δεν έχει την κακόμοιρη την ατυχία να είναι κάπου γεωγραφικά απομονωμένος ή οικονομικά ανεπαρκής).Συμφωνώ,επίσης,απόλυτα, και υιοθετώ ανεπιφύλακτα τη θέση και την άποψη κάποιου άλλου γράφοντος στην ίδια στήλη για το συζητούμενο θέμα,στην οποία αναφέρει πως στις σχολές Βυζ. Μουσικής πρέπει να δίνονται και να διδάσκονται μαθήματα φωνητικής και ορθοφωνίας από ενήμερους δασκάλους πάνω σ΄αυτό το θέμα,κι όχι από κομπογιανίτες της κακιάς ώρας,που,δυστυχώς,σήμερα,μέσα σ΄αυτό το νεοφανές και ατελεύτητο βυζαντινοκουλτουριάρικο πάρε δώσε(που χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα..)βρίσκονται εφ΄όπλου λόγχης και ξιφουλκούν με "διδακτικές" ανοησίες και απίθανα εξωπραγματικά και ανυπόστατα παραδείγματα σχετικά με την τοποθέτηση της φωνής, τη χρήση, την παραγωγή της και την καλλιέργειά της κλπ.Ίσως αναφέρομαι σε πολλές συνιστώσες του ορθώς ψάλλειν,αλλά αυτά τα απαιτεί η σωστή και σοβαρή ερμηνεία της Βυζ. μας Μουσικής, αλλά και όποιας άλλης Μουσικής ερμηνείας,που έχει βάσει τη φωνή.Κάποτε ένας πανεπιστημιακός φωνίατρος,που τον επισκέφθηκα για ένα προσωπικό μου φωνητικό έλεγχο στη Θεσ/κη,όπου ζω και εργάζομαι,μου είπε τόσο απλά και τόσο αφοπλιστικά(για μένα,που ως τότε δεν τα ήξερα και καλά):"αν ξέρατε,εσείς οι ψάλτες,τι συμβαίνει στο κορμί σας την ώρα που ψάλετε -από άποψη σωματικής επιβάρυνσης-,δεν θα ψέλνατε ποτέ!(ΑΛΛΑ, ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ Π Α Ν Τ Α !!).Καταθέτω και τούτο: κάπου διάβασα(δε θυμάμαι τώρα πού), και το άκουσα από τα χείλη του αείμνηστου Άρχοντα Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου: κάποτε ρώτησαν τον Ιάκ. Ναυπλιώτη τι πρέπει να έχει κάποιος για να γίνει ψάλτης,κι αυτός απάντησε με τρεις λέξεις: φωνή,φωνή,φωνή! Λοιπόν, λέω κι εγώ ο φτωχός και άσημος ταπεινά: αυτήν τη φωνή,την όποια φωνή-δώρο του Θεού,να μην την εκπαιδεύσουμε όσο πιο σωστά μπορούμε και για να ψάλλει,αλλά και για να την καλλιεργήσουμε και να μάθουμε να την προστατεύουμε όσο μπορούμε; Άλλωστε το σλόγκαν "προσέχω για να έχω" πάντα υφίσταται και διαχρονικά ισχύει. (Συγνώμη,που έφυγα λίγο ως πολύ έξω από το προβαλλόμενο θέμα μας,αλλά νομίζω ότι η φωνητική υγειινή και ενημέρωση είναι και υπάρχει ως ακμαία και σπουδαιότατη προϋπόθεση στην επιτυχή ιεροψαλτική πορεία και απόδοση).
 
Top