Αξίζει το πτυχίο ιεροψάλτου;

Στο ωδείο που φοιτώ(τώρα τελείωσα το 2ο έτος αλλά είμαι κάλος και προχωράω γρήγορα), ο καθηγητής είπε να μου δώσουν πτυχίο ιεροψάλτη αλλά μου είπε ότι θέλουν 500 ευρώ για να το εκδώσουν τώρα
1. είναι λογική η τιμή?
2. έχει αξία αυτό το πτυχίο?
Απαντήστε όσοι ξέρετε γιατί μου είπε μέχρι την Πέμπτη να του απαντήσω.
ευχαριστώ
 

tb---

τσοπάνης
Πάρε ένα παπάκι να πηγαίνεις Πλατύ - Μύρινα, τα χαρτιά δεν έχουν καμία σχέση με την ψαλτική.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αφου ξερεις στην ελλάδα τι χαρτια μετρανε..τι ρωτάς; Πήγαινε δίπλα σε έναν καλό ψάλτη από τους λίγους που έχουν μείνει και άσε τα χαρτιά..που δεν έχουν καμία αξία έτσι όπως δίδονται..και πάνω απ' όλα αγάπη (προς τον Χριστό) γι'αυτό που ξεκίνησες..
 
είναι καλά τα λεφτά ή πάνε να γδάρουν? Απλώς επειδή δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή, του χρόνου μπορεί να έχω πολλές επαγγελματικές υποχρεώσεις ή να μην έχω λεφτά ή... κάτι άλλο. γιαυτό ρωτάω. και για να προλάβω αυτούς που θα μου πουν να βάλω τα λεφτά στην άκρη για τα μαθήματα επόμενων χρόνων όλοι ξέρουμε ότι αυτό σήμερα δεν γίνεται.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
είναι καλά τα λεφτά ή πάνε να γδάρουν? Απλώς επειδή δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή, του χρόνου μπορεί να έχω πολλές επαγγελματικές υποχρεώσεις ή να μην έχω λεφτά ή... κάτι άλλο. γιαυτό ρωτάω. και για να προλάβω αυτούς που θα μου πουν να βάλω τα λεφτά στην άκρη για τα μαθήματα επόμενων χρόνων όλοι ξέρουμε ότι αυτό σήμερα δεν γίνεται.

Αν επιτρέπεται το πτυχίο γιατί το θες; Δεν διορίζεσαι στο δημόσιο μ'αυτό..ούτε παίζει ρόλο αν σε πάρουν σε κάποια εκκλησία..(κι απ'ότι είδα έχεις ήδη αναλόγιο)..μόνο οι γνωριμίες παίζουν..Αν το θες για προσωπική ικανοποίηση πάω πάσο..αλλά και τα 500 σίγουρα δεν είναι λίγα στις ημέρες μας..Σου προτείνω να δώσεις σε εξετάσεις που δίνουν οι Σχολές των Μητροπόλεων και να δώσεις μαζί με άλλους ώστε να μοιραστείτε τα τυχόν έξοδα της επιτροπής..
Μια λογική τιμή είναι στα 200-250 €..για το πτυχίο.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Στο ωδείο που φοιτώ(τώρα τελείωσα το 2ο έτος αλλά είμαι κάλος και προχωράω γρήγορα), ο καθηγητής είπε να μου δώσουν πτυχίο ιεροψάλτη αλλά μου είπε ότι θέλουν 500 ευρώ για να το εκδώσουν τώρα
1. είναι λογική η τιμή?
2. έχει αξία αυτό το πτυχίο?
Απαντήστε όσοι ξέρετε γιατί μου είπε μέχρι την Πέμπτη να του απαντήσω.
ευχαριστώ

να περιμένεις στο 5ο έτος.... ίσως η τιμή γίνει καλύτερη......

αν αξίζει;;;; τέτοιο είχε κ ο Στανίτσας... μήπως οι καθηγητές εψαλλαν καλύτερα απ' αυτόν ;;;;;;;;;;;;;;;;; όχι βέβαια!!!!!
ο καθείς όπως ονειρεύεται κ θέλει τον εαυτό του...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Στο ωδείο που φοιτώ(τώρα τελείωσα το 2ο έτος αλλά είμαι κάλος και προχωράω γρήγορα), ο καθηγητής είπε να μου δώσουν πτυχίο ιεροψάλτη αλλά μου είπε ότι θέλουν 500 ευρώ για να το εκδώσουν τώρα
1. είναι λογική η τιμή?
2. έχει αξία αυτό το πτυχίο?
Απαντήστε όσοι ξέρετε γιατί μου είπε μέχρι την Πέμπτη να του απαντήσω.
ευχαριστώ

Εσύ θα νοιώθεις όμορφα αν αποκτήσεις το πτυχίο Β.Μουσικής με αυτό τον τρόπο?

Αν ναι.. τότε βάλε το πτυχίο να ψάλλει πάνω στο αναλόγιο!!
 
Εσύ θα νοιώθεις όμορφα αν αποκτήσεις το πτυχίο Β.Μουσικής με αυτό τον τρόπο?

Αν ναι.. τότε βάλε το πτυχίο να ψάλλει πάνω στο αναλόγιο!!

μιλάμε για πτυχίο ιεροψάλτου όχι για πτυχίο β.μ. Που παίρνεις σε 5 χρόνια. Και αντικειμενικά μου λέει ο καθηγητής πως πρέπει βάσει των γνώσεων μου να παω σπο 5ο ετος. Εγώ επιμένω να κανω όλες τις χρονιες γιατί όλο και κάτι θα κερδίσω.
 

tb---

τσοπάνης
Κατ εμέ,

Δεδομένου ότι,

-έχεις αναλόγιο
-φαίνεσαι ότι αγαπάς την ψαλτική
-δεν βιάζεσαι
-διαμένεις στην Λήμνο,

θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να αντλήσεις οσα μπορεί και από τον δάσκαλό σου στο ωδείο, αλλά και από έμπειρους ψάλτες του νησιού. Το εν λόγω χαρτί δεν θα σε βοηθήσει σε κάτι.
Τα υπόλοιπα σε π.μ.

Καλή δύναμη ~
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
μιλάμε για πτυχίο ιεροψάλτου όχι για πτυχίο β.μ. Που παίρνεις σε 5 χρόνια. Και αντικειμενικά μου λέει ο καθηγητής πως πρέπει βάσει των γνώσεων μου να παω σπο 5ο ετος. Εγώ επιμένω να κανω όλες τις χρονιες γιατί όλο και κάτι θα κερδίσω.

Πολύ καλά θα κάνεις! Και ασφαλώς θα κερδίζεις, αν λάβεις υπ' όψιν σου ότι η σταδιακή άνοδος της δυσκολίας των μαθημάτων ανά έτος ''ψήνει'' τον μαθητή, ειδικά όταν αυτός δείξει το αντίστοιχο ενδιαφέρον.
Από την άλλη, 500 ευρώ είναι πάρα πολλά στις μέρες μας.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
μιλάμε για πτυχίο ιεροψάλτου όχι για πτυχίο β.μ. Που παίρνεις σε 5 χρόνια. Και αντικειμενικά μου λέει ο καθηγητής πως πρέπει βάσει των γνώσεων μου να παω σπο 5ο ετος. Εγώ επιμένω να κανω όλες τις χρονιες γιατί όλο και κάτι θα κερδίσω.

ποιός επιμένει για τώρα;;;;;
κανε όλα κανονικά κ με σειρά.................................
 
Νομίζω πως και μέσα από το θέμα αλλά και μέσω των προσωπικών μηνυμάτων, έχω καταλήξει στην απάντηση που πρέπει να δώσω. παρ' όλα αυτά θα ήθελα να ξέρω ποια είναι μία κανονική τιμή για αυτό το χαρτί.
 

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Αν σου είναι χρήσιμο το Πτυχίο δε θα στο απαντήσω αλλά θα σε προτρέψω να ανοίξεις το Τριώδιο του αειμνήστου Στανίτσα και να πείς τον δάσκαλό σου να σου διδάξει οποιο σοβαρό μάθημα θες εσύ.
Αν καταφέρει και στο διδάξει σωστά σημαίνει οτι τότε δεν πρέπει να πάρεις πτυχίο μιας και αυτός που συνέθεσε το Τριώδιον ήτο χωρίς πτυχίο.
Αν πάλι κάνει λάθος τότε σημαίνει οτι πρέπει να πάρεις το πτυχίο.
Οσο για την τιμή τόσο έδωσα και εγώ.
 
Last edited by a moderator:
Nομιζω αξια και 'ζητηση΄ εχει ενας καλος ψαλτης και οχι απλα ο πτυχιουχος.
εσυ πρεπει να υποστηριξεις το πτυχιο σου , οτι αξιζεις να το κατεχεις,δεν σε υποστηριζει αυτο. να νιωθεις οτι οι γνωσεις σου και η αποδοση σου το αξιζουν, αλλιως ισως θα ηταν καλυτερα να το αφηνες για αργοτερα..
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Πεταμένα λεφτά είναι, τα περισσότερα ωδεία πουλάνε τα πτυχία σαν τις σχολές οδήγησης, ίσα να λες ότι έχεις χαρτί. Οι περισσότεροι διπλωματούχοι ειδικά τα τελευταία 10 χρόνια δεν ξέρουν να ψάλλουν μια Τιμιωτέρα, το έχω επιβεβαιώσει πάμπολλες φορές και το αναφέρω με λύπη.

Οπότε αν θες το χαρτί οπωσδήποτε, έτσι όπως είναι η κατάσταση, βρες μια φθηνή έως τσάμπα σχολή (υπάρχουν πολλές, ψάξε εύκολο είναι) να κάνεις την δουλειά σου, να πάρεις το χαρτί σου, και αν θες μουσική μαθαίνεις αλλού.
 
Eν τάξει Ευάγγελε (και άλλοι συμφορουμίστες) , η κατάσταση στα ωδεία , λίγο , έως πολύ είναι γνωστή , αλλά αυτό δεν σημαίνει και ισοπέδωση .
Όλοι εμείς που απαξιώνουμε το πτυχίο ή το δίπλωμα , έχουμε και μεις (γιατί άραγε ) και συμβουλεύουμε τον Κων/νο , να μη πάει να το πάρει γιατί τζάμπα κόπος και τσάμπα λεφτά ;
Εξ άλλου για να μην αδικούμε τον τομέα μας , τα ωδεία γενικότερα έτσι (δυστυχώς πάλι τονίζω ) λειτουργούν γενικότερα .
Έχω δει "τζούφια" πτυχία , αρμονίας , ενοργάνωσης, πτυχία οργάνων κ.λ.π.
Η καλύτρη συμβουλή θα ήταν να πάει να βρεί σωστό δάσκαλο , ο οποίος θα του δώσει και πτυχίο (που θα έχει και θα καμαρώνει όταν το πάρει ότι δεν είναι κάλπικο )
Θα το υποστηρίζει με την στάση του , όπως εύστοχα έγραψε και ο συνάδελφος.
Τώρα τα διαδυκτιακά και μέσω σκάιπ , μου ακούγονται κάπως .
Πήγαινε να βρεις τον κ.Γιώργο Κων/νε , ξέρει αρκετά πράγματα , είναι κατηρτισμένος.
 
Top