[Ερώτηση] Αξίζει να ξεκινήσω να μάθω ψαλτική άνευ διδασκάλου;

freetomi24

Νέο μέλος
Γεια σας! Ειμαι νεο μελος και σας χαιρετω ολους!:)
Θελω να ξεκινησω να μαθω ψαλτικη ανευ διδασκαλου και εχω σε pdf το βιβλιο του Ιωάννη Μαργαζιώτη με ενσωματωμένα mp3 το πως γινονται οι ασκησεις...

Ερωτηση.. αξιζει να ξεκινήσω??
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Γεια σας! Ειμαι νεο μελος και σας χαιρετω ολους!:)
Θελω να ξεκινησω να μαθω ψαλτικη ανευ διδασκαλου και εχω σε pdf το βιβλιο του Ιωάννη Μαργαζιώτη με ενσωματωμένα mp3 το πως γινονται οι ασκησεις...

Ερωτηση.. αξιζει να ξεκινήσω??

Σε συγχαιρω για την αποφαση σου να μαθεις, αλλα ανευ διδασκαλου δεν προκειται να τα καταφερεις.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Γεια σας! Ειμαι νεο μελος και σας χαιρετω ολους!:)
Θελω να ξεκινησω να μαθω ψαλτικη ανευ διδασκαλου και εχω σε pdf το βιβλιο του Ιωάννη Μαργαζιώτη με ενσωματωμένα mp3 το πως γινονται οι ασκησεις...

Ερωτηση.. αξιζει να ξεκινήσω??

Αξίζει η καθε προσπάθεια οποιουδήποτε ανθρώπου την κάνει, αλλά στην περίπτωση σου είτε θα ακολουθήσεις τον συμβατικό δρόμο της διδασκαλίας με διδάσκαλο είτε θα πας στον ασύμβατο άνευ διδασκάλου τρόπο ο οποίος είναι και πιο μακρύς και κακοτράχαλος δρόμος και με πολλούς παράδρομους που οδηγούν σε αδιέξοδα, όχι ό,τι κι από εκεί δεν υπάρχει διέξοδος αλλά θα πρέπει να κοπιάσεις πάρα πολύ για να την βρεις..
 
Γεια σας! Ειμαι νεο μελος και σας χαιρετω ολους!:)
Θελω να ξεκινησω να μαθω ψαλτικη ανευ διδασκαλου και εχω σε pdf το βιβλιο του Ιωάννη Μαργαζιώτη με ενσωματωμένα mp3 το πως γινονται οι ασκησεις...

Ερωτηση.. αξιζει να ξεκινήσω??

Αδερφέ, αν επιτρέπεται, υπάρχει λόγος που αποφάσισες να μάθεις "άνευ διδασκάλου";
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Γεια σας! Ειμαι νεο μελος και σας χαιρετω ολους!:)
Θελω να ξεκινησω να μαθω ψαλτικη ανευ διδασκαλου και εχω σε pdf το βιβλιο του Ιωάννη Μαργαζιώτη με ενσωματωμένα mp3 το πως γινονται οι ασκησεις...

Ερωτηση.. αξιζει να ξεκινήσω??

Και εγώ ξεκίνησα με κάποια cd και το 1ο θεωρητικό βιβλίο του κου Γεωργίου Κακουλίδη...!!!
Στην συνέχεια όμως πήγα σε δάσκαλο... ο οποίος με άκουγε και με διόρθωνε... με εδίδασκε για το πώς και το γιατί....!!!!
Μετά πήγα σε επόμενο δάσκαλο, προκειμένου να διδαχθώ όλη την ύλη που προβλέπεται από το Υπουργείο για να πάρω πτυχίο.... από τον 2ο δάσκαλο έμαθα άλλα, περισσότερα πράγματα....!!!
Ολοκλήρωσα το βασικό στάδιο έδωσα για το πτυχίο... πήρα το πτυχίο και συνεχίζω να σπουδάζω...!!! Να διαβάζω, να μελετώ, να ψάλλω...!!!

Δεν τα λέω όλα αυτά για να σε απογοητεύσω... αλλά για να δείξω ότι η ενασχόληση με την ψαλτική τέχνη είναι ένα πολύ όμορφο ταξίδι στην παράδοση... το οποίο δεν νομίζω ότι σταματάει ποτέ...!!!

Καλή αρχή και καλή συνέχεια εύχομαι!!!
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Εφόσον θα αρχίσεις χωρίς δάσκαλο φρόντισε να βρεις μια εκκλησία και να πηγαίνεις στο δεξιό αναλόγιο κάθε Κυριακή από την αρχή του όρθρου για να μάθεις και την τυπική διάταξη αλλά κυρίως για να έχεις μουσικά ακούσματα
Βεβαιώσου αν ο δεξιός είναι καλλίφωνος και έχει μουσικές γνώσεις και κάτσε δίπλα του να μάθεις
 

freetomi24

Νέο μέλος
Σε συγχαιρω για την αποφαση σου να μαθεις, αλλα ανευ διδασκαλου δεν προκειται να τα καταφερεις.

Τόσο καλά ε? Το αφηνω τότε γιατι αν ειναι να κανω λαθος πραγματα και να παιδεύομαι ετσι δεν εξιζει!:mad:

Αδερφέ, αν επιτρέπεται, υπάρχει λόγος που αποφάσισες να μάθεις "άνευ διδασκάλου";

Δεν ξερω καποιον να παω εδω στην αθηνα (πειραια-αιγαλεω) και στα ωδεία είναι πολύ ακριβά! Ειχα βρει εναν δασκαλο με 8-10€ την ωρα αλλα ηθελε στον χωρο μου και εδω δεν εχω ησυχία....:mad::mad:

Εφόσον θα αρχίσεις χωρίς δάσκαλο φρόντισε να βρεις μια εκκλησία και να πηγαίνεις στο δεξιό αναλόγιο κάθε Κυριακή από την αρχή του όρθρου για να μάθεις και την τυπική διάταξη αλλά κυρίως για να έχεις μουσικά ακούσματα
Βεβαιώσου αν ο δεξιός είναι καλλίφωνος και έχει μουσικές γνώσεις και κάτσε δίπλα του να μάθεις

Μα ετσι στο ξεκάρφωτο?? "Γεια σας ηρθα!!?":cool::cool:


Απο οτι καταλαβα ειναι και η ψαλτικη σαν την αγιογραφια με τα βιβλια δεν μαθαινεις σωστα... οταν μαθαινα αγιογραφια με τα βιβλια ειχα πολυ παίδεμα.. οταν βρηκα και μου εδειξαν εγινα αγιογραφος! και διαβαζα τα ιδια βιβλια με αλλο ματι!:wink::wink:
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Καλημέρα. Ρωτήστε στην σχολή της μητροπόλεώς σας.
Στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών τα μαθήματα είναι πολύ οικονομικά ( νομίζω 30 ευρώ ανά μήνα) για μαθήματα αρχαρίων.
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Κοίταξε για να μάθεις την Θεωρία, καλά με πολλές επαναλήψεις ,ναι ξεκίνα μόνος σου ,γίνεται και άνευ διδασκάλου .

Αλλά να καθίσεις να μάθεις τα 5 η 7 έτη της βυζαντινής μουσικής μόνος σου ε αυτό είναι δύσκολο και ο δρόμος για τα έτη ανηφορικός .

Να μου έλεγες πώς θα φτάσεις σε κάποιο σημείο και μετά θα συνέχιζες μόνος πχ ύλη 5 έτους ,που θα ήσουν σε θέση να καταφέρεις μόνος σου να διαβάσεις ,ναι

αλλά και πάλι δύσκολα ,

γιατί η βυζαντινή μουσική είναι σαν τα μαθηματικά προχωράς στάδιο στάδιο και

αν κάτι το αφήσεις υπάρχει μέρα που θα το χρειαστείς

και δεν θα γίνεται να το μάθεις τότε (μιλάω για κλασσικά μαθήματα ).

Καλή επιτυχία ότι και αν αποφασίσεις .

Εννοώντας με δάσκαλο η χωρίς ,τρίτη επιλογή δεν θα ήθελα να επιλέξεις !!!
 

freetomi24

Νέο μέλος
Σας ευχαριστω παιδια ολους για τον κοπο σας!!!:) Θα δω τι θα κανω για δασκαλο..
 

ΟΝΑΣΟΓΛΟΥ

Νέο μέλος
Αγαπητέ Γιάννη αυτό που θα σου έλεγα, ότι το καλύτερο μάθημα γίνεται πάνω στο αναλόγιο δίπλα σε ένα καλό ψάλτη προσοχή να είναι αληθινός.Τα αυτιά και τα μάτια σου στο στόμα και στα χέρια του ψάλτη.Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα.
 
Top