[Ερώτηση] Αντιμετωπιση γεγονοτων απο ιερεις

  • Thread starter ΦΥΤΡΟΣ ΝΙΚΟΣ
  • Start date
Status
Not open for further replies.
Φ

ΦΥΤΡΟΣ ΝΙΚΟΣ

Guest
συναδελφοι μου χρονια πολλα......ειχαμε ενα σοβαρο περιστατικο στον ναο μας την μεγαλη παρασκευη στην αποκαθηλωση...το παπαδακι λιποθυμησε και χτυπησε με το κεφαλακι του πισω στον επιταφιο και επεσε με το πλαι πανω στο μαρμαρο στο πρωτο σκαλοπατι για την ωραια πυλη......εκεινη την ωρα ο πατερ διαβαζε το ευαγγελιο.....φυσικα το παιδι εμεινε ξερο ομως ο ιερεας δεν ταραχτηκε καθολου συνεχισε το εργο αγαπης .....να διαβαζει το ευαγγελιο....ο κοσμος τρομαξε πεταχτηκε μια κυρια το αγκαλιασε και το εβαλε μες το ιερο για να του δωσουν της πρωτες βοηθειες........με απαξιωση ο πατερ σταματαει το διαβασμα και μπαινει μεσα στο ιερο και με μεγαλη φωνη και με εξευτελιστηκο τροπο να φωναζει στην γυναικα να παει να εξομολογηθει επειδη μπηκε στο ιερο.......Σας παρακαλω στην αγαπη σας αδελφοι μου.........θεωρω οτι ειναι ενα πολυ σοβαρο θεμα που εχει να κανει με την συμπεριφορα ολων μας σε καταστασεις ανθρωπινες πανω απο ολα!!!!ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΘΕΡΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΒΗΣΕΤΕ ....ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΣ (ψαλτες)ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ (παπαδες)ΤΟ ΙΔΙΟ ΥΠΗΡΕΤΟΥΜΕ!!!!!
 
Φ

ΦΥΤΡΟΣ ΝΙΚΟΣ

Guest
συναδελφοι μου χρονια πολλα......ειχαμε ενα σοβαρο περιστατικο στον ναο μας την μεγαλη παρασκευη στην αποκαθηλωση...το παπαδακι λιποθυμησε και χτυπησε με το κεφαλακι του πισω στον επιταφιο και επεσε με το πλαι πανω στο μαρμαρο στο πρωτο σκαλοπατι για την ωραια πυλη......εκεινη την ωρα ο πατερ διαβαζε το ευαγγελιο.....φυσικα το παιδι εμεινε ξερο ομως ο ιερεας δεν ταραχτηκε καθολου συνεχισε το εργο αγαπης .....να διαβαζει το ευαγγελιο....ο κοσμος τρομαξε πεταχτηκε μια κυρια το αγκαλιασε και το εβαλε μες το ιερο για να του δωσουν της πρωτες βοηθειες........με απαξιωση ο πατερ σταματαει το διαβασμα και μπαινει μεσα στο ιερο και με μεγαλη φωνη και με εξευτελιστηκο τροπο να φωναζει στην γυναικα να παει να εξομολογηθει επειδη μπηκε στο ιερο.......Σας παρακαλω στην αγαπη σας αδελφοι μου.........θεωρω οτι ειναι ενα πολυ σοβαρο θεμα που εχει να κανει με την συμπεριφορα ολων μας σε καταστασεις ανθρωπινες πανω απο ολα!!!!ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΘΕΡΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΒΗΣΕΤΕ ....ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΣ (ψαλτες)ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ (παπαδες)ΤΟ ΙΔΙΟ ΥΠΗΡΕΤΟΥΜΕ!!!!!
 
Το παιδάκι είναι καλά? αυτό μετράει. Τα υπόλοιπα θα τα διορθώσει όλα το χώμα... μην στενοχωριέσαι αδερφέ.
 
Φ

ΦΥΤΡΟΣ ΝΙΚΟΣ

Guest
διακομιστηκε στο παιδων και του ειχε πεσει η πιεση......λογο νηστειας 8 χρονων παιδακι να του κανουν νηστεια...!!!!ελεος...............ελεος.........δοξα το θεο ειναι καλα μετα απο 48ωρη παρακολουθηση!!!!
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
διακομιστηκε στο παιδων και του ειχε πεσει η πιεση......λογο νηστειας 8 χρονων παιδακι να του κανουν νηστεια...!!!!ελεος...............ελεος.........δοξα το θεο ειναι καλα μετα απο 48ωρη παρακολουθηση!!!!
Κι εμένα και αρκετά παιδιά τα νηστεύουν οι γονείς τους από βρεφική ηλικία σχεδόν και ασφαλώς δεν λιποθυμουν. Έτσι νομίζω καλύτερα να μην είμαστε τόσο απόλυτοι πως η λιποθυμία οφείλεται στη νηστεία. Τα αίτια ενός λιποθυμικου επεισοδίου ποικίλουν

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Η κούραση της Μ.Εβδομάδας είναι γνωστή. Τώρα λίγο η νηστεία, λίγο η ορθοστασία, λίγο η καλομάθεια των παιδιών μας, θα συνετέλεσαν στην λιποθυμία. Δυστυχώς παρόλο που όλη μας η έννοια είναι τα παιδιά, λίγοι ασχολούνται με αυτά και τα προβλήματά τους. Και μόνο όταν συμβεί κάτι. Ευτυχώς το συγκεκριμένο, ήταν περαστικό.
Όσο για τον Ιερέα, το θέμα θέλει λίγο διακριτικότητα. Δεν μπορεί να αφήσει την ιερουργία και να τρέξει στο κάθε περιστατικό. Υπάρχουν οι επίτροποι και οι συνάνθρωποι γύρω. Συζητάμε για τους αστικούς χώρους. Τώρα σ' ένα χωριό, οι συνθήκες επιβάλλουν την ανάλογη αντιμετώπιση. Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν γραπτοί κανόνες συμπεριφοράς εντός των ναών. Αυτά τα λέω εξ ιδίας πείρας (τέως παπαδάκι, νυν στο αναλόγιο !).
Χριστός Ανέστη Περαστικά στον μικρό.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
συναδελφοι μου χρονια πολλα......ειχαμε ενα σοβαρο περιστατικο στον ναο μας την μεγαλη παρασκευη στην αποκαθηλωση...το παπαδακι λιποθυμησε και χτυπησε με το κεφαλακι του πισω στον επιταφιο και επεσε με το πλαι πανω στο μαρμαρο στο πρωτο σκαλοπατι για την ωραια πυλη......εκεινη την ωρα ο πατερ διαβαζε το ευαγγελιο.....φυσικα το παιδι εμεινε ξερο ομως ο ιερεας δεν ταραχτηκε καθολου συνεχισε το εργο αγαπης .....να διαβαζει το ευαγγελιο....ο κοσμος τρομαξε πεταχτηκε μια κυρια το αγκαλιασε και το εβαλε μες το ιερο για να του δωσουν της πρωτες βοηθειες........με απαξιωση ο πατερ σταματαει το διαβασμα και μπαινει μεσα στο ιερο και με μεγαλη φωνη και με εξευτελιστηκο τροπο να φωναζει στην γυναικα να παει να εξομολογηθει επειδη μπηκε στο ιερο.......Σας παρακαλω στην αγαπη σας αδελφοι μου.........θεωρω οτι ειναι ενα πολυ σοβαρο θεμα που εχει να κανει με την συμπεριφορα ολων μας σε καταστασεις ανθρωπινες πανω απο ολα!!!!ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΘΕΡΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΒΗΣΕΤΕ ....ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΣ (ψαλτες)ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ (παπαδες)ΤΟ ΙΔΙΟ ΥΠΗΡΕΤΟΥΜΕ!!!!!
Δέν τά πιστεύω αυτά. αλλά τον επιτάφιο μην τον βάζετε μισό μέτρο από τα σκαλιά της ΩΠ. για νά περνά και ο κόσμος.
Το άλλο μέ τον Τοτό τό ξέρεις;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κι εμένα και αρκετά παιδιά τα νηστεύουν οι γονείς τους από βρεφική ηλικία σχεδόν και ασφαλώς δεν λιποθυμουν. Έτσι νομίζω καλύτερα να μην είμαστε τόσο απόλυτοι πως η λιποθυμία οφείλεται στη νηστεία. Τα αίτια ενός λιποθυμικου επεισοδίου ποικίλουν

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Νηστεύουν τὰ παιδιὰ ἀπὸ τὴν βρεφική τους ἡλικία; Ἄιντεεεεεε!!! Ἔχουμε χάσει τὴν μπάλα ... Δὲν πᾶμε καλά.

Βρέφος καὶ τὸ νηστεύουν; Καὶ τὸ δικαιολογεῖς; Ἀπίστευτα πράγματα. Ἔχει ξεφύγει ὁ κόσμος ...

Μερικὲς φορὲς σκέφτομαι πὼς καλύτερα ἄθεος, παρὰ «καλὸς» χριστιανός. Ὁ ἄθεος ἔχει ἐλπίδα νὰ ἐπιστρέψει στὸ ποίμνιο ἀπὸ συγκυρία Θεοῦ καὶ καλὴ καρδιά, ὁ «καλὸς» χριστιανός δὲν ξέρω.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Νηστεύουν τὰ παιδιὰ ἀπὸ τὴν βρεφική τους ἡλικία; Ἄιντεεεεεε!!! Ἔχουμε χάσει τὴν μπάλα ... Δὲν πᾶμε καλά.

Βρέφος καὶ τὸ νηστεύουν; Καὶ τὸ δικαιολογεῖς; Ἀπίστευτα πράγματα. Ἔχει ξεφύγει ὁ κόσμος ...

Μερικὲς φορὲς σκέφτομαι πὼς καλύτερα ἄθεος, παρὰ «καλὸς» χριστιανός. Ὁ ἄθεος ἔχει ἐλπίδα νὰ ἐπιστρέψει στὸ ποίμνιο ἀπὸ συγκυρία Θεοῦ καὶ καλὴ καρδιά, ὁ «καλὸς» χριστιανός δὲν ξέρω.
Αδελφέ λέγοντας βρεφική ηλικία δεν εννοώ πως Τετάρτες και Παρασκευές σταματούσε ο μητρικός θηλασμός! αλλα ότι από την ηλικια που αποτυπωνονται οι πρώτες αναμνησεις, δηλαδή τριών τεσσάρων ετών περιπου, θυμάμαι το φαγητό στις νηστειες να είναι νηστισιμο.

Sent from my SM-T235 using Tapatalk
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αδελφέ λέγοντας βρεφική ηλικία δεν εννοώ πως Τετάρτες και Παρασκευές σταματούσε ο μητρικός θηλασμός! αλλα ότι από την ηλικια που αποτυπωνονται οι πρώτες αναμνησεις, δηλαδή τριών τεσσάρων ετών περιπου, θυμάμαι το φαγητό στις νηστειες να είναι νηστισιμο.

Sent from my SM-T235 using Tapatalk

Σαράντα μέρες δηλαδὴ δὲν δίνουν στὸ παιδὶ κρέας ἤ γάλα ἤ αὐγό; :confused:

Ἁπορῶ ποιὸς πνευματικὸς ἔδωσε εὐλογία σ' αὐτὴν τὴν ἀπαράδεκτη πρακτική. Ἀναρωτιέμαι ἐπίσης ἄν συμβουλεύθηκαν οἱ «εὐλαβείς» γονείς τὸν παιδίατρό τους.

Στὶς νηστεῖες οἱ γονείς νηστεύουν καὶ τὰ παιδιὰ τρῶνε ἀπ' ὅλα, μὲ χωριστὴ κατσαρόλα. Ἐν τάξει τὴν Μεγάλη Παρασκευή δὲν δίνεις μπιφτέκι, ἀλλὰ γιὰ μιὰ μέρα κατ' ἐξαίρεση.

 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Τί άλλο θα συζητήσουμε; Κλείνω το θέμα και σύντομα θ΄ αποσυρθεί. Το μέλος που το άνοιξε σ' οσα μηνύματά του φαίνονται ή έχουν αποσυρθεί δεν κάνει τίποτε άλλο από το να καταγγέλλει αστόχως και ακαίρως τους πάντες και τον συντονισμό. Ευχαριστώ.
 
Status
Not open for further replies.
Top