[Ψάχνω] Αντίφωνα της Θείας Λειτουργίας στους 8 ήχους

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου

Βάση ποιᾶς λογικῆς ἰσχύει αὐτὸ:
2.JPG
ἀλλὰ ὄχι αὐτό;
1.JPG
Ἂν μᾶς τὸ τεκμηριώσετε ἱκανῶς, θὰ τονίσω γιὰ ἐσᾶς καὶ θὰ τὰ ἀναρτήσω, ὅπως ἔχω κάνει καὶ στὸ παρελθόν.

Τι γνώμη έχετε για κάποιους ψάλτες οι οποίοι έχουν γράψει διάφορους ύμνους της Θείας Λειτουργίας και άλλων ακολουθιών στους 8 ήχους και τους ψάλλουν στους ναούς που διακονουν?
Και αναφέρομαι σε ψάλτες γίγαντες.
Ἂν καὶ δὲν ξέρω σὲ ποιοὺς ψάλτες ἀναφέρεστε, μήπως οἱ διάφοροι ὕμνοι ποὺ μελοποίησαν εἶναι ὅπως αὐτὸς
3.JPG
ἢ αὐτός;
4.JPG
 
Last edited:

L.M

Μέλος
Δηλαδή εάν κάποιος "γίγαντας" ψέλνει στο αναλόγιο με μπαγλαμαδάκι :confused: φορώντας σορτσάκι :p και σαγιονάρα :eek: θα μας το φέρετε ως παράδειγμα; αφού το κάνει αυτός γιατί να μην το κάνω και 'γω;
Μάλλον ψέλνετε (εάν ψέλνετε) μόνο για την τέχνη και τον εαυτό σας (εγωϊσμό να το πω;) και όχι για τον λαό και την προσευχή...
Καλημερα σας κ Καραγιαννακη.
Στο αναλόγιο είμαι από το 1986.
Ούτε για την τέχνη ψαλω ούτε για να ικανοποιήσω τις προσωπικές μου φιλοδοξίες.
Ευχαριστω.
 

L.M

Μέλος
Στο βιβλίο της παρακλητικής στο τέλος κάθε ήχου έχει ένα εξάστιχο που αναφέρεται (περιγράφει) το ήθος του ήχου. Τα αναφέρει με κάποια σχόλια και το "Μέγα θεωρητικό της Μουσικής" του Χρυσάνθου. Ρίξε μια ματιά, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις για ποιό λόγο οι ήχοι δεν μπαίνουν τυχαία και γιατί κάποια μέλη δεν σηκώνουν αλλαγή στον ήχο. Δημιουργείται σύγχυση καθώς αλλά μας λέει το ποιητικό κείμενο και άλλα η μελωδία, άλλο ήθος περιγράφουν τα λόγια και άλλο η μελωδία. Αν έχεις όρεξη μελέτησε τα λόγια στην παρακλητική σε κάθε ήχο σε σχέση με το ήθος του..όρεξη να'χεις...Συνέχισε γερά, έχεις δίκιο στην πέσανε (πέσαμε)...αλλά έχουν δίκιο..(εγώ δεν ξέρω)..:)
Καλημερα.
Τα γνωρίζω αυτά τα εξαστιχα.
 

L.M

Μέλος

Βάση ποιᾶς λογικῆς ἰσχύει αὐτὸ:
View attachment 95569
ἀλλὰ ὄχι αὐτό;
View attachment 95570
Ἂν μᾶς τὸ τεκμηριώσετε ἱκανῶς, θὰ τονίσω γιὰ ἐσᾶς καὶ θὰ τὰ ἀναρτήσω, ὅπως ἔχω κάνει καὶ στὸ παρελθόν.


Ἂν καὶ δὲν ξέρω σὲ ποιοὺς ψάλτες ἀναφέρεστε, μήπως οἱ διάφοροι ὕμνοι ποὺ μελοποίησαν εἶναι ὅπως αὐτὸς
View attachment 95571
ἢ αὐτός;
View attachment 95572
δεν θα αναφερω ονοματα.
εχουν γραφτει και εχουν ακουστει μεσα σε διαφορους ναους διαφορα.
Ανοιξανταρια-ν ψαλμος υμνοι απολυσεως σε ολους τους ηχους.
 

L.M

Μέλος
Ρώτα τους γίγαντες .
Γιατι ρωτάς (εμάς ) τα μυρμήγκια ;
Υ.Γ Για κατανομασε κανένα γίγαντα ,ετσι για την ιστορία ,γιατι αυτούς που εχω εγω υπ όψιν ,δεν λέγανε ,ούτε έγραψαν τετοια πράγματα ...
αυτο που ρωτησα κ. Καλπακιδη ηταν αν υπαρχουν στην κατοχη καποιου συναδελφου τα αντιφωνα και στους 8 ηχους και ηταν ευκολο να μου τα στειλει γιατι ηθελα να βρισκονται απλως στην κατοχη μου.
τωρα απο κει και περα γιατι τετοια αντιδραση απο μερος ορισμενων συναδελφων δεν μπορω να το καταλαβω.
και κατι τελευταιο.
ουτε σας θεωρω και ουτε προκειται να θεωρησω κανεναν συναδελφο μυρμηγκι.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
τωρα απο κει και περα γιατι τετοια αντιδραση απο μερος ορισμενων συναδελφων δεν μπορω να το καταλαβω.
Δὲν πρόκειται πάντως γιὰ προσωπικὴ ἐπίθεση, πιστεύω ὅτι αὐτὸ μπορῶ νὰ τὸ πῶ ἐκ μέρους ὅλων ὅσων προέγραψαν ἀντιδρῶντας στὸ αἴτημά σας. Ἡ πρόκληση ἔγκειται στὸ ποῦ βρίσκεται τὸ ὅριο μεταξὺ τῆς παραδόσεως καὶ τῆς ὑπέρβασης. Στὸ συγκεκριμένο θέμα τὸ ὅριο εἶναι μπροστά μας, εἶναι γραμμένο, εἶναι ὀφθαλμοφανές, δὲν τίθεται ὑπὸ συζήτηση, τουλάχιστον ὅσων ἀφορᾶ στὴν σημερινὴ λειτουργικὴ πραγματικότητα. Ἄσχετα ἂν ἐσεῖς θέλετε ἕναν τονισμὸ τῶν ἀντιφώνων γιὰ προσωπική σας χρήση ἢ ὄχι, ἡ δημοσίευσή του εἴτε ἐδῶ εἴτε σὲ ἔντυπη ἔκδοση προωθεῖ μία τάση ἡ ὁποῖα εἴτε μᾶς ἀρέσει εἴτε ὄχι εἶναι μακρὰν ἐκτὸς τῶν ὁρίων αὐτῶν, ἐξ οὗ καὶ ἡ μαζικὴ ἀντίδραση.

Ἂν μοῦ ἐπιτρέπετε πάντως, ἂν καὶ παλαιότερός μου στὸ ἀναλόγιο, θὰ ἤθελα νὰ σᾶς συμβουλεύσω κάτι καὶ ἐσεῖς ἀξιολογῆστε ἀνάλογα. Πρὶν τὸ "ποιός" εἶπε τί, καλὸ εἶναι νὰ ἐρευνᾶτε καὶ τὸ "γιατί" τὸ εἶπε. Ἂν τὸ "γιατί" μένει μετέωρο καὶ ἀναπάντητο, καλὸ εἶναι νὰ μὴν ἐπαναπαύεσθε στὸ "ποιός". Πρόσφατα μετέφερα μία γνώση σὲ ἕναν τέτοιον γίγαντα τῆς ψαλτικῆς καὶ μετὰ ἀπὸ σειρὰ διασταυρώσεων, τὸ ἀποδέχτηκε μὲ χαρά. Αὐτὸ δὲν κάνει οὔτε ἐμένα κάτι μεγαλύτερο ἀπ' ὅ,τι εἶμαι, οὔτε αὐτὸν κάτι λιγότερο ἀπ' ὅ,τι ἦταν. Μάλιστα θὰ ἔλεγα ὅτι αὐτὸ εἶναι ἰδίωμα τῶν πραγματικῶν γιγάντων. Νὰ μὴν ἔχουν στεγανά, νὰ μὴν σταματᾶνε ποτὲ νὰ θέλουν νὰ γίνουν καλύτεροι αὐτο-αναθεωρούμενοι.

Ἂν παρ' ὅλα αὐτὰ θέλετε τὰ κείμενα καὶ κάποιος συνάδελφος ἔχει τὰ ἐγχειρίδια ποὺ προαναφέρθηκαν (δὲν τὰ ἔχω εἰδάλλως θὰ τὰ ἀνέβαζα ἐγὼ) καὶ δὲν τίθεται νομικὸ ζήτημα δικαιωμάτων, ἂς τὰ ἀνεβάσει καὶ κάντε τα ὅ,τι θέλετε. Ἡλικίαν ἔχετε ἐξάλλου.

Καλὴ συνέχεια καὶ συγγνώμη ἂν σᾶς στενοχώρησα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Μέ καλύπτουν αὐτά:
αυτο που ρωτησα ... ηταν αν υπαρχουν στην κατοχη καποιου συναδελφου τα αντιφωνα και στους 8 ηχους και ηταν ευκολο να μου τα στειλει γιατι ηθελα να βρισκονται απλως στην κατοχη μου.

Ἂν παρ' ὅλα αὐτὰ θέλετε τὰ κείμενα καὶ κάποιος συνάδελφος ἔχει τὰ ἐγχειρίδια ποὺ προαναφέρθηκαν (δὲν τὰ ἔχω εἰδάλλως θὰ τὰ ἀνέβαζα ἐγὼ) καὶ δὲν τίθεται νομικὸ ζήτημα δικαιωμάτων, ἂς τὰ ἀνεβάσει καὶ κάντε τα ὅ,τι θέλετε.
Ὑπάρχει παλαιότερο θέμα: [Ερώτηση] Αντίφωνα της Θ. Λειτουργίας σε άλλο ήχο εκτός από Β';
Καί σχόλιο αὐτόπτου...
Περί τοῦ συγκεκριμένου βιβλίου ἐδῶ, ὅπου ἔχουν ἀναρτηθεῖ ἀποσπάσματα.
Ἄν καί πωλεῖται, ἴσως θά μποροῦσαν νά ἀναρτηθοῦν τά συγκεκριμένα ἀντίφωνα.

 

L.M

Μέλος
Δὲν πρόκειται πάντως γιὰ προσωπικὴ ἐπίθεση, πιστεύω ὅτι αὐτὸ μπορῶ νὰ τὸ πῶ ἐκ μέρους ὅλων ὅσων προέγραψαν ἀντιδρῶντας στὸ αἴτημά σας. Ἡ πρόκληση ἔγκειται στὸ ποῦ βρίσκεται τὸ ὅριο μεταξὺ τῆς παραδόσεως καὶ τῆς ὑπέρβασης. Στὸ συγκεκριμένο θέμα τὸ ὅριο εἶναι μπροστά μας, εἶναι γραμμένο, εἶναι ὀφθαλμοφανές, δὲν τίθεται ὑπὸ συζήτηση, τουλάχιστον ὅσων ἀφορᾶ στὴν σημερινὴ λειτουργικὴ πραγματικότητα. Ἄσχετα ἂν ἐσεῖς θέλετε ἕναν τονισμὸ τῶν ἀντιφώνων γιὰ προσωπική σας χρήση ἢ ὄχι, ἡ δημοσίευσή του εἴτε ἐδῶ εἴτε σὲ ἔντυπη ἔκδοση προωθεῖ μία τάση ἡ ὁποῖα εἴτε μᾶς ἀρέσει εἴτε ὄχι εἶναι μακρὰν ἐκτὸς τῶν ὁρίων αὐτῶν, ἐξ οὗ καὶ ἡ μαζικὴ ἀντίδραση.

Ἂν μοῦ ἐπιτρέπετε πάντως, ἂν καὶ παλαιότερός μου στὸ ἀναλόγιο, θὰ ἤθελα νὰ σᾶς συμβουλεύσω κάτι καὶ ἐσεῖς ἀξιολογῆστε ἀνάλογα. Πρὶν τὸ "ποιός" εἶπε τί, καλὸ εἶναι νὰ ἐρευνᾶτε καὶ τὸ "γιατί" τὸ εἶπε. Ἂν τὸ "γιατί" μένει μετέωρο καὶ ἀναπάντητο, καλὸ εἶναι νὰ μὴν ἐπαναπαύεσθε στὸ "ποιός". Πρόσφατα μετέφερα μία γνώση σὲ ἕναν τέτοιον γίγαντα τῆς ψαλτικῆς καὶ μετὰ ἀπὸ σειρὰ διασταυρώσεων, τὸ ἀποδέχτηκε μὲ χαρά. Αὐτὸ δὲν κάνει οὔτε ἐμένα κάτι μεγαλύτερο ἀπ' ὅ,τι εἶμαι, οὔτε αὐτὸν κάτι λιγότερο ἀπ' ὅ,τι ἦταν. Μάλιστα θὰ ἔλεγα ὅτι αὐτὸ εἶναι ἰδίωμα τῶν πραγματικῶν γιγάντων. Νὰ μὴν ἔχουν στεγανά, νὰ μὴν σταματᾶνε ποτὲ νὰ θέλουν νὰ γίνουν καλύτεροι αὐτο-αναθεωρούμενοι.

Ἂν παρ' ὅλα αὐτὰ θέλετε τὰ κείμενα καὶ κάποιος συνάδελφος ἔχει τὰ ἐγχειρίδια ποὺ προαναφέρθηκαν (δὲν τὰ ἔχω εἰδάλλως θὰ τὰ ἀνέβαζα ἐγὼ) καὶ δὲν τίθεται νομικὸ ζήτημα δικαιωμάτων, ἂς τὰ ἀνεβάσει καὶ κάντε τα ὅ,τι θέλετε. Ἡλικίαν ἔχετε ἐξάλλου.

Καλὴ συνέχεια καὶ συγγνώμη ἂν σᾶς στενοχώρησα.
Kαλημερα σας κ. Τσακιρογλου.
δεν με στεναχωρεσατε.
δεν εχω να προσθεσω κατι επανω σ αυτα που αναφερατε.
συμφωνω απολυτα μαζι σας.
με την ευκαιρια ενα ευχαριστω απο μενα για οτι εχετε προσφερει εδω στο ψαλτολογιο.
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Κ.Βαγενα δέκτη και σεβαστή ή άποψη σας.
Θέλω αν μου επιτρέπετε να σας απεθυνω μία ερώτηση.
Τι γνώμη έχετε για κάποιους ψάλτες οι οποίοι έχουν γράψει διάφορους ύμνους της Θείας Λειτουργίας και άλλων ακολουθιών στους 8 ήχους και τους ψάλλουν στους ναούς που διακονουν?
Και αναφέρομαι σε ψάλτες γίγαντες.

Καταρχάς, συγγνώμη για τη συνέχιση των εκτός θέματος σχολίων. Απλώς είδα την πράγματι τόσο απλή ερώτηση που κάνατε και μου ήρθε αυθόρμητα η εξίσου απλή απάντηση.

Αν θέλετε να το αιτιολογήσω παραπάνω, θα έλεγα ότι η λέξη "μπουζουξίδικο" εκφράζει εδώ οτιδήποτε δεν είναι εκκλησιαστικό και λειτουργικά καίριο· γιατί στην περίπτωση της εκκλησιαστικής - λειτουργικής μουσικής, ο εκκλησιαστικός χαρακτήρας θα έλεγα ότι είναι η "εφαρμοσμένη ηθική" αυτής της μουσικής. Είναι η αισθητική της δικαίωση. Με βάση λοιπόν αυτό το σκεπτικό, είναι εντελώς έξω από τη λογική της μουσικής αυτής τέτοιου είδους πρακτικές, διότι απλούστατα δεν δικαιώνονται λειτουργικά άρα και αισθητικά, δηλαδή μουσικά.

Είναι σαν να σας πω ότι θα καθιερώσω να λέγονται εκ περιτροπής εναλλακτικές μελοποιήσεις του Εθνικού Ύμνου. Κάποια πράγματα είναι έτσι και μόνον έτσι, από την ίδια τη φύση τους.

Όσον αφορά τώρα τους γίγαντες που αναφέρετε, ούτε εγώ γνωρίζω ποιους ακριβώς εννοείτε, αλλά, όποιους και να εννοείτε, οι πάντες κρίνονται κατά περίπτωση και χωρίς προκαταλήψεις. Για μένα ένας ψάλτης που εφαρμόζει αυτήν την οκτάηχη εναλλαγή και δη συστηματικά μπορεί να είναι γίγαντας ως εκτελεστής, αλλά μέχρις εκεί· του λείπουν αυτά που λείπουν γενικά απ' τον κλάδο μας: λειτουργική - εκκλησιαστική παιδεία, αισθητική παιδεία, ζωντανή και καρποφόρα επαφή με την παράδοση που φέρει, συναίσθηση του ρόλου του, σοβαρότητα στην τέλεση του λειτουργήματός του. Και δεν θα με πείραζε να ταυτίσετε αυτό το προφίλ με μεγάλα ονόματα, η άποψή μου αυτή είναι, όποιον και να μου αναφέρετε.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=24954
Ψαχνοντας το βρηκα συνδυασμενο με την εξης εχετικη αναμνηση μου
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=157211&postcount=32
Πραγματικα δεν μπορω να κςτανοησω αυτη την ταση
Δίνω καλύτερα τόν σύνδεσμο γιά νά διαβάσουν καί παρακάτω: http://analogion.com/forum/showthread.php?p=157211#post157211

Κι ἐπειδή βλέπω ὅτι πρόκειται καί γιά ἕνα δεύτερο βιβλίο ἀδελφοῦ (http://analogion.com/forum/showthread.php?t=9805) κι ἐπειδή γιά τό πρῶτο πού ἀνέφερα βλέπω ἀπό τά περιεχόμενα ὅτι τά ἀντίφωνα καλύπτουν πάνω ἀπό 50 σελίδες, ἄς κλείσει τό θέμα ἐδῶ κι ὅποιος ἐνδιαφέρεται ἄς πάει νά ἀγοράσει τά συγκεκριμένα βιβλία.

Νά εἴμαστε καλά!

 
Top