Αντίφωνα της Θείας Λειτουργίας και Τυπικά-Μακαρισμοί

kermeniwts

Νέο μέλος
Ὄχι. Ξεκινήσατε τόν διάλογο κάνοντας παράθεση στό μήνυμα τοῦ @dkalpakidis μέ τά ἀρχαῖα ἀντίφωνα. Τί εἴδατε ἐκεῖ καί τί γράψατε;
Τά ἀντίφωνα δέν εἶναι τά ἐφύμνια, ἀλλά οἱ ψαλμοί!
Καἰ ἔχουν σειρά, 91, 92 & 94, πού ἐσεῖς ἀνακατέψατε.
Γι᾿ αὐτό ἐπαναλαμβάνω, διαβᾶστε Ψαλτολόγιο καί σχετικά λειτουργικά βιβλία καί μή χαλᾶτε τά θέματα.
το φυλλάδιο το έφτιαξα από τον σύλλογο μουσικοφιλων Κωνσταντινουπόλεως πριν χρόνια...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
το φυλλάδιο το έφτιαξα από τον σύλλογο μουσικοφιλων Κωνσταντινουπόλεως πριν χρόνια...
Μιά μᾶς λέτε γιά 8/11 καί μετά δείχνετε γιά 9/11.
Γιά 8/11 ὑπάρχει στό Ψ τό φυλλάδιο τοῦ Συλλόγου πού σᾶς ἐκθέτει...
11-08. Σύναξις τῶν Παμμεγίστων Ταξιαρχῶν

Ἐπίσης ἐδῶ γιά 9/11.

Δέν κάνει τέτοια πράγματα ὁ σύλλογος μουσικοφιλων Κωνσταντινουπόλεως.
 

kermeniwts

Νέο μέλος
δεν έχει σημασία όλη αυτή η λεπτολογηση...υπάρχουν 10 τυπικά τα οποία μάλιστα εξελίσσονται...
 

kermeniwts

Νέο μέλος
χθες, 8.11.22 και σήμερα ο ψάλτης είπε τα αντιφωνα της Κυριακης. το φυλλάδιο μου έλεγε τα αρχαία. ποιος είχε δικιο;;;

αυτή ήταν η αρχική μου αναφορά. το ίδιο έκανε ο ψάλτης και τις δύο ημέρες. τέλος, μπορεί να μην ήταν οι κωνστανινουπολιτες....μη μας φάτε για αυτό, έλεος!!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
δεν έχει σημασία όλη αυτή η λεπτολογηση...υπάρχουν 10 τυπικά τα οποία μάλιστα εξελίσσονται...
Εἶστε έντελῶς λάθος καί ἐκτός θέματος. Παρακαλῶ σταματῆστε, μή δίνετε "ἐσφαλμένες ὁδηγίες" καί ἀποπροσανατολίζετε τά μέλη.
Διέγραψα προηγούμενο μήνυμά σας.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
χθες, 8.11.22 και σήμερα ο ψάλτης είπε τα αντιφωνα της Κυριακης. το φυλλάδιο μου έλεγε τα αρχαία. ποιος είχε δικιο;;;

αυτή ήταν η αρχική μου αναφορά. το ίδιο έκανε ο ψάλτης και τις δύο ημέρες. τέλος, μπορεί να μην ήταν οι κωνστανινουπολιτες....μη μας φάτε για αυτό, έλεος!!!
Τώρα πού τά εἴδαμε, ὁ ψάλτης εἶχε δίκιο!!!
Γιατί ἐσεῖς εἴχατε λάθος ἀντίφωνα!!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
χαίρετε. στο παρακάτω λίνκ ειναι σωστά τα αντίφωνα; (σελ. 43 του πιντιεφ και εξης)
https://agioskosmasoetolos.wordpress.com/2023/03/27/ακολουθια-του-ακαθιστου-υμνου-εν-τω-ορ/
Πρόκειται γιά τά Θεομητορικά ἀντίφωνα τοῦ Γενεσίου.
Ἀπό πολλῶν ἐτῶν αὐτή ἡ ἱστοσελίδα αὐτά προβλέπει γιά τό Σάββατον τοῦ Ἀκαθίστου.
Δέν γνωρίζω ποῦ στηρίζεται. Ἴσως ὑπάρχει εἰδική ἀκολουθία γιά πανηγυρίζοντες ναούς.
 
Top