Ανοιξαντάρια σε πλ. α΄ υπό Αβραάμ Ευθυμιάδου. Τευχίδιον «Το Φωταγωγικόν Άσμα», με παράρτημα Κύριε ελέησον πλ. α' και Θεοτόκε Παρθένε οκτάηχο.

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
<<Το φωταγογικόν άσμα>> του Αβραάμ Ευθυμιάδου έχει ανεβεί στο ψαλτολόγιο;
Περιλαμβάνει ανοιξαντάρια σε ήχος πλ.α και παράρτημα μα Κύριε Ελέησον σε πλ.α και ένα οχτάηχον Θεοτόκε Παρθένε..
Μόλις μου το έδωσε ένας φίλος και μου είπε να το ανεβάσω στο psaltologion αλλά αν έχει ανέβει τότε να μη το ξαναενεβάζω..

Καλή ανάσταση!
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
πεταστής;69125 said:
<<Το φωταγογικόν άσμα>> του Αβραάμ Ευθυμιάδου έχει ανεβεί στο ψαλτολόγιο;
Περιλαμβάνει ανοιξαντάρια σε ήχος πλ.α και παράρτημα μα Κύριε Ελέησον σε πλ.α και ένα οχτάηχον Θεοτόκε Παρθένε..
Μόλις μου το έδωσε ένας φίλος και μου είπε να το ανεβάσω στο psaltologion αλλά αν έχει ανέβει τότε να μη το ξαναενεβάζω..

Καλή ανάσταση!

Όχι δεν έχει ανέβει απ'ότι ξέρω.Αρχές Δεκεμβρίου κατεβαίνω Λάρισα όπου έχω στο πατρικό μου το πολυμηχάνημα,θα τα σκανάρω και θα τα ανεβάσω.Ο πατέρας μου όταν ήταν φοιτητής Θεολογίας στη Θεσσαλονίκη είχε την τύχη να διδαχθεί ιδιαιτέρως από τον Άρχοντα Αβραάμ και του είχε δώσει ο ίδιος ο Άρχοντας πολλές συνθέσεις χειρόγραφες.Θυμάμαι τον πατέρα μου να συγκινείται ακόμα και τώρα όταν αναφέρεται το όνομα του.Τον θεωρούσε (και ήταν πραγματικά) ανώτερο άνθρωπο,εντελώς ξένο με τις έριδες και τους εγωισμούς στους ψαλτικούς κόλπους.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
<<Το φωταγογικόν άσμα>> του Αβραάμ Ευθυμιάδου έχει ανεβεί στο ψαλτολόγιο;
Περιλαμβάνει ανοιξαντάρια σε ήχος πλ.α και παράρτημα μα Κύριε Ελέησον σε πλ.α και ένα οχτάηχον Θεοτόκε Παρθένε..
Μόλις μου το έδωσε ένας φίλος και μου είπε να το ανεβάσω στο psaltologion αλλά αν έχει ανέβει τότε να μη το ξαναενεβάζω..

Καλή ανάσταση!

Όπως υποσχέθηκα στον Χαράλαμπο ανεβάζω το φωταγωγικόν άσμα-ανοιξαντάρια πλ.α',Κύριε ελέησον πλ.α' και Θεοτόκε Παρθένε οκτάηχο-του Άρχοντα Αβραάμ Ευθυμιάδη.Για τη ιστορία,στο τρένο που μας πήγαινε εμένα,τον Κουφοδήμο και τον Κυριαζή στη Αθήνα για το Α' Πανελλήνιο συνέδριο Ψαλτικής Τέχνης-Νοέμβρης του 2000 αν δεν μ'απατά η μνήμη μου-πως το 'φερε η κουβέντα ρωτάω τον Κυριαζή τη γνώμη του για τα συγκεκριμένα ανοιξαντάρια.Ξέρετε τι μου είπε;Άστα ρε Δημητράκη αυτά.Πέρα του Φωκαέως τίποτα....Αν και με ξένισε λίγο η απολυτότητα του,σκέφτηκα πως για να το λέει αυτό ψάλτης που θα μπορούσε για την πλάκα να πιάσει επιτόπου τα ανοιξαντάρια σε ωκτάηχο(και βάλε),πόσο πολύ έχει ....μουσκέψει ο πλ.δ' τους μουσικούς ορίζοντες ψαλτών όπως ο Κυριαζής-κατά τ'άλλα εξωπαραδοσιακός.Για να μην μακρηγορώ,τα συγκεκριμένα ανοιξαντάρια- με μουσικά μοτίβα που παραπέμπουν σε Δούλοι Κυρίον-είναι θαυμάσια και αξίζει να τα ψάλλει κανείς-όπως κάνω τακτικά και εγώ και ακούω μόνο θετικά σχόλια από τους επαΐοντες-σε κάποιον εσπερινό.
 

Attachments

  • Φωταγωγικόν Άσμα.PDF
    6.2 MB · Views: 512
Top