Ανοιξαντάρια αγρυπνίας με εφύμνια κατά τη σλαβονική πράξη (MS57, Ελληνορουμανική Ανθολογία, 1838)

Βρήκα αυτά τα ανοιξαντάρια από την ιστοσελίδα http://www.athosmemory.com/ και αρχείο MS57 του έτους 1838 νομίζω. Μήπως γνωρίζει κανείς περί του συνθέτου τους; Αν και περιέχονται σε ελληνορουμάνικη ανθολογία με πολλά έργα του Χουρμουζίου δεν αναγράφεται ο συνθέτης. Πολύ ωραία ανοιξαντάρια πάντως!
 

Attachments

  • AnoiksantariaAgrupnias.rar
    525 KB · Views: 651

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστοῦμε!
Ποῦ τά ἀνακαλύπτεις!
Ἐντύπωση προκαλεῖ ὁ διαφορετικός χωρισμός τοῦ στίχου «Ἐκλείποιεν ἁμαρτωλοὶ...» ὅπου πάει μαζί τό «Εὐλόγει, ἡ ψυχή μου, τὸν Κύριον», ὅπως χωρίζεται βέβαια καί στό Ὡρολόγιον, ἀλλά περισσότερο τά ἐφύμνια «Εὐλογητός εἶ Κύριε» στούς 4 πρώτους στίχους, «Θαυμαστά τὰ ἔργα σου Κύριε» στούς ἄλλους 4 καί «Δόξα σοι Κύριε τῷ ποιήσαντι πάντα» στούς ὑπόλοιπους.


 
Αυτή η σελίδα αξίζει γενικό ψάξιμο, όσο κουραστικό κι αν είναι, γιατί πρέπει να ανοίγεις μία μία την κάθε σελίδα. Στα αρχεία από MS01 έως MS49 περιέχοντα πολλά χειρόγραφα παλαιάς γραφής, ενώ από MS50 έως ΜS75 της νέας.
Όσο για τα ανοιξαντάρια αυτά αξίζει κανείς να εστιάσει και σε μικροαναλύσεις των θέσεων που καταγράφει ο γραφεύς.
 

Shota

Παλαιό Μέλος

Εὐχαριστοῦμε!
Ποῦ τά ἀνακαλύπτεις!
Ἐντύπωση προκαλεῖ ὁ διαφορετικός χωρισμός τοῦ στίχου «Ἐκλείποιεν ἁμαρτωλοὶ...» ὅπου πάει μαζί τό «Εὐλόγει, ἡ ψυχή μου, τὸν Κύριον», ὅπως χωρίζεται βέβαια καί στό Ὡρολόγιον, ἀλλά περισσότερο τά ἐφύμνια «Εὐλογητός εἶ Κύριε» στούς 4 πρώτους στίχους, «Θαυμαστά τὰ ἔργα σου Κύριε» στούς ἄλλους 4 καί «Δόξα σοι Κύριε τῷ ποιήσαντι πάντα» στούς ὑπόλοιπους.



Αυτά τα εφύμνια προβλέπει το σλαβονικό ΤΑΣ (για τον ολόκληρο ψαλμό, όχι μόνο για τους τελευταίους στίχους). Μήπως η αρχική σύνθεση ήταν σλαβονική η ρουμανικη και εδώ έχουμε τη προσαρμογή της στα ελληνικά;
 
Αυτά τα εφύμνια προβλέπει το σλαβονικό ΤΑΣ (για τον ολόκληρο ψαλμό, όχι μόνο για τους τελευταίους στίχους). Μήπως η αρχική σύνθεση ήταν σλαβονική η ρουμανικη και εδώ έχουμε τη προσαρμογή της στα ελληνικά;

Πολύ πιθανόν. παραθέτω και τα περιεχόμενα. Δεν τα έχω κατεβάσει όλα τα φύλλα ακόμη.
ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ:
Ανθολογία.
Ανοιξαντάρια στα ρουμανικά.
Χουρμούζιος Χαρτοφύλαξ, «Μεθ' ημών ο Θεός...».
Χουρμούζιος Χαρτοφύλαξ, «Μακάριος ανήρ...».
Φως ιλαρόν ... στα ρουμανικά. Προκείμενα της Τεσσαρακοστής στα ρουμανικά.
Πολυέλεοι.
Χουρμούζιος Χαρτοφύλαξ, Πολυέλεος.
Χουρμούζιος Χαρτοφύλαξ, Πολυέλεος στα ρουμανικά.
Πέτρος Λαμπαδάριος - Πελοποννήσιος, «Ευλογητός ει Κύριε...» και Ευλογητάρια. Οι δεύτερες στροφές στα ρουμανικά.
Δούλοι, Κύριον....
Αντίφωνο («Εκ νεότητός μου...»).
Χουρμούζιος Χαρτοφύλαξ, Πολυέλεος στα ρουμανικά.
Δούλοι, Κύριονƒ
Ευλογητάρια στα ρουμανικά.
Πέτρος Λαμπαδάριος - Πελοποννήσιος, «Ελεήμον, ελέησόν με ο Θεός...» («μετά το Ευαγγέλιον του Όρθρου»).
Σύντομα Πασαπνοάρια του Ευαγγελίου.
Πέτρος Λαμπαδάριος - Πελοποννήσιος, Σύντομες «Τιμιωτέρα...» κατά ήχο.
Πέτρος Λαμπαδάριος - Πελοποννήσιος, Σύντομες Δοξολογίες κατά ήχο.
Γρηγόριος Πρωτοψάλτης - Λαμπαδάριος, Δοξολογία.
Πέτρος Λαμπαδάριος - Πελοποννήσιος, Δοξολογία.
Γρηγόριος Πρωτοψάλτης - Λαμπαδάριος, Δοξολογία.
Ανοιξαντάρια για αγρυπνίες. Μεταξύ των φ. 129-130 λείπει ένα φύλλο (χάσμα στο κείμενο).
Ανοιξαντάρια για αγρυπνίες στα ρουμανικά.
 
Άραγε υπάρχουν σε καλύτερη ποιότητα τούτα τα Ανοιξαντάρια; Ο αρχικός σύνδεσμος μάλλον δεν λειτουργεί, οπότε δεν μπορώ να το διαπιστώσω.
Ευχαριστώ.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Βρήκα αυτά τα ανοιξαντάρια από την ιστοσελίδα http://www.athosmemory.com/ και αρχείο MS57 του έτους 1838 νομίζω.

Και μια απόπειρα καθαρισμού του χειρογράφου ...
 

Attachments

  • Ανοιξαντάρια - ήχος πλ δ - Γεωργίου Παρασκιάδου [χφ][clean].pdf
    1.2 MB · Views: 146
Top