[Ψάχνω] Ανθολογία Πέτρου Μανουήλ Εφεσίου (1830 -επανέκδ. 1997)

phokaeus

Παλαιό Μέλος
Έχει κανείς ψηφιομένο αυτό το βιβλίο (περίπου 1820;), ή κανένα άλλο βιβλίου με συνθέσεις κυρίως του Πέτρου Εφεσίου;
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Έχει κανείς ψηφιομένο αυτό το βιβλίο (περίπου 1820;), ή κανένα άλλο βιβλίου με συνθέσεις κυρίως του Πέτρου Εφεσίου;

Η ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ Πέτρου Μανουήλ Εφεσίου ΤΟΜΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ έχει εκδοθεί το 1830.
Δεν πρόκειται για δικές του συνθέσεις (υπάρχουν λίγες στην ανθολογία του) αλλά κυρίως των παλαιοτέρων ή συγχρόνων αυτού διδασκάλων.
Υπάρχει φωτοαναστατική επανέκδοσή της από την ΕΛΒΥΧ το 1997 με κάποιο πρόλογο από τον Λυκούργο Αγγελόπουλο.
Ψηφιοποιημένη η έκδοση του 1830 δεν γνωρίζω αν υπάρχει.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δεν πρόκειται για δικές του συνθέσεις (υπάρχουν λίγες στην ανθολογία του) αλλά κυρίως των παλαιοτέρων ή συγχρόνων αυτού διδασκάλων.
...σε δική του αναλυτικότατη εξήγηση. Δεν είναι δηλαδή οι γνωστές εξηγήσεις του Γρηγορίου και του Χουρμουζίου. Όπως αναφέρει ο κ. Αγγελόπουλος που το προλογίζει, «Πρόκειται για τον δεύτερο τόμο (ακολουθία του Όρθρου) μιας -τρίτομης το πιθανότερο- Ανθολογίας που σχεδίαζε να εκδώσει, η οποία άρχισε -και τελείωσε ταυτόχρονα, όπως φαίνεται- με την έκδοση του μοναδικού αυτού τόμου.
 

phokaeus

Παλαιό Μέλος
Τότε ισώς θα ξέρει κάποιος σε ποιά βιβλιοπολεία βρίσκεται αυτό το βιβλίο;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τότε ισώς θα ξέρει κάποιος σε ποιά βιβλιοπολεία βρίσκεται αυτό το βιβλίο;
Βιβλιοπωλείο Νεκτάριος Παναγόπουλος, Χαβρίου 3, 10562 Αθήνα, Τηλ. 210.322.4819.​
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μίπως γνωρίζει κανείς κάποιο βιβλιοπολείο που να έχει το εν λόγω βιβλίο στην Θεσσαλονίκη ;;;;;;:confused::confused::confused:

Εγώ το αγόρασα από το "Περιβόλι της Παναγίας".
 

jupiter

Member
Θα παρακαλούσα όποιον έχει σε pdf την Ανθολογία Πέτρου Εφεσίου που εκδόθηκε στο Βουκουρέστι το 1830 να μου την έστελνε καθώς στην αγορά είναι αρκετά δυσεύρετη αλλά και ακριβή. Την ψάχνω εδώ και πολλά χρόνια αλλά δυστυχώς κανένας γνωστός μου δεν την έχει. Όποιος μπορεί ας μου απαντήσει. Θα του ήμουν υπόχρεος.

Το email μου είναι denovertius@gmail.com


Ευχαριστώ πολύ.
 

YANNIS

Μέλος
Ίσως θα μπορούσε όποιος έχει την Ανθολογία να την αναρτήσει εδώ για να την πάρουνε και άλλα μέλη του Ψαλτολογίου. Σας ευχαριστώ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η δυσκολία σε αυτό το αίτημα είναι ότι δεν την έχουμε από παλαίτυπο αλλά από την φωτοαναστατική έκδοση της ΕΛΒΥΧ. Πριν την έκδοση το βιβλίο ήταν εν άγνωστο, οπότε δύσκολα βρίσκεται από άλλη πηγή. Για την έκδοση, λογικά, ισχύουν τα γνωστά πνευματικά δικαιώματα. Αν δεν υπάρχει θέμα από τους εκδότες, εγώ το έχω σε pdf και μπορώ να το αναρτήσω.
 

jupiter

Member
Μακάρι να μπορούσαμε να την έχουμε αυτή την ανθολογία. Εγώ προσωπικά την ψάχνω εδώ και 5 χρόνια αλλά δεν την έχει κανείς απο τους γνωστούς μου, ούτε καν σε pdf
 
Top