"Ανθολογία Λειτουργικών" Γ. Αγγελινάρα

filomousos

Παλαιό Μέλος
Η ''ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ'' του κ. Αγγελινάρα είναι σε κυκλοφορία ή έχει εξαντληθεί ;

Ευχαριστώ
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Η ''ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ'' του κ. Αγγελινάρα είναι σε κυκλοφορία ή έχει εξαντληθεί ;

Ευχαριστώ

νομίζω έχει εξαντληθεί
 

petros

Παλαιό Μέλος
Χριστός Ανέστη. Έχει κάποιος υπόψη βιβλίο λειτουργίας του κ. Αγγελιναρα;:confused:
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Ο κ. Γεώργιος Αγγελινάρας (δάσκαλός μου) έχει εκδόσει το 2005 ένα βιβλίο με τον τίτλο Ανθολογία Λειτουργικών Γ. Αγγελινάρα, στο οποίο περιέχονται Χερουβικά και Λειτουργικά κατ' ήχον. Συγκεκριμένα περιλαμβάνει για κάθε ήχο ένα αργοσύντομο χερουβικό του Θ. Φωκαέως και ένα συντομότερο δικό του. Επίσης λειτουργικά και Άξιον Εστί δικής του σύνθεσης καθώς και μερικά (2 ή 3) Άξιον Εστί άλλων μελοποιών. Επίσης αν θυμάμαι καλά (είμαι εκτός Σάμου και δεν έχω το βιβλίο μαζί μου) έχει και μια σειρά λειτουργικών τα '' Λεγόμενα Πατριαρχικά'' και ένα Χερουβικό δεν θυμάμαι σε ποιον ήχο, άλλου μελοποιού. Απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω το συγκεκριμένο βιβλίο έχει εξαντληθεί και δεν ξέρω που μπορεί κάποιος να το βρει.
Όταν με το καλό περί τα μέσα Ιουνίου επιστρέψω στη Σάμο και δω το Δάσκαλο, θα τον ρωτήσω μήπως ξέρει κάτι παραπάνω ή μήπως μου δώσει την άδεια να ανεβάσω το βιβλίο (εννοείται ότι πρώτα θα πρέπει να το σκανάρω), γιατί είναι αρκετά καινούργιο και θα έχουμε θέμα με τα πνευματικά δικαιώματα .
Δες και έδω
 
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Ο κ. Γεώργιος Αγγελινάρας (δάσκαλός μου) έχει εκδόσει το 2005 ένα βιβλίο με τον τίτλο Ανθολογία Λειτουργικών Γ. Αγγελινάρα, στο οποίο περιέχονται Χερουβικά και Λειτουργικά κατ' ήχον. Συγκεκριμένα περιλαμβάνει για κάθε ήχο ένα αργοσύντομο χερουβικό του Θ. Φωκαέως και ένα συντομότερο δικό του. Επίσης λειτουργικά και Άξιον Εστί δικής του σύνθεσης καθώς και μερικά (2 ή 3) Άξιον Εστί άλλων μελοποιών. Επίσης αν θυμάμαι καλά (είμαι εκτός Σάμου και δεν έχω το βιβλίο μαζί μου) έχει και μια σειρά λειτουργικών τα '' Λεγόμενα Πατριαρχικά'' και ένα Χερουβικό δεν θυμάμαι σε ποιον ήχο, άλλου μελοποιού. Απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω το συγκεκριμένο βιβλίο έχει εξαντληθεί και δεν ξέρω που μπορεί κάποιος να το βρει. [/URL]

Παλαιότερα η Αποστολική Διακονία διέθετε το εν λόγω βιβλίο .

Όταν με το καλό περί τα μέσα Ιουνίου επιστρέψω στη Σάμο και δω το Δάσκαλο, θα τον ρωτήσω μήπως ξέρει κάτι παραπάνω ή μήπως μου δώσει την άδεια να ανεβάσω το βιβλίο (εννοείται ότι πρώτα θα πρέπει να το σκανάρω), γιατί είναι αρκετά καινούργιο και θα έχουμε θέμα με τα πνευματικά δικαιώματα . [/URL]

Κάνα νεώτερο σχετικά ;

Δες καιέδω
Πολύ ενδιαφέρουσα και
η νέα σοδειά:wink:
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Κατ' αρχήν οφείλω ένα μεγάλο συγνώμη σε όλους τους συναδέλφους που τόσο καιρό δεν έχω αξιωθεί να συμμετάσχω στο forum μας. Ζητώ όμως την κατανόησή σας γιατί έχω ένα κοριτσάκι 18 μηνών, από το Σεπτέμβριο η σύζηγος επέστρεψε στην εργασία της και τις πρωινές ώρες μη έχοντας άλλον άνθρωπο να μας κρατήσει το παιδί ( η σύζηγος είναι από τη Σπάρτη) ασχολούμαι αποκλειστικά έγω. Το απόγευμα πρέπει να πάω να δουλέψω, να παρακολουθήσω μαθήματα Β.Μουσικής, έχω και απαιτητικό αναλόγιο (μοναδική ενορία σε χωριό 800 κατοίκων) για το οποίο χρειάζομαι και προετοιμασία οπότε καταλαβαίνετε....
Θα μου πει κάποιος πώς και κατάφερες να απαντήσεις τώρα ;; Η απάντηση είναι ότι είμαι άρρωστος 3 μέρες άρα είμαι μέσα στο σπίτι και η σύζηγος με τη μικρή είναι στη Σπάρτη.
Στο διατάυτα. Ο Δάσκαλος δεν ξέρει ακόμα αν θα επανεκδόσει το συγκεκριμένο βιβλίο. Μου έχει πει ότι υπάρχει επιθυμία από πολλούς για να το αποκτήσουν άλλα δεν ξέρω πόσσες αντοχές έχει (οικονομικές έννοω). Πρέπει να σημειώσω εδώ ότι ο Δάσκαλος για να ψάλλει, για να κάνει μαθήματα, για τις φωτοτυπίες κλπ δεν παίρνει χρήματα. Όλα τα κάνει με δικά του έξοδα. Φανταστείτε ότι μέχρι και πέρυσι πλήρωνε ΤΑΞΙ για να παέι να κάνει μάθημα στο Καρλόβασι (35 km απόσταση), φέτος τον πηγαίνουν εναλλάξ κάποιοι μαθητές του λόγω περικοπών. Προσωπικά πιστεύω πως δεν θα επανεκδοθεί το βιβλίο όμως δεν μου έχει δώσει ακόμα την άδεια ο ίδιος. Υπομονή.....
Το σημαντικό είναι όμως ότι μου ανέθεσε να του σκανάρω το βιβλίο για να κάνει κάποιες αλλαγές που ήθελε και έτσι έχω ολοκληρώσει το σκανάρισμα.
Επισυνάπτω κάποιες από τις άλλαγές :
α) Άξιον Εστί σε ήχο πλ Β΄ (με τους χαρακτήρες του βιβλίου δεν υπήρχε μέχρι τώρα).
β) Άξιον Εστί σε ήχο Λέγετο Χρωματίκο (το έχω επισυνάψει και στο παρελθόν από το χειρόγραφο, τώρα όμως είναι με τους χαρακτήρες του βιβλίου).
γ) Τα Κύριε Ελέησον και Παράσχου Κύριε του Βαρέως ήχου (στα οποία ο Δάσκαλος έκανε κάποιες μικροάλλαγες).
Ουσιαστικά τα λειτουργικά του Βαρέως αντικαταστήσουν τις αντίστοιχες σελίδες του βιβλίου (για όσους το έχουν).
Ευχαριστώ για την κατανόηση.....
 

Attachments

  • Άξιον Εστί Γ.Αγγελινάρα Ήχος Δ΄ Χρωματικός.pdf
    1.3 MB · Views: 223
  • Άξιον Εστί Γ.Αγγελινάρα Ήχος πλ Β΄.pdf
    1.4 MB · Views: 203
  • Ανθολογία Λειτουργικών Αγγελινάρα Βαρύς .pdf
    3.1 MB · Views: 486

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Επίσης και η μουσική έκδοση του κ. Γ. Αγγελινάρα με τον τίτλο "Ανθολογία Λειτουργικών" είναι πολύ καλή και περιέχει και δικά του χερουβικά και λειτουργικά σε όλους τους ήχους, τα οποία είναι εξαιρετικά.
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Επίσης και η μουσική έκδοση του κ. Γ. Αγγελινάρα με τον τίτλο "Ανθολογία Λειτουργικών" είναι πολύ καλή και περιέχει και δικά του χερουβικά και λειτουργικά σε όλους τους ήχους, τα οποία είναι εξαιρετικά.
Έχετε απόλυτο δίκιο κ. Μαούνη. Δυστυχώς το συγκεκριμένο βιβλίο έχει εξαντληθεί εδώ και καιρό.
Βέβαια ο Δάσκαλος έχει ετοιμάσει νέο βιβλίο που θα περιλαμβάνει όλη τη Θεία Λειτουργία (μέρος της οποίας θα είναι και η εξαντληθείσα Ανθολογία Λειτουργικών). Με τη βοήθεια του Θεού πιστεύω ότι θα καταφέρει να το εκδώσει.
 

Attachments

  • Ανθολογία Λειτουργικών Γεωργίου Αγγελινάρα _2004_001.jpg
    49.5 KB · Views: 160

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Έχετε απόλυτο δίκιο κ. Μαούνη. Δυστυχώς το συγκεκριμένο βιβλίο έχει εξαντληθεί εδώ και καιρό.
Βέβαια ο Δάσκαλος έχει ετοιμάσει νέο βιβλίο που θα περιλαμβάνει όλη τη Θεία Λειτουργία (μέρος της οποίας θα είναι και η εξαντληθείσα Ανθολογία Λειτουργικών). Με τη βοήθεια του Θεού πιστεύω ότι θα καταφέρει να το εκδώσει.

Αυτό είναι μια σπουδαία είδηση και σας ευχαριστούμε πολύ.
Το αναμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον.
 
Αφού το πρώτο εξαντλήθηκε και έχει πλέον εκδοθεί το δεύτερο, μπορούμε όλοι ν' αναζητήσουμε το δεύτερο που συμπεριλαμβάνει το πρώτο........και τέλος πάντων είναι πλήρες απ' όλες τις απόψεις!!! Από το ''Ευλογημένη η βασιλεία.....'' έως το ''Δι' ευχών......''. Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.........για όσους δεν θέλουν πολλά βιβλία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Top