Ανεπιθύμητος ψαλτης για την μητροπολη...

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
να σας πω μια δικη μου ιστορια και μαρτυρας μου ειναι οχι μονο ο θεος αλλα και ολο το εκκλησιασμα αλλα και οι επιτροποι. Εκανα χρεη πρωτοψαλτου σε ενα μικρο εκκλησακι στα νοτια προαστια κανοντας οχι μονο οτι προβλεπεται αλλα και πολλα παραπανο. Ο μισθος μου ΗΤΑΝ 150 ευρο!!. ο παπας αυτος δεν ειχε αμαξι οποτε εκανα και τον ταξιτζι να τον παιρνω απο το μετρο ελληνικου χωρις ποτε να μου δωσει ουτε ενα προσφορο!! καποια στιγμη μετα απο 2 χρονια <<υποταγης>> εμφανιστηκε ενας δηθεν της μητροπολεως αφιλοκερδος. Παω στο αναλογιο μου και τον βρισκω στην θεση μου, οταν ζητησα το λογο απο τον παπα .....απλα μου ειπε τελειωσαμε....<<μα πατερ μου>>......φυγε δεν ημασταν ποτε φιλοι ......ΠΟΤΕ ΦΙΛΟΙ!!! .εχουν περασει απο τοτε 10 χρονια και ακομα το θυμαμαι και εξοργιζομαι.....και για μην πει κανεις οτι τα λεω απο το κεφαλι μου εχω στην διαθεση σας το ονομα του παπα!!!

"Οι τού βίου ναυαγοί τού Υψίστου λειτουργοί"....Μήν χαλάς τήν ζαχαρένια σου, δέν αξίζει!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
"Οι τού βίου ναυαγοί τού Υψίστου λειτουργοί"....Μήν χαλάς τήν ζαχαρένια σου, δέν αξίζει!
Αὐτό ἀκριβῶς εἶναι ἐντός τοῦ θέματος!!!
Ἐξηγεῖ ἀκριβῶς τό πῶς συμβαίνει ὁ τίτλος...
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Εγώ θα έλεγα καλύτερα «τὰ ἐν οἴκῳ μὴ ἐν δήμῳ»

(...)

Για να εξηγηθώ καλύτερα, το να ανεβάζει κάποιος εδώ τέτοιου είδους ζητήματα, το μόνο το οποίο επιτυγχάνει είναι απλώς να λέει τον πόνο του και φυσικά το ζήτημα δεν λύνεται. Δεύτερον, ακούμε μόνο την άποψη του γράφοντος και όχι την αντίθετη θέση και έτσι δεν έχουμε σφαιρική αντίληψη των γεγονότων (πρβλ. «μηδενὶ δίκην δικάσῃς πρὶν ἀμφοῖν μῦθον ἀκούσῃς»). Τέλος, όταν τέτοιου είδους καταστάσεις γράφονται σε έναν ανοιχτό χώρο συζήτησης όπως αυτό το φόρουμ, δεν διασφαλίζεται το ποιος θα διαβάσει το κείμενο το οποίο ενδεχομένως να χρησιμοποιηθεί και εναντίον του γράφοντος.
 
Last edited:
Έτσι κατάφεραν και σας έκαναν ολα αυτά τα χρόνια, από λογικά πρόβατα σας έκαναν σκέτο πρόβατα!
Όλα καταστρέφονται στον βωμό της κονόμας της εξουσιολαγνείας και του ναρκισσισμού και σας σερβίρουν τους αγίους,την "ευλάβεια" όπως θέλουν για να κοιμόσαστε όρθιοι! Την υποταγή σας την πουλάνε για υπακοή. Η ψαλτική τελείωσε.
Το μέλλον είναι κήρυγμα, κατηχητικό, γεροντικό,οι ευχές δυνατά, σαν το μικρό σπίτι στο λιβάδι ένα πράγμα(ήδη είναι έτσι και σας αρέσει!)
Διέλυσαν τα πάντα!!!
Κοίτα Ευάγγελε Θα σου θέσω ένα ερώτημα, ο΄ Άγιος Ιωάννης ο Δαμασκηνός, ο Άγιος Ιωάννης ο Κουκουζέλης, ο Άγιος Ρωμανός ο Μελωδός, πρώτα υπηρετούσαν τον Χριστό και μετά την τέχνη ή το αντίστροφο? Η μουσική μας είναι ένα θεραπευτικό μέσο της αγωγής που ασκεί για την θεραπεία των ψυχών και το κάνει εδώ και αιώνες με φοβερή επιτυχία, αναδεικνύοντας Αγίους!Λοιπόν το πρόβλημα είναι αν τηρούμε την αγωγή ή όχι. Αν επιτρέψει ο Θεός θα χαθεί η μουσική ως αποτέλεσμα αυτών που γίνονται, τις πρωτοκαθεδρίες, τις κολακείες από μεγάλη μερίδα ψαλτών στους προϊσταμένους που τους ενδιαφέρει πρώτα το συμφέρον και μετά να υπηρετήσουν εν γένει την ορθοδοξία και τον Χριστό!!Σε πληροφορώ όμως η μουσική των αγίων και των αγγέλων δεν θα χαθεί ποτέ!!
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Κοίτα Ευάγγελε Θα σου θέσω ένα ερώτημα, ο΄ Άγιος Ιωάννης ο Δαμασκηνός, ο Άγιος Ιωάννης ο Κουκουζέλης, ο Άγιος Ρωμανός ο Μελωδός, πρώτα υπηρετούσαν τον Χριστό και μετά την τέχνη ή το αντίστροφο? Η μουσική μας είναι ένα θεραπευτικό μέσο της αγωγής που ασκεί για την θεραπεία των ψυχών και το κάνει εδώ και αιώνες με φοβερή επιτυχία, αναδεικνύοντας Αγίους!Λοιπόν το πρόβλημα είναι αν τηρούμε την αγωγή ή όχι. Αν επιτρέψει ο Θεός θα χαθεί η μουσική ως αποτέλεσμα αυτών που γίνονται, τις πρωτοκαθεδρίες, τις κολακείες από μεγάλη μερίδα ψαλτών στους προϊσταμένους που τους ενδιαφέρει πρώτα το συμφέρον και μετά να υπηρετήσουν εν γένει την ορθοδοξία και τον Χριστό!!Σε πληροφορώ όμως η μουσική των αγίων και των αγγέλων δεν θα χαθεί ποτέ!!
Η μουσική δεν θα χαθεί ποτέ ούτε ο Θεός Λόγος. Εμείς χάνουμε , εμείς έχουμε ξωκείλει .
Πρώτοι υπαίτιοι δεν είναι οι ιερείς αλλά οι τυχοδιώκτες τεμπέληδες που κατάφεραν κι έγιναν ιερείς . Αυτοί αποτελούν σήμερα την μεγάλη πλειοψηφία. Είναι άσχετοι από εκκλησιαστική τάξη και ψαλτική, είναι φάλτσοι και ανίκανοι. Έχουν εξουσία και καταστρέφουν ο,τι έχει αξία και αποκαλύπτει την ασχετοσυνη τους. Σε λίγο καιρό με όλους αυτούς δεν θα υπάρχει η ψαλτική ως τακτικό λειτούργημα, την καταργούν καταφανεστατα, ούτε επί γης εκκλησία όπως την ξέραμε. Μόνο σε ταπεινά εκκλησάκια θα ακούμε ψαλτική, από τους αληθινούς εραστές της μουσικής μας κληρονομιάς, εναπομείναντες αληθινούς ιερείς και ψάλτες.
 

tzark

Μέλος
Η μουσική δεν θα χαθεί ποτέ ούτε ο Θεός Λόγος. Εμείς χάνουμε , εμείς έχουμε ξωκείλει .
Πρώτοι υπαίτιοι δεν είναι οι ιερείς αλλά οι τυχοδιώκτες τεμπέληδες που κατάφεραν κι έγιναν ιερείς . Αυτοί αποτελούν σήμερα την μεγάλη πλειοψηφία. Είναι άσχετοι από εκκλησιαστική τάξη και ψαλτική, είναι φάλτσοι και ανίκανοι. Έχουν εξουσία και καταστρέφουν ο,τι έχει αξία και αποκαλύπτει την ασχετοσυνη τους. Σε λίγο καιρό με όλους αυτούς δεν θα υπάρχει η ψαλτική ως τακτικό λειτούργημα, την καταργούν καταφανεστατα, ούτε επί γης εκκλησία όπως την ξέραμε. Μόνο σε ταπεινά εκκλησάκια θα ακούμε ψαλτική, από τους αληθινούς εραστές της μουσικής μας κληρονομιάς, εναπομείναντες αληθινούς ιερείς και ψάλτες.
Έχεις ΜΕΓΑΛΟ δίκιο . .αλλά σε λίγο τελειώνουν όλα ....δεν θα υπάρχουν ιερείς δημόσιοι υπάλληλοι εκεί είναι όλο το πρόβλημα....θα καταργηθεί σε ΚΑΘΕ περίπτωση το σύστημα που υπάρχει σήμερα.....και αναγκαστικά θα υπάρχει αξιολόγηση γιατί τα λεφτά θα είναι πολύ λίγα.
Ιερείς συνταξιούχοι του ΝΑΤ και μισθωτοί από το κράτος και άσχετοι.... και να υπάρχουν νέοι άνεργοι ......πως σας φαίνεται????
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Έχεις ΜΕΓΑΛΟ δίκιο . .αλλά σε λίγο τελειώνουν όλα ....δεν θα υπάρχουν ιερείς δημόσιοι υπάλληλοι εκεί είναι όλο το πρόβλημα....θα καταργηθεί σε ΚΑΘΕ περίπτωση το σύστημα που υπάρχει σήμερα.....και αναγκαστικά θα υπάρχει αξιολόγηση γιατί τα λεφτά θα είναι πολύ λίγα.
Ιερείς συνταξιούχοι του ΝΑΤ και μισθωτοί από το κράτος και άσχετοι.... και να υπάρχουν νέοι άνεργοι ......πως σας φαίνεται????

Οἱ ὑπογραμμίσεις δικές μου.
Μὲ βάση τὰ δύο παραπάνω, καὶ ἐφ' ὅσον συμβοῦν, τότε θὰ δοῦμε ὅλοι πόσες ἑνορίες θὰ μείνουν, πόσοι δεύτεροι καὶ τρίτοι ψάλτες θὰ προσλαμβάνονται, πόσοι «εραστές» τῆς ψαλτικῆς θὰ ἀπομείνουν, πόσες ἀκολουθίες θὰ γίνονται καὶ μὲ ποιούς ... Ὁ μαμωνᾶς κινεῖ τὸ σύστημα ποὺ ὅλοι γνωρίζουμε καὶ συμμετέχουμε. Ὅταν λείψει, θὰ μείνει τὸ λῆμμα ...
Ὁ καιρὸς ἐγγύς καὶ θὰ δοῦμε τότε πόσοι ἄνεργοι θὰ προστεθοῦν ...

Πήραμε μιὰ «καλὴ» γεύση τοὺς προηγούμενους δύο μῆνες καὶ διαπιστώσαμε πόσο εὔθραυστα εἶναι τὰ πράγματα ...
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
δεν θα υπάρχουν ιερείς δημόσιοι υπάλληλοι εκεί είναι όλο το πρόβλημα

Ενώ στην Αμερική που δεν υπάρχουν ιερείς δημόσιοι υπάλληλοι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα: Οι ιερείς είναι με τά ράσα τους (τα κοστούμια έπαυσαν), με τα γένεια τους, παραδοσιακοί, η Ψαλτική ανθεί, οι 4φωνες γυναικείες χορωδίες της θείας Λειτουργίας έχουν εκλείψει, τα αρμόνια σίγασαν, οι γελωτοποιοί έπαυσαν, η ορθόδοξη πνευματικότητα ανθεί, και άλλα πολλά.

Το πρόβλημα και η λύση όμως είναι μέσα μας. Όσο υπάρχουν ψάλτες που δεν χωνεύουν ψάλτες, όσο υπάρχουν ιερείς που δεν χωνεύουν ιερείς, και όσο υπάρχουν ιερείς/ψάλτες που δεν χωνεύουν ψάλτες/ιερείς, και αν θέλετε όσο υπάρχουν πιστοί που δεν χωνεύουν πιστούς, αυτό δείχνει ότι η καρδιά μας δεν έχει αγάπη Χριστού, ούτε τον Χριστό έχει όταν μισούμε και δεν χωνεύουμε. Όσο δεν αγαπούμε τον κάθε πλησίον μας εν Χριστώ, όσο δεν ξέρουμε να συγχωρούμε, όσο δεν ξέρουμε να ακούμε τον άλλον ως ισότιμο, όσο φταίνε για όλα οι άλλοι, όσο κοιτάμε μόνο την τσέπη μας, όσο ο εγωϊσμός και η υπερηφάνειά μας έχει χτυπήσει κόκκινο, εκεί είναι το πρόβλημα.

Φυσικά, παράλληλα, είναι και μεγάλη η ευθύνη των επισκόπων αν χειροτονούν ελαφρά τη καρδία.
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ενώ στην Αμερική που δεν υπάρχουν ιερείς δημόσιοι υπάλληλοι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα: Οι ιερείς είναι με τά ράσα τους (τα κοστούμια έπαυσαν), με τα γένεια τους, παραδοσιακοί, η Ψαλτική ανθεί, οι 4φωνες γυναικείες χορωδίες της θείας Λειτουργίας έχουν εκλείψει, τα αρμόνια σίγασαν, οι γελωτοποιοί έπαυσαν, η ορθόδοξη πνευματικότητα ανθεί, και άλλα πολλά.

Το πρόβλημα και η λύση όμως είναι μέσα μας. Όσο υπάρχουν ψάλτες που δεν χωνεύουν ψάλτες, όσο υπάρχουν ιερείς που δεν χωνεύουν ιερείς, και όσο υπάρχουν ιερείς/ψάλτες που δεν χωνεύουν ψάλτες/ιερείς, και αν θέλετε όσο υπάρχουν πιστοί που δεν χωνεύουν πιστούς, αυτό δείχνει ότι η καρδιά μας δεν έχει αγάπη Χριστού, ούτε τον Χριστό έχει όταν μισούμε και δεν χωνεύουμε. Όσο δεν αγαπούμε τον κάθε πλησίον μας εν Χριστώ, όσο δεν ξέρουμε να συγχωρούμε, όσο δεν ξέρουμε να ακούμε τον άλλον ως ισότιμο, όσο φταίνε για όλα οι άλλοι, όσο κοιτάμε μόνο την τσέπη μας, όσο ο εγωϊσμός και η υπερηφάνειά μας έχει χτυπήσει κόκκινο, εκεί είναι το πρόβλημα.

Φυσικά, παράλληλα, είναι και μεγάλη η ευθύνη των επισκόπων αν χειροτονούν ελαφρά τη καρδία.
Πολύ σωστά τα λες για την Αμερική, συμφωνώ και επαυξάνω. Στην Αμερική αν ο παπάς δεν φροντίσει τους ενορίτες του , την ποιότητα σε όλους τους τομείς, αν δεν τους εμπνεύσει, αν η ενορία δεν λειτουργεί τότε κλείνει το μαγαζι. Εδώ δεν τους νοιάζει γιατί πέφτει ο μισθουδάκος. Κλασικοί Δημόσιοι υπάλληλοι που έχουν μάλιστα για υπηρέτες τους ψάλτες επιτρόπους νεωκόρους .
Ας πάρουμε φωτεινό παράδειγμα λοιπόν την Αμερική. Πήγα και έζησα την ενορία όπως ήταν παλιά κι εδώ μέχρι την δεκαετία του 80.
Εδώ πάμε από το κακό στο χειρότερο.
Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που τους αρέσει η εκκλησία(κι όχι ΙΚΑ.. ) και χωρίς λεφτά θα πάνε. Υπάρχουν όμως και αναρίθμητοι πονηροί απατεώνες κοινώς λαμόγια που κάνουν την εκκλησία ανεπιθύμητη!
Ο παπάς ο ψάλτης , όλος ο κόσμος πρέπει να προσφέρουμε ώστε να απολαμβάνουμε όλοι . Αυτό στην Αμερική γίνεται. Αν ένας έχει σίγουρο μισθό και εξουσίαζε τους άλλους αυτό δεν είναι εκκλησία, τέρμα και τελείωσε!!!
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Πολύ σωστά τα λες για την Αμερική, συμφωνώ και επαυξάνω.

Ίσως δεν κατάλαβες καλά την α' παράγραφο του μηνύματός μου. Η Ελλάδα στέκει καλύτερα από όλες τις Ορθόδοξες χώρες του κόσμου (ακόμη), και είναι έτη φωτός καλύτερα από την Αμερική (η ανατολική ακτή κρατάει κάπως καλύτερα), σε ορθόδοξη πνευματικότητα, σε βυζαντινή μουσική, στις εκκλησίες γενικά.

Την Αμερική την έχω ζήσει για πολλά χρόνια. Τελευταία που πήγα, τυχαία επέλεξα μια μεγάλη ενορία (πρώτη φορά πήγα εκεί), στον Όρθρο γυναίκα «πρωτοψάλτρια» με έναν άνδρα βοηθό, στην Θεία Λειτουργία «κανονικά» γυναικεία χορωδία. Σταμάτησε ο ιερέας την θεία Λειτουργία (ίσως προ του Τρισαγίου), έφεραν μια μεγάλη οθόνη με προτζέκτορα στον Σολέα, και άρχισαν να δείχνουν powerpoint, και ταυτόχρονα να κάνει κατηχητικό ο ιερέας στα παιδάκια, ακροωμένου και όλου του ποιμνίου, αποχαυνωμένου και χαρούμενου...

Έφυγα, και πήγα σε γειτονική εκκλησία που ήταν παραδοσιακή (και ευτυχώς υπήρχε σε λογική απόσταση), δυστυχώς έφτασα εκεί προς το τέλος.
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ίσως δεν κατάλαβες καλά την α' παράγραφο του μηνύματός μου. Η Ελλάδα στέκει καλύτερα από όλες τις Ορθόδοξες χώρες του κόσμου (ακόμη), και είναι έτη φωτός καλύτερα από την Αμερική (η ανατολική ακτή κρατάει κάπως καλύτερα), σε ορθόδοξη πνευματικότητα, σε βυζαντινή μουσική, στις εκκλησίες γενικά.

Την Αμερική την έχω ζήσει για πολλά χρόνια. Τελευταία που πήγα, τυχαία επέλεξα μια μεγάλη ενορία (πρώτη φορά πήγα εκεί), στον Όρθρο γυναίκα «πρωτοψάλτρια» με έναν άνδρα βοηθό, στην Θεία Λειτουργία «κανονικά» γυναικεία χορωδία. Σταμάτησε ο ιερέας την θεία Λειτουργία (ίσως προ του Τρισαγίου), έφεραν μια μεγάλη οθόνη με προτζέκτορα στον Σολέα, και άρχισαν να δείχνουν powerpoint, και ταυτόχρονα να κάνει κατηχητικό ο ιερέας στα παιδάκια, ακροωμένου και όλου του ποιμνίου, αποχαυνωμένου και χαρούμενου...

Έφυγα, και πήγα σε γειτονική εκκλησία που ήταν παραδοσιακή (και ευτυχώς υπήρχε σε λογική απόσταση), δυστυχώς έφτασα εκεί προς το τέλος.
Εκεί που πήγα εγώ είναι μάγκες,της παλιάς σχολής.
Απ'όλα τα φρούτα έχει το Αμέρικα , κακώς γενικεύουμε
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Απ'όλα τα φρούτα έχει το Αμέρικα

Ναι, μόνο που τα παραδοσιακά είναι σε έλλειψη.

Όχι δεν γενικεύουμε. Αλλά ότι είναι καλύτερα στην Ελλάδα από ορθόδοξη πνευματικότητα, από βυζαντινή μουσική, και εν γένει στην Εκκλησία, αυτό είναι ηλίου φαεινότερον για κάποιον που έχει ζήσει εκεί και έχει αλλάξει αρκετές πολιτείες. Και εγώ γνώρισα στα δάχτυλα των χεριών μου παραδοσιακές ενορίες (Ανατολή και Δύση), και ας χρειαζόταν να οδηγήσω 1,5 ώρα να πάω.

Εκεί που πήγα εγώ είναι μάγκες,της παλιάς σχολής.

Και με ψάλτη στην Θεία Λειτουργία; Και με Εσπερινό το Σάββατο; Και με Κανόνες στον Όρθρο;

Το '80 με το σήμερα πάντως έχει μεγάλη διαφορά προς το χειρότερο.
 
Last edited:

tzark

Μέλος
Οἱ ὑπογραμμίσεις δικές μου.
Μὲ βάση τὰ δύο παραπάνω, καὶ ἐφ' ὅσον συμβοῦν, τότε θὰ δοῦμε ὅλοι πόσες ἑνορίες θὰ μείνουν, πόσοι δεύτεροι καὶ τρίτοι ψάλτες θὰ προσλαμβάνονται, πόσοι «εραστές» τῆς ψαλτικῆς θὰ ἀπομείνουν, πόσες ἀκολουθίες θὰ γίνονται καὶ μὲ ποιούς ... Ὁ μαμωνᾶς κινεῖ τὸ σύστημα ποὺ ὅλοι γνωρίζουμε καὶ συμμετέχουμε. Ὅταν λείψει, θὰ μείνει τὸ λῆμμα ...
Ὁ καιρὸς ἐγγύς καὶ θὰ δοῦμε τότε πόσοι ἄνεργοι θὰ προστεθοῦν ...

Πήραμε μιὰ «καλὴ» γεύση τοὺς προηγούμενους δύο μῆνες καὶ διαπιστώσαμε πόσο εὔθραυστα εἶναι τὰ πράγματα ...
Την Κυριακή διαβάστε το Ευαγγέλιο και θα καταλάβετε πολλά για το σύστημα... !!!!
Ευαγγέλιο Κυριακής: Ματθ. στ’ 22-33
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ναι, μόνο που τα παραδοσιακά είναι σε έλλειψη.

Όχι δεν γενικεύουμε. Αλλά ότι είναι καλύτερα στην Ελλάδα από ορθόδοξη πνευματικότητα, από βυζαντινή μουσική, και εν γένει στην Εκκλησία, αυτό είναι ηλίου φαεινότερον για κάποιον που έχει ζήσει εκεί και έχει αλλάξει αρκετές πολιτείες. Και εγώ γνώρισα στα δάχτυλα των χεριών μου παραδοσιακές ενορίες (Ανατολή και Δύση), και ας χρειαζόταν να οδηγήσω 1,5 ώρα να πάω.



Και με ψάλτη στην Θεία Λειτουργία; Και με Εσπερινό το Σάββατο; Και με Κανόνες στον Όρθρο;

Το '80 με το σήμερα πάντως έχει μεγάλη διαφορά προς το χειρότερο.
Ναι κανονική λειτουργία κανόνες, όρθρος . Μόνο εσπερινό δεν κάναμε.

Εδώ στην Ελλάδα έχει μετασχηματιστεί η "πνευματικότητα" , αντί εσπερινό και τις ακολουθίες όπως τις ξέραμε, τώρα τόνους από παρακλήσεις, νυχτερινές λειτουργίες ,ο τι "αρέσει στο κόσμο"
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Δεν θέλω να μου απαντήσεις, αλλά έχει διαφορά αν πήγες εκεί σε εκκλησία ως προσκεκλημένος ψάλτης (οπότε λίγο πολύ θα είναι παραδοσιακή ενορία αφού προσκάλεσε ψάλτη), ή αν έζησες εκεί, και σε ποια πολιτεία για χρόνια.

Εδώ στην Ελλάδα έχει μετασχηματιστεί η "πνευματικότητα" , αντί εσπερινό και τις ακολουθίες όπως τις ξέραμε, τώρα τόνους από παρακλήσεις, νυχτερινές λειτουργίες ,ο τι "αρέσει στο κόσμο"

Και πάλι, είμαστε καλά πολύ καλά σου λέω στην Ελλάδα! Στο χέρι μας είναι να γίνουν καλύτερα τα πράγματα (με την προσευχή όλων μας).

Στις ενορίες πού ήμουν (στις διάφορες πολιτείες), ποτέ δεν έγινε ούτε μία νυχτερινή λειτουργία...

Ευτυχώς είχαμε τα μοναστήρια του γ. Εφραίμ και τις 8ωρες αγρυπνίες.

Υ.Γ. Απορώ αφού κάνουν νυχτερινές 3ωρες λειτουργίες στην Ελλάδα, γιατί δεν ξεκινάνε 1 ώρα νωρίτερα οι ευλογημένοι (20.30-0.30) να βάλουν και έναν Πολυέλεο και να γίνει Αγρυπνία; Αυτοί που είναι να έρθουν στις 21.30 ας έρθουν στις 21.30.
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Δεν θέλω να μου απαντήσεις, αλλά έχει διαφορά αν πήγες εκεί σε εκκλησία ως προσκεκλημένος ψάλτης (οπότε λίγο πολύ θα είναι παραδοσιακή ενορία αφού προσκάλεσε ψάλτη), ή αν έζησες εκεί, και σε ποια πολιτεία για χρόνια.



Και πάλι, είμαστε καλά πολύ καλά σου λέω στην Ελλάδα! Στο χέρι μας είναι να γίνουν καλύτερα τα πράγματα (με την προσευχή όλων μας).

Στις ενορίες πού ήμουν (στις διάφορες πολιτείες), ποτέ δεν έγινε ούτε μία νυχτερινή λειτουργία...

Ευτυχώς είχαμε τα μοναστήρια του γ. Εφραίμ και τις 8ωρες αγρυπνίες.

Υ.Γ. Απορώ αφού κάνουν νυχτερινές 3ωρες λειτουργίες στην Ελλάδα, γιατί δεν ξεκινάνε 1 ώρα νωρίτερα οι ευλογημένοι (20.30-0.30) να βάλουν και έναν Πολυέλεο και να γίνει Αγρυπνία; Αυτοί που είναι να έρθουν στις 21.30 ας έρθουν στις 21.30.
Παναγιώτη το θέμα για μένα δεν είναι οι 8ωρες αγρυπνίες αλλά έστω και το λίγο να γίνεται σωστά και παραδοσιακά.
Για τον γέροντα Εφραίμ(ο Θεός να τον αναπαύσει) που τον έχουν κάνει άγιο πριν την ώρα του έχω ακούσει πολλά διάφορα ευτράπελα...
Εμένα ούτε τα πολύ γεροντίστικα μου αρέσουν.
Μου αρέσει η εκκλησία με τον απλό παπά, απόγευμα εσπερινός, το πρωί κανονικά όρθρος λειτουργία με άνεση και λαμπρότητα χωρίς ένα κάρο κανόνες σα να είμαστε μοναστήρι.
Αυτό το απλό έχει χαθεί.
Τώρα υπάρχουν τα άκρα, από την μια τέλεια αδιαφορία και άρπα-κόλλα κι από την άλλη κατοστάρια κομποσκοίνια...
όπου βλέπω πολλά κομποσκοίνια στρίβω γωνία με όσα έχω βιώσει!!! (μη πω εδώ ιστορίες και φρικάρουμε και κλειδώσει το θέμα..)
Η απλή ενορία όπως ήταν κάποτε μπορεί να υπάρξει ξανά;!!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Παναγιώτη το θέμα για μένα δεν είναι οι 8ωρες αγρυπνίες αλλά έστω και το λίγο να γίνεται σωστά και παραδοσιακά.
Για τον γέροντα Εφραίμ(ο Θεός να τον αναπαύσει) που τον έχουν κάνει άγιο πριν την ώρα του έχω ακούσει πολλά διάφορα ευτράπελα...
Εμένα ούτε τα πολύ γεροντίστικα μου αρέσουν.
Μου αρέσει η εκκλησία με τον απλό παπά, απόγευμα εσπερινός, το πρωί κανονικά όρθρος λειτουργία με άνεση και λαμπρότητα χωρίς ένα κάρο κανόνες σα να είμαστε μοναστήρι.
Αυτό το απλό έχει χαθεί.
Τώρα υπάρχουν τα άκρα, από την μια τέλεια αδιαφορία και άρπα-κόλλα κι από την άλλη κατοστάρια κομποσκοίνια...
όπου βλέπω πολλά κομποσκοίνια στρίβω γωνία με όσα έχω βιώσει!!! (μη πω εδώ ιστορίες και φρικάρουμε και κλειδώσει το θέμα..)

Η απλή ενορία όπως ήταν κάποτε μπορεί να υπάρξει ξανά;!!!

ΟΧΙ, δὲν θὰ ὑπάρξει, γιατὶ δὲν ζοῦμε στὴν ἴδια κοινωνία τοῦ παρελθόντος. Τὰ πράγματα ἁπλῶς χειροτερεύουν χρόνο μὲ τὸ χρόνο. Ὅσο γιὰ πνευματικότητα στὴν Ἑλλάδα ὅπως τὸ γράφει ὁ ἀγαπητὸς Παναγιώτης, ἔχει ἐλαττωθεῖ σημαντικότατα καὶ βαίνει μειούμενη.
ἡ πνευματικότητα δὲν μετριέται ΜΟΝΟ μὲ τὶς ὧρες τῶν ἀγρυπνιῶν ἤ τὸν ἀριθμὸ τῶν τροπαρίων ἤ τὴν χρήση τοῦ ΤΑΣ. Μετριέται μὲ τὴν ΕΦΑΡΜΟΓΗ τοῦ Εὐαγγελίου μας καὶ ὄχι μόνο μὲ τὴν ἐφαρμογὴ τῆς ἐκφωνητικῆς σημειογραφίας του.

Ἕνα crash test τὸ πέρασαμε πριν δυο μῆνες καὶ βλέπουμε ἀκόμη τὰ ἀποτελέσματα στοὺς πιστοὺς, ἔχθρα, διχόνοια, συμφέρον, μιὰ ἀκριβὴς μικρογραφία τῆς γενικότερης ἑλληνικῆς κοινωνίας.

Πάντως ἄν κοπεῖ τὸ κρατικὸ χρήμα θὰ δοῦμε ὅλοι μας τὶ θὰ ἀπομείνει ἀπὸ τὴν «πνευματικότητα» στὸν ἑλλαδικὸ χῶρο. Ἀποστάσεις Ἀμερικῆς θὰ διανύουμε γιὰ ἑνορία ...
 

ΠΜΧ

...
Πάντως ἄν κοπεῖ τὸ κρατικὸ χρήμα θὰ δοῦμε ὅλοι μας τὶ θὰ ἀπομείνει ἀπὸ τὴν «πνευματικότητα» στὸν ἑλλαδικὸ χῶρο. Ἀποστάσεις Ἀμερικῆς θὰ διανύουμε γιὰ ἑνορία ...
Αυτό, επειδή το έχω δει κάμποσες φορές γραμμένο, πού το βασίζετε; Δεν έχω συναντήσει κάτι σχετικό σε ειδήσεις κλπ.
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Τις παχιές αγελάδες τις φάγαμε, σαν κακκοί λύκοι άρπαγες. Μας είδαν τα παιδιά (μας) και μας φοβήθηκαν. Άντε πείστα τώρα, να πλησιάσουν στο μαντρί. Η πλάκα είναι, οτι κοροϊδεύαμε τους μεγαλύτερούς μας, οτι δεν (μας) δίνανε το καλό παράδειγμα και μας απομάκρυναν από την Εκκλησία ! Και τώρα βλέπουμε την πλάνη που έχει κυριεύσει τον κόσμο, και αναλογιζόμαστε τις ευθύνες του καθενός, είτε αυτός είμαστε εμείς, είτε είναι οι θεσμοί μας. Κακό πράγμα ο πόλεμος. Αλλά αν είμαστε έτοιμοι να δώσουμε τα ιερά και τα όσιά μας, για να μην πολεμήσουμε, τότε σίγουρα, θα μας κλαίνε κι οι ρέγγες. Ο βίος είναι διαρκής αγών, δηλ. μάχη, δηλ. πόλεμος. Πολλές φορές μεταφορικώς, κι άλλες - δυστυχώς - πραγματικώς.
Όσο το δέντρο της γνώσεως μεγαλώνει, τόσο δυσκολεύει ο επαναπατρισμός στον παράδεισο. Η εποχή μας των μεγάλων ανακαλύψεων, μας το δείχνει. Κι όπως λέει κι ο δομέστιχος πιό πάνω, η εφαρμογή του θείου Λόγου του Ευαγγελίου, είναι το μόνο σίγουρο όπλο που διαθέτουμε, σ' αυτό τον πόλεμο. Και δεν θα πρέπει να λησμονήσουμε, να το δώσουμε και στα παιδιά (μας), πριν φύγουμε για το μεγάλο ταξίδι.
Ελπίζουμε να μην φτάσουμε στο σημείο, να ψέλνουμε δίπλα σε κάνα τζαμί, και να ενοχλούμε ή να ενοχλούμαστε, ή να κλείσουμε τα μικρόφωνα και τα μεγάφωνα, για να κλείσει κι ο Ιμάμης τα δικά του ! Και τότε η εσχάτη πλάνη, θά 'ναι για να κλαύσουμε πικρώς, σαν την τρίτη άρνηση. Το φοβόμαστε. Αλλά ελπίζουμε. Γιατί όπως έλεγε κι η γιαγιά μου, έστω κι ένας θεάρεστος Χριστιανός να υπάρχει στον κόσμο, ο Θεός δεν ξανακάνει τον "κατακλυσμό του Νώε" για να μας καταστρέψει για τις αμαρτίες μας !
Τέλος, νομίζω οτι οι ψάλτες, έχουν και θα έχουν στο μέλλον, βαρύτερο και δυσκολώτερο έργο, στο μερίδιο της ευθύνης που τους αναλογεί. Και θα πρέπει να βλέπουν αυτό που υπηρετούν, με μεγαλύτερη σοβαρότητα και προοπτική. Συνειδητά, όπως το κάνουν καλή ώρα πολλά νέα παιδιά, ή ασυνείδητα, όπως το έκαναν πολλοί πρακτικοί πρόγονοί μας, που "έκαναν" τον ψάλτη εξ ανάγκης, ή από ευσεβές ταλέντο (που αμοιβόταν με κάνα καρβέλι).
Και ελπίζω ο κορωνογιός να γίνει ευκαιρία, για την ανάδυση και ανάδειξη της Χριστιανικής Ορθοδοξίας μας, προς παραδειγματισμό όλου του κόσμου και περισσότερο για μας τους ολιγόπιστους. Καλή αυριανή, βοήθειά μας ο Άη Γιάννης. Εμείς, ίσα που προλάβαμε να πηδήσουμε τις φωτιές και τον κλήδωνα ! Ανάμνηση κι αυτό...
 
Top