Ανεπιθύμητος ψαλτης για την μητροπολη...

ΝΙΚΟΛΑΣ.Τ

Νέο μέλος
παρακαλω συναδελφοι μπορει μια μητροπολη μεταξυ τους <<εννοω τους κληρικους με τον δεσποτη παρεα>> να ισχυριστει κατι τετοιο!!!;;;; Δεν πρεπει να υπαρχει μια ανακοινωση,..... με πηρε καποιος συναδελφος και εμαθε απο ιερεα οτι η μητροπολη που εψελνε εκανε κατι τετοιο γιαυτον. Νομιζω οτι τα πραγματα εχουν ξεφυγει!!!!
 
παρακαλω συναδελφοι μπορει μια μητροπολη μεταξυ τους <<εννοω τους κληρικους με τον δεσποτη παρεα>> να ισχυριστει κατι τετοιο!!!;;;; Δεν πρεπει να υπαρχει μια ανακοινωση,..... με πηρε καποιος συναδελφος και εμαθε απο ιερεα οτι η μητροπολη που εψελνε εκανε κατι τετοιο γιαυτον. Νομιζω οτι τα πραγματα εχουν ξεφυγει!!!!
Πολλές φορές δίνουμε κι εμείς πολλά(έως πάρα πολλά) δικαιώματα. Δεν είναι παντα ολοι οι άλλοι κακοί κι εμεις παντα τα θύματα.
 

tzark

Μέλος
είναι προσφιλή τακτική πολλών μητροπολιτών να στοχοποιούν ανθρώπους που δεν είναι της μητροπολιτικής κλίκας και δει ψάλτες!Δεν πειράζει όμως
«Φοβερόν το εμπεσείν εις χείρας θεού ζώντος»
Πονάει πολύ αυτό.....«Φοβερόν το εμπεσείν εις χείρας θεού ζώντος»
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Το αρχικό μήνυμα είναι εξαιρετικά ασαφές, γενικόλογο και, να με συγχωρείτε, δε λέει απολύτως τίποτα.

Αν δείρεις για παράδειγμα τον παπά (ή τον Δεσπότη) ναι, πολύ λογικό το βλέπω να σε κηρύξουν ανεπιθύμητο στη μητρόπολη.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Το αρχικό μήνυμα είναι εξαιρετικά ασαφές, γενικόλογο και, να με συγχωρείτε, δε λέει απολύτως τίποτα.
Γι᾿ αὐτό σκέφτηκα κι ἐγώ νἀ τό κλείσω ἐξ ἀρχῆς τό θέμα.
Καί νά ἔλεγε... πάλι δέν ἐνδιαφέρουν τήν κοινότητα τά προσωπικά, τή στιγμή πού δέν γνωρίζουμε καί τήν ἄλλη ἄποψη...
Ἀλλά ἀφοῦ ὡς 1ο μήνυμα εἶχε ἐγκριθεῖ ἀπό Συντονιστή (ΟΧΙ ἀπό μένα...) τό ἄφησα...

Πάντως, Μιχάλη, ἐπί Χριστοδούλου εἴχαμε τέτοια περίπτωση στήν Ἀρχ/πή.

Τί ἀνακοίνωση νά βγεῖ;;;;;; Αὐτά εἶναι διοικητικά καί διοικητικο-εσωτερικά ἀντιμετωπίζονται...

«Φοβερόν το εμπεσείν εις χείρας Θεού ζώντος»

Πρόσεξε, γιατί αὐτό κόβει ἀπό δύο μεριές!!!!!!!!!
 

nomikos

Νέο μέλος
Συνέβη και σε μένα κάποιος από τους ιερείς μιας ενορίας στο Χαλάνδρι, άραβας την καταγωγή (όχι ευτυχώς ο προϊστάμενος του ναού που είναι λογικός άνθρωπος) να μου πει ότι δεν με ήθελε στο δεξιό ψαλτήρι, επειδή επέμενε στην εφημερία του να ψάλει από το ψαλτήρι αυτό ο καθημερινός εμπειρικός ψάλτης του ναού (που ΔΕΝ είναι κι αυτός όπως και εγώ διωρισμένος), και όχι εγώ, που έρχομαι λιγότερο συχνά από αυτόν μόνο στις καθημερινές γιορτές αγίων κλπ. Παρενθέτως να πω, ότι ο εν λόγω εμπειρικός, που προηγουμένως του είχε διαμαρτυρηθεί και τον είχε "ανάψει" τότε εναντίον μου, ψάλλει χάλια, δεν ξέρει καν χερουβικά των διαφόρων ήχων κ.λπ, μασσά και στρεβλώνει τις λέξεις και συλλαβές των τροπαρίων, δεν έχει καθόλου καλή άρθρωση στο λόγο του κ.ο.κ, με αποτέλεσμα κανείς από το εκκλησίασμα να μην καταλαβαίνει τίποτε από την υμνολογία και τα αναγνώσματα κάθε ακολουθίας. Δεν ξέρω για ποιον λόγο επέμενε τόσο φορτικά να ψάλει αυτός ο παράφωνος εμπειρικός και όχι εγώ, ίσως επειδή του κάνει τα όποια "θελήματα" που του ζητά, δεν ξέρω.
Εγώ, ως διπλωματούχος ψάλτης που προηγούμαι παντός εμπειρικού σύμφωνα με τον Κανονισμό περί Ιεροψαλτών, αντέτεινα εκείνη την ημέρα στον ιερέα αυτόν ότι ως διπλωματούχος βυζαντινής μουσικής της Β΄ ιεροψαλτικής κατηγορίας προηγούμαι στα τυπικά προσόντα του κυρίου τούτου που εντάσσεται στην Ε΄και τελευταία Κατηγορία και ότι μόνον ο προϊστάμενος του ναού έχει το δικαίωμα να με διώξει από το ψαλτήρι ή και από το ναό, αφού και οι δυο μας είμαστε μη διωρισμένοι ιεροψάλτες στο ναό αυτόν! Δεν μετακινήθηκα, λοιπόν, εκείνη την ημέρα από το ψαλτήρι, παρά το σοβαρό επεισόδιο που ο ιερέας μου δημιούργησε πριν την έναρξη του όρθρου, ενώ στα θέματα αυτά τα ψαλτικά δεν του έπεφτε κανείς λόγος. Βέβαια στη συνέχεια το θέμα διευθετήθηκε με εκατέρωθεν εξηγήσεις μου με τον ιερέα αυτόν και ξεχωριστά (σε επόμενη μέρα) από μένα με τον προϊστάμενο του ναού που απέφυγε πάντως να πάρει σαφή θέση.
Ωστόσο, ο εμπειρικός ψάλτης, που είναι εξαιρετικά εριστικός και εγωπαθής, συνέχεια ακόμη και σήμερα συνεχίζει, αν και μη διωρισμένος (και αυτός), να μου δημιουργεί θέματα προς τους εφημερεύοντες ιερείς, κάθε φορά που τολμήσω εγώ να ανέβω στο δεξί ψαλτήρι (εν ελλείψει των δύο διωρισμένων), με αποτέλεσμα να έχει χαθεί σχεδόν κάθε διάθεσή μου να ψέλνω σε αυτόν το ναό, όπως έψαλλα σχεδόν καθημερινά και αμισθί, εδώ και 30 χρόνια, χωρίς προβλήματα πριν έρθει αυτός ο κύριος. Η σύγχυση αυτή μαζί του δεν αντέχεται και ψάχνω απεγνωσμένα να βρω ένα μικρό, ήσυχο εκκλησάκι έστω και σχετικά μακριά από τον τόπο κατοικίας μου να μπορέσω να ψάλλω και εγώ ΜΕ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΜΙΣΘΙ ήρεμα και προσευχητικά στον Θεό μας.
Αν κάποιος μπορεί να με συμβουλεύσει σχετικά λόγο ουσιαστικής βοήθειας, ας μου απαντήσει εδώ.
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Συνέβη και σε μένα κάποιος από τους ιερείς ...

Προσευχήσου για αυτόν τον εμπειρικό ψάλτη εγκάρδια, και να τον αγαπήσεις όπως αγαπάς τον εαυτό σου. Το ίδιο προσευχήσου εγκάρδια και για τον ιερέα που σε «δυσκολεύει».

Ρώτησε τους ιερείς αν θέλουν να ψάλλεις εσύ, αν σου πουν ναί, ψάλε και αδιαφόρησε για τον περίγυρο, αν όχι, υπάρχουν και άλλοι ιεροί ναοί.

Πολλές φορές οι ιερείς προτιμούν έναν απλό παππού που έρχεται κάθε μέρα, από έναν εγνωσμένης ψαλτικής αξίας που έρχεται όποτε θέλει. Γιατί δεν θέλουν να χάσουν τον σίγουρο.

Οι παράφωνοι που ψάλλουν με την καρδιά τους ολοκληρωτικά δοσμένη στον Θεό, προάγουσιν ημίν εις την Βασιλείαν του Θεού.

Κατά την γνώμη μου, ο ιερέας θα δώσει λόγο στον Θεό για τον ιεροψάλτη της ενορίας του, όχι ο ιεροψάλτης για τον ιερέα.
 

ΝΙΚΟΛΑΣ.Τ

Νέο μέλος
ολα μα ολα τα ριχνουμε στο θεο που θα δωσουν οι ιερεις λογο και θα δωσουμε και μεις λογο και παει λεγοντας!!! Ας δουμε την καθημερινοτητα αδελφια μου και το τι αντιμετωπιζουμε στους ναους. !! Μια φορα ας πατησουμε στα ποδια μας, οσο για το εαν θα βρουμε αλλου αναλογιο ξερετε πλεον οτι οι καιροι ειναι παρα πολυ δυσκολοι για να ενταχθουμε καπου. Ολοι γνωριζουμε πλεον ποιοι πλαισιωνουν τα αναλογια!! Οσο για τους συντονιστες λυπαμαι πραγματικα γιατι εδω ειναι ενας χωρος που μπορουμε να μιλησουμε να πουμε τα παραπονα μας ομως για αλλη μια φορα δεν αφηνεται να ακουστουμε!!!;;; Εαν δεν θελετε να μιλαμε βγαλτε μια ανακοινωση οτι εδω απαγορευεται να εισαι ελευθερος και να μιλας!!!........ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑΜΕ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...!!!...Σας ευχαριστω!!!
 

ΝΙΚΟΛΑΣ.Τ

Νέο μέλος
αγαπητε συναδελφε χαρακτηριζεται το μηνυμα ως ασαφες, να ησαστε σιγουρος οτι εαν ηταν για μπουνιες και κλωτσιες θα το ελεγα οπως ειναι!!!!Νομιζω ομως οι περισσοτεροι απο εμας εδω μεσα μιλαμε πανω στην ειδικοτητα μας !!!σας ευχαριστω
 

tzark

Μέλος
ολα μα ολα τα ριχνουμε στο θεο που θα δωσουν οι ιερεις λογο και θα δωσουμε και μεις λογο και παει λεγοντας!!! Ας δουμε την καθημερινοτητα αδελφια μου και το τι αντιμετωπιζουμε στους ναους. !! Μια φορα ας πατησουμε στα ποδια μας, οσο για το εαν θα βρουμε αλλου αναλογιο ξερετε πλεον οτι οι καιροι ειναι παρα πολυ δυσκολοι για να ενταχθουμε καπου. Ολοι γνωριζουμε πλεον ποιοι πλαισιωνουν τα αναλογια!! Οσο για τους συντονιστες λυπαμαι πραγματικα γιατι εδω ειναι ενας χωρος που μπορουμε να μιλησουμε να πουμε τα παραπονα μας ομως για αλλη μια φορα δεν αφηνεται να ακουστουμε!!!;;; Εαν δεν θελετε να μιλαμε βγαλτε μια ανακοινωση οτι εδω απαγορευεται να εισαι ελευθερος και να μιλας!!!........ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑΜΕ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...!!!...Σας ευχαριστω!!!
Καλά δεν γνωρίζεις ότι ο τόπος εδώ δεν μας ανήκει και δεν πρέπει να λέμε ότι δεν αρέσει στους συντονιστές ( η αλήθεια είναι ότι δεν αφορά όλους ... )???
 
Γι᾿ αὐτό σκέφτηκα κι ἐγώ νἀ τό κλείσω ἐξ ἀρχῆς τό θέμα.
Καί νά ἔλεγε... πάλι δέν ἐνδιαφέρουν τήν κοινότητα τά προσωπικά, τή στιγμή πού δέν γνωρίζουμε καί τήν ἄλλη ἄποψη...
Ἀλλά ἀφοῦ ὡς 1ο μήνυμα εἶχε ἐγκριθεῖ ἀπό Συντονιστή (ΟΧΙ ἀπό μένα...) τό ἄφησα...

Πάντως, Μιχάλη, ἐπί Χριστοδούλου εἴχαμε τέτοια περίπτωση στήν Ἀρχ/πή.

Τί ἀνακοίνωση νά βγεῖ;;;;;; Αὐτά εἶναι διοικητικά καί διοικητικο-εσωτερικά ἀντιμετωπίζονται...



Πρόσεξε, γιατί αὐτό κόβει ἀπό δύο μεριές!!!!!!!!!
Δεν κόβει καθόλου από τις δύο μεριές όταν μεθ' ημών ο Θεός Πάτερ.
Μακάριοι οι δεδιωγμένοι ένεκεν δικαιοσύνης, ότι αυτών εστίν η βασιλεία των ουρανών.
Μακάριοι εστέ, όταν ονειδίσωσιν υμάς και διώξωσιν υμάς και είπωσι πάν πονηρόν ρήμα καθ’ υμών ψευδόμενοι ένεκεν εμού.
Χαίρετε και αγαλλιάσθε, ότι ο μισθός υμών πολύς εν τοις ουρανοίς· ούτω γαρ έδιωξαν τους προφήτας τους προ υμών».
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Μα τι θέμα είναι αυτό;
Υπάρχει αλήθεια επιθυμητός ψάλτης..;
Αν θεωρήσουμε την ελάχιστη πιθανότητα να υπάρχει ένας επιθυμητός ψάλτης, οι άγιοι πατέρες μας έχουν περιγράψει πως τον θέλουν:
Πάνω απ' όλα σημασία έχει να προσεύχεται ο ψάλτης, να είναι ηθικό πρότυπο!!!
Δεν έχει σημασία να ξέρει, ούτε αν έχει φωνή, ούτε αν είναι φάλτσος, αυτά δεν μετράνε στα μάτια του Θεού......
Να κάνει υπακοή..., να μη ζητάει λεφτά, να ψάλλει για τον Θεό του κι όχι για τον εαυτό του..
Όσοι έχουν τα άνω προσόντα είναι αν όχι επιθυμητοί λιγότερο ανεπιθύμητοι :rolleyes::oops::D:cool:
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Προσευχήσου για αυτόν τον εμπειρικό ψάλτη εγκάρδια, και να τον αγαπήσεις όπως αγαπάς τον εαυτό σου. Το ίδιο προσευχήσου εγκάρδια και για τον ιερέα που σε «δυσκολεύει».

Ρώτησε τους ιερείς αν θέλουν να ψάλλεις εσύ, αν σου πουν ναί, ψάλε και αδιαφόρησε για τον περίγυρο, αν όχι, υπάρχουν και άλλοι ιεροί ναοί.

Πολλές φορές οι ιερείς προτιμούν έναν απλό παππού που έρχεται κάθε μέρα, από έναν εγνωσμένης ψαλτικής αξίας που έρχεται όποτε θέλει. Γιατί δεν θέλουν να χάσουν τον σίγουρο.

Οι παράφωνοι που ψάλλουν με την καρδιά τους ολοκληρωτικά δοσμένη στον Θεό, προάγουσιν ημίν εις την Βασιλείαν του Θεού.

Κατά την γνώμη μου, ο ιερέας θα δώσει λόγο στον Θεό για τον ιεροψάλτη της ενορίας του, όχι ο ιεροψάλτης για τον ιερέα.
ενω οι καλλίφωνοι ψάλλουν για τη φιγούρα τους και δεν προάγουσιν...;
Ωραία να τα μεταθέτουμε όλα σε μετα θάνατον δικαίωση!
Εν τω μεταξύ ζούμε και πειραζόμεθακαι...
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
ενω οι καλλίφωνοι ψάλλουν για τη φιγούρα τους και δεν προάγουσιν...;

Εγώ ξέρω ότι πρέπει να προσέχω την έπαρση και να την εκδιώκω όταν ψάλλω διότι οὐχ ὡραῖος αἶνος ἐν στόματι ἁμαρτωλοῦ. Εύχου να τα καταφέρω λίγο. Η έπαρση δεν κοιτάει παραφωνία, ή καλιφωνία, έρχεται και με τα δύο, απλά με το δεύτερο έχει την λογική με το μέρος της.

Ωραία να τα μεταθέτουμε όλα σε μετα θάνατον δικαίωση!

Εμείς ζητάμε το έλεος του Θεού, και όχι δικαίωση.

Κατά την γνώμη μου, μετά φόβου και τρόμου πρέπει να διάγουμε (πολλώ μάλλον εν τω ιερώ ναώ) και οι ιερείς και οι ψάλτες (και όλοι οι εκκλησιαστικοί), αν φοβόμαστε τον Θεό. Όσοι βέβαια αγαπούν τον Θεό τηρούν τις εντολές Του.

Εν τω μεταξύ ζούμε και πειραζόμεθακαι...

Το στάδιον των αρετών ηνέωκται.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Οι παράφωνοι που ψάλλουν με την καρδιά τους ολοκληρωτικά δοσμένη στον Θεό, προάγουσιν ημίν εις την Βασιλείαν του Θεού.

Αγαπητέ Παναγιώτη, συμφωνώ απόλυτα με το κρυμμένο νόημα του μηνύματός σου: ότι ένας παράφωνος και ταπεινός ψάλτης (γιατί δεν είναι όλοι οι παράφωνοι ταπεινοί) μπορεί να αρέσει στον Θεό και να έχει μέσα του τη χάρη του Θεού.

Όμως τα διακονήματα στην εκκλησία απονέμονται με βάση αρχές και αποσκοπούν πρωτίστως στην τάξη και την ευπρέπεια της λατρείας. Ένας παράφωνος ψάλτης δεν μπορεί να το κάνει αυτό, γιατί εμποδίζει τη συγκέντρωση του πιστού. (Και προφανώς δεν αναφέρομαι στην περίπτωση, όπου δεν υπάρχει κανείς άλλος να ψάλει, εννοείται αυτό).

Λέω συχνά, και όσο περνάει ο καιρός πείθομαι περισσότερο, ότι ο πιστός ζητάει από τον ψάλτη ένα πράγμα και μόνο: να τον αφήσει ήσυχο να προσευχηθεί....
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Αγαπητέ Γιώργο,

το παράφωνος το χρησιμοποίησα επειδή χρησιμοποιήθηκε στο μήνυμα που απάντησα. Έπρεπε να το χρησιμοποιούσα με εισαγωγικά. Εννοούσα τον μέσο πρακτικό ψάλτη που μπροστά στους Άρχοντες Πρωτοψάλτες φαντάζει «παράφωνος».

Λέω συχνά, και όσο περνάει ο καιρός πείθομαι περισσότερο, ότι ο πιστός ζητάει από τον ψάλτη ένα πράγμα και μόνο: να τον αφήσει ήσυχο να προσευχηθεί....

Νομίζω, στην εκκλησία πρωτίστως ακούμε τα ψαλλόμενα λόγια και προσπαθούμε να τα εγκολπωθούμε/ζήσουμε και να τα πάρουμε ως εφόδια στην ζωή μας, και φυσικά προσευχόμαστε ο καθένας μυστικώς κατά πως τον φωτίζει ο Θεός.

Προσωπικά ως πιστός μου αρέσει στον ψάλτη, το ταπεινό ύφος, η σοβαρή παρουσία στο αναλόγιον (άνευ συζητήσεων, γελώτων, και λαοκοιταγμάτων), η καλή (όχι όμως «αποστειρωμένη») άρθρωση των λόγων, η μελωδική φωνή (που συνήθως είναι στη φυσική βάση του καθενός και λίγο πιο κάτω), και ο σωστός χρόνος.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Νομίζω, στην εκκλησία πρωτίστως ακούμε τα ψαλλόμενα λόγια και προσπαθούμε να τα εγκολπωθούμε/ζήσουμε και να τα πάρουμε ως εφόδια στην ζωή μας, και φυσικά προσευχόμαστε ο καθένας μυστικώς κατά πως τον φωτίζει ο Θεός.
Ασφαλώς! Η φράση μου «να τον αφήσει ήσυχο να προσευχηθεί» είναι ένας εμφατικός-παιγνιώδης τρόπος να πω ότι δεν πρέπει το ψάλσιμο να αποσπά με οποιονδήποτε τρόπο την προσευχή του πιστού από τα ψαλλόμενα-τελούμενα. Είτε λόγω κακοφωνίας, είτε λόγω «καλλιφωνίας». Συμφωνούμε επομενως, Παναγιώτη.
 
Top