Ανδρέου Ματθαίος

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Άκουγα προ ημερών μια κασέττα του δασκάλου μου κύρ Μαθιού Ανδρέου της 2-1-1977 που θέλοντας να ψάλει τις αργές Καταβασίες "Βυθού ανεκάλυψε" τις έψαλε μόνος του, μη υπάρχοντος αριστερού, ή μη γνωρίζοντος του αριστερού!
Κυριακή προ των Φώτων ήχος Δ' εωθινό Ζ'.
Ακούστε λοιπόν τον αείμνηστο κυρ Μαθιό από την Ε' Ωδή, και τους αίνους με τα προσόμοια "Αι αγγελικαί προπορεύεσθε"
ΥΓ Οι Α' Γ' και Δ' ωδές κατά λάθος σβήστηκαν, και στα μισά του εωθινού τελειώνει η κασέττα...:( Θα επανέλθω όμως με άλλες ηχογραφήσεις του, νομίζω αξίζει τον κόπο!
Καλή ακρόαση!
Ν.Γ.
 

Attachments

  • M.A. IHSOUS O ZWHS ARXHGOS klp. 2-1-1977wav.mp3
    9 MB · Views: 135
  • M.A. AINOI D HXOU 2-1-1977.mp3
    4.8 MB · Views: 147

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μερικές ηχογραφήσεις του κυρ-Μαθιού ανέβασε στο site του ο Γεώργιος Μιχαλάκης.
http://graeca.canto.ru/upload/MontrealPsaltiki/Kyr_ANDREOU_Matthaios_Montreal_Cathedral/
Εδώ είναι στα τελευταία του, ασθενής με καρκίνο. Αιώνια του η μνήμη.
ΥΓ. Λέει και τα λειτουργικά του Σακελλαρίδη :wink:
Το υστερόγραφο με τη μειδιώσα (και το μάτι τσακώσα:wink:) φατσούλα είναι καρφάκι;
Ο κυρ-Μαθιός ήταν περισσότερο βυζαντινός ψάλτης, αλλά στον Καναδά λόγω κλίματος ασχολήθηκε και με την πολυφωνία... Διατηρούσε 50μελή μικτό αρμονικό χορό, ο οποίος συνοδευόταν από εκκλησιαστικό όργανο...
Μην ξεχνάμε ότι και ο δάσκαλός του Εμμανουήλ Βαμβουδάκης στο βιβλίο του "Νέα Ανθολογία-Σάμος 1921" έχει καταχωρήσει αρμονικά μαθήματα με βυζαντινή σημειογραφία...
Αλλά και ο μακαρίτης άρχων Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος έψαλλε αρμονικά μαθήματα... (αυτήκοος)
Τώρα εναπόκειται στην κρίση ενός εκάστου (κατά τα πιστεύω του) άν θα προσμετρηθεί το γεγονός αυτό (για όσους δηλ. κάνουν ... παρασπονδία:D) στα συν ή στα πλην! Μα νομίζω ότι σημαντικώτερο είναι το γεγονός ότι αν σήμερα το Καρλόβασι (και όχι μόνο) έχει ψάλτες, το οφείλει στον κυρ-Μαθιό!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όταν το '90 γύρισα στην Αθήνα από τη Σάμο, επισκέφτηκα τον πατριώτη μου κ. Χρήστο Χατζηνικολάου στην Αγ. Παρασκευή. Όταν στη λειτουργία έβαλε λειτουργικά Σακελλαρίδη, του είπα: Αααα! Δεν ... παίζω! Και μου απάντησε: Κι εγώ δεν παίζω, ... αλλά ... παίζω!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Άλλη μια ... δόση από το δάσκαλό μου αείμνηστο κυρ Μαθιό Ανδρέου, Θεοφάνεια 1985.
Να δώσω λίγα στοιχεία για το δάσκαλο.
Γεννήθηκε στο χωριό Λέκκα Σάμου. Τελειώνοντας το Πυθαγόρειο Γυμνάσιο Σάμου ήταν ήδη ψάλτης αφού μαθήτευσε στον Εμμανουήλ Βαμβουδάκη.
Στη συνέχεια σπούδασε στη Μαράσλειο Παιδαγωγική Ακαδημία, ασκώντας παράλληλα καθήκοντα αριστερού ψάλτη στον Ιερό Ναό Αγίας Ζώνης.
Επισημοποίησε τις γνώσεις του στη Βυζαντινή Μουσική στο Ωδείο που δίδασκε ο αείμνηστος Σπυρίδων Καψάσκης (έκανα κι εγώ ένα φεγγάρι μαθητής του - τόσο άντεξα:D - ενώ ο δάσκαλός μου είχε φαίνεται περισσότερη υπομονή προκειμένου να πάρει το ... χαρτί).
Γεμάτος όρεξη για δουλειά, διορίστηκε δάσκαλος στο δημοτικό σχολείο Μεσαίου Καρλοβασίου όπου παράλληλα με τα γράμματα δίδαξε τα καλλίφωνα παιδάκια Βυζ. Μουσική.
Το 1960 μετέβη στο Μόντρεαλ του Καναδά ύστερα από πρόσκληση της Ελληνικής κοινότητας, και ανέλαβε το Ελληνικό σχολείο. Έψαλλε βέβαια στον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Γεωργίου του Μόντρεαλ και μάλιστα χειροθετήθηκε από τον μακαριστό Αρχιεπίσκοπο Β & Ν Αμερικής Ιάκωβο άρχων πρωτοψάλτης της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Β. & Ν. Αμερικής. Έχει γράψει πάρα πολλά μαθήματα δικές του ως επί το πλείστον συνθέσεις και μάλιστα σκόπευε να τα εκδόσει. Τη Λειτουργία του μου την έδωσε ο ίδιος όταν ζούσε. Τα υπόλοιπα μου τα έστειλε ο διαπρεπής γιατρός καθηγητής του Πανεπιστημίου του Πίτσμπουργκ και πρωτοψάλτης κ. Νικ. Γιαννουκάκης.
Καλή ακρόαση.
ΝΓ
ΥΓ Το χερουβικό που ψάλλει ο μικτός χορός υπό τη δ/νση του κυρ-Μαθιού βασίζεται στην αρμονική επεξεργασία που έκανε στο χορωδιακό μάθημα του Πρίγγου ο αείμνηστος άρχων Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος.
Θα ανεβάσω εν καιρώ κάποια από τα έργα του αυτόγραφα.
Αλλά πριν απ' αυτό περιμένετε ένα ηχητικό του κυρ-Μαθιού ΕΚΠΛΗΞΗ!
ΝΓ
 

Attachments

  • Andreou M Ainoi Theof.mp3
    4.6 MB · Views: 149
  • Andreou M Namata.mp3
    4.3 MB · Views: 123
  • Andreou M Idiomela Agiasmou.mp3
    4.5 MB · Views: 116
  • Andreou M Kyrie ekekraxa b Hxou.mp3
    5.1 MB · Views: 115
  • Andreou M Xerouvikon xoros.mp3
    3.8 MB · Views: 97

Shota

Παλαιό Μέλος
Το υστερόγραφο με τη μειδιώσα (και το μάτι τσακώσα:wink:) φατσούλα είναι καρφάκι;

Παρατήρησα ότι για τους μερικούς κάθε δυτικότροπο μάθημα εάν φέρει το όνομα του τάδε άρχοντος γίνεται αυτομάτως δεκτό, εκκλησιαστικό και Βυζαντινό, αλλα εάν είναι του Σακελλαρίδη τότε μένει «μαραναθα». Για τό λόγο αυτό έγραψα αυτό το υστερόγραφο.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Άλλη μια ... δόση από το δάσκαλό μου αείμνηστο κυρ Μαθιό Ανδρέου, Θεοφάνεια 1985.
Τελειώνοντας το Πυθαγόρειο Γυμνάσιο Σάμου ήταν ήδη ψάλτης αφού μαθήτευσε στον Εμμανουήλ Βαμβουδάκη.

Εγώ δεν ξέρω αν έβαζε πολυφωνικά μαθήματα, αλλά στα διαστήματα ήταν πραγματικός άρχοντας! Φασματογράφησα το αργό "Κύριε Εκέκραξα" του Β΄και επιβεβαιώθηκε πανηγυρικά αυτό που μου έλεγαν τα αυτιά μου. Τέλειες όμοιες διφωνίες, δείγμα πως ήταν ποτισμέμος από τα παραδοσιακά χρυσανθινά διαστήματα. Χρόνος και ύφος άριστα και αρχοντικά. Τι άλλο να πει κανείς;

Χμ! καλό δάσκαλο είχες κυρ Νίκο! :wink:

Χάρης
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Όταν το '90 γύρισα στην Αθήνα από τη Σάμο, επισκέφτηκα τον πατριώτη μου κ. Χρήστο Χατζηνικολάου στην Αγ. Παρασκευή. Όταν στη λειτουργία έβαλε λειτουργικά Σακελλαρίδη, του είπα: Αααα! Δεν ... παίζω! Και μου απάντησε: Κι εγώ δεν παίζω, ... αλλά ... παίζω!

Μ᾿ αὐτήν τήν προϋπόθεση προσελήφθη στήν Ἁγία Παρασκευή (ὄντας καί μαθητής τοῦ ἀειμνήστου Σπ. Καψάσκη) ὅταν κουμάντο ἔκανε ὁ μακαριστός καθηγητής Παναγιώτης Μπρατσιώτης. Τά ἔχει πεῖ ὁ ἴδιος σέ ραδιοφωνική ἐκπομπή πού ἔχω ἀκούσει. Ὅσο τό ὅτι ἦταν μαθητής τοῦ Καψάσκη μοῦ τό ἔχει πεῖ ἡ κόρη του Κική, μέ τήν ὁποία συνδέομαι.

Μοῦ εἴχατε πεῖ κ. Γιάννου στό ΣΕΦ γιά τό ὅτι ὁ κυρ Μαθιός Ανδρέου ὑπῆρξε μαθητής τοῦ Σπ. Καψάσκη. Γιά τό φεγγάρι... δέν μοῦ τό εἴπατε...

Ἔτσι ἦταν τά πράγματα τότε... καί ποιός δέν πέρασε...

Πάντως ἐγώ εἶχα συγκινηθεῖ γιά τό πῶς μᾶς ἔχετε μιλήσει γιά τόν δάσκαλο. Ἔτσι εἶναι.

Νά εἶστε καλά, πάντα γερός, νά χαίρεστε τήν οἰκογένεια καί ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!


 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Παρατήρησα ότι για τους μερικούς κάθε δυτικότροπο μάθημα εάν φέρει το όνομα του τάδε άρχοντος γίνεται αυτομάτως δεκτό, εκκλησιαστικό και Βυζαντινό, αλλα εάν είναι του Σακελλαρίδη τότε μένει «μαραναθα». Για τό λόγο αυτό έγραψα αυτό το υστερόγραφο.

Όλοι μας λίγο πολύ, έχουμε κάνει τις ... αταξίες μας!
Είχα π.Σ(προ Στανίτσα) καταρτίσει τρίφωνο μικτό χορό που ήταν και πρώτο πράμμα! Αλλά μ.Σ(μετά Στανίτσα) πάντα ταύτα απεταξάμην!....:D:D:D
Δεν είχα συμπληρώσει τότε τις ... 2 δεκαετίες ζωής...:D
Δεν πιστεύω να θέλετε ... ήχο;
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;59097 said:
Όλοι μας λίγο πολύ, έχουμε κάνει τις ... αταξίες μας!
Είχα π.Σ(προ Στανίτσα) καταρτίσει τρίφωνο μικτό χορό που ήταν και πρώτο πράμμα! Αλλά μ.Σ(μετά Στανίτσα) πάντα ταύτα απεταξάμην!....:D:D:D
Δεν είχα συμπληρώσει τότε τις ... 2 δεκαετίες ζωής...:D

"Αμαρτίας νεότητός μου και αγνοίας μου μη μνησθής." (Ψαλμ. κδ', στ. 6)
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;59118 said:
http://www.psaltologion.com/showpost.php?p=59117&postcount=1

Προ της(κατα)δίκης δείτε το συνημμένο στο παραπάνω μήνυμα μήπως και σβύσει η πυρά και τη σκαπουλάρουμε:D:D:D

αν δεν υπάρξει συνέχεια με Αμήν, Σε υμνούμεν, Επί σοι χαίρει κτό τουλάχιστο, δεν τη σκαπουλάρει κανείς...

Καλή χρονιά κ Χρόνια πολλά!
Δ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όμως εμένα μου αρέσει περισσότερο το ... μ.Σ.:D γιατί έχω ξεχάσει το π.Σ:(, κι άσε τους Δημήτρηδες να λένε.... (προς το πασίγνωστον άσμα: Άσε τον παλιόκοσμο να λέει)...:D:D
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ανεβάζω αυτούσιο, ένα ηλεκτρ. μήνυμα που εστάλη από τον Γ. Μιχαλάκη, αναφορικά με τον κυρ Μαθιό Ανδρέου. Έχει νομίζω ενδιαφέρον.

Γ. Μιχαλάκης said:
Περι Ματθαιου Ανδρεου και ΓΚΜ

Τον πρωτο εγνωρισα οταν ημουν 1η δημοτικου εις το σχολειον Σωκρατης == ητο διδασκαλος μας μουσικης

Υστερoν, συνεψαλλα μαζι του της Παναγιας ενα ετος αργοτερα == με επηρε διπλα του δια τις προβες της τριφωνου χορωδιας, και εκαθησα δεξια του εις τον αναλογιον την επωμενην ημεραν == μουσικα δεν εγνωρισα τοτε == τα αρχησα καποιους μηνες αργοτερα == εις το χερουβικον, ειχα παρη πολυ θαρρος, και ελεγα #α# #α# #ε# #ε# οπως να ταν == μου εκαμνε σιγα νοημα να λεγω #πιο μαλακα# = μου το επανελαβε και δευτεραν φορα . εν δε τη τριτη, εκαμνε αποτομην κινησιν δια της χειρος == κοντεψα να μεινω απο καρδια == ηθελα να ανοιγη η γης και να εξαφανισθω == Μετα το περας της ακολουθειας, ο νεοχειροτονηθης επισκοπος και νυν Μητρπολιτης Καναδα Σωτηριος με ερωτησε εαν ηθελα να μαθω ψαλτικην == υστερον θετικης απαντησεως μου, εκαμνεν επισημον αιτησιν προς τον Αρχοντα ενωπιον μου, ο οποιος και μου επροτεινε να πηγαινω εις τον Καθεδρικον ναον == αυτοκινητον δεν ειχαμε, αι αποστασεις ητο μακρυνες και ο πατερας μου αρνηθηκε να μου δωσει αδεια
Δεν επαυσα να ζητω απο τον Θεον να ευρω διδασκαλον, και το επωμενον ετος, της Παναγιας και παλιν, με το παλαιον εορτολογιον, μου εφανερωσε τον Πρωτοκανοναρχον Τσολακιδην

Συνεψαλλα με τον Αρχοντα Ματτθαιον Ανδρεου καποια χρονια αργοτερα, οταν ειχα πια ολοκληρωσει την βασικην μαθησιν ==
Πανυγηρικος εσπερινος γινεται, οποτε τυγχανει, εις τον εσπερινον της Αγαπης μετα της εορτης του Αγιου Γεωργιου = καθεδρικος ναος
Εκρατουσα καποτε ισον, αλλα μου αρεσε την εποχην εκεινην να καμνω πολλες αλλαγες = και μου ειπε εις τα ανοιξανταρια = οχι τριτεσ, οχι τριτες == μια, δυο υστερον, επαρετηθη ο ανθρωπος (εαν και ειχα ελλατωση τον αριθμον...) == χρονια αργοτερα ειπε εις τον αδελφικον μου φιλον Νικολαον Παντελοπουλον, τελευταιον και σιγουρα απο τους σπουδαιωτερους μαθητες του (μου ειχε εκμυστευθει ο Αρχοντας == Ο Νικολακης ειναι ο πιο διαβασμενος απο ολους σας° == του ειπεν, λεγω, ο Αρχοντας, του Νικολαου == #Καλος ο Γιωργακης, χρυσο παιδι, αλλα τι να το καμνωμεν, μου εχαλασε την κασσεταν!# (διοτι ειχεν ηχογραφηση τοτες == ειμασταν σχεδον 25 ατομα εις το αναλογιον)

Το 1990, ενα Σαββατον, επηγαμε τα παιδια του σχολειου οπου εδιδασκα θρησκευτικα, εις τον Καθεδρικον Ναον. Πηρα ευχην απο τον π Παναγιωτην (πρωην πρεσβυτερος εις την Κοιμησιν, οπου εκαμνα τα πρωτα βηματα μου εις το αναλογιον) και επερημενα εις την Δυτικην πυλην της εξοδον του Αρχοντα == ομως, μου ανοιξε την πορταν και μου ειπε == πηγαινε == θα καθησω εδω, να σε ακουσω == επεμεινα οτι δεν αξιζε, οτι επρεπε να ελθη, δια να επωφεληθω κι εγω == πηγαινε, πηγαινε Εις το περας, μου ειπε = ΝΟΜΙΖΩ == παντοτες ελεγε ΝΟΜΙΖΩ == ΝΟΜΙΖΩ, λοιπον, οτι πρεπει να σταματησεις την μιμησιν του διδασκαλου σου, και να προσπαθησεις να ευρεις την προσωπικην σου ισορροπιαν == ειναι καιρος.
Καποιαν αλλην ημεραν με εβαλε να του παραλλαγισω = ανοιξε τυχαιος το βιβλιο εις τον πολυελεον Επι τον ποταμον == Εκαμνα 5 στιχους == αρχισα και το Δοξα #Μπραβο! Πολυ καλα. Παντοτε παραλλαγη. Χωρις παραλλαγη, ΔΕΝ γινεται ψαλσιμο. Παντοτε να παραλλαγηζεις#. Και οντως. το συνεχιζω.


Υστερον, χαριν εις την συμβουλην του, επειραματησα καπως με το #Στανιτσιστικον# στυλ, και χρονια αργοτερα, εις την Γαλλιαν, επανηλθα εις το Ιακωβιτικον ==

Οποτε επεστρεφα Μοντρεαλ, επηγαινα να τον ευρω == Μου επετρεψε να φωτοτυπισω ΟΛΑ τα εργα του == αντιγραφα εχει και ο Παντελοπουλος, σιγουρα ισως και ο Γιαννουκακης==το ονειρο του ηταν να τα εκτυπωσει == θα γινει και αυτο, τωρα οπου εχωμεν την πρεπουσαν τεχνολογιαν

Εις μιαν προηγιασμενην, οπου τον ακολουθουσα ματα προσοχης και δεους, μου ειπε, εις το τελος της ακολουθειας, το τεταρτο #Μπραβο# == το πρωτο ητο εις το Δημοτικον σχολειον, και το δευτερον εις τον εσπερινον της Παναγιας ενα ετος αργοτερα == Το τριτον εις την παραλλαγην του Επι τον ποταμον. #Μπραβο#, μου ειπε #ετσι μα μεινης ΤΑΠΕΙΝΟΣ, και θα φτασεις μακρυα# == βεβαια, δεν ηδυνατο να προβλεψει την καταντια της ψαλτικης και τον αγωνα οπου καμνωμεν εναντι ΑΙΡΕΣΕΩΝ

Το οτι συνεψαλλα ορισμενες φορες μαζι του και οτι ειχαμε ενδιαφερουσες συζητησεις, και οτι μου ειπε και Μπραβο ΔΕΝ εννοει οτι με θεωρουσε και μαθητην του == Σε τετοια θεματα, ητο ξεκαθαρος == ο Γιαννου και ο Παντελοπουλος ηταν μαθητες του, μου το ειπε ο ιδιος με υπερυφανεια. ΔΕΝ μου εδωσε το δικαιωμα να διεκδικισω τοιαυτην τιμην.

1997 Αγαπης = συνεψαλλα μαζι του, παντοτε εις το δεξιον μερος == ειμασταν τρεις = Ο Ματτθαιος, ο Ευαγγελος κι εγω ==
Μιαν ωραν προ της ακολουθειας, τον ειδα να παραλλαγιζει σχεδον ψιξηριςοντας εις το γραφειον του ιερεως, και ηρωτησα αυτον #διατι καμνετε προβαν ολοκληρον την ακολουθειαν == εσεις δεν τα εχετα γραψε;# == απαντησις #δεν εχει σημασιαν εαν το εγραψα ο ιδιος. Πρωτον, που να τα θυμαται ολα κανεις. Δευτεροσ, αλλα και σπουδαιωτερον, η παραλλαγη ειναι το θεμελιον της ψαλτικης == παντοτε πρεπει να παραλλαγιζει κανεις. Ετσι λοιπον;#


Οι κληρικοι ητο αρκετοι την ημεραν εκεινην== τελος, ο πατηρ Γεωργιος Σαϊτανης του ειπε, οταν παραπονεθηκε οταν δεν ηλθαν οι υπολοιποι ψαλτες == #δεν πειραζει, ηταν καλυτερα απο ολες τις περασμενες πανυγηρεις, πιο λιτα και πιο σοβαρα# =Ολοκληρος η ηχογραφησις της υπεροχης αυτης ακολουθειας υπαρχει εις το Μοντρεαλ Ψαλτικη = ακουγεται να εκφωνει ο θειος το, μακαριστος πατηρ Κ Σαλαμης == σχεδον 100 ετων την εποχην εκεινην, και αλλοι αξιολογοι ιερεις.

Εζητησα του Αρχοντα την αδειαν να καμνω αντιγραφον της ακολουθειςα = μου απηντησε = #Κρατησε το# == τον ερωτησα #θελετε να μου γραψετε κατι, καποιαν αφιερωσιν, παρακαλω... δια ενθυμιο;#
Εκεινη την εποχη επασχε απο καρκινο, αλλα δεν το εγνωριζα == καπως επληγωθηκε, επηρε το εγγραφο και μου εβαλε μια #τζιφραν# εις το εξωφυλλον... το εχω εδω διπλα μου ==Καθαρη γραφη ως γραμματοσειρα, αρκετα κλασσικη ως ορθογραφια.

Ητο ανθρωπος της λεπτομερειας, αυστηρος, λιτος εις τας κινησεις του και ιδιαιτερως εις τον λογον === η διπλωματια παντος, ειχε τα ορια της, και ελεγε οτι ειχε να ειπει.

Ο Θεος να τους αναπαυσει.

Γεωργιος Κ Μιχαλακης
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όλοι μας λίγο πολύ, έχουμε κάνει τις ... αταξίες μας!
Είχα π.Σ(προ Στανίτσα) καταρτίσει τρίφωνο μικτό χορό που ήταν και πρώτο πράμμα! Αλλά μ.Σ(μετά Στανίτσα) πάντα ταύτα απεταξάμην!....:D:D:D
Δεν είχα συμπληρώσει τότε τις ... 2 δεκαετίες ζωής...:D
Δεν πιστεύω να θέλετε ... ήχο;

π. Μάξιμος Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Δεν πιστεύω να θέλετε ... ήχο;

Καί βέβαια θέλουμε !!!!!

Επειδή μου το ζήτησε ο π. Μάξιμος, δεν αρνούμαι, κάνω υπακοή!...
Το συνημμένο ηχητικό χαρίζεται πρώτα-πρώτα στον π. Μάξιμο, στον συντονιστή κ. Σόμαλη και στον κ. Βαγενά.
Όσοι αισθανθείτε την επιθυμία να πετάξετε γιαουρτάκι, με ρέγουλα, ένας-ένας, να προλαβαίνω να τα ... τρώω ... με μέλι!:D
Ήμουν δεν ήμουν 19χρονος τότε .... είπαμε π. Σ.
Τα παιδιά μέλη του χορού, είχαν να πατήσουν σε εκκλησία από τη ... βάφτισή τους... Ένα Σαββατόβραδο η παρέα μου αυτή, με ρώτησε που θά 'θελα να πάμε, κι εγώ έχοντας την επομένη να αντικαταστήσω τον πατέρα μου β' ψάλτη στην Εκάλη, απουσιάζοντα στη Σάμο, τους λέω: Θα πάμε σπίτι μου, θα μάθουμε μερικά εύκολα μέλη, και αύριο θα ψάλλουμε στην εκκλησία...!
Άντε ρε! Σοβαρολογείς; θα μας πάρουν με τις ντομάτες!
Θα κάνουμε τη δοκιμή απόψε κι αν πάμε καλά, θα πάμε να ψάλουμε, τους είπα.
Βέβαια, το πρώτο αυτό ... ρεπερτόριο δεν περιλάμβανε Χερουβικό μόνο τα αντίφωνα, τρισάγιο, Λειτουργικά (πλ. Δ' βέβαια Ι.Σ.) και ύμνους απολύσεως. 3,5 ώρες πρόβα! (Και στην ταβέρνα να πηγαίναμε, τόσο θα καθόμασταν.)
Από την υποδοχή του εκκλησιάσματος, ενθουσιάστηκαν, και με ρώτησαν: «Πότε θα κάνουμε πρόβα;» :D
Αποτέλεσμα: Ο βαρύτονος παντρεύτηκε τη μεσόφωνο, ο τενόρος την ξαδέλφη τού σεκόντου, και ο διευθυντής του χορού ... έφαγε μια διπλή μερίδα ... χυλοπίττες ... χωρίς τυρί!:D:D:D
ΥΓ1 Τα μινοράκια λειτουργικά, που διδάχτηκαν μεταγενέστερα, είναι κατά μίμησιν Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου! (τα έψαλε του αγίου Δημητρίου - δεν ξέρω, ούτε θέλω να μάθω το συνθέτη.)
ΥΓ2 Θα αποσυρθούν λίαν συντόμως, γιατί το πολύ γιαούρτι βλάπτει!:D
ΚΟΥΪΖ: Πόσα άτομα είμαστε;
(ωτκο) Καλή ακρόαση!
ΝΓ
 

Attachments

  • POLYFWNIKA.mp3
    4.1 MB · Views: 114
  • POLYFWNIKA 2.mp3
    4 MB · Views: 60

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Επειδή μου το ζήτησε ο π. Μάξιμος, δεν αρνούμαι, κάνω υπακοή!...

ΝΓ
Σᾶς εὐχαριστῶ πάρα πολύ!
Ἀλλά δέν πρέπει νά κρύβωνται αὐτά, γιατί ἐκτός ἀπό «παραστρατήματα», φανερώνουν (κατ᾿ ἐμέ) καί ἱκανότητες.

Πολύ ὡραῖο τό χερουβικό· λείπει τό Ταῖς ἀγγελικαῖς...

ΥΓ1 Τα μινοράκια λειτουργικά, που διδάχτηκαν μεταγενέστερα, είναι κατά μίμησιν Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου! (τα έψαλε του αγίου Δημητρίου - δεν ξέρω, ούτε θέλω να μάθω το συνθέτη.)
ΝΓ
Εἶναι τοῦ Σακελλαρίδη, μέ τό ἀργό δεύτερο Ἀμήν μάλιστα, μέ κάποια μικροδιασκευή ὅμως, περισσότερη δέ (κατά τετράφωνα Πολυκράτη;) στό καὶ δεόμεθά σου τοῦ Σὲ ὑμνοῦμεν.

ΥΓ2 Θα αποσυρθούν λίαν συντόμως, γιατί το πολύ γιαούρτι βλάπτει!:D
ΝΓ
Τώρα πού τά ἀποθήκευσα; Θά τά ἀνεβάσω ἐγώ... πού δέν μέ βλάπτει τό γιαούρτι...

Συγχαρητήρια! Εὐχαριστοῦμε καί πάλι, καί κυρίως γιά τίς ὑπέροχες διηγήσεις!!!


 
Top