Ανδρέας Ιωακείμ (παρουσίαση)

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Ονομάζεται Ανδρέας Ιωακείμ, είναι νέο παιδί (30), εκπαιδευτικός και λαμπαδάριος στο Μητροπολιτικό Ναό Λαμίας. Γνωριστήκαμε τους τελευταίους τρεις μήνες που βρέθηκε στη Χίο για υπηρεσιακούς λόγους. Προχθές, των Τριών Ιεραρχών, αφού ψάλαμε στη Θ. Λειτουργία, με αποχαιρέτησε γιατί επιστρέφει στην πόλη του. Γιατί γράφω όλα τούτα; Γιατί ο Ανδρέας, όταν ανοίγει το στόμα του να ψάλλει, αμέσως αντιλαμβάνεσαι ότι είναι ξεχωριστός. Κρατήστε αυτό το όνομα, πιστεύω, ότι δεν θα περάσει πολύς καιρός που η ψαλτική και όχι μόνο Ελλάδα θα μιλά γι' αυτό το παλληκάρι.
Συγγνώμη Αντρίκο, δεν τα γράφω για να σε προβάλω, αλλά γιατί ζέστανες το αυτί και την ψυχή μου.
Σου εύχομαι κάθε καλό. Ο Θεός να σε προστατεύει.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Ονομάζεται Ανδρέας Ιωακείμ, είναι νέο παιδί (30), εκπαιδευτικός και λαμπαδάριος στο Μητροπολιτικό Ναό Λαμίας. Γνωριστήκαμε τους τελευταίους τρεις μήνες που βρέθηκε στη Χίο για υπηρεσιακούς λόγους. Προχθές, των Τριών Ιεραρχών, αφού ψάλαμε στη Θ. Λειτουργία, με αποχαιρέτησε γιατί επιστρέφει στην πόλη του. Γιατί γράφω όλα τούτα; Γιατί ο Ανδρέας, όταν ανοίγει το στόμα του να ψάλλει, αμέσως αντιλαμβάνεσαι ότι είναι ξεχωριστός. Κρατήστε αυτό το όνομα, πιστεύω, ότι δεν θα περάσει πολύς καιρός που η ψαλτική και όχι μόνο Ελλάδα θα μιλά γι' αυτό το παλληκάρι.
Συγγνώμη Αντρίκο, δεν τα γράφω για να σε προβάλω, αλλά γιατί ζέστανες το αυτί και την ψυχή μου.
Σου εύχομαι κάθε καλό. Ο Θεός να σε προστατεύει.

Νομίζω ότι το ποιο σημαντικό στη ψαλτική τέχνη είναι ο ψαλμωδός με την απλότητα και την ταπεινότητα αλλά και με το χάρισμα το οποίο είναι δοσμένο από το θεό να ανεβάζει τις ψυχές των πιστών στα ουράνια και να δημιουργεί κατάνυξη και πίστη
Έχω συναντήσει και εγώ πολλούς τέτοιους ανθρώπους που παραμένουν ανώνυμοι
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Με τον Ανδρέα Ιωακείμ είχαμε συμψάλλει την παραμονή και την εορτή των Χριστουγέννων του έτους 1997 όταν έκανα τη θητεία μου ως νεοσύλλεκτος στο ΚΕΥΠ Λαμίας και είχα καταφέρει να πάρω υπηρεσιακό για εκκλησιασμό εκτός στρατοπέδου. Θυμάμαι και την ποιότητα της φωνής του και την ποιότητα του χαρακτήρα του.
 

Γίγαντας

Γίγαντας
Εμένα είναι ο Πρώτος μου Δάσκαλος στην Μουσική Βυζαντινή τέχνη... του Χρωστάω πολλά!!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ονομάζεται Ανδρέας Ιωακείμ, είναι νέο παιδί (30), εκπαιδευτικός και λαμπαδάριος στο Μητροπολιτικό Ναό Λαμίας.
Τώρα εἶναι πρωτοψάλτης;
Διαβάζω ἐδῶ:
Την σεμνή εκδήλωση πλαισίωσε με επικαίρους ύμνους η χορωδία της Ιεράς Μητροπόλεως υπό την διεύθυνση του Πρωτοψάλτου-Καθηγητού κ. Ανδρέου Ιωακείμ

Τοῦ ἀξίζουν πολλά συγχαρητήρια πάντως, ὅπως ἔχουμε διαβάσει σέ ὅλα τά θέματα τῆς ὑποενότητός του.

 

Attachments

  • 0-00lamia1_thumb_medium650_487.jpg
    0-00lamia1_thumb_medium650_487.jpg
    89.8 KB · Views: 102
  • 0-00lamia3_thumb_medium649_487.jpg
    0-00lamia3_thumb_medium649_487.jpg
    97.7 KB · Views: 58

chris_so

Νέο μέλος
ειμαι απο την περιοχη της λαμιας αν και δεν εχω σπουδασει στην σχολη του ειναι εξαιρετος διδασκαλος δεν ειναι τυχαιο που ο αρχων Θεοδωρος Βασιλικος οταν ερχετε σε εκκλησιες της φθιωτιδας καλεσμενος να ψαλλει εχει σαν λαμπαδαριο παντα τον ανδρεα ιωακειμ
 

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
Τώρα εἶναι πρωτοψάλτης;
Διαβάζω ἐδῶ:


Τοῦ ἀξίζουν πολλά συγχαρητήρια πάντως, ὅπως ἔχουμε διαβάσει σέ ὅλα τά θέματα τῆς ὑποενότητός του.



Επειδή έχω τη χαρά να κατάγομαι από τη Λαμία και την τιμή να είμαι προσωπικός φίλος του Ανδρέα, προσυπογράφω την ποιότητα του ήθους και της φωνής του. Στον Μητροπολιτικό Ναό της πόλης μας ο Ανδρέας Ιωακείμ διακονεί ως Λαμπαδάριος, αλλά είναι διευθυντής της σχολής βυζαντινής μουσικής της πόλης μας, η οποία υπάγεται στη Μητρόπολη Φθιώτιδος - εξαιρετικά αγαπητό άτομο. Πρωτοψάλτης στη Μητρόπολη είναι ο κ. Δημήτριος Μαντές, ο δάσκαλος μου, "θρυλική" φυσιογνωμία στον τόπο μας στην ψαλτική τέχνη. :)
 
Πολύ ωραίος ο Ανδρέας . Μπάβο του
θελω και εγω με την σειρα μου να ευχαριστισω τον δασκαλο μου ανδρεα ιωακημ που με ενέπνευσε μετα απο 23 χρόνια όπου ειχα σταματήματα την ψαλτική τέχνη να ξαναξεκινισω μετα απο μια τυχαια συνάντηση.Τελικα ειναι θέλημα θεου
 
Top