Αναστασιματάριο σε παραλλαγή και μέλος. Ποιός ψάλλει;

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Έχω το Αναστασιματάριο σε παραλλαγή και μέλος με τον Καραμάνη

(Να το ανεβάσω ??????????????????????????? ή Υπάρχει θέμα ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ )


Όποιος απαντήσει να απαντήσει υπεύθυνα παρακαλώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Έχω το Αναστασιματάριο σε παραλλαγή και μέλος με τον Καραμάνη

(Να το ανεβάσω ??????????????????????????? ή Υπάρχει θέμα ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ )


Όποιος απαντήσει να απαντήσει υπεύθυνα παρακαλώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Υπεύθυνη Απάντηση:

α) ο αιωνόβιος Άρχων Καραμάνης ΔΕΝ έχει γράψει Αναστασιματάριο, αλλά μόνο Εσπερινό, Όρθρο, ΘΛ στη σειρά του Ν. Μουσική Συλλογή.

β) υποπτεύομαι ότι μάλλον αναφέρεσαι σε ηχογραφήσεις του μακαριστού γέροντος Παναρέτου ( του Μακρυγιάννη) της Ι. Μ. Φιλοθέου, που κατά καιρούς έχουν αναρτηθεί εκτελέσεις του και στο Ψαλτολόγιον.Αφού αναρτώνται αυτές οι ηχογραφήσεις ΔΕΝ τίθεται ζήτημα πνευματικών δικαιωμάτων.

Δ.

ΥΓ Θυμάμαι και τον μακαρίτη πλέον Ζ. Πασχαλίδη που έχει κυκλοφορήσει σε μέλος Οκτώηχο από τον Καραμάνη ( Όρθρο- Λειτουργία).
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κάτι τέτοιο δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο από τον άρχοντα. Οπότε, ανέβασε εσύ και βλέπουμε τι είναι!
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Έχω έναν φάκελο με το όνομα Καραμάνης Αναστασιματάριον - για ακούστε μερικά του 1ου ήχου και πείτε μου. Μήπως δεν είναι ο Καραμάνης ? και αν δεν είναι πάει κάπου το μυαλό σας?
Δυστυχώς δεν έχω ακούσει πολλές εκτελέσεις του Καραμάνη και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι ή δεν είναι αυτός που ψάλλει εδώ.
 

Attachments

  • 01 ΚΥΡΙΕ ΕΚΕΚΡΑΞΑ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ.mp3
    4.7 MB · Views: 241
  • 02 ΚΥΡΙΕ ΕΚΕΚΡΑΞΑ ΜΕΛΟΣ.mp3
    4.4 MB · Views: 142
  • 03 ΤΑΣ ΕΣΠΕΡΙΝΑΣ ΗΜΩΝ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ.mp3
    4.9 MB · Views: 65
  • 04 ΤΑΣ ΕΣΠΕΡΙΝΣΑ ΗΜΩΝ ΜΕΛΟΣ.mp3
    4.6 MB · Views: 73

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Έχω έναν φάκελο με το όνομα Καραμάνης Αναστασιματάριον - για ακούστε μερικά του 1ου ήχου και πείτε μου. Μήπως δεν είναι ο Καραμάνης ? και αν δεν είναι πάει κάπου το μυαλό σας?
Δυστυχώς δεν έχω ακούσει πολλές εκτελέσεις του Καραμάνη και δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι ή δεν είναι αυτός που ψάλλει εδώ.

Ευχαριστίες!

ΔΕΝ ψάλλει ο Καραμάνης, ούτε και ψάλλουν από Καραμάνη, αλλά από το Αναστασιματάριον του Ιωάννου. Η προέλευση μοιάζει Αγιορείτικη.

Δ.
 
Είπα και γω ! :D: μόνον εγώ έχω στην βιβλιοθήκη μου Αναστασιματάριο του Καραμάνη !
ο Δημήτρης αν είναι συνδεδεμένος μπορεί να το επιβεβαιώσει γιατί έχει πρόσβαση στην βιβλιοθήκη μου που βρίσκεται στο πατρικό μου .
Σκάναρε ρε Δημήτρη ( το εξώφυλλο μόνο - προς Θεού !) για να πειστεί η κοινότητα !:confused:
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Εγώ να πω την αλήθεια δεν έχω ακούσει πολλές εκτελέσεις από τον Καραμάνη- και η φωνή του δεν μου είναι γνώριμη όπως πχ. του Στανίτσα.
Όταν βρέθηκε στα χέρια μου αυτό το αρχείο θεώρησα πως ακούγεται ο Καραμάνης να ερμηνεύει μαθήματα του Αναστασιματαρίου σε παραλλαγή και μέλος.

Όχι ότι ο Καραμάνης ψάλλει από ΔΙΚΟ του Αναστασιματάριο (βιβλίο)- αλλά απλά ότι ο Καραμάνης ψάλλει Αναστασιματάριο των εκδ. Ζωής πχ. η κάποιο άλλο.
 

Α.Ροδης

Μέλος
Είπα και γω ! :D: μόνον εγώ έχω στην βιβλιοθήκη μου Αναστασιματάριο του Καραμάνη !
ο Δημήτρης αν είναι συνδεδεμένος μπορεί να το επιβεβαιώσει γιατί έχει πρόσβαση στην βιβλιοθήκη μου που βρίσκεται στο πατρικό μου .
Σκάναρε ρε Δημήτρη ( το εξώφυλλο μόνο - προς Θεού !) για να πειστεί η κοινότητα !:confused:

Υπαρχει προβλημα να το κατεβασεις? .Ευχαριστω.
 
Υπαρχει προβλημα να το κατεβασεις? .Ευχαριστω.

Ζητώ συγνώμη αν παρανοήθηκα .
Πλάκα κάναμε . Και φυσικά δεν υπάρχει Αναστασιματάριο του Καραμάνη (όπως σωστά προλαβαίνει και γράφει ο Δ.Σκρέκας ) ο Καραμάνης έγραψε όρθρο , εσπερινό και συμπεριέλαβε εκεί τα αναστάσιμα .
Απλά μια από τις πολλές κόπιες που έχω στην βιβλιοθήκη , τις έδεσα μαζί ( τα αναστάσιμα ) ως .... Αναστασιματάριο !
Όσο για το ανέβασμα , όντως υπάρχει πρόβλημα Π.Δ.
 
Top