Αναστασιματάριο «ΖΩΗΣ» (Ιωάννου Πρωτοψάλτου) δακτυλογραφημένο σε PDF

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
κε Βασίλη, είστε αξιέπαινος για την ωραία δουλεια. Είναι προτιμότερο να το αφήσετε χωρίς ισοκρατήματα. Διότι αυτά ποικίλουν ανάλογα με τον εκτελεστή... (αρμονικά, απλά, παραδοσιακά, στη βάση του τετραχόρδου...κλπ).
Αγαπητέ Νίκο σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, και δεν θα προσθέσω ισοκρατήματα, για τους σωστούς Λόγους που προαναφέρεις.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αυτό είναι πολύ σωστό. Το ισοκράτημα δεν είναι κάτι που προκύπτει μονοσήμαντα από το παραδεδομένο μουσικό κείμενο. Είναι μια ερμηνευτική προσέγγιση. Ας το σημειώσει ο καθένας με το μολυβάκι, εφόσον έχει χορωδία ή βοηθούς να του ισοκρατούν. Αλλοιώς, η μουσική άποψη του επιμελητή της έκδοσης γίνεται δεσμευτική για όλους.
Κύριε Μακρή, σας ευχαριστώ πολύ και για την παρούσα Ορθή από κάθε άποψη πρότασή Σας, για τους Σωστούς Λόγους που Αναφέρετε.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πολύ καλό. Ομολογώ ότι για ένα διάστημα χρησιμοποίησα την παλαιότερη εκδοχή, που αναρτήθηκε στο Ψ., αλλά είχε πολλά προβλήματα και τελικά την εγκατέλειψα (τι να κάνουμε, είμαστε και σχολαστικοί...). Είμαι βέβαιος ότι η επιμέλεια του κ. Κιαμηλίδη θα δώσει ικανοποιητικότατο αποτέλεσμα! Ευχαριστούμε πολύ.
Σας ευχαριστώ πολύ Κύριε Μακρή.
Όντως είχε πολλά προβλήματα τα οποία πρόσφατα τα είδα και εγώ (διότι δεν τα χρησιμοποίησα)
Ήδη τα του Δευτέρου ήχου που επεξεργάζομαι και θα τα ανεβάσω σύντομα, τα σφάλματα θα είναι ελἀχιστα, ( επειδή τώρα έχω πλέον και την απαιτούμενη τεχνογνωσία του ''Μελωδού'' ) και πάντως υπάρχει η δυνατότητα άμεσης και με ελάχιστο κόπο διόρθωσης που θα επισημανθεί και αντικατάστασης με το σωστό αρχείο.
 

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Αγαπητέ Βασίλη θερμά συγχαρητήρια. Ο Θεός να σε ενδυναμώνει εις παν έργον αγαθόν. Ευχαριστούμε για την τεράστια προσφορά σου στη μουσική μας παράδοση.

Γιώργος Δαρλάσης
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω και τα του Τρίτου ήχου σε ένα ενιαίο αρχείο και με άλλες γραμματοσειρές, και θα ακολουθήσει η ανάρτηση και των άλλων ήχων συν Θεώ βεβαίως.
 
Last edited by a moderator:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω και τα του Τρίτου ήχου σε ένα ενιαίο αρχείο και με άλλες γραμματοσειρές, και θα ακολουθήσει η ανάρτηση και των άλλων ήχων συν Θεώ βεβαίως.
Τώρα πρόσεξα πως στο αρχείο του τρίτου ήχου παρέλειψα να επισυνάψω τα των αίνων.
Ως εκ τούτου επισυνάπτω το πλήρες του τρίτου ήχου καθώς και του Τέταρτου.
Θα ακολουθήσει η ανάρτηση και των άλλων ήχων συν Θεώ βεβαίως.
Εξυπακούεται πως τα αρχεία σε .mel είναι διαθέσιμα σε όλους τους ενδιαφερόμενους, απλά θα τα ανεβάσω όλα με την ολοκλήρωσή του, ώστε να διορθώνω τα λάθη που στην πορεία θα βρίσκω.
 

Attachments

  • 03 Αναστασιματάριο Ήχος Τρίτος με τον Μελωδό.pdf
    2.4 MB · Views: 612
  • 04 Αναστασιματάριο Ήχος Τέταρτος με τον Μελωδό.pdf
    9.4 MB · Views: 579

parianos

Νίκος Γαβαλάς
κ. Βασίλη,
Για άλλη μια φορά, μόνο που τώρα ξεπεράσατε και τον ίδιο σας τον εαυτό, μας δείξατε το ταλέντο, την υπομονή και την φοβερά μεγάλη αγάπη σας για την Ιερά μας Μουσική και το αντικείμενο γενικότερα.
Να'σαστε καλα! Πάντα γερός και δυνατος!:)
Νικος
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω και τα του Πλαγίου Πρώτου σε ένα ενιαίο αρχείο, και θα ακολουθήσει η ανάρτηση και των άλλων ήχων συν Θεώ βεβαίως.
Διευκρινίζω, πως όταν ολοκληρωθεί η ανάρτηση όλων των ήχων, τότε θα αναρτηθεί ολόκληρο το Αναστασιματάριο με ενιαία αρίθμηση ως ολοκληρωμένο βιβλίο καθώς και όλα τα αρχεία σε Μελωδό.
 

Attachments

  • 05 Αναστασιματάριον ήχος πλ. α΄ με τον Μελωδό.pdf
    10.5 MB · Views: 645

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω και τα του Πλαγίου Β΄ σε ένα ενιαίο αρχείο, και θα ακολουθήσει η ανάρτηση και των άλλων ήχων συν Θεώ βεβαίως.
Διευκρινίζω και πάλιν, πως όταν ολοκληρωθεί η ανάρτηση όλων των ήχων, τότε θα αναρτηθεί ολόκληρο το Αναστασιματάριο με ενιαία αρίθμηση ως ολοκληρωμένο βιβλίο καθώς και όλα τα αρχεία σε Μελωδό.
 

Attachments

  • 06 Αναστασιματάριον ήχος πλ. β΄ με τον Μελωδό.pdf
    5.5 MB · Views: 500

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Συν Θεώ, ολοκληρώθηκε σε ενιαίο αρχείο βιβλίο ολόκληρο το Αναστασιματάριο του Πέτρου του Πελοποννησίου, στην δεύτερη έκδοση, και με τα στοιχεία που ζητήθηκαν από τα μέλη, και το οποίο προσφέρεται από τον κ. Σάββα Παπαδόπουλο δημιουργό του προγράμματος ‘’Μελωδός’’ που δραστηριοποιείται στην Πτολεμαϊδα, είναι και μέλος του Ψαλτολογίου ως Savvas, και μου έδωσε το οκ, για την ανάρτηση και της β΄έκδοσης του Αναστασιματαρίου σε pdf.
Διευκρινίζεται, πως η καταγραφή αντιγραφή με σαρωτή έγινε από τον κ. Παπαδόπουλο Σάββα www.melodos.com με OCR, το οποίο πολύ σύντομα θα μπορούμε να προμηθευτούμε οι έχοντες τον ''ΜΕΛΩΔΟ''.
Ευχαριστώ τον κ. Σάββα για μεγάλη του συμβολή στην Βυζαντινή μουσική με την δημιουργία και διάθεση του ‘’Μελωδού’’.
Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα Μελωδός στην δ/νση www.melodos.com

Λόγω του ότι το μέγεθος του pdf είναι 48χ ΜΒ το ανεβάζω εδώ , και παρακαλώ για την εδώ μεταφορά του.
Διευκρινίζω, πως τα των α, β, & γ΄ ήχων που είχα ανεβάσει, τα τροποποίησα, ώστε όλο το εξ 682 σελίδων αρχείο να έχει ενιαία βελτιωμένη εμφάνιση, ενώ έκανα τις κατἀ δύναμιν διορθώσεις.
Νομίζω πως μάλλον πρέπει να διαγραφούν τα μεμονωμένα κατ' ήχον που ανέβασα.
Στην διαμόρφωση των αρχείων κατέβαλα προσπάθεια για την καλύτερη εμφάνιση που μπόρεσα.
Στην αρίθμηση συμπεριέλαβα και τις 4 πρώτες σελίδες χωρίς α/α, ώστε η σελίδα του pdf να είναι ίδια με την σελίδα του πίνακα περιεχομένων

Προς όσους χρησιμοποιούν τον ''Μελωδό'' σημειώνω τα εξής:
1. Όποιος ''Μελωδογράφος'' θέλει και τις γραμματοσειρές καθώς και το αρχείο αποκλίσεων ας γράψει π.μ. για να του τα στείλω.
2. Στα αρχεία υπάρχουν τα ισοκρατήματα που υπήρχαν, καθώς και οι κατά την γνώμη μου απαιτούμενες υφέσεις & διέσεις, τονίζοντας πως τις κλίμακες τις έβαλα κατά την δική μου κρίση.
3. Εξυπακούεται ότι είμαι στην διάθεσή σας για οποιεσδήποτε αναγκαίες διορθώσεις, διευκρινίσεις.

Παραθέτω και τους συνδέσμους τους οποίους δημιούργησε ο κ. EIRYK EMNOSHELE, και τον οποίο ευχαριστώ για την Μεγάλη του προσφορά.

Αναστασιματάριον Μελωδός πρώτη έκδοση:

http://analogion.com/psaltologion/ei...oti_ekdosi.pdf


Αναστασιματάριον Μελωδός δεύτερη έκδοση:

http://analogion.com/psaltologion/eiryk/Anastasimatarion_deuteri_ekdosi.pdf



Βασίλης Κιαμηλίδης.
 

Attachments

  • Αναστασιματάριο με τον Μελωδό.rar
    4.3 MB · Views: 652
Last edited by a moderator:

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Το να το ξεφυλλίζεις στον υπολογιστή χαίρεσαι για την τόσο άρτια και άψογη εμφάνιση του, πόσο μάλλο να το ψάλλεις.

Θερμότατες ευχαριστίες και συγχρητήρια στους κοπιάσαντες.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Υπάρχουν λάθη και παραλήψεις στα ανωτέρω αρχεία, για τη διόρθωση των οποίων προσφέρθηκε να μου τα υπαγορεύσει Φίλτατος και Εξέχων Στέλεχος του Ψαλτολογίου τον οποίο και ευχαριστώ προκαταβολικά.
Ως εκ τούτου Σας ενημερώνω για την αναμενόμενη νεώτερη διορθωμένη ανάρτηση.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την κατανόηση και την ανοχή σας.
Βασίλης Κιαμηλίδης.
 

costisk

Κώστας Κ.
Καλησπέρα, μήπως είναι έτοιμη η διορθωμένη έκδοση ; φαντάζομαι την περιμένουμε όλοι πως και πως. Καλή συνέχεια και συγχαρητήρια για το έργο και την προσφορά σας. Ο Θεός να σας έχει καλά εσάς και την οικογένειά σας.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Καλησπέρα, μήπως είναι έτοιμη η διορθωμένη έκδοση ; φαντάζομαι την περιμένουμε όλοι πως και πως. Καλή συνέχεια και συγχαρητήρια για το έργο και την προσφορά σας. Ο Θεός να σας έχει καλά εσάς και την οικογένειά σας.
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και αντεύχομαι.
Δεν είναι έτοιμη δυστυχώς ακόμη.
Η υποστήριξη που ανέμενα ήταν για τα μουσικά κείμενα, και για την ορθότητα των κειμένων που είναι κάτω από τα σημαδόφωνα, ενώ αυτήν που έλαβα είναι μόνον για τα υπόλοιπα κείμενα π.χ. Θεοτοκίον, Δόξα & νυν κλπ.
Μόλις δώσει ο Πανάγαθος θα στρωθώ σε χώρο όπου δεν θα υπάρχει διακοπή κλπ, και θα το ανεβάσω.
Ελπίζω να είναι σύντομα, διότι το θέτω σε πρώτη προτεραιότητα.
Πάντως το τελευταίο που ανέβασα ελάχιστα σφάλματα πρέπει να έχει.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Καλησπέρα, μήπως είναι έτοιμη η διορθωμένη έκδοση ; φαντάζομαι την περιμένουμε όλοι πως και πως. Καλή συνέχεια και συγχαρητήρια για το έργο και την προσφορά σας. Ο Θεός να σας έχει καλά εσάς και την οικογένειά σας.
Συν Θεώ, ολοκληρώθηκε σε ενιαίο αρχείο βιβλίο ολόκληρο το Αναστασιματάριο του Πέτρου του Πελοποννησίου, στην βελτιωμένη τρίτη έκδοση, και με τα στοιχεία που ζητήθηκαν από τα μέλη, και το οποίο προσφέρεται από τον κ. Σάββα Παπαδόπουλο δημιουργό του προγράμματος ‘’Μελωδός’’ που δραστηριοποιείται στην Πτολεμαϊδα, είναι και μέλος του Ψαλτολογίου ως Savvas, και μου έδωσε το οκ, για την ανάρτηση και της γ΄έκδοσης του Αναστασιματαρίου σε pdf.
Διευκρινίζεται, πως η καταγραφή αντιγραφή με σαρωτή έγινε από τον κ. Παπαδόπουλο Σάββα www.melodos.com με OCR, το οποίο πολύ σύντομα θα μπορούμε να προμηθευτούμε οι έχοντες τον ''ΜΕΛΩΔΟ''.
Ευχαριστώ τον κ. Σάββα για μεγάλη του συμβολή στην Βυζαντινή μουσική με την δημιουργία και διάθεση του ‘’Μελωδού’’.
Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα Μελωδός στην δ/νση www.melodos.com
Λόγω του ότι το μέγεθος του pdf είναι 54 ΜΒ το ανεβάζω εδώ
Διευκρινίζω, πως έκανα τις κατἀ δύναμιν διορθώσεις.
Στην αρίθμηση συμπεριέλαβα και τις 4 πρώτες σελίδες χωρίς α/α, ώστε η σελίδα του pdf να είναι ίδια με την σελίδα του πίνακα περιεχομένων.
 
Last edited:

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
[FONT=&quot]Θερμά συγχαρητήρια στους αγαπητούς φίλους κ.κ. Παπαδόπουλο Σάββα και Κιαμηλίδη Βασίλειο τόσο για τον κόπο τους όσο και για την μεγάλη και ανιδιοτελή προσφορά τους στα μέλη του ψαλτολογίου.[/FONT]
[FONT=&quot]Ο Θεός να τους χαρίζει δύναμη και υγεία.[/FONT]
[FONT=&quot]Γιώργος Δαρλάσης [/FONT]
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Συν Θεώ, ολοκληρώθηκε σε ενιαίο αρχείο βιβλίο ολόκληρο το Αναστασιματάριο του Πέτρου του Πελοποννησίου, στην βελτιωμένη τρίτη έκδοση, και με τα στοιχεία που ζητήθηκαν από τα μέλη, και το οποίο προσφέρεται από τον κ. Σάββα Παπαδόπουλο δημιουργό του προγράμματος ‘’Μελωδός’’ που δραστηριοποιείται στην Πτολεμαϊδα, είναι και μέλος του Ψαλτολογίου ως Savvas, και μου έδωσε το οκ, για την ανάρτηση και της γ΄έκδοσης του Αναστασιματαρίου σε pdf.
Διευκρινίζεται, πως η καταγραφή αντιγραφή με σαρωτή έγινε από τον κ. Παπαδόπουλο Σάββα www.melodos.com με OCR, το οποίο πολύ σύντομα θα μπορούμε να προμηθευτούμε οι έχοντες τον ''ΜΕΛΩΔΟ''.
Ευχαριστώ τον κ. Σάββα για μεγάλη του συμβολή στην Βυζαντινή μουσική με την δημιουργία και διάθεση του ‘’Μελωδού’’.
Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα Μελωδός στην δ/νση www.melodos.com
Λόγω του ότι το μέγεθος του pdf είναι 54 ΜΒ το ανεβάζω εδώ
Διευκρινίζω, πως έκανα τις κατἀ δύναμιν διορθώσεις.
Στην αρίθμηση συμπεριέλαβα και τις 4 πρώτες σελίδες χωρίς α/α, ώστε η σελίδα του pdf να είναι ίδια με την σελίδα του πίνακα περιεχομένων.

Τέλειο!....Ανεκτίμητο εργο για τον καθε ψάλτη!
Να'σαστε καλα!
Χριστός Γεννάται !:)
 

jhonny

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ πάρα πολύ κι εγώ με τη σειρά μου για την ψηφιοποίηση του Αναστασιματαρίου.Το μόνο παράπονο που έχω είναι ότι λείπουν τα ισοκρατήματα στα μέλη,ενώ υπήρχαν στις αρχικές εκδόσεις:(
 
Top