[Ανακοίνωση] Αναστασιματάριον Ραιδεστηνού του Β΄ (Χαραλάμπους Καρακατσάνη)

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Το ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟΝ Γεωργίου Ραιδεστηνού του Β' Πρωτοψάλτου της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας κατά τα έτη 1871-1875 το έλαβα και εγώ για λογαριασμό του αδερφού μου. Σε ένα απλό χαρτί καλλιγραφικότατο το φιλικό σημείωμα του εκδότη. Στον πρόλογο διαβάζω ότι ο Γεώργιος Ραιδεστηνός "κατέκρινεν, και μάλιστα σκωπτικώς, τον Ιωάννην Πρωτοψάλτην (τον Τραπεζούντιον γράφει - αλλά προφανώς- εννοεί τον Βυζάντιο εκ Νεοχωρίου), δια τας καινοφανείς παρεμβάσεις του εις το Αναστασιματάριον, ως παρεκκλίναντα της πατριαρχικής παραδόσεως". Ενδιαφέρον το βιογραφικό του Γεωργίου Ραιδεστηνού, ιδιαίτερα τα σενάρια απομακρύσεώς του από τον πρωτοψαλτικό θώκο.
Ενδιαφέρουσα είναι η παράθεση του "Άξιον εστίν" στους 8 ήχους με ειρμολογική υφή για το "Εξαιρέτως" ενώ το αρχαίον ονομάζεται ορθά ήχος πλ. β'. Γενικά είναι μια σπουδαία αναστατική έκδοση, αν και κατά την άποψή μου πρόκειται για προσωπικό έργο του Γεωργίου Ραιδεστηνού και όχι για την πατριαρχική μουσική παράδοση της εποχής.
 
Last edited:
Αφού συγχαρώ τον εξαίρετο και αγαπητόν συνάδελφον Πρωτοψάλτην κ. Δημ. Καλπακίδη δια τα εύστοχα και ορθότατα σχόλιά του σχετικά με το ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟΝ του Γεωργίου Ραιδεστηνού, θα ήθελα να προσθέσω ότι την βιογραφίαν του Πρωτοψάλτου της Μ.τ.Χ.Ε. με τα άκρως ενδιαφέροντα στοιχεία, έχει γράψει ο Σεβαστός και αγαπητός μας Φιλόλογος, Μουσικοδιδάσκαλος και Διευθυντής της Σχολής Β.Μ. της Ι.Μητροπόλεως Σάμου και Ικαρίας κ. Γεώργιος Αγγελινάρας.
 
  • Like
Reactions: tzo
A

andy

Guest
Του το ζήτησα μου είπα ότι θα μεριμνήσει και μάλιστα ήταν κατηγορηματικός για τη γραφή του Βινάκη. Απλή γραφή χωρίς υφεσοδιέσεις, διαστολές κλπ. Επίσης μου είπε ότι οι νέες αυτές μόδες και σχολές στη μουσική κρατάνε για κάποια χρόνια και μετά εξαφανίζονται, έχει συμβεί αρκετές φορές στο παραλθόν.


Ας ελπίσουμε τα λόγια του κ. Χαραλάμπους να βγουν αληθινά. Αμήν
 
Last edited:
Μου έχουν περισσέψει λίγα αντίτυπα, από αυτά που έλαβα από τον κ. Καρακατσάνη. Όποιος ενδιαφέρεται (από τους Αθηναίους) για άμεση αγορά μπορεί να με ειδοποιήσει με ΠΜ.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Το έλαβα πριν από λίγες μέρες κ είναι σπουδαίο το έργο του
κ.Καρακατσάνη Χαραλάμπους. Αξίζει να το προμηθευτείτε όπως
κ την 8τομη συλλογή του σε όλους τους ήχους.
 
Τα περιεχόμενα του Αναστασιματαρίου είναι γνωστά.
Δυστυχώς κυκλοφορούν και βιβλία που έχουν πίνακα περιεχομένων, αλλά δεν έχουν περιεχόμενο...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τα περιεχόμενα του Αναστασιματαρίου είναι γνωστά.
Δυστυχώς κυκλοφορούν και βιβλία που έχουν πίνακα περιεχομένων, αλλά δεν έχουν περιεχόμενο...

Όμως η συγκεκριμένη έλλειψη είναι σοβαρή και πρέπει οπωσδήποτε να αναπληρωθεί.
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Το Δ΄εωθινό από το Αναστασιματάριον Γεωργίου Ραιδεστηνού του Β΄, όπως το διαμόρφωσα για να το ψάλλω χθες στην εκκλησία.
Υ.Γ.
Δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα πνευματικών δικαιωμάτων (για μια σελίδα του βιβλίου) αν όμως υπάρχει ας διαγράψουν το μήνυμα οι διαχειριστές.
 

Attachments

  • Εωθινόν Δ΄ Γ. Ραιδεστηνού.pdf
    347.8 KB · Views: 223

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Πῶς δικαιολογεῖται ἡ ἔλλειψη Πίνακος Περιεχομένων;​

Πατέρα Μάξιμε, και λοιποί φίλοι του Ψαλτολογίου έγραψα στο word τα περιεχόμενα του βιβλίου ως συμπλήρωμα της έκδοσης με τίτλο "ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟΝ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΡΑΙΔΕΣΤΙΝΟΥ ΤΟΥ Β'' εκδοθέν υπό του πρωτοψάλτου κ.Χαράλαμπου Καρακατσάνη.

Θέλω και εγώ με την σειρά μου να συγχαρώ δημόσια τον κ.Καρακατσάνη για τον κόπο που κατέβαλε ώστε να προσφέρει στην ψαλτική κοινότητα αυτό το βιβλίο.
Από την σύντομη συζήτηση που είχαμε δια τηλ. κατάλαβα ό,τι πρόκειται περί ενός ευγενικού ανθρώπου με μεγάλη διάθεση για προσφορά.

Σας παρακαλώ να κρίνετε επιεικώς τυχόν λάθη που θα βρείτε. Ακόμα και στα περιεχόμενα μπορεί κάτι να μας ξεφύγει.

ΥΓ. Ήθελα να χρησιμοποιήσω πολυτονικό αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει στον κειμενογράφο που χρησιμοποιώ
 

Attachments

  • Πίναξ Περιεχομένων Αναστασιματαρίου Γεωργίου Ραιδεστινού του Β.doc
    90.5 KB · Views: 162

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Παρέλαβα εδώ κ καιρό το βιβλίο κ αξίζει να το έχετε στο αναλόγιό σας.
Ευγενικός-προσηνής κ εξυπηρετικότατος ο κ.Καρακατσάνης.
Τον ευχαριστώ πολύ κ δημόσια.
 

alex7305

Well-known member
Γνωρίζει κανείς πώς μπορούμε να προσμηθευτούμε το εν λόγω βιβλίο, καθώς και άλλα έργα του κυρίου Καρακατσάνη; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Giorgos Sterpis

Νέο μέλος
Γνωρίζει κανείς πώς μπορούμε να προσμηθευτούμε το εν λόγω βιβλίο, καθώς και άλλα έργα του κυρίου Καρακατσάνη; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τα βιβλία μπορεί να σας τα στείλει ο ίδιος ταχυδρομικά.
Το τηλέφωνό του είναι 6982431652.
Μπορείτε να επικοινωνήσετε και μαζί μου στο inbox.
Να στε καλά.
 

KOSTAS04

New member
Τα βιβλία μπορεί να σας τα στείλει ο ίδιος ταχυδρομικά.
Το τηλέφωνό του είναι 6982431652.
Μπορείτε να επικοινωνήσετε και μαζί μου στο inbox.
Να στε καλά.
θα μπορούσατε να μου στείλετε κάποιο mail για να επικοινωνήσω μαζί σας
 
Top