[Ανακοίνωση] Αναστασιματάριον Ραιδεστηνού του Β΄ (Χαραλάμπους Καρακατσάνη)

Αγαπητοί,
χθες επικοινώνησα με τον κ.Καρακατσάνη για να τον ρωτήσω σχετικά με την πορεία των εκδόσεων του Δ΄ τόμου των απάντων του Μπερεκέτη και του Αναστασιματαρίου του Γεωργίου Ραιδεστηνού.
Όπως με ενημέρωσε το Αναστασιματάριο είναι έτοιμο αλλά λόγω έλλειψης οικονομικών πόρων δεν ξέρει πότε θα το εκδόσει. Του πρότεινα λοιπόν να λειτουργήσει με την παλιά καλή μέθοδο των συνδρομητών, αλλά μου αντιπρότεινε κάτι πιο απλό: την απλή δήλωση ενδιαφέροντος αγοράς του συγκεκριμένου βιβλίου.
Αξίζει να τονίσω ότι ο κ.Καρακατσάνης αποτελεί πρότυπο εκδότη τόσο γιατί δεν το κάνει για εμπορικούς λόγους (όποιος έχει οικονομικό πρόβλημα και του ζητήσει ένα βιβλίο του το στέλνει δωρεάν), όσο και γιατί οι εκδόσεις του είναι σοβαρότατες και μεγάλης μουσικής αξίας.
Πιστεύω ότι πρέπει να στηρίξουμε αυτή την προσπάθεια και παρακαλώ όσοι ενδιαφέρονται για την αγορά του Αναστασιματαρίου του Πρωτοψάλτη Γεωργίου Ραιδεστηνού, να το δηλώσουν με thanks για να τον ενημερώσω για την πρόθεση.
Ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος
Όπως με ενημέρωσε το Αναστασιματάριο είναι έτοιμο αλλά λόγω έλλειψης οικονομικών πόρων δεν ξέρει πότε θα το εκδόσει.

Εκτύπωση κατ' απαίτηση είναι ίσως λύση σε τέτοιες περιπτώσεις. Υπάρχουν ελληνικές εταιρίες που το κάνουν, π.χ.

http://www.digitalprintshop.gr/pages/print_on_demand.html
http://www.ajnc.com/Default.aspx?tabid=54
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Και οι συνδρομητές μπορεί να είναι καλή λύση
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Θα έπρεπε να γίνει πρωτοσέλιδο!!! Αν προχωρήσει την ιδέα συνδρομητών ή απλής δήλωσης ενδιαφέροντος, ενημέρωσέ μας ώστε να συνδράμουμε οι ενδιαφερόμενοι.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Άλλη ιδέα είναι να το διαθέσει ψηφιακά επι πληρωμή π.χ. μέσω ebay ή απλά μέσω email και με τα χρήματα που πιθανώς συγκεντρώσει να προχωρήσει σε έντυπη έκδοση.
 
Μέσα στο Σαββατοκύριακο θα επικοινωνήσω με τον κ.Καρακατσάνη και θα του μεταφέρω τις ιδέες σας και θα σας ενημερώσω. Παρακαλώ όσοι άλλοι ενδιαφέρονται μέχρι τότε να το δηλώσουν στο μήνυμα #1
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Μέσα στο Σαββατοκύριακο θα επικοινωνήσω με τον κ.Καρακατσάνη και θα του μεταφέρω τις ιδέες σας και θα σας ενημερώσω. Παρακαλώ όσοι άλλοι ενδιαφέρονται μέχρι τότε να το δηλώσουν στο μήνυμα #1

Υπάρχει κάτι νεώτερο σχετικά ;

Ευχαριστώ
 
Υπάρχει κάτι νεώτερο σχετικά ;

Ευχαριστώ

Πριν λίγες μέρες που μίλησα για τα "χρόνια πολλά" μου είπε ότι το έχει δρομολογήσει και ότι όταν θα είναι έτοιμο θα με ενημερώσει. Δυστυχώς δεν έχει ίντερνετ για να έχουμε αμεσότερη επικοινωνία ή για να ανέβαζε ψηφιακά κανένα δείγμα.
Για κάθε νεώτερο θα ενημερώσω αμέσως!
 
Πριν λίγες μέρες που μίλησα για τα "χρόνια πολλά" μου είπε ότι το έχει δρομολογήσει και ότι όταν θα είναι έτοιμο θα με ενημερώσει. Δυστυχώς δεν έχει ίντερνετ για να έχουμε αμεσότερη επικοινωνία ή για να ανέβαζε ψηφιακά κανένα δείγμα.
Για κάθε νεώτερο θα ενημερώσω αμέσως!

Yποθέτω "Nikolaos" ότι ισχύει το περί "thanks" του αρχικού σου μηνύματος...
 

agiooros

Μέλος
Πριν λίγες μέρες που μίλησα για τα "χρόνια πολλά" μου είπε ότι το έχει δρομολογήσει και ότι όταν θα είναι έτοιμο θα με ενημερώσει. Δυστυχώς δεν έχει ίντερνετ για να έχουμε αμεσότερη επικοινωνία ή για να ανέβαζε ψηφιακά κανένα δείγμα.
Για κάθε νεώτερο θα ενημερώσω αμέσως!

Νικόλαε επειδή μένω κοντά με τον Κύριο Χαράλαμπο εάν θέλει μου το δίνει εμένα και το σκαναρω
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Να ρωτήσω τους εκλεκτούς συναδέλφους για την πορεία του πράγματος;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μαζεύτηκαν ήδη 69 thanks. Βέβαια, δεν είναι εγγύηση αυτό. Προτείνω να επικοινωνήσει κάποιος με προσωπικά μηνύματα με τα μέλη που δήλωσαν ενδιαφέρον, να καταρτιστεί λίστα ενδιαφερομένων, να μάθουμε από τον ψαλτικό μας περίγυρο και για άλλα άτομα που ενδεχομένως να ενδιαφέρονται για μια τέτοια αγορά, να συγκεντρωθούν τα ονόματα ώστε να αποφύγουμε ενδεχόμενα πολλαπλών δηλώσεων των ίδιων ατόμων και αρα πλασματικό αριθμό και, τελικά, να πούμε επισήμως στον δάσκαλο πως τουλάχιστον 100, 200 ή όσα άτομα μαζευτούν, θα αγοράσουν το πόνημα με το που θα εκδοθεί. Βέβαια, το άτομο που θα το αναλάβει πρέπει να έχει χρόνο και να είναι φερέγγυο, ώστε να διατηρηθεί η ανωνυμία των ενδιαφερομένων στο λοιπό forum. Προσωπικά, δεν ξέρω για το δεύτερο πώς με θεωρείτε, πάντως από χρόνο δεν έχω καθόλου τον καιρό αυτό.

Δεν ξέρω πώς σας φαίνεται η ιδέα, πάντως κάτι πρέπει να γίνει για να προχωρήσει η έκδοση!
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Γιάννη έστειλα ΠΜ στο Νίκο πριν απο λίγο κ ελπίζω κάποιος από τους Διαχειριστές ή τα παλαιότερα μέλη να το αναλάβει κ να υλοποιηθεί το ποθούμενο.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
θα βρεθούν κι άλλοι σίγουρα, προχωρήστε το παιδιά
 
Μόλις επικοινώνησα με τον κ.Καρακατσάνη ο οποίος με ενημέρωσε ότι το βιβλίο είναι έτοιμο, αλλά λόγω παντελούς έλλειψης χρημάτων ευελπιστεί να εκδοθεί μέσα στο καλοκαίρι. Τον ενημέρωσα και για τον αριθμό των ενδιαφερομένων. Η ιδέα μου για αποστολή του αντιτίμου πριν την έκδοση, δεν τον ενθουσίασε, φαντάζομαι για να μην θεωρηθεί από κάποιους ως κερδοσκόπος. Δεν ξέρω τί άλλο μπορεί να γίνει εκτός από το να περιμένουμε. Αν έχει κανείς άλλος καμμία πρακτική ιδέα, ας επικοινωνήσει μαζί του.
 
Πριν από λίγες ώρες μίλησα με τον κ.Καρακατσάνη ο οποίος με ενημέρωσε ότι ο Ραιδεστηνός είναι έτοιμος και μέσα στον Ιούλιο θα πάει τυπογραφείο. Από τον Δ΄ (και τελευταίο) τόμο του Μπερεκέτου είναι έτοιμες οι 100 πρώτες σελίδες και προχωράει. Ετοιμάζεται, αργότερα όμως, και το Δοξαστάριον του Βινάκη, για να δούνε όσοι δεν ξέρουν πώς ήταν τα γνήσια κείμενα του Βινάκη, αφού μεγάλο μέρος των χειρογράφων του, φτάσαν στα χέρια του Καρακατσάνη από τον εγγονό του Βινάκη, ήδη εκλιπόντα.
Για οτιδήποτε νεότερο θα ενημερώσω.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ευχαριστίες για την ενημέρωση! Θα ήταν ευχής έργον αν γινόταν παραχώρηση κάποιου/ων χφφ προς ανάρτηση στο "Ψ" προκειμένου να χυθεί άπλετο φως σε συγκεκριμένα θέματα που εκκρεμούν σε σχέση με την αυθεντική γραφή του Βινάκη.
 
Ευχαριστίες για την ενημέρωση! Θα ήταν ευχής έργον αν γινόταν παραχώρηση κάποιου/ων χφφ προς ανάρτηση στο "Ψ" προκειμένου να χυθεί άπλετο φως σε συγκεκριμένα θέματα που εκκρεμούν σε σχέση με την αυθεντική γραφή του Βινάκη.

Του το ζήτησα μου είπα ότι θα μεριμνήσει και μάλιστα ήταν κατηγορηματικός για τη γραφή του Βινάκη. Απλή γραφή χωρίς υφεσοδιέσεις, διαστολές κλπ. Επίσης μου είπε ότι οι νέες αυτές μόδες και σχολές στη μουσική κρατάνε για κάποια χρόνια και μετά εξαφανίζονται, έχει συμβεί αρκετές φορές στο παραλθόν.
 

Spyridon Papasoulis

Νέο μέλος
Αγαπητοί,
χθες επικοινώνησα με τον κ.Καρακατσάνη για να τον ρωτήσω σχετικά με την πορεία των εκδόσεων του Δ΄ τόμου των απάντων του Μπερεκέτη και του Αναστασιματαρίου του Γεωργίου Ραιδεστηνού.
Όπως με ενημέρωσε το Αναστασιματάριο είναι έτοιμο αλλά λόγω έλλειψης οικονομικών πόρων δεν ξέρει πότε θα το εκδόσει. Του πρότεινα λοιπόν να λειτουργήσει με την παλιά καλή μέθοδο των συνδρομητών, αλλά μου αντιπρότεινε κάτι πιο απλό: την απλή δήλωση ενδιαφέροντος αγοράς του συγκεκριμένου βιβλίου.
Αξίζει να τονίσω ότι ο κ.Καρακατσάνης αποτελεί πρότυπο εκδότη τόσο γιατί δεν το κάνει για εμπορικούς λόγους (όποιος έχει οικονομικό πρόβλημα και του ζητήσει ένα βιβλίο του το στέλνει δωρεάν), όσο και γιατί οι εκδόσεις του είναι σοβαρότατες και μεγάλης μουσικής αξίας.
Πιστεύω ότι πρέπει να στηρίξουμε αυτή την προσπάθεια και παρακαλώ όσοι ενδιαφέρονται για την αγορά του Αναστασιματαρίου του Πρωτοψάλτη Γεωργίου Ραιδεστηνού, να το δηλώσουν με thanks για να τον ενημερώσω για την πρόθεση.
Ευχαριστώ πολύ!

Για τι ποσό μιλάμε, εαν επιτρέπεται? Το τηλέφωνό μου είναι 6948 629329 και σε περίπτωση που δεν πιάνει σήμα, λόγω αποσχόλησης offshore, τότε μπορείτε είτε να αφήσετε μήνυμα ή να επιμείνεται τις επόμενες μέρες! Τόσα και τόσα ξοδεύουμε απο δω κι απο κει για να ικανοποιήσουμε την καταναλωτική μας αχόρταγη υπόσταση... Νομίζω τοι μπορώ να προσφέρω κάτι!
 
Top